Окрема ухвала № 84329509, 16.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
560/2208/19
Номер документу
84329509
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 560/2208/19

ОКРЕМА УХВАЛА

16 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просив суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного правління ДФС в Хмельницькій області від 02.07.2019 № 0010201303 та №0010211303;

- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.07.2019 №Ф-0010221303;

- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 02.07.2019 №0010231303.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2019 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного правління ДФС в Хмельницькій області від 02.07.2019 № 0010201303 та №0010211303. Визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.07.2019 №Ф-0010221303. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 02.07.2019 №0010231303. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в сумі 4660,70 грн..

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Хмельницькій області проведена документальна планова виїзна перевірка суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), за період з 01.01.2017 по 31.12.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 та дотримання іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС.

За результатами перевірки контролюючим органом було складено акт № 0412/22-01-13-03/НОМЕР_1 від 31.05.2019, яким встановлено наступні порушення п. 164.1 ст. 164, п. 177.2 ст. 177, п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України; п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 5 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI з внесеними змінами та доповненнями, п. 164.1 ст. 164, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI; п.п. 1.4, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, п. 54.2 ст. 54, пп. 168.1.1, 168.1.4 п. 168 ст. 168, п.п. а) п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України; п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України та "Порядку обліку платників податків і зборів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09 грудня 2011 року №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року №462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 року за №503/25280.

Також, 31.05.2019 відповідачем складено протокол № 125/22-01-13-03/НОМЕР_1 про адміністративне правопорушення відносно ФОП ОСОБА_1 , згідно якого визначено, що ФОП ОСОБА_1 вчинив правопорушення (порядку ведення обліку доходів і витрат, а саме неналежне ведення обліку доходів і витрат для яких законами України встановлено обов`язкову форму обліку, тобто на протязі періоду з 01.01.2017 по 31.12.2018 ФОП ОСОБА_1 у графі 6 Книги, відображена сума витрат, яка не відповідає сумі фактично понесених витрат у 2017 та 2018 роках (акт перевірки №0412/22-01-13-03/НОМЕР_1 від 31.05.2019), чим порушено вимоги пп. «а» п. 176.1 ст. 176, п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами за доповненнями та п. 1, п. 6, п. 9 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за №1686/24218. Порушення триваюче, виявлене в ході проведення планової документальної перевірки на дату підписання та вручення акту перевірки не виправлене.), відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП), адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

За приписами статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, крім іншого, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Нормами ст. 280 КУпАП, встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, зокрема, - чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 283 КУпАП, визначено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Судом під час розгляду справ встановлено, що посадовими особами відповідача порушено порядок розгляду адміністративного правопорушення, а саме протокол про адміністративне правопорушення від 31.05.2019 № 125/22-01-13-03/НОМЕР_1 посадовими особами Головного управління ДФС у Хмельницькій області станом на 11.09.2019 не був поданий до компетентного органу для встановлення вини позивача та притягнення останнього до адміністративної відповідальності, а також постанову про накладення адміністративного стягнення, у вигляді накладення штрафу за порушення ч. 1 ст. 164-1КУпАП, відносно позивача, винесено не було, що не заперечувалося сторонами в судовому засіданні.

Представник відповідача в судовому засіданні не зміг надати доказів та обґрунтованих пояснень в спростування встановленого, внаслідок чого суд дійшов висновку, що посадовими особами податкового органу, в даному випадку, порушено право на захист позивача, оскільки будь-яке обвинувачення повинно бути конкретизованим, особа, яку притягують до відповідальності повинна розуміти в чому її обвинувачують, щоб мати змогу ефективно захищатися від висунутого обвинувачення.

Суд зазначає, що посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності до вимог законів України та нормативно - правових актів.

З огляду на викладене вище, суд приходить до однозначного висновку, що дії посадових осіб Головного управління ДФС у Хмельницькій області призводять до порушень чинного законодавства України.

Правовими положеннями ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене вище вказує на неналежне і безвідповідальне виконання службовими і посадовими особами відповідача своїх обов`язків.

Статтею 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Таким чином, враховуючи вищевикладені порушення посадовими особами відповідача вимог чинного законодавства України і з метою усунення причин та умов, що сприяли зловживанню ними своїми процесуальними правами і обов`язками, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її начальнику Головного управління ДФС у Хмельницькій області для вжиття відповідних заходів реагування, та повідомити Хмельницький окружний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Керуючись статтями 180, 183, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Направити начальнику Головного управління ДФС у Хмельницькій області окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню вимог Конституції України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, у діяльності Головного управління ДФС у Хмельницькій області, а саме встановити обставини, в чому полягає відсутність дій посадових осіб податкового органу щодо реалізації протоколу про адміністративне правопорушення від 31.05.2019 № 125/22-01-13-03/НОМЕР_1 складеного відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та провести належні заходи стосовно недопущення в подальшому таких дій посадових осіб Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Про вжиті заходи начальником Головного управління ДФС у Хмельницькій області повідомити Хмельницький окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький