
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
06 вересня 2019 року м. Київ № 640/9443/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представників позивача: Роєнко О.В., Кучинка Й.М., представників відповідача: Паланичко О.П., Недашківська Е.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю НВП «Електрогазхім» доКиївської міської митниці ДФСпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю НВП «Електрогазхім» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 05.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №640/9443/19.
З огляду на наявність обставин, що мають значення для справи, для з`ясування яких, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, в судовому засіданні судом поставлене на обговорення питання про призначення експертного дослідження товару - «Моностеарат гліцерину дистильований/ DISTILLED GLYCERYN MONOSTEARAT (DMG-CF01)».
В судовому засіданні представники сторін щодо призначення експертного дослідження не заперечували.
Відповідно до статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Згідно зі статтею 103 Кодексу адміністративного судочинства України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
У разі необхідності суд може заслухати експерта щодо формулювання питання, яке потребує з`ясування, та за його клопотанням дати відповідні роз`яснення щодо поставлених питань. Суд повідомляє учасників справи про вчинення зазначених дій, проте їх неявка не перешкоджає вчиненню цих дій.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.
Приймаючи до уваги предмет спору та обставини справи, враховуючи, що для з`ясування обставин, які мають значення для справи, необхідно дослідити питання, які потребують спеціальних знань, у сфері іншій, ніж право, суд вбачає за необхідне призначити експертне дослідження у справі №640/9443/19, на вирішення якого поставити питання: «Чи відноситься продукт Моностеарат гліцерину дистильований/ DISTILLED GLYCERYN MONOSTEARAT (DMG-CF01) до складних моно-, ди- та триефір жирних кислот та ліцеридів?».
Згідно приписів статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати.
Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов`язаних із проведенням експертизи.
При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, визначеними цим Кодексом для витребування доказів.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів; висновків експертів; показання свідків.
Згідно з частиною 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1-3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
У відповідності до вимог ч. ч. 6-7 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
При цьому, суд звертає увагу, що в силу ч. 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
З огляду на те, що експерти не наділені правом самостійного збирання матеріалів для проведення експертизи і необхідні їм матеріали надає суд, враховуючи необхідність надання стандартного зразка хімічної продукції для проведення експертного дослідження, суд вбачає необхідним витребувати від товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Електрогазхім» та Київської міської митниці ДФС зразки вилученої продукції Моностеарат гліцерину дистильований/ DISTILLED GLYCERYN MONOSTEARAT (DMG-CF01).
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Таким чином, оскільки проведення експертизи потребує тривалого часу, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній адміністративній справі до одержання результатів експертного дослідження.
На підставі вищенаведеного, статті 102, 103, пункту 4 частини другої статті 236, статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Призначити по справі №640/9443/19 експертне дослідження, на вирішення якого поставити питання:
- чи відноситься продукт Моностеарат гліцерину дистильований/ DISTILLED GLYCERYN MONOSTEARAT (DMG-CF01) до складних моно-, ди- та триефір жирних кислот та ліцеридів?.
2. Витребувати від товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Електрогазхім» та Київської міської митниці ДФС зразки вилученої продукції Моностеарат гліцерину дистильований/ DISTILLED GLYCERYN MONOSTEARAT (DMG-CF01).
Витребувані документи необхідно подати суду у десятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Доручити проведення судової експертизи Київському науково - дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул.Смоленська, 6, м.Київ.)
4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову від виконання покладених обов`язків.
5. Витрати по сплаті вартості експертизи покласти на товариство з обмеженою відповідальністю НВП «Електрогазхім».
6. Зупинити провадження у справі 640/9443/19 до одержання результатів експертного дослідження.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 294-297КАС України.
Повний текст ухвали складено 17.09.2019.
Суддя С.К. Каракашьян