
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
18 вересня 2019 р. Справа № 120/2806/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши матеріали:
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_1 )
до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області (місцезнаходження: вул. Поштова, 13, м. Шаргород, Вінницька область, 23500)
про визнання дій протиправними та скасування зняття з реєстрації місця проживання,
ВСТАНОВИВ:
03.09.2019 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області, в якій просила:
- визнати протиправними дії спеціаліста I категорії Шаргородського міськвиконкому (по роботі із відомостями Державного реєстру виборців та реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб) ОСОБА_2 щодо зняття з реєстрації 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки та її чоловіка ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 ;
- скасувати зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , позивачки та ОСОБА_3 ;
- внести відомості до реєстру про скасування зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , позивачки та ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 06.09.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з наданням позивачці строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом приведення позовних вимог у відповідність із ст.ст. 5, 245 КАС України, а також їх уточнення в контексті захисту лише порушених прав, свобод та законних інтересів позивачки, або ж шляхом надання суду документів на підтвердження повноважень позивачки як представника чоловіка ОСОБА_3 на дату звернення до суду з позовом.
13.09.2019 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 у новій редакції. Не змінюючи підстав позову та обґрунтовування позовних вимог, позивачка просить суд:
- визнати протиправними дії спеціаліста I категорії Шаргородського міськвиконкому (по роботі із відомостями Державного реєстру виборців та реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб) ОСОБА_2 щодо зняття з реєстрації 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки за адресою: АДРЕСА_2 ;
- скасувати зняття позивачки 17.02.2017 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо надання довідки про реєстрацію її місця проживання. Листом № 09-02/325 від 19.08.2019 відповідач повідомив, що в період з 17.02.1992 по 17.02.2017 позивачка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Відтак вона дізналася, що зняття з реєстрації за вказаною адресою, про що відповідач її не повідомив. Позивачка вважає, що відповідач безпідставно з порушенням визначеного законодавством порядку зняв її з реєстрації місця проживання в АДРЕСА_2 , а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.
Враховуючи усунення позивачкою недоліків позовної заяви, перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі не встановлено.
За цих обставин доходжу висновку про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Вирішуючи питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 1, 2, 3 ст. 12 КАС України, відповідно до яких адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на викладене, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, а також те, що з метою забезпечення правильного і безперешкодного розгляду справи по суті необхідним є проведення підготовчого провадження, суд доходить висновку про доцільність розгляду цієї адміністративної справи в порядку загального позовного провадження.
При визначенні дати підготовчого судового засідання суд враховує вимоги ч. 6 ст. 120, ч. 2 ст. 179 КАС України.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивачка просить залучити до участі у справі третьою особою ОСОБА_4 . Однак при цьому позивачка жодним чином не обґрунтовувала свого клопотання та не зазначила, яким чином рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки вказаної особи.
Крім того, позивачка не визначила статусу третьої особи (на стороні позивача чи відповідача), що також унеможливлює задоволення відповідного клопотання на стадії відкриття провадження в адміністративній справі.
Також суд зауважує, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з`ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов`язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з`ясування обставин у справі.
Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, у ч. 4 ст. 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
З огляду на вищезазначені норми процесуального права, для забезпечення повного та всебічного з`ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення суд доходить висновку про необхідність витребування з Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області належним чином засвідчених копій усіх матеріалів, пов`язаних зі зняттям 17.02.2017 позивачки з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Клопотання позивачки про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду суд вважає необхідним вирішити в підготовчому засіданні за участю сторін.
Керуючись ст.ст. 32, 49, 72, 77, 80, 171, 248, 256, 257, 294 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області про визнання дій протиправними та скасування зняття з реєстрації місця проживання.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання у справі на 11.00 год 16 жовтня 2019 року в залі судових засідань № 1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб`єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
6. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
7. Клопотання позивачки про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду вирішити в підготовчому засіданні.
8. У задоволенні клопотання позивачки про залучення до участі у справі третьої особи відмовити.
9. Витребувати з Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області (місцезнаходження: вул. Поштова, 13, м. Шаргород, 23500) належним чином засвідчені копії усіх матеріали, що пов`язані із зняттям 17.02.2017 позивачки ОСОБА_1 з місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_2
10. Роз`яснити відповідачу, що згідно з ч. 7, 8 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення судової ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
11. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
12. Копію ухвали надіслати учасникам справи, а відповідачу також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з мотивів порушення правил підсудності.
Суддя Сало Павло Ігорович