
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1745/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ - 39767636)провизнання протиправною бездіяльності, а також зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області стосовно не розгляду клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12 лютого 2019 року про надання безоплатно у власність земельної ділянки та дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
2) зобов`язати головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12 лютого 2019 року про надання безоплатно у власність земельної ділянки та дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
3) зобов`язати головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, за результатами розгляду її клопотання від 12 лютого 2019 року.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що 16 січня 2018 року звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 гектара, на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області. При цьому, відповідач не розглянув її клопотання, чим допустив протиправну бездіяльність, а тому просить суд визнати таку бездіяльність протиправною та відповідно зобов`язати управління повторно розглянути клопотання.
16.08.2019 року представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на всі звернення позивача було надано відповіді, а тому відповідачем не допущено протиправної бездіяльності (а.с.32-36).
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив (а.с.55-58).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою від 16 січня 2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 гектара, на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області (зареєстровано за №Б-163/0-16-18 від 17.01.2018р.) (а.с.38-40).
До заяви додано копії паспорта громадянина України та ідентифікаційного номера; графічні матеріали місця розташування земельної ділянки, погодження органу місцевого самоврядування.
Листом від 09.02.2018 № Б-163/0-726/0/17-18 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило позивача, що бажана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах, згідно наказу від 12.06.2017р. №266 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах» (а.с.41).
12.02.2019 року, представником позивача подано повторне клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яке зареєстровано відповідачем за №Б-1085/0/16-19 від 19.02.2019 року (а.с.42).
Головне управління Держгеокадастру України у Кіровоградській області листом від 18.03.2019 року №Б-1085/0-1111/0/17-19 повторно відмовлено в задоволені заяви та інформує про відсутність підстав для задоволення заяви. Підстава для відмови - включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок с/г призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону (а.с.46-47).
При цьому, позивач зазначає, що Головним управлінням, в порушення вимог ч.7 ст.118 ЗК України в місячний термін не розглянуто її клопотання від 12.02.2019 р., що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.
Частиною 4 статті 116 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано статтею 118 ЗК України.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 ЗК України.
Згідно з частиною 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 року затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до цього Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області.
Згідно з цим Положенням Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пп.13 п.4 Положення).
Відтак, до повноважень відповідача, як територіального органу Держгеокадастру, належить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області, у тому числі передача таких земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України.
Отже, розглядаючи заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства, відповідач повинен був у місячний строк перевірити цю заяву на відповідність її вимогам статей 116, 118, 121 ЗК України і за наслідками перевірки - дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (видати відповідний наказ) або, у разі виявлення обставин, передбачених абз.1 ч.7 ст.118 ЗК України, - надати позивачу мотивовану відмову у наданні дозволу.
Листом 18.03.2019 року №Б-1085/0-1111/0/17-19 відповідач повторно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, пославшись на те, що за наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №266 від 12.06.2017року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах" обрана позивачем земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах (а.с.46-47).
Надаючи оцінку зазначеним доводам, суд встановлено, що ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області прийнято наказ №266 від 12.06.2017 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах", яким включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки загальною площею 11,7987 га, що розташовані на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області та які вказані у додатку. (а.с. 48-51)
Відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 статті 135 ЗК України передбачено, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Згідно з частинами 1, 2 статті 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Частиною 3 статті 136 ЗК України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема графічних матеріалів, доданих позивачем до заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, вона бажає отримати у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, яка входить до масиву земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності за кадастровим номером 352682900:02:000:1726 площею 11,7987 га.
Судом встановлено, що у переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, який є додатком до наказу ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №266 від 12.06.2019 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах", земельна ділянка за кадастровим номером 352682900:02:000:1726 дійсно є в переліку (а.с.50).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У ході судового розгляду справи відповідач надав суду належні та достовірні докази на підтвердження того, що земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність для ведення особистого селянського господарства, внесена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, що б відповідно до частини 3 статті 136 ЗК України виключало можливість її відчуження до завершення торгів в інший спосіб, у тому числі у порядку безоплатної передачі громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства.
Вказаний правовий висновок відповідає викладеному у постанові Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №815/3059/17 (провадження №К/9901/1001/17).
Отже відповідачем доведено невідповідність місця розташування земельної ділянки, яку позивач має намір одержати безоплатно у власність, вимогам законів як підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення, передбаченої абз.1 ч.7 ст.118 ЗК України.
Судом встановлено, що позивач 12.02.2019року звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Вказана заява зареєстрована відповідачем за вх.№Б-1085/0/16-19 від 19.02.201р. (а.с.42). На вказану заяву відповідь була надана 18.03.2019, що підтверджується копією листа №Б-1085/0-1111/0/17-19 (а.с.46). До суду позивач звернулася 17.07.2019, тобто після того, як відповідь на його звернення була надана.
Частина7 статті 118 ЗК України встановлює місячний строк для розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Відповідно до ч. ч. 4,5 ст. 254 ЦК України строк, що визначений тижнями, спливає у відповідний день останнього тижня строку. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Останнім строком надання відповіді з урахуванням ст. ст. 253,254 ЦК України є 20.03.2019. Позивачу надано відповідь 18.03.2019 року. Таким чином, звернення було розглянуте у встановлений законом строк.
Разом зти, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв`язку з бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушуються права позивача.
В даному випадку відсутня протиправна бездіяльність, а лист відповідача від 18.03.2019 року у відповідь на клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, за змістом та формою може вважатися відмовою у розумінні ч.7 ст. 118 ЗК України.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Так, позивач просить захистити її право шляхом прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Однак, як встановлено судом, на момент звернення позивача з відповідною заявою про надання дозволу (вперше - 16.01.2018р.), Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області вже було прийнято наказ №266 від 12.06.2017 р. «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах».
Тобто, на момент звернення позивача з заявою, спірна земельна ділянка вже була включена до переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах.
Відтак, наслідки задоволення позову в цій частині для заінтересованих осіб, які мають намір отримати/придбати на земельних торгах земельну ділянку площею 11,798 га є не співмірними з інтересом позивача, який ставить питання про отримання із вказаної земельної ділянки лише 2,00 га та про захист якого вона просить.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Судових витрат, які б підлягали стягненню з позивача на користь відповідача, судом не встановлено.
Керуючись ст.ст.139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ін.код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул.Ак. Корольова,26 код ЄДРПОУ 39767636) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук