
УХВАЛА
м. Вінниця
17 вересня 2019 р. Справа № 120/1198/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Демитор Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні клопотання позивача про поновлення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
05.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати 100% суми підвищення пенсії та не врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначених станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року.
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 100% суми підвищення та з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення пенсії, визначених станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року;
Ухвалою суду від 09.04.2019 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 07.05.2019 року вирішено призначити розгляд справи в судове засідання з викликом сторін.
Ухвалою суду від 05.06.2019 року провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/12/19).
13.09.2019 року від позивача надійшла заява про поновлення провадження у справі.
В заяві позивач посилається на те, що 12.09.2019 року з інформаційної системи «Єдиний державний реєстр судових рішень» стало відомо, що рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у зразковій справі №160/3586/19 постановлене 06.08.2019 року, вже набрало законної сили, а відтак відсутні обставини, які слугували підставою для зупинення провадження у цій справі.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для поновлення провадження у справі, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст.166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Оскільки подане позивачем клопотання стосується обставин, пов`язаних із поновленням провадження у справі, яке наразі є зупиненим, а процедури розгляду відповідних заяв на стадії зупинення провадження по справі норми КАС України не регламентують, суд, з метою забезпечення реалізації положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважає за можливим вирішити дане питання шляхом постановлення ухвали.
Відповідно до ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Провадження у цій справі було зупинено на підставі положень п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/12/19).
Отже, підставою для поновлення провадження у цій справі може бути набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19. Інших правових підстав для цього процесуальний закон не визначає.
Водночас судом встановлено, що рішення від 06.08.2019 року у зразковій справі № 160/3586/19 станом на 17.09.2019 року не набуло законної сили. Відтак обставини, що стали підставою для зупинення провадження у цій справі не відпали.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною третьою статті 291 КАС України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, в силу вимог процесуального закону врахування судом правових висновків Верховного Суду, в тому числі тих, що викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, є обов`язковим.
Водночас за наслідками перегляду типової справи рішення може бути оскаржено, зокрема з підстав не врахування судом першої та/або апеляційної інстанції правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи (пункт 1 частини 5 статті 291 КАС України).
До того ж завдяки врахуванню правових позицій Верховного Суду у зразкових та типових справах створюється єдність судової практики, яка найкращим чином відповідає вимогам передбачуваності, верховенству права й ефективному захисту прав людини.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року у справі "Брумереску проти Румунії" (Judgment in the case of Brumarescu v. Romania), принцип правової визначеності є одним із фундаментальних аспектів верховенства права. Для того, щоб судове тлумачення відповідало вимогам Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод необхідно, щоб судові рішення були розумно передбачуваними.
Єдність судової практики є запорукою довіри громадян до судової влади, якщо суди у одних і тих самих правовідносини застосовуватимуть одні і ті самі норми законодавства, не інтерпретуючи їх на власний розсуд. Завдяки забезпеченню єдності судової практики реалізується конституційний принцип рівності всіх громадян перед законом і судом, гарантуватиметься стабільність правопорядку, об`єктивність та прогнозованість правосуддя.
Також суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі є законодавчо визначеною процедурою, а відтак її застосування не може розглядатися як обставина, що перешкоджає в реалізації особою права на доступ до суду.
З огляду на викладене, у задоволенні клопотання належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 237, 242, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд-
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про поновлення провадження в адміністративній справі № 120/1198/19-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвала в повному обсязі складена 17.09.2019 року.
Суддя Демитор Наталія Володимирівна