Рішення № 84328589, 01.07.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
420/2169/19
Номер документу
84328589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2169/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові у нарахуванні позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, загальний розмір заборгованості з виплати якої станом на 16.03.2018 року складав 91977,50 грн.;

- зобов`язати відповідача здійснювати нарахування та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року у розмірі, який визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством.

Ухвалами суду від 02.05.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання 20.06.2019 року сторони та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.47)

20.06.2019 року представником позивача до суду подано заяву, вхід. № 22094/19, в якій останній просить розглянути дану справу у порядку письмового провадження без участі позивача (представника позивача). (а.с.48) Також 20.06.2019 від представника відповідача електронною поштою до суду надійшло клопотання, вхід. № ЕП/4537/19, в якому останній, керуючись ст.ст. 44, 47 КАС України, просить здійснювати розгляд справи без участі представника головного управління (у порядку письмового провадження). (а.с.49)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом позовної заяви та відповіді на відзив, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:

- згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого ПФУ бланк серії НОМЕР_2 , що діє до 30.06.2019 року та посвідчення інваліда війни, виданого Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики ОМР серії Є № 014642, що діє до 01.07.2019 року, позивач є інвалідом-війни другої групи. Як пенсіонер ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, пенсійна справа № 1503011416;

- 26.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом по справі № 815/2441/18 було прийнято рішення, яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково. Суд визнав бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про грошове забезпечення від 17.05.2017 року № 3262 для перерахунку пенсій та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі виданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про грошове забезпечення від 17.05.2017 року № 3262. У задоволенні інших вимог було відмовлено;

- у якості підстави задоволених позовних вимог, позивач посилався на те, що у листі відповідача від 29.03.2018 року № 766/Г-11, отриманого у відповідь на звернення позивача від 15.03.2018 року, зазначено про прийняття 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України Постанови № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб», яким установлено здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, призначеної згідно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У вказаному листі зазначено, що доплата за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р. у сумі 10221,66 грн. виплачена йому 20.03.2018 року, а борг за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у сумі 81755,84 грн. буде виплачено після виділення коштів на фінансування. Суд визнав такі дії відповідача неправомірними. Так, у рішенні суду зазначено, що з 01.01.2016 року у ОСОБА_1 виникло безспірне право на перерахунок пенсії, який не проведено з вини суб`єкта владних повноважень. При цьому, суд наголосив на тому, що відсутність (у тому числі тимчасова відсутність) додаткових коштів у Державному бюджеті не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат. Щодо посилання відповідача у відзиві на позов на здійснення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року суд зазначив, що вказана постанова застосуванню не підлягає, оскільки була прийнята після виникнення спірних правовідносин, погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії. Вказане рішення 28.11.2018 року П`ятим апеляційним адміністративним судом залишено без змін. Однак, рішення суду не виконане до теперішнього часу;

- 18.01.2019 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації в якому просив, зокрема, надати відповідним чином завірений розрахунок компенсації за втрату частину доходу у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії на всю суму заборгованості починаючи з 01.01.2016 року по теперішній час. На вказаний запит позивач отримав лист від 24.01.2019 року № 98/Г-11, в якому зазначено, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а для виплати компенсації частини доходів, отримання яких вирішено у судовому порядку, законні підстави відсутні;

- 18.01.2019 року позивач звернувся до відповідача із зверненням в якому просив, зокрема, здійснити розрахунок (нарахування) та виплату йому компенсації втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по теперішній час, яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159. У відповідь позивач отримав лист від 01.02.2019 року № 99/Г-11, у якому зазначено, що поточна пенсія йому нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а для виплати компенсації частини доходів, отримання яких вирішено у судовому порядку, законні підстави відсутні;

- 11.02.2019 року позивач звернувся до відповідача зі зверненням надати завірену належним чином довідку про розмір нарахованої загальної суми заборгованості його пенсії, із зазначенням (відображенням) сум заборгованості за кожен місяць окремо, починаючи з 01.01.2016 року по теперішній час, які ГУ ПФУ в Одеській області повинен виплачувати на підставі здійснених перерахунків. У відповідь позивач отримав лист від 25.02.2019 року № 278/Г-11 та доданий до нього розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії. З вказаного розрахунку вбачається, що відповідач здійснював оплату пенсії з січня 2016 року по квітень 2016 року включно у розмірі 3402,86 грн. щомісячно. З травня 2016 року по березень 2018 року відповідач не здійснював оплату пенсії у розмірі 3407,22 грн. щомісячно. Внаслідок цього утворилась заборгованість з виплати пенсії у загальному розмірі 91977,50 грн. При цьому, з розрахунку вбачається, що індексація частини не отриманої пенсії у загальній сумі 91977,50 грн. не здійснювалась взагалі. Розмір індексації становить 0,00 грн. Відповідач, посилається на те, що у нього відсутній обов`язок здійснювати виплату вказаних коштів;

- позивач вважає, такі дії відповідача неправомірними, оскільки відповідач повинен під час виплати заборгованості з пенсії у загальній сумі 91977,50 грн. виплачувати компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати. Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 24 жовтня 2011 року № 6-38с-11, від 18 листопада 2014 року № 21-518а14, від 11 липня 2017 року № 21-2003а16 та підтримана у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 року по справі № 522/5664/17, від 20.02.2018 року № 336/4675/17;

- матеріалами справи підтверджено, що несвоєчасність нарахування та виплати позивачеві сум, відбулося у зв`язку з неправомірною відмовою відповідача у виплаті належної суми пенсії, що підтверджується постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року у справі № 815/2441/18, яка набрала законної сили;

- щодо суми боргу, яка підлягає виплаті, позивач зазначає, що предметом позову не є стягнення певної грошової суми, а зобов`язання відповідача здійснювати нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року у розмірі, який визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушення строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159;

- у позовній заяві зазначено лише розмір заборгованості з виплати пенсії станом на 16.03.2018 року у розмірі 91977,50 грн. Саме такий розмір заборгованості з виплати пенсії вказаний у розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії складеного відповідачем станом на 16.03.2018 року та у листі від 29.03.2018 року № 766/Г-11;

- посилання відповідача на те, що сума збільшеного розміру пенсії не була виплачена спростовуються наданим листом від 29.03.2018 року № 766/Г-11 . Заборгованість з виплати пенсії була погашена відповідачем частково. Так, 20.03.2018 року відповідачем було сплачено заборгованість за січень, лютий та збільшений розмір пенсії за березень у загальній сумі 10221,66 грн.;

- з 01.04.2018 року відповідач щомісячно сплачував 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року;

- у період з 01.04.2018 року по 31.07.2018 року відповідач здійснював щомісячну виплату заборгованості у розмірі 1701,43 грн. Загальний розмір виплаченої заборгованості у період з 01.04.2018 року по 31.07.2018 року становить 6805,72 грн.;

- у період з 01.08.2018 року по 31.05.2018 року відповідач сплачував заборгованість щомісячно по 1703,61 грн. Загальний розмір виплаченої заборгованості у період з 01.08.2018 року по 31.05.2019 року становить 17036,10 грн.;

- всього відповідач погасив заборгованість у загальній сумі 34063,48 грн. Враховуючи те, що підвищений розмір пенсії за березень 2018 року на суму 3407,22 грн. було сплачено 20.03.2018 року, тобто своєчасно, компенсація на вказану суму не підлягає нарахуванню. Компенсація підлягає нарахуванню на фактично виплачену суму заборгованості з пенсії, виплата якої була здійснена своєчасно, а саме 30656,26 грн.;

- залишок заборгованості з виплати пенсії станом на 01.06.2019 року складає 57914,02 грн. На відповідну суму компенсація повинна нараховуватись та виплачуватись у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (ст. 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»);

- відсутність у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року зобов`язань відповідача щодо здійснення компенсації втрати частини доходів позивача пояснюється відсутністю відповідних позовних вимог у вказаній справі та не позбавляє позивача права звернутись до суду з вимогою щодо здійснення нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів, яка раніше не заявлялась.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018 року, головним управлінням позивачу 17.12.2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 3262;

- внаслідок проведення згідно з рішенням суду перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2019 року становить 8161,83 грн. Доплата з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 28.11.2018 року по 31.12.2018 року у сумі 20,90 грн. виплачена по додатковій відомості 04.01.2019 року. Доплата пенсії за період з 01.01.2016 року по 27.11.2018 року у сумі 663,10 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1;

- підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії), порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємства всіх форм власності і господарювання) та затримка виплати доходів один і більше календарних місяців;

- враховуючи викладені обставини та наведені нормативні положення відповідач вказує, що позивач не має права на отримання компенсації втрати частини доходів, оскільки відсутні обов`язкові умови, зокрема: 1) невірно зазначена сума боргу, яка підлягає виплаті; 2) утворена доплата має характер разового платежу; 3) сума доплати не була виплачена. Таким чином, зазначена позивачем сума боргу ніяким чином не може бути використана в контексті ст. 2 Закону № 2050-III;

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року не покладено жодних зобов`язань щодо компенсації втрати частини доходів позивача.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року по справі № 815/2441/18 (а.с.24-27), яке набрало законної сили 28.11.2018 року (а.с.107-112), зокрема:

- адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 ) пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 p. № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 3262 для перерахунку пенсій;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 p. № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 3262.

Відповідно до перерахунку пенсії від 17 грудня 2018 року за пенсійною справою позивача № 1503011416 - МВС пенсія по інвалідності перерахована з: 1 грудня 2016 року, підстава перерахунку: рішення суду - ООАС від 26.06.2018 року № 815/2441/18, та з 01.01.2019 року складає - 8161,83 грн. (а.с.56)

18.01.2019 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації в порядку ст.ст. 10, 19 Закону України від 13.01.2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (а.с.15), в якому останній просив, зокрема:

- надати інформацію (завірену довідку) про розмір нарахованої йому суми пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та за 2018 рік, з зазначенням сум заборгованості за кожен місяць окремо, яку повинен виплатити ГУ ПФУ в Одеській області (відповідач, боржник) відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області від 17.05.2017 року № 3262 згідно набраного законної сили рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/2441/18 від 26 червня 2018 року;

- надати відповідним чином завірений розрахунок компенсації за втрату частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії на всю суму заборгованості, починаючи з 01.01.2016 року по теперішній час (по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії), яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових коштів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159.

У відповідь на даний запит, листом від 24.01.2019 року № 98/Г-11 (а.с.18) відповідач повідомив позивача, зокрема, що:

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018, позивачу 17.12.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відповідно до наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 № 3262;

- внаслідок проведеного згідно рішенням суду перерахунку розмір пенсії позивача з 01.01.2019 становить 8161,83 грн.;

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 28.11.2018 по 31.12.2018 у сумі 20,90 грн. буде виплачена по додатковій відомості у лютому 2019 року;

- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 27.11.2018 у сумі 663,10 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. Копія розрахунку доплати додається;

- щодо нарахування компенсації втрати частини грошових доходів повідомлено, що відповідно до статті 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії;

- враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а ОСОБА_1 вимагає про виплату компенсації частини доходів, отримання яких вирішено в судовому порядку, законні підстави для компенсації втрати таких доходів відсутні.

До даної відповіді на запит додано розрахунок від 17.12.2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503011416, за Дорученням № Д 1503011416 /33, з січня 2016 року по грудень 2018 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду - ООАС від 26.06.2018 року № 815/2441/18. (а.с.19)

Також, 18.01.2019 року відповідачем отримано звернення позивача, вхід. № 99/Г-11 (а.с.17), у якому позивач просить, зокрема:

- надати інформацію про розмір суми загальної заборгованості, з зазначенням суми заборгованості за кожен місяць окремо, починаючи з 01 січня 2016 року, які відповідач (ПФУ в Одеській області) повинен виплатити згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018 року по справі № 815/2441/18;

- здійснити розрахунок (нарахування) та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 р. по теперішній час (по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії), яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159;

- надати відповідним чином завірений розрахунок компенсації за втрату частини доходу на всю суму заборгованості, починаючи з 01.01.2016 року по теперішній час (по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії).

У відповідь на вказане звернення, листом від 01.02.2019 року № 99/Г-11 (а.с.16) відповідач повідомив позивача, зокрема, що:

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018, позивачу головним управлінням 17.12.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 № 3262, сума якого становить 6016,03 грн.;

- внаслідок проведеного згідно рішенням суду перерахунку розмір пенсії позивача з 01.01.2019 становить 8161,83 грн., яка зарахована на поточний рахунок 04.01.2019;

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 28.11.2018 по 31.12.2018 у сумі 20,90 грн. буде виплачена по додатковій відомості 04.01.2019 року;

- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 27.11.2018 у сумі 663,10 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- щодо нарахування компенсації втрати частини грошових доходів повідомлено, що відповідно до статті 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії;

- враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а ОСОБА_1 вимагає про виплату компенсації частини доходів, отримання яких вирішено в судовому порядку, законні підстави для компенсації втрати таких доходів відсутні;

- із зазначеного питання позивачу було надано детальну та вичерпну відповідь листом головного управління від 24.01.2019 № 98/Г-11.

Не погоджуючись, фактично, із вищезазначеними відповідями відповідача в частині відмови у нарахуванні позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.12-14, 20-23, 102-103):

- протоколу за пенсійною справою - 1503011416 (МВС) від 16.05.2012 року;

- звернення позивача до відповідача, вхід. № 766/Г-11 від 15.03.2018 року;

- листа-відповіді відповідача від 29.03.2018 року № 766/Г-11, на звернення позивача;

- звернення позивача до відповідача, вхід. № 278/Г-11 від 11.02.2019 року;

- листа відповідача від 25.02.2019 року № 278/Г-11, з яким позивачу надано засвідчену копію розрахунку на доплату пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- розрахунок від 16.03.2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503011416, за Дорученням № Д 1503011416 /33, з січня 2016 року по березень 2018 року, підстава для здійснення розрахунку: (ГЗ ЗГІДНО ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016, на загальну суму доплати 91977,50;

- доручення з боргом згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року щодо позивача з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року, відповідно до якого місяці виплати: 01.01.2019 - 01.06.202; сума виплати: 81755,84 грн.;

- довідки № 3262 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ МВС України в Одеській області позивачу, про розмір грошового забезпечення відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, за нормами чинними на 01.01.2016 року.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії (а.с.55, 60-98):

- розрахунку від 17.12.2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503011416, за Дорученням № Д 1503011416 /33, з листопада 2018 року по грудень 2018 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду, на загальну суму доплати 20,90 грн.;

- матеріалів пенсійної справи позивача.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частинами 1 та 3 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року № 2050-III (далі - Закон № 2050-III), Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону № 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Статтею 3 Закону № 2050-III встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно з ст. 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Відповідно до п. 1 Порядку № 159 дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно з п. 2 Порядку № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до абз. 2 п. 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до ст. 6 Закону № 2050-III, компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об`єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Згідно зі ст. 7 Закону № 2050-III, відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року по справі № 815/2441/18, яке набрало законної сили 28.11.2018 року, зокрема:

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 p. № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 3262.

Відповідно до перерахунку пенсії від 17 грудня 2018 року за пенсійною справою позивача № 1503011416 - МВС пенсія по інвалідності перерахована з: 1 грудня 2016 року, підстава перерахунку: рішення суду - ООАС від 26.06.2018 року № 815/2441/18, та з 01.01.2019 року складає - 8161,83 грн.

Також, згідно з розрахунком від 17.12.2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503011416, за Дорученням № Д 1503011416 /33, з листопада 2018 року по грудень 2018 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду, на загальну суму доплати 20,90 грн.

У відповідь на запит позивача від 18.01.2019 року на отримання публічної інформації листом від 24.01.2019 року № 98/Г-11 відповідач повідомив позивача, зокрема, що:

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018, позивачу 17.12.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відповідно до наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 № 3262;

- внаслідок проведеного згідно рішенням суду перерахунку розмір пенсії позивача з 01.01.2019 становить 8161,83 грн.;

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 28.11.2018 по 31.12.2018 у сумі 20,90 грн. буде виплачена по додатковій відомості у лютому 2019 року;

- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 27.11.2018 у сумі 663,10 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. Копія розрахунку доплати додається;

- щодо нарахування компенсації втрати частини грошових доходів повідомлено, що відповідно до статті 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії;

- враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а ОСОБА_1 вимагає про виплату компенсації частини доходів, отримання яких вирішено в судовому порядку, законні підстави для компенсації втрати таких доходів відсутні.

До даної відповіді на запит додано розрахунок від 17.12.2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503011416, за Дорученням № Д 1503011416 /33, з січня 2016 року по грудень 2018 року, підстава для здійснення розрахунку: рішення суду - ООАС від 26.06.2018 року № 815/2441/18.

Також, у відповідь на звернення позивача від 18.01.2019 року, вхід. № 99/Г-11, листом від 01.02.2019 року № 99/Г-11 відповідач повідомив позивача, зокрема, що:

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018, позивачу головним управлінням 17.12.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 № 3262, сума якого становить 6016,03 грн.;

- внаслідок проведеного згідно рішенням суду перерахунку розмір пенсії позивача з 01.01.2019 становить 8161,83 грн., яка зарахована на поточний рахунок 04.01.2019;

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 28.11.2018 по 31.12.2018 у сумі 20,90 грн. буде виплачена по додатковій відомості 04.01.2019 року;

- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 27.11.2018 у сумі 663,10 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- щодо нарахування компенсації втрати частини грошових доходів повідомлено, що відповідно до статті 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії;

- враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а ОСОБА_1 вимагає про виплату компенсації частини доходів, отримання яких вирішено в судовому порядку, законні підстави для компенсації втрати таких доходів відсутні;

- із зазначеного питання позивачу було надано детальну та вичерпну відповідь листом головного управління від 24.01.2019 № 98/Г-11.

З встановленого вбачається та згідно зі змістом заяв по суті справи, сторонами не заперечується, по-перше, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року по справі № 815/2441/18, яке набрало законної сили 28.11.2018 року, зокрема, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 p. № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 3262, відповідачем проведено:

- 17.12.2018 року: перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року;

- 04.01.2019 року: виплату перерахованої пенсії з 01.01.2019 року та з 28.11.2018 року по 31.12.2018 року.

Отже, виходячи з дати виплати перерахованої пенсії з 01.01.2019 року та з 28.11.2018 року по 31.12.2018 року, підстав для застосування Закону № 2050-III - немає.

По-друге, відповідачем у відповідях на звернення позивача зазначено, що доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 27.11.2018 у сумі 663,10 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Отже, фактична виплата перерахованої 17.12.2018 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року по справі № 815/2441/18, яке набрало законної сили 28.11.2018 року, пенсії позивача за період з 01.01.2016 року по 27.11.2018 року - не відбулась. Згідно зі змістом заяв позивача по суті справи вказана обставина позивачем не заперечується.

Як зазначено вище, згідно зі ст. 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Отже, підстави для виплати позивачу суми відповідної компенсації щодо заборгованості, виплата якої ще не відбулась, - відсутні, відповідно позовної вимоги щодо проведення компенсації на таку заборгованість - є передчасними.

При суд звертає увагу позивача, що як зазначено відповідачем у відповідях на звернення позивача, постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 затверджений Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок № 649), Постановою правління Пенсійного фонду України 26 вересня 2018 року № 20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 р. за № 1189/32641, затверджений Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - Порядок № 20-1).

Згідно з п. 1 Порядку № 649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до п. 2 Порядку № 649, зокрема, боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.

Згідно з п. 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Відповідно до п. 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).

Згідно з п. 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.

У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.

У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.

Згідно з п. 1 Порядку № 20-1 цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку № 649, визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.

Відповідно до п. 7 Порядку № 20-1 внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.

Отже, фактична виплата перерахованої 17.12.2018 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року по справі № 815/2441/18, яке набрало законної сили 28.11.2018 року, пенсії позивача за період з 01.01.2016 року по 27.11.2018 року, - повинна відбуватись відповідно до вищезазначених Порядків.

По-третє, суд не бере до уваги обґрунтування позивача заявлених позовних вимог за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року щодо загального розміру заборгованості з виплати станом на 16.03.2018 року в сумі 91977,50 грн. із посиланням на подані до суду докази, зокрема:

- звернення позивача до відповідача, вхід. № 766/Г-11 від 15.03.2018 року;

- листа-відповіді відповідача від 29.03.2018 року № 766/Г-11, на звернення позивача;

- розрахунок від 16.03.2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503011416, за Дорученням № Д 1503011416/33, з січня 2016 року по березень 2018 року, підстава для здійснення розрахунку: (ГЗ ЗГІДНО ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016, на загальну суму доплати 91977,50;

- довідки № 3262 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ МВС України в Одеській області позивачу, про розмір грошового забезпечення відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, за нормами чинними на 01.01.2016 року,

- з тих підстав, що саме наведений період та сума заборгованості за цей період, наведені обґрунтування та докази на їх підтвердження були предметом спору/дослідження/вирішення у справі № 815/2441/18, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 26 червня 2018 року.

Спір у цій адміністративній справі, по суті, полягає у наявності фактичних та правових підстав для компенсації позивачу втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати відповідачем на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року по справі № 815/2441/18, аналіз та оцінку яким судом надано вище.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;

- оскаржувані дії, що полягають у відмові у нарахуванні позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, загальний розмір заборгованості з виплати якої станом на 16.03.2018 року складав 91977,50 грн., - вчинені відповідачем відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, відповідно підстав для визнання їх протиправними та задоволення похідних вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснювати нарахування та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року у розмірі, який визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством, - немає.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 77, 78, 194, 205, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягають у відмові у нарахуванні позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, загальний розмір заборгованості з виплати якої станом на 16.03.2018 року складав 91977,50 грн.; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року у розмірі, який визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством - відмовити повністю.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.