
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 480/1038/18
Провадження № 2/480/150/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2019 р. м.Миколаїв
Миколаївський районний суд Миколаївської області, в складі головуючого судді Войнарівського М.М.., за участю секретаря судового засідання Трифонової І.О., прокурора Тищенко А.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за позовом Керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 року керівник Миколаївської місцевої прокуратури № 1, що діє в інтересах держави в особі департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської місцевої ради, звернувся в суд з позовом до відповідача - ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів .
Свої вимоги обґрунтував тим,що в ході вивчення стану дотримання вимог чинного законодавства України щодо порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, Миколаївською місцевою прокуратурою №1, у межах наданого, згідно з частиною 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», була витребувана і вивчена особова справа отримувача державної допомоги ОСОБА_2 , яка перебуває на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Згідно виконавчого листа Центрального районного суду міста Миколаєва від 20.09.2012 року рішенням зазначеного суду з ОСОБА_1 стягнуто на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/6 частки всіх видів заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму доходів громадян щомісячно, починаючи з 11.11.2011 року і до його повноліття.
У зв`язку з тим, що відповідач не сплачував аліменти на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у січні 2017 року звернулась до управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з заявою про призначення тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, ОСОБА_2 , рішеннями управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, призначено відповідну державну допомогу, та, у період часу, з січня до грудня 2017 року нараховано та виплачено грошові кошти в сумі 9639 грн.
Водночас за інформацією Головного управління державної фіскальної служби у Миколаївській області відповідач ОСОБА_1 упродовж 2017 року отримав дохід в сумі 38140грн.
Зазначене свідчить про достатній матеріальний стан відповідача та про його можливість самостійно сплачувати аліменти на утримання свого неповнолітнього сина та відшкодування сплаченої допомоги управлінням соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради на його сина до державного бюджету у розмірі 9639 грн.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в межах доводів позовної заяви та просив про їх задоволення.
Відповідач в судове засіданні не з`явився,проте надав заяву про розгляд спраив без його участі,також зазначив,що позовні вимоги визнає.
Заслухавши прокурора, дослідивши письмові докази по справі суд знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначений законом.
Так, відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Статтями 18, 27 Конвенції про права дитини встановлено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Згідно ч. 8, ч. 9 ст. 181 Сімейного кодексу України якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України N 189 від 22.02.2006 року затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Відповідно абз. 1 п. 2 вказаного Порядку, тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Відповідно до п. 6 вказаного Порядку, для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування), крім іншого, довідку державної виконавчої служби про неможливість стягнення аліментів з одного з батьків дитини внаслідок ухилення від їх сплати.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно виконавчого листа Центрального районного суду міста Миколаєва від 04.07.2012 року рішенням зазначеного суду з ОСОБА_1 стягнуто на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/6 частки всіх видів заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму доходів громадян щомісячно, починаючи з 11.11.2011 року і до його повноліття.(а.с.10-11)
У зв`язку з тим, що відповідач не сплачував аліменти на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у січні 2017 року звернулась із відповідно заявою до управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради. Рішеннями управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, їй призначено відповідну державну допомогу, та, у період часу, з січня до грудня 2017 року нараховано та виплачено грошові кошти в сумі 9639 грн.
Водночас за інформацією Головного управління державної фіскальної служби у Миколаївській області відповідач ОСОБА_1 упродовж 2017 року отримав дохід в сумі 38140грн.
Зазначене свідчить про достатній матеріальний стан відповідача та про його можливість самостійно сплачувати аліменти на утримання свого неповнолітнього сина та відшкодування сплаченої допомоги управлінням соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради на його сина до державного бюджету.
Частиною 10 ст. 181 Сімейного кодексу України визначено, що суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Згідно п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на яку посилається позивач в поданій до суду позовній заяві, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв`язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1, що діє в інтересах держави в особі департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської місцевої ради підлягає задоволенню, так як відповідно до вищезазначених ч. 10 ст. 181 СК України та п. 12 Порядку надання дитині тимчасової державної допомоги, відшкодування сплаченої допомоги підлягає стягненню з платника аліментів.
Доказів, які б спростовували вищевикладене, судом не здобуто.
На підставі ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне покласти на відповідача обов`язок сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12-13, 133, 141, 258-259, 265, 268, 354 ЦПК України, ст. 181 СК України, Постановою Кабінету Міністрів України N 189 від 22.02.2006 року затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги дітям, батьки яких ухиляються вд сплати аліментів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зареєстрованого АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради(р/р 354180032971 ГУДКСУ у м.Миколаєві, МФО 826013,код 03194499,ЄДРПОУ 03194499) сплачену тимчасову допомогу в сумі 9639 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зареєстрованого АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ,) на користь прокуратури Миколаївської області( р/р 35215058000340, ЄДРПОУ 02910048,Банк Державній казначейській службі України м.Києва, МФО 820172) витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції – Миколаївського апеляційного суду
Суддя М. М. Войнарівський
17.09.2019