
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2036/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати бездіяльність Ганнівської сільської ради, Новоукраїнського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 04365321) - протиправною за ненаданням достовірної, точної та повної інформації на запит ОСОБА_1 б.н. від 06.05.2019 року, б.н. від 11.05.2019 року, б.н. від 11.05.2019 року, б.н. від 11.05.2019 року, б.н. від 11.05.2019 року;
- зобов`язати Ганнівську сільську раду протягом п`яти днів з дня Рішення суду надати запитувану інформацію, а саме відповідь на інформаційні запити б.н. від 06.05.2019 року стосовно обліку земель державної, комунальної та іншої власності на території Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, в межах та по за межами неї, та про перелік вільних земельних ділянок, які можуть бути передані в користування селянам; б.н. від 11.05.2019 року стосовно розрахункових платіжних відомостей заробітної плати за 2018-2019 рік працівників Ганнівської сільської ради, б.н. від 11.05.2019 року стосовно завірених копій рішень та протоколів сесій Ганнівської сільської ради за період 2017р., 2018р., 2019 рік, б.н. від 11.05.2019 року стосовно Регламенту Ганнівської сільської ради, б.н. від 11.05.2019 року стосовно Статуту Ганнівської об`єднаної територіальної громади;
- стягнути з Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 04365321) на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 25 000 (двадцять п`ять тисяч)гривень.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач, діючи як журналіст газети «Коло України», звернувся до сільської ради із запитами на отримання публічної інформації. Листом від 17.05.2019 № 169 надано відповідь. Однак, позивач зазначає, що дана відповідь не містить достовірну, точну та повну відповідь.
Ухвалою суду 14.08.2019 було відкрито провадження по справі та ухвалено розгляд і вирішення справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Ухвалою суду від 11.09.2019 визнано заяву позивача про відвід складу суду необґрунтованою. Зупинено провадження у справі 340/2036/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною - до вирішення питання про відвід. Передано матеріали адміністративної справи 340/2036/19 для визначення складу суду для вирішення питання про відвід судді (а.с.43-44).
12.09.2019 суддею Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А. винесено ухвалу, відповідно до якої розглянуто питання про відвід судді Притули К.М. та відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 (а.с.49-50).
Відповідачем 02.09.2019 (вхід.№14251) надано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що на запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 було надано відповідь в термін та у повному обсязі.
13.09.2019 (вх. № 14912) позивачем до суду надано відповідь на відзив.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заперечення відповідача та докази, якими вони обґрунтовуються, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач 11.05.2019 ОСОБА_1 , як журналіст газети «Коло України», звернувся до Ганнівської сільської ради з запитами на отримання публічної інформації: б.н. від 06 травня 2019 року; б.н. від 11.05.2019; б.н. від 11.05.2019, б.н. від 11.05.2019; б.н. від 11.05.2019 (а.с.11, 13, 14, 15, 16).
Відповідно до змісту даних запитів, позивач просив: надати інформацію стосовно обліку земель державної, комунальної та іншої власності на території Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, в межах та по за межами неї (вказати кількість, статус та користувачів); надати інформацію про перелік вільних земельних ділянок, які можуть бути передані в користування селянам; надати копію Статуту Ганнівської об`єднаної територіальної громади; надати копію Регламенту Ганнівської сільської ради; надати завірені копії рішень та протоколів сесій Ганнівської сільської ради за період 2017р. 2018р., 2019р.; надати копії розрахункових платіжних відомостей заробітної плати за 2018-2019 рік працівників Ганнівської сільської ради.
Ганнівська сільська рада у своєму листі від 17.05.2019 № 169 зазначила, що з питань інформації щодо обліку земель повідомлено, що відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державний земельний кадастр» облік земель здійснюється Державному земельному кадастрі за кількістю та якістю земель і земельних угідь. Облік кількості земель та якості земельних угідь ведеться щодо власників і користувачів земельних ділянок.
Облік кількості земель відображає дані, що характеризують земельні ділянки за площею, складом земельних угідь відповідно до затвердженої класифікації, розподілом земель за власниками (користувачами).
Відомості щодо кількості та якості земель узагальнюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику сфері земельних відносин.
Повідомлено, що копія статуту, регламенту та рішень сесії Ганнівської сільської ради розміщені на веб-сайті Ганнівської сільської ради тобто є у вільному доступі.
Що стосується копій протоколів сесій Ганнівської сільської ради за період 2017, 2018, 2019 роки було повідомлено, що в зв`язку з великою кількістю сторінок Ганнівська сільська рада не має фізичної і технічної можливості їх виготовити.
Запит щодо надання копій розрахункових платіжних відомості заробітної плати за 2018-2019 роки працівників Ганнівської сільської ради не може бути реалізований, оскільки надання такої інформації буде суперечити діючому законодавству.
Також, було повідомлено, що осадовими особами Ганнівської сільської ради, враховуючи правові обмеження, які встановлені чинним законодавством України щодо них, подано Декларації про майновий стан 2018 рік, які оприлюднені для загального доступу на веб-сайті НАЗК за адресою в мережі Інтернет http//public.nazk.gov.ua/.
Що стосується інших працівників Ганнівської сільської ради, які не являються посадовими особами органу місцевого самоврядування, для надання копій розрахункових платіжних відомостей заробітної плати за 2018-2019 роки немає законних підстав, оскільки ці дані відносять до конфіденційної інформації, згоду на поширення якої зазначені працівники не надали.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправну бездіяльність відповідача з наступних підстав.
Згідно ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ст. 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно ст. 4 цього ж Закону, доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до ст. 13 цього ж Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
До розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров`ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Згідно ст. 20 цього ж Закону, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу на те, що оскільки, вищевикладені положення Закону відповідачем не порушено, відповідь про надання інформації є повною, достовірною та своєчасною суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Також, суд зазначає, враховуючи те, що в задоволенні позовних вимог в частині визнання бездіяльності протиправною суд відмовляє, то не підлягають до задоволення і похідні вимоги про стягнення моральної шкоди.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (ідент. номер: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365321, 27165, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Ганнівка, вул. Центральна, 2) про визнання бездіяльності протиправною - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула