Ухвала суду № 84319378, 18.09.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2019
Номер справи
200/12155/18-а
Номер документу
84319378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

18 вересня 2019 р. Справа №200/12155/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу № 200/12155/18-а за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

На розгляді Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Так, вказаним рішенням:

- визнано протиправною бездіяльність Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ- 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а) щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року;

- зобов`язано Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ- 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а) сплатити заборгованість ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з виплати пенсії з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року;

- звернуто до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ- 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду набрало законної сили 14 лютого 2019 року.

02 квітня 2019 року судом було видано позивачу виконавчий лист в адміністративній справі № 200/12155/18-а.

02 квітня 2019 року представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення за справою № 200/12155/18-а та зобов`язання відповідача по справі надати звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року, задоволено заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/12155/18-а за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Зобов`язано Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до 18 липня 2019 року звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 200/12155/18-а.

17 липня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду від Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшло клопотання про встановлення додаткового строку для подання звіту. У клопотанні зазначено про те, що поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 проведено з 1 жовтня 2017 року згідно протоколу призначення пенсії від 20.02.2019 року у розмірі 3692,47 грн. та проведено всі перерахунки пенсії, що були передбачені законодавством впродовж періоду припинення. Рішення суду в частині негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць управлінням виконано в частині нарахування за період з 01.06.2018 по 30.06.2018р., тому як після отримання пенсійної справи від управління Пенсійного фонду України м.Красний Лиман починаючи з 01.07.2018 року по теперішній час виплата пенсії проводиться Добропільським ОУПФУ щомісяця без порушень на загальних підставах згідно витягу з протоколу №52 засідання комісії для розгляду питань, пов`язаних із призначенням (відновленням) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 29.12.2017 року. Нарахування пенсії за період з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року в межах одного місяця проведено згідно протоколу призначення пенсії від 18.12.2018 року. 20.12.2018 року до головного управління Пенсійного фонду України Донецької області направлено лист №20399/05 щодо потреби в фінансуванні зазначеної виплати в межах одного місяця в розмірі 3692,47 грн., проте виплата не профінансована. Після надходження до Добропільського ОУПФУ Донецької області апеляційної ухвали від 15.02.2019 року №200/12155/18-а починаючи з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року включно нарахована заборгованість з пенсійних виплат в розмірі 33 232,23 грн. 22.02.2019 року до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області направлено лист №2780/05 щодо потреби в фінансуванні зазначеної виплати проте виплата не профінансована в розмірі 33 232,23 грн. Управління зазначає, що заборгованість по пенсії за період з 1 жовтня 2017 року по 30 червня 2018 року у сумі 33232 грн. 23 коп. сформована та нарахована до сплати, проте у зв`язку з відсутністю фінансування на даний час не може бути виплачена.

В підтвердження звіту про виконання рішення суду, відповідачем надано наступні документи: копія протоколу призначення пенсії від 18.12.2018 року та 20.02.2019 року, копія індивідуального перерахунку за період з 01.06.2018 року по 31.12.2018 року, копія індивідуального перерахунку за період з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року, копія листа УПФУ від 20.12.2018 року № 20399/05, копія листа УПФУ від 22.02.2019 року № 2780/05.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2019 року встановлено Добропільському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 200/12155/18-а до 18.09.2019 року. Копію ухвали направлено учасникам справи, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84121, м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8) та Пенсійному фонду України (адреса: 01601, м.Київ-14, вул. Бастіонна, 9) для виконання рішення.

19 серпня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду надані пояснення, викладені в листі від 19.08.2019 року № 8628/06.

Відповідно до пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 40/26485 (далі - Положення №28-2) головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд), підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

За нормами пункту 4 Положення №28-2 головне управління Фонду забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

Пунктом 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Таким чином, Пенсійний фонд України є розпорядником вищого рівня щодо фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення.

З огляду на означене вище, головним управлінням листом від 08.08.2019 року №9295/02/27 направлено запит до Пенсійного фонду України, як розпорядника бюджетних коштів вищого рівня щодо виділення коштів на фінансування пенсійних виплат ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 12.12.2018 року по справі № 200/12155/18-а.

У якості, доказів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надані до суду копію електронного листа від 08.08.2019 року № 9295/02-2/22 направленого до Пенсійного фонду України, в якому головне управління просило вирішити питання щодо виділення коштів на виконання рішення суду в сумі 33 232,23 грн., в тому числі у межах стягнення за один місяць в розмірі 3 692,47 грн.

28 серпня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, Пенсійним фондом України на виконання ухвали суду від 18.07.2019 року по справі № 200/12155/18-а повідомлено про наступне.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного вжиття, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

У Рішенні від 2 березня 1999 року № 2-рп/99 Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту З статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику.

Відповідно до пункту 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08,06.2016 № 365, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 (далі-Порядок № 365), суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Передбачений вказаною нормою окремий порядок Урядом не визначався.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2018 у справі № 200/12155/18-а, яке набрало законної сили 14.02.2019, Добропільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії з липня 2018 року та проведено нарахування пенсії за період з 01.10.2017 по 30.06.2018. Сума пенсії, нарахована за період з 01.10.2017 по 30.06.2018, обліковується в Добропільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.

З метою удосконалення порядку призначення, відновлення та здійснення пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам Пенсійним фондом України спільно з Міністерством соціальної політики України опрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”.

18 вересня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду Добропільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надано звіт про виконання судового рішення, в якому окрім іншого зазначено, що управлінням вчинено всі дії, спрямовані на виконання рішення суду від 12.12.2018 року, проте у зв`язку з відсутністю фінансування можливість виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 01 жовтня 2017 року по 30 червня 2018 року в розмірі 33 232,23 грн. відсутня.

Вирішуючи питання щодо виконання судового рішення, суд зазначає про наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30 квітня 2002року № 8-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730; було чинним на час виникнення спірних відносин; далі Положення), управління ПФУ у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами ПФУ, підпорядкованими відповідно головним управлінням ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів ПФУ.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 розділу ІІ Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів ПФУ в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету ПФУ.

Таким чином, виплати здійснюються Добропільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Як зазначає відповідач, заборгованість по пенсії за період з 1 жовтня 2017 року по 30 червня 2018 року у сумі 33232 грн. 23 коп. сформована та нарахована до сплати, проте у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365» заборгованість, яка не виплачена за минулий період обліковується та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, який досі не прийнятий.

Суд зазначає, що відповідачем було направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо фінансування виплати пенсії ОСОБА_1 , яким в свою чергу спрямовувались до розпорядника коштів (Пенсійного фонду України) інформації про необхідність виділення коштів на виконання рішення суду, проте кошти на фінансування виплатної відомості не надходили. Таким чином, відповідачем в особі начальника вжито конкретні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду.

Аналізуючи доводи відповідача, суд приходить до переконання, що невиконання судового рішення в частині виплат грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року у справі № 404/3663/13-а (К/9901/1598/18).

Суд зазначає, що дійсно, у даній справі спостерігаються серйозні розбіжності між законом і правом. Тому верховенство права може бути практично реалізоване тільки тоді, коли правові закони поєднуються з певною формою організації державної влади. Ця взаємообумовленість пояснюється тим, що навіть найкращі і найдосконаліші закони мають, по-перше, реалізуватись, а по-друге, повинні існувати такі внутрішні юридичні механізми, які були б запобіжним чинником щодо можливості прийняття «неправових законів» (підзаконних нормативно-правових актів). Законотворення часто оминає професійних розробників-юристів, і тому нерідко закони стають утіленням політичної волі. Враховуючи це, слід зазначити, що досить часто визнають суперечності між «духом» та «буквою» закону. Якщо ж закон є відображенням, віддзеркаленням певного рівня наукової, доктринальної правосвідомості, то таких розбіжностей не виникатиме на практиці.

Відповідно до частини 2 статті 382 КАС України з наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За таких обставин, суд приймає звіт управління про виконання рішення суду від 12.12.2018 року.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті та її повний текст складений та підписаний 18 вересня 2019 року.

Суддя П.В. Кочанова