
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2019 року №320/3760/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області щодо зняття з обліку особового рахунку ОСОБА_1 , по нарахуванню та виплаті пенсії, припинення виплати пенсії за віком з 01.08.2018 року.
- зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області поновити виплату призначеної пенсії за віком та провести виплату заборгованості пенсії за минулий час, починаючи з 1 серпня 2018 року, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків її виплати.
В обгрунтування таких вимог позивачем зазначено, що 1 серпня 2008 року у зв`язку з призначенням пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку була поставлена на облік за місцем проживання в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області, де і отримувала призначену пенсію по 31 липня 2018 року включно.
Позивач вказує, що коли з невідомих їй причин не була перерахована на пенсійний рахунок пенсія за серпень - вересень 2019 року вона з відповідними вимогами звернулася до УПФУ у м. Славутичі Київської області, де їй в усному порядку повідомили про те, що у зв`язку з надходженням запиту з Державної установи - відділення Пенсійного Фонду Російської Федерації по Краснодарському краю на пенсійну справу позивача за її зверненням з цього приводу на території Російської Федерації особовий рахунок позивача було знято з обліку та пенсійне справа направлена до даної установи.
Позивач наголошує, що ніколи та ніде на території Російської Федерації не зверталася та не писала будь - яких заяв на переведення пенсійної справи (пенсії) з України до Росії, про що 9 вересня 2018 року особисто повідомила спеціалістів УПФУ у м. Славутичі Київської області. З метою вирішення питання поновлення позивача на обліку в УПФУ у м. Славутичі Київської області та виплати пенсії було запропоновано позивачу подати заяву про запит її пенсійного справи до Пенсійного Фонду Російської Федерації по Краснодарському краю.
У подальшому, 22 лютого 2019 року, позивач подала другу заяву до відповідача, за якою повідомила повторно про те, що за межі України не виїжджала та запит в Пенсійний Фонд Російської Федерації не робила, пенсію там не отримувала.
Позивач зазначила, що і це не дало будь - яких позитивних результатів, пенсійна справа не повернута до УПФУ у м. Славутичі Київської області по цей час та пенсію вона так і не отримує.
За останньою відповіддю УПФУ у м. Славутичі Київської області від 17.05.2019 року за вих. № 41/Є-ОЗ позивача письмово повідомили про зняття її особового рахунку з 01.08.2019, на підставі отриманого запиту про висилку пенсійної справи № 104-15369 від 05.07.2018 року з Державної установи - відділення Пенсійного Фонду Російської Федерації по Краснодарському краю, до якої було додано атестат, додатковий атестат про забезпечення позивача пенсією по 31 липня 2018 року та копію запиту з Російської Федерації.
Вищенаведені обставини, на думку позивача, свідчать про те, що вже майже рік вона незаконним шляхом позбавлена пенсії, що поставило її у дуже скрутне матеріальне становище, тому вважаю вищевказані дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області по зняттю її з обліку та припиненню виплати пенсії протиправними та такими, що грубо порушують право на належне соціальне забезпечення зі сторони держави.
Ухвалою суду від 16.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області просить суд відмовити в його задоволенні, оскільки не вбачає протиправними свої дії щодо зняття з обліку особового рахунку та припинення виплати пенсії за віком з 01.08.2018 року ОСОБА_1 та не знаходить підстав для виплати пенсії Управлінням Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області ОСОБА_1 за період з 01.08.2018, так як на цей період виплачувалась пенсія ОСОБА_1 Державною установою - відділенням Пенсійного фонду Російської Федерації у м. Севастополі, а це, на думку відповідача, суперечить ст.10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно вимог ст. 101 даного Закону органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій, а в необхідних випадках перевіряти і обґрунтованість їх видачі.
В даному випадку таким органом є Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області.
Згідно п.2.1 «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» одним із основних завдань управління є забезпечення призначення і виплати пенсій відповідно до чинного законодавства та здійснення у межах своєї компетенції контрольних функцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають:
1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області з 02.08.2008 року по 31.07.2018 рік.
З 01.08.2018 року особовий рахунок було знято з обліку управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області на підставі отриманого запиту про висилку пенсійної справи з Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю у зв`язку зі зміною місця проживання, який надійшов до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області 24.07.2018 року.
Згідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Як зазначено у ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Позивач вважає, жодна з підстав, зазначених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для припинення виплати її пенсії відсутня та не підтверджена відповідачем. Окрім того, позивач наголошує, що ніколи та ніде на території Російської Федерації не зверталася та не писала будь-яких заяв на переведення пенсійної справи (пенсії) з України до Росії, що на її думку свідчить про незаконність дій відповідача.
Разом з тим, судом встановлено, що 19.09.2018 ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області із заявою про запит своєї пенсійної справи.
На підставі заяви ОСОБА_2 від 19.09.2018 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області 24.09.2018 року було надіслано відповідний запит до Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю для повернення пенсійної справи .
22.02.2019 року ОСОБА_1 повторно звернулись до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області із заявою, в якій повідомила, що за межі України не виїжджала, до ПФУ РФ не зверталась та пенсію не отримувала.
На підставі повторної заяви ОСОБА_1 від 22.02.2019 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області 26.02.2019 року було повторно надіслано відповідний запит до Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю для повернення пенсійної справи .
02.05.2019 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області повторно було надіслано відповідний запит до Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю в якому також просили повідомити чи дійсно ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФ РФ як отримувач пенсії.
19.06.2019 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області було отримано пенсійну справу № 182671 від КС №4 Управління ПФ РФ у м. Севастополі. Згідно документів, які були у справі, 21.06.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації у м. Севастополі з заявою про призначення пенсії за віком та про доставку пенсії відділенням Пенсійного фонду Російської Федерації у м. Севастополі.
Відповідно до супровідного листа Державної установи - відділення Пенсійного Фонду Російської Федерації по Краснодарському краю пенсія ОСОБА_1 виплачувалась з 1.08.2018 року по 30.04.2019 рік Державною установою - відділенням Пенсійного фонду Російської Федерації у м. Севастополі.
Враховуючи вищезазначене суд констатує відсутність протиправності в діях Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області щодо зняття з обліку особового рахунку та припинення виплати пенсії за віком з 01.08.2018 року ОСОБА_1 , та підстав для виплати їй пенсії за період з 01.08.2018, оскільки на цей період виплачувалась пенсія Державною установою - відділенням Пенсійного фонду Російської Федерації у м. Севастополі.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірності своїх дій.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому вважає, що в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.