
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2019 року Справа № 916/1188/19
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е. М. при секретарі судового засідання Астаховій С.І, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА”, Митна площа, 1, м. Одеса, 65026 (код ЄДРПОУ 14278041)
до відповідача Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі філії “ДЕЛЬТА-ЛОЦМАН” Державного підприємства “Адміністрація морських портів України”, вул. Лягіна, 27, м. Миколаїв, 54017 (код ЄДРПОУ 38725807)
про стягнення 1 041, 40 доларів США
за участю представників сторін:
від позивача: Корнишин О.О., довіреність № 1-Г від 18.04.2019 року;
від відповідача: Єремейчук Д.О., довіреність № 9171 від 26.12.2018 року.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Одеської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА” з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Державного підприємства “Адміністрація морський портів України” в особі філії “ДЕЛЬТА-ЛОЦМАН” Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” надмірно сплачену суму у розмірі 1 757, 00 доларів США.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.04.2019 року позовну заяву ТзОВ “ОДЕМАРА” до ДП “Адміністрація морський портів України” в особі філії “ДЕЛЬТА-ЛОЦМАН” Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” про стягнення 1 757, 00 доларів США передано за підсудністю до господарського суду Миколаївської області.
Матеріали позовної заяви надійшли на адресу господарського суду Миколаївської області 16.05.2016 року.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.05.2019 року справу призначено головуючому судді Олейняш Е.М.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 21.05.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 20.06.2019 року.
В судовому засіданні 20.06.2019 року судом постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, якою відкладено підготовче засідання на 16.07.2019 року.
03.07.2019 року до господарського суду Миколаївської області від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог (вх. № 11113/19), в якій позивач зазначає, що у зв`язку з помилковим розрахунком знижки лоцманського збору та керуючись ст. 46 ГПК України, позивач просить суд зменшити розмір позовних вимог та стягнути з Державного підприємства “Адміністрація морський портів України” в особі філії “ДЕЛЬТА-ЛОЦМАН” Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” надмірно сплачену суму у розмірі 1536, 00 доларів США.
Заява про зменшення розміру позовних вимог прийнята судом до розгляду.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 16.07.2019 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання по справі на 19.08.2019 року.
19.08.2019 року представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить суд зменшити розмір позовних вимог та стягнути з Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі філії “ДЕЛЬТА-ЛОЦМАН” Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” надмірно сплачену суму у розмірі 1 041, 40 доларів США.
Заява про зменшення розміру позовних вимог прийнята судом до розгляду, позовні вимоги розглядаються з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 19.08.2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні по справі на 05.09.2019 року.
В судовому засіданні 05.09.19 року судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ІІ. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ У СПРАВІ.
Заяви та клопотання відсутні.
ІІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.
1. Правова позиція позивача.
Позивач зазначає, що предметом спору є вимога про стягнення грошової заборгованості. Підставою позову позивачем зазначено обставини, які полягають в тому, що Філія «Дельта-лоцман» ДП «Адміністрація морський портів України» справляла з лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» у період з 20.06.2018 року по 06.12.2018 року безпідставно протиправно повну ставку лоцманських зборів, чим порушила умови договору № 399-П-АМПУ-15 від 21.12.2015 року та вимогу Наказу Міністерства інфраструктури України від 03.12.2013 року № 965 «Тарифи на послуги із забезпечення лоцманського проведення суден».
В результаті ненадання відповідачем законної знижки, позивач був змушений надмірно переплатити відповідачу лоцманський збір.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 173, 189, 191, 193, 198, ст. 526 ГК України, ст. 524-526, 533, 632, 903 ЦК України, «Інструкцією про порядок реєстрації лінії закордонного плавання», затвердженою Наказом МТУ від 31.05.2000 року № 276 та умовами договорів.
2. Правова позиція (заперечення) відповідача.
До господарського суду Миколаївської області відповідачем подано відзив на позовну заяву (вх. № 9738/19 від 11.06.2019 року), в якому відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування заперечень зазначає, що умовою надання знижки з лоцманського збору для суден групи А є робота таких суден на лінії закордонного плавання, відкритої у встановленому законодавством порядку, та, відповідно, заходження таких суден до обов`язкових портів заходження та іноземних портів заходження згідно з визначеним, оголошеним і погодженим з Адміністрацією морських портів України лінійним розкладом руху судна.
За інформацією, наданою начальником розрахункового відділу філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» ОСОБА_1 в службовій записці від 29.05.2019 року, «по лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17 не надано наступні документи, а саме: по 9 рахункам на суму не наданої знижки по лоцманському збору у розмірі 1 041, 40 дол. США відсутні лінійний розклад, погоджений з ДП «АМПУ», та інформація про виконання графіка заходження суден до обов`язкових портів заходження лінії закордонного плавання, кількість суднозаходжень та виконані обсяги перевезень, погодженої з ДП «АМПУ». Відсутність зазначених документів унеможливлює надання суднам знижки з лоцманського збору, передбаченої пунктом 2.5. Тарифів на послуги із забезпечення лоцманського проведення суден, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 03.12.2013 року № 965.
ІV. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
Між Державним підприємством “Адміністрація морських портів України” (Адміністрація), компанією «Admiral Container Lines Inc.» (Оператор) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА” (Агент) було укладено Угоду про порядок роботи лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» (том 1, арк. 22-24).
Відповідно до п. 1.1 Угоди ця Угода визначає порядок роботи лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» (що надалі іменується як «Лінія») компанії «Admiral Container Lines Inc.» та зобов`язання сторін по роботі та перереєстрації лінії в Адміністрації.
Відповідно до п. 2.1.2 Угоди Адміністрація зобов`язується здійснювати постановку прибуваючих в Одеський морський порт суден лінії відповідно до попередньо узгодженого з адміністрацією та уточненому нотисами розкладу із врахуванням черговості підходу суден.
Відповідно до п. 2.1.3 Угоди Адміністрація зобов`язується здійснювати контроль виконання зобов`язань Оператора та Агента за умовами роботи Лінії, відповідно до Підтвердження, виданого «Укрморрічінспекцією».
У випадку невиконання Оператором та Агентом взятих на себе зобов`язань, Адміністрація залишає за собою право не надавати знижки по портовим зборам для суден лінії.
Відповідно до п. 2.2.3 Угоди Агент та Оператор зобов`язуються на протязі строку дії підтвердження забезпечити ввезення/вивезення вантажів судами, що працюють на Лінії, в обсязі, вказаному в техніко-економічному обґрунтуванні, що пред`являється Адміністрації під час її реєстрації/перереєстрації.
Відповідно до п. 2.2.4 Угоди Агент та Оператор зобов`язуються до закінчення кожного кварталу узгоджувати з Адміністрацією та направляти «Укрморрічінспекцією» розклад руху суден лінії на наступний квартал із вказуванням періодичності заходу в Одеський морський порт.
Договір підписано та скріплено печатками сторін.
Доказів розірвання або визнання недійсним договору суду не подано.
Крім того, 21.12.2015 року між Державним підприємством “Адміністрація морських портів України” (Підприємство) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА” (Агент) укладено договір № 399-П-АМПУ-15 (том 1, арк. 27-33).
Відповідно до п. 1.1 Договору на умовах цього договору Підприємство зобов`язується за заявками «Агента» надавати (забезпечувати), зокрема, лоцманське проведення суден (лоцманський збір).
Відповідно до п. 6.4 Договору всі права та обов`язки Підприємства (в т.ч. ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, підписання первинних документів, приймання-передачі наданих робіт тощо), які передбачені цим договором, виконуються філією «Дельта-лоцман» Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” відповідно до Додатку № 5 (том 1, арк. 34).
Відповідно до п. 2.3 Договору обов`язки Агента:
2.3.1. Своєчасно, відповідно до Правил та умов цього договору, подавати на адресу підприємства заявки на надання послуг (Додаток № 1, Додаток № 2 до цього Договору) (далі за текстом заявка) і їх уточнення.
В заявці вказувати відповідний перелік інформації, яка зазначена у відповідних проформах заявок (Додаток № 1, Додаток № 2 до цього Договору).
За вимогою підприємства агент обов`язково у 5-ти денний термін, з моменту отримання вимоги, письмово надає підприємству відомості щодо конкретного судновласника і його банківських, поштових реквізитів, номерів телефонів, факсів і електронних адресах, а також належним чином засвідчені дійсні в Україні копії документів, згідно яких агент номінований судновласником і які є підтвердженням повноважень агента.
Заявки направляти по тел./факсах/на ел. адреси/сайт, що зазначені в Додатку № 3 до цього договору. Відповідні тел./факси/ел.адреси/сайт й інші реквізити для оперативної роботи відповідно до договірних зобов`язань уточнюються сторонами.
2.3.2. Разом із заявкою надавати:
- у відповідних випадках копію платіжного доручення про перерахування передплати згідно пункту 4.2.1 цього Договору, в графі призначення платежу якої вказано: «Передплата за послуги філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» по судну (вказати назву судна та приблизну дату надання послуг) згідно Договору (вказати номер цього Договору і дату підписання)».
- підписану уповноваженими особами «Інформацію для виставлення рахунку» (Додаток № 4 до цього Договору) і нести повну відповідальність за достовірність наданих в ній даних;
- копії Міжнародних Обмірних Свідоцтв (INTERNATIONAL TONNAGE CERTIFICATE (1969) та класифікаційних свідоцтв (в необхідних випадках) агентованих суден;
- для лінійних суден - підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання, перелік суден на цій лінії і лінійний розклад.
2.3.4. Сплачувати рахунки, виставлені підприємством, у строки, визначені цим договором.
Відповідно до п. 4.1 Договору порядок стягнення і розмір зборів та плати визначаються відповідно до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні збори та плати. При цьому в разі внесення змін та (або) доповнень до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні збори і плати, сторони під час розрахунків застосовують вищезазначені нормативно-правові акти з урахуванням змін та (або) доповнень з моменту набрання чинності такими змінами та (або) доповненнями.
Судом також встановлено, що наказом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) від 16.11.2017 року за № 1100 зареєстрована лінія закордонного плавання «Admiral Container Lines» на новий строк для виконання лінійних рейсів за умов здійснення не менше одного суднозаходження на місяць до Одеського морського порту та видано Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання (том 1, арк. 25).
Оригінал Підтвердження № 17/17 передано на зберігання до ДП «Адміністрація морських портів України» 16.11.2017 року, строк його дії з 06.12.2017 року по 06.12.2018 року (том 1, арк. 26).
Дію Підтвердження № 16/15 скасовано з 06.12.2017 року (том 1, арк. 26).
Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) № 566 від 20.06.2018 року припинено дію Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» від 16.11.2017 року № 17/17 (том 1, арк. 37).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року по справі № 815/3167/18 позовну заяву ТзОВ «БЛЄК СІ ЛІНК» до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ТзОВ «ОДЕМАРА», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства інфраструктури України, Департаменту захисту економіки Національної поліції України, Адміністрації Одеського морського порту про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування наказу № 566 від 20.06.2018 року задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17.
Визнано протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо прийняття наказу № 566 від 20.06.2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (том 1, арк. 148-160).
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 року по справі № 815/3167/18 апеляційні скарги ТзОВ «БЛЄК СІ ЛІНК» та Державної служби України з безпеки на транспорті залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року без змін (том 1, арк. 161-167).
Судом також встановлено наступні обставини. 11.09.2018 року ТзОВ «Одемара» направлено Одеській філії ДП “Адміністрація морських портів України” на погодження розклад руху суден контейнерної лінії «АДМІРАЛ КОНТЕЙНЕР ЛАЙНЗ» до Одеського порту у IV кварталі 2018 року відповідно до вимог «Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання» (том 1, арк. 89-90).
У відповідь на вищевказаний лист Адміністрацією Одеського морського порту ДП «Адміністрація морських портів України» 13.09.2018 року листом № 21А/728 повернуто ТзОВ «ОДЕМАРА» листи щодо розкладу роботи лінії закордонного плавання «АДМІРАЛ КОНТЕЙНЕР ЛАЙНЗ» у зв`язку із достроковим припиненням дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» № 17/17 від 10.05.2017 року (том 1, арк. 91).
Крім того, 17.09.2018 року ТзОВ «ОДЕМАРА» направлено Державній службі України з безпеки на транспорті розклад роботи лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» у 4 кварталі 2018 року для прийняття (том 1, арк. 92). Факт направлення листа підтверджується описом вкладення (том 1, арк. 93).
Доказів надання відповіді на вищевказаний лист суду не подано.
Листами від 24.09.2018 року вих. № 099-А, від 01.10.2018 року вих. № 102, від 01.10.2018 року вих. № 103, від 22.10.2018 року вих. № 111 А, від 26.10.2018 року вих. № 114, від 26.10.2018 року вих. № 116 позивач направляв на адреси Одеської філії ДП "АМПУ", Державної служби України з безпеки на транспорті, філії "Дельта Лоцман" ДП "АМПУ" зміни в розкладі руху суден (том 1, арк. 94-96, 98-99, 100-104, 106-109), які листами Адміністрації Одеського морського порту від 27.09.18 року № 21А/776, від 23.10.18 року № 21А/841/вд 911 повернуті у зв`язку із достроковим припиненням дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання (том 1, арк. 97, 105).
Відповідно до вимог "Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання", затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 14.10.2013 року № 790 позивачем ТзОВ "Одемара" складено Звіти по заходам суден контейнерної лінії «Admiral Container Lines» до ОМТП Оператором в 4 кварталі 2018 року та з грудня 2017 по грудень 2018 (том 1, арк. 111-116), які направлені згідно супровідного листа від 14.12.2018 року вих. 124а на адреси Морської Адміністрації України, ДП "Одеський порт", філії "Дельта Лоцман" ДП "АМПУ" (том 1, арк. 110, 118-120).
Факт заходження в порт суден SERENADA, BUXTEXUDE, ANGELA, які є суднами лінії закордонного плавання, позивач підтверджує також Актами по факту стоянкового часу у порту Одеса (жовтень-грудень 2018) (том 1, арк. 121-129) та Сводкой подходов судов 4 квартал 2018 року (том 2, арк. 5-10).
27.12.2018 року листом № 21А/1119 Адміністрацією Одеського морського порту звіти повернуто позивачу ТзОВ "Одемара", у зв`язку з припиненням дії Підтвердження на підставі наказу Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 року (том 1. арк. 117).
На виконання умов договору № 399-П-АМПУ-15 від 21.12.2015 року філією "Дельта-лоцман" ДП "АМПУ" в жовтні-грудні 2018 року виставлено позивачу ТзОВ "Одемара" рахунки для оплати збору за надані послуги з лоцманського проведення (том 1, арк. 130-138).
Позивачем ТзОВ "Одемара" проведено оплату за послуги, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями (том 1, арк. 139-147).
На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року про скасування наказу Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 року та постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 року по справі № 815/3167/18 позивач ТзОВ "Одемара" звернувся до відповідача філії "Дельта лоцман" ДП "АМПУ" про здійснення перерахунку стосовного суднозаходів в Одеський порт суден в жовтні-грудні 2018 року, що підтверджується листом від 05.02.2019 року вих. № 07 (том 1, арк. 169).
У відповідь на вищевказаний лист позивача відповідач листом від 04.03.2019 року № 544 просив подати інформацію про виконання графіку заходження суден до порту Одеса та розклад руху суден до порту Одеса по лінії закордонного плавання, погоджений з ДП "АМПУ" (том 1, арк. 170-171).
11.06.2019 року між філією "Дельта-лоцман" та ТзОВ "Одемара" складено Акт звірки взаєморозрахунків по наданим послугам суднам під іноземним прапором за період з 21.06.2018 по 05.12.2018 року по судам SERENADA, BUXTEXUDE, ANGELA, відповідно до якого між сторонами виникли розбіжності в сумі 1 041, 40 доларів США (том 1, арк. 219).
Вказана сума і є предметом спору у даній справі, а саме сумою знижки при нарахуванні плати за послуги з лоцманського збору.
Лоцманський збір нараховано відповідачем позивачу без врахування знижки, що і стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом про стягнення надмірно сплаченої суми, що фактично є сумою знижки.
V. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.
Предметом спору у даній справі є вимога про стягнення надмірно сплаченої суми в розмірі 1 041, 40 доларів США, що фактично є сумою знижки при нарахуванні плати за послуги з лоцманського збору.
Позивач в обґрунтування позовних вимог вказує, що виконав вимоги законодавства та умов договорів, а, отже, має право на знижку при нарахуванні лоцманського збору.
Відповідач, заперечуючи проти позову в повному обсязі, зазначає, що позивачем не виконано вимоги законодавства щодо подання відповідачу комплекту документів, який в силу вимог законодавства є підставою для нарахування знижки, а саме позивачем не подано відповідачу погодженого ДП "АМПУ" розкладу руху суден та інформації про виконання графіка заходження суден, що в свою чергу унеможливлює й нарахування знижки.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про морські порти України" тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту.
Перелік спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, визначає Кабінет Міністрів України.
Тарифи на інші послуги, крім визначених у частині першій цієї статті, є вільними та визначаються договором між суб`єктом господарювання, який надає відповідні послуги, та їх замовником.
Відповідно до постанови КМУ від 03.06.2013 року № 405 "Про затвердження переліку спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню" однією зі спеціалізованих послуг є забезпечення лоцманського проведення (додаток до постанови КМУ).
Відповідно до п. 1.1 постанови КМУ від 03.12.2013 року № 965 "Про затвердження Тарифів на послуги із забезпечення лоцманського проведення суден" тарифи на послуги із забезпечення лоцманського проведення суден (далі - лоцманський збір) справляються у морських портах / морських терміналах із суден, групи яких зазначені у додатку 1 до цих Тарифів.
Відповідно до п. 1.2 постанови КМУ № 965 лоцманський збір справляється з усіх суден, що заходять у морські порти / морські термінали або прямують транзитом судноплавними водними шляхами.
Відповідно до п. 2.5 постанови КМУ № 965 для вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, відкритих у встановленому законодавством порядку, а також для суден закордонного плавання групи Б з лоцманського збору надається знижка у розмірі 20 відсотків (без урахування знижок та/або надбавок).
Наказом Міністерства інфраструктури України від 14.10.2013 року № 790 "Про затвердження Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання" затверджено Інструкцію, яка в силу п. 1 визначає порядок реєстрації, функціонування, припинення дії та контролю за роботою ліній закордонного плавання для українських та іноземних суден.
Відповідно до п. 3 розділу 1 Інструкції основними ознаками лінії закордонного плавання є: 1) установлення обов`язкових і факультативних іноземних та українських портів заходження; 2) закріплення для роботи на лінії визначених типів суден; 3) установлення періодичності заходження закріплених суден в обов`язкові порти заходження; 4) реєстрація лінії здійснюється Державною службою морського та річкового транспорту України за поданням Адміністрації морських портів України.
Відповідно до п. 1-3 розділу 2 Інструкції під час виконання лінійного рейсу судно повинно заходити до обов`язкових портів заходження та іноземних портів заходження згідно з визначеним, оголошеним і погодженим з Адміністрацією морських портів України лінійним розкладом руху судна.
До лінійних рейсів належить морське регулярне сполучення для забезпечення перевезень вантажів з періодичністю заходження суден до обов`язкового порту заходження не рідше одного разу на місяць.
Суднами, які виконують лінійний розклад, вважаються судна, що зайшли в морський порт у строки, оголошені в лінійному розкладі, або в проміжок часу, який заздалегідь обумовлений в договорі між Адміністрацією морських портів України та оператором лінійних перевезень і його морським агентом про роботу лінії закордонного плавання. Лінійний розклад погоджується з Адміністрацією морських портів України, затверджується оператором лінійних перевезень.
Відповідно до п. 4 розділу 2 Інструкції між Адміністрацією морських портів України та оператором лінійних перевезень і його морським агентом укладається договір про роботу лінії закордонного плавання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов`язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку. Постановою КМУ № 965 встановлено, що для вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, відкритих у встановленому законодавством порядку, з лоцманського збору надається знижка.
На підставі наказу Укртрансбезпеки від 16.11.2017 року за № 1100 зареєстрована лінія закордонного плавання «Admiral Container Lines» на новий строк для виконання лінійних рейсів та видано Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання, дію якого достроково припинено наказом Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року по справі № 815/3167/18, залишеним без змін судом апеляційної інстанції, визнано протиправним та скасовано наказ Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566, тобто Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання також діяло у період з жовтня по грудень 2018 року.
Як підтверджено матеріалами даної господарської справи позивачем ще в вересні 2018 року було подано на погодження розклад руху суден. Крім того, в подальшому подавались на погодження зміни до розкладу руху суден. Ані розклад руху суден, ані зміни до розкладу не погоджувались на дату їх подання у зв`язку з достроковим припиненням наказу про реєстрацію лінії закордонного плавання. З цієї ж підстави не були погоджені подані позивачем звіти про роботу лінії закордонного плавання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку:
- положеннями Інструкції передбачено умови функціонування ліній закордонного плавання (розділ 2), порядок реєстрації ліній закордонного плавання (розділ 3), зокрема, обов`язок оператора лінійних перевезень подати до Морської адміністрації комплект документів саме для здійснення реєстрації лінії закордонного плавання, а не отримання знижки;
- правовідносини між сторонами регулюються в тому числі укладеним між сторонами договором, який є обов`язковим до виконання сторонами (ст. 629 ЦК України);
- позивачем виконано обов`язок з подання розкладу руху суден, заходження суден в порт, складання звітів тощо;
- позивач, в свою чергу, у зв`язку з оскарженням наказу Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566 в судовому порядку, фактично був позбавлений можливості здійснити погодження датованого вереснем 2018 року розкладу руху в грудні 2018 року (дата набрання судовим рішенням законної сили), оскільки розклад руху суден може бути погоджений лише на майбутнє, а не по факту виконання;
- визнання протиправним та скасування в судовому порядку наказу Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566 дає підстави для висновку, що Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання також діяло у період з жовтня по грудень 2018 року, тобто позивач, виконавши як вимоги законодавства, так і взяті на себе договірні зобов`язання (п. 2.1.2, п. 2.2.3, п. 2.2.4 Угоди, а також п. 2.3.2 договору № 399-П-АМПУ-15) протиправно був позбавлений права на отримання передбаченої нормами законодавства знижки.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про порушення прав позивача, які підлягають захисту в судовому порядку. Позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Судовий збір в розмірі 1 921 грн. згідно ст. 129 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з відповідача Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі філії “ДЕЛЬТА-ЛОЦМАН” Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА”, Митна площа, 1, м. Одеса, 65026 (код ЄДРПОУ 14278041):
- 1 041, 40 доларів США (одна тисяча сорок один долар США 40 центів) – надмірно сплаченої суми;
- 1 921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено 16.09.2019 року.
Суддя Е.М. Олейняш