Рішення № 84318385, 17.09.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.09.2019
Номер справи
904/5489/18
Номер документу
84318385
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2019м. ДніпроСправа № 904/5489/18

за позовом M.A.K. Gruop Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia

до Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області

про відшкодування матеріальної шкоди

Суддя Манько Г.В.

За участю секретаря судового засідання Товстоп'ятка В.В.

Представники:

Від позивача: Галасун Г.І.

Від позивача: Розумовський В.В.

Від відповідача: Князєва А.Ю.

СУТЬ СПОРУ:

M.A.K. Gruop Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області в рахунок відшкодування матеріальної шкоди 195 383 грн. 97 коп., вартості висновку експерта в сумі 5 000 грн., послуги евакуатора 2 200 грн. та судового збору.

Позивач наполягав на задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що наданими у справі доказами у повному обсязі підтверджені позовні вимоги. Зазначив, що усі докази, що є підставою позовних вимог надав до господарського суду. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві. У судовому засіданні наполягав, що відповідачем за завдані збитки є безпосередньо Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області. Звертав увагу суду, що покладення відповідальності за незабезпечення належного утримання автомобільних доріг загального користування на Службу автомобільних доріг в Дніпропетровській області (відповідача) в повній мірі відповідає правовій позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у справі № 177/1013/15-ц (ухвала від 26.04.2017 року). У вказаній справі Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначив наступне. «Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про часткове задоволення позову, апеляційний суд, дослідивши докази у справі й давши їм належну оцінку в силу вимог ст. ст. 212, 303, 304 ЦПК України, правильно виходив із того, що невідповідність ділянки дороги, де мала місце дорожньо-транспортна пригода, вимогам державних стандартів (наявність пошкодження дорожнього покриття розміром 1,2 м х 0,5 м) є наслідком бездіяльності відповідача, який зобов'язаний утримувати дороги у належному стані, а тому дорожньо-транспортна пригода сталася з вини Служби автомобільних доріг Дніпропетровської області, яка несе відповідальність за шкоду, заподіяну у результаті дорожньо-транспортної пригоди та має її відшкодовувати позивачу».

Відповідач проти позову заперечував, просив суд у позові відмовити. Надав відзив на позов. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.

У справі було призначено проведення судової експертизи та отримано висновок експерта.

У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.03.2018р. по автомобільній дорозі Н-31 «Дніпро - Царичанка - Кобиляки - Решетилівка» по вул. Центральна с. Китайгород Царичанського району рухався автомобіль БМВ - 520, н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1, який під час руху відчув удар правої сторони автомобіля. ОСОБА_1 встановив, що переднє ліве колесо було розірване та спустило, діск колеса деформувався та розламався, передній бампер з правої сторони обдерся та тріснув.

Власником автомобіля БМВ - 520, н.з. НОМЕР_1 відповідно до технічного паспорту є ТОВ « BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA», що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.

Відповідно до Договору про передачу права вимоги ТОВ «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» передало ТОВ «М.А.К. Gruop Sp. z o.o.» права вимоги які належать ТОВ «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» до Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області у зв'язку із завданням збитків, спричинених у дорожньо - транспортній пригоді, що сталася 25.03.2018р.

ТОВ «М.А.К. Gruop Sp. z o.o.» набуло права вимоги щодо стягнення зі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області шкоди, завданої автомобілю БМВ - 520, н.з. НОМЕР_1 під час ДТП, що сталася 25.03.2018р.

ОСОБА_1 було проведено оплату за надання експертного дослідження, щодо визначення матеріальної шкоди внаслідок ДТП, що підтверджується квитанцією № 6 від 04.04.2018р.

Також ОСОБА_1 було проведено оплату послуг евакуатора в сумі 2 200,00 грн., що підтверджується квитанцією №1 від 03.07.18р.

Після потрапляння в яму та зупинки автомобіля, ОСОБА_1 звернувся до Царичанського відділу поліції Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровські області. На місце ДТП прибули представники патрульної поліції, якими було зафіксовано факт даної ДТП за участі автомобіля БМВ - 520, н.з. НОМЕР_1, про що складено відповідний рапорт від 25.03.2018р. Складено схему місця ДТП, а також складено акт обстеження ділянки вулично - шляхової мережі. По факту ДТП на ім'я начальника управління Патрульної поліції було складено рапорт, відповідно до якого повідомляється, що проведеним оглядом місця ДТП встановлено, що вибоїну на момент ДТП не було огороджено для інформування і своєчасного її виявлення іншими учасниками дорожнього руху, тому в даній дорожній ситуації в діях водія ОСОБА_1. порушень вимог п. 12.3 ПДР України не вбачається, оскільки останній був позбавлений можливості своєчасно виявити перешкоду для руху та уникнути наїзду у неї. Листом від 27.03.18р. № 50.4/2547 начальником Царичанського відділу поліції Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровські області матеріали ДТП були направлені начальнику УПП ДПП у Дніпропетровській області. За результатами розгляду матеріалів ДТП інспектором відділу БДР УПП в Дніпропетровській області департаменту патрульної поліції було направлено рапорт. Зазначено, що маються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП. За результатами розгляду матеріалів щодо вказаної ДТП та відповідно до рапорту інспектором відділу БДР УПП в Дніпропетровській області департаменту патрульної поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серія БР № 216628 стосовно заступника начальника Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області (відповідач) з ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг ОСОБА_2.

Зазначений протокол про адміністративне правопорушення БР № 216628 від 04.05.2018р. з матеріалами, складеними стосовно даної ДТП, було направлено для розгляду до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.

За результатами розгляду даного адміністративного матеріалу постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 05.06.2018 року заступника начальника з ремонту та експлуатаційного управління Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області ОСОБА_2. було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 140 КУпАП.

Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська встановлено, що дії ОСОБА_2. містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КпАП України, і провина ОСОБА_2. в його вчиненні повністю доведена матеріалами справи, а саме: схемою місця ДТП від 25.03.2018 року, актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 25.03.2018 року, згідно якого при обстеженні вул. Центральної в с. Китайгород Царичанського району а/д Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка було встановлено, що покриття проїзної частини має вибоїни, письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_1., згідно яких 25.03.2018 року близько 01.30 год. він, керуючи автомобілем «БМВ» номерний знак НОМЕР_1, рухаючись по вул. Центральній в с. Китайгород Царичанського району Дніпропетровської області, під час руху, на проїзній частині в'їхав в яму, яку він завчасно виявити не зміг, оскільки ніяких попереджувальних знаків на дорозі не було, внаслідок чого його автомобіль був пошкоджений, чим спричинена матеріальна шкода; рапортом інспектора ВБДР Управління патрульної поліції, згідно якого відповідальною особою на ремонт та експлуатаційне утримання ділянки автодороги, де сталося ДТП на вул. Центральної в с. Китайгород Царичанського району а/д Дніпро - Царичанка - Кобеляки - Решетилівка, є заступник начальника з ремонту та експлуатаційного управління Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області ОСОБА_2., та іншими матеріалами справи.

Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 05.06.2018 року у справі № 200/8723/18 було встановлено, що особою, відповідальною за безпеку дорожнього руху на 77 км автомобільної дороги Н -31 «Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка» та особою, на яку покладається обов'язок з відшкодування шкоди, є відповідач у даній справі.

Відповідно до експертного висновку № 06/18 від 04.04.20189р. щодо визначення матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу, сума матеріального збитку становить 195 383,97грн.

Вартість складання експертного висновку склала 5 000 грн., що підтверджується квитанцією № 06 від 04.04.2018р.

Після ДТП автомобіль не мав можливості самостійно рухатись, ОСОБА_1 був вимушений скористатися послугам евакуатора, відповідно до квитанції №1 від 03.07.2018р. вартість транспортування автомобіля склала 2 200 грн.

Згідно приписів Ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 p. N3353-XII встановлено, що до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо- транспортних пригод і впровадження у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо- транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів.

Приписами ст.ст. 10, 11, 13 Закону України «Про автомобільні дороги» зазначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення, належить: організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення відповідно до державних будівельних норм і стандартів, а також переліків об'єктів та обсягів бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування, затверджених Кабінетом Міністрів України; забезпечення сталого функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення; здійснення контролю за станом автомобільних доріг загального користування державного значення, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і здійснення заходів щодо їх ліквідації; забезпечення фінансування та розвитку мережі автомобільних доріг загального користування державного значення; розроблення та участь у реалізації заходів з безпеки дорожнього руху. На орган державного управління автомобільними дорогами загального користування покладено відповідальність за стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом; цільове використання бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування.

Згідно Положення про Службу автомобільних доріг в Дніпропетровській області передбачено, що Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор), яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 456/2011 «Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України» є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України. Згідно приписів Положення Служба є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування. Метою діяльності Служби є організація утримання в належному технічному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні і раціональному розвитку дорожньої інфраструктури, що обслуговується. Предметом діяльності Служби є організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд; визначення в межах її повноважень напрямів використання коштів, що надходять на розвиток мережі і утримання автомобільних доріг загального користування, за погодженням з головним розпорядником, через якого вона одержує бюджетні кошти; фінансування робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд згідно із законодавством; здійснення функцій замовника по всьому комплексу дорожніх робіт; технічний нагляд за станом автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд; аналіз на регіональному рівні інформації про стан автомобільних доріг загального користування та безпеки дорожнього руху, організація проведення діагностики і оцінки транспортно-експлуатаційної якості зазначених доріг, відповідних інженерних мереж і споруд, розробка і реалізація заходів щодо поліпшення їх якості; розробка і здійснення у взаємодії з органами Державтоінспекції заходів з питань безпечної експлуатації автомобільних доріг, мостів та інших штучних споруд; облік на регіональному рівні автомобільних доріг загального користування, інженерних комунікацій і споруд; Служба зобов'язана: організовувати належне утримання та розвиток автомобільних доріг загального користування, що обліковуються на її балансі, та підтримувати безпечні та безперебійні умови руху на них; здійснювати заходи для підвищення техніко-експлуатацшних параметрів і економічних характеристик автомобільних доріг, створення їх мережі, що відповідає сучасним вимогам учасників транспортного руху; розробляти пропозиції до програми дорожніх робіт у регіоні на черговий рік для затвердження в установленому порядку і забезпечувати її виконання; готувати розрахунки і обґрунтування потреби у фінансових ресурсах на черговий рік; вести облік автомобільних доріг, надавати Укравтодору оперативну інформацію про техніко-експлуатаційний стан доріг і споруд, дорожньо-транспортні пригоди, стихійні явища і надзвичайні ситуації, а також про виконання завдань з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, мостів та інших штучних споруд. Начальник Служби несе відповідальність за стан та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування в регіоні, мобілізацію коштів та фінансування дорожніх робіт. Автомобільні дороги загального користування, мости та інші штучні споруди, що закріплені за Службою, обліковуються на її балансі, враховуються і відображаються окремо в аналітичному обліку.

Господарський суд погоджується з доводами позивача, що Положенням про Службу автомобільних доріг в Дніпропетровській області підтверджується, що саме Служба автомобільних доріг в Дніпропетровській області є належним відповідачем по даній справі.

Згідно ст.ст. 15, 16, 22 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із пошкодженням або знищенням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдану майну фізичній або юридичній особі, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

При розгляді справи встановлено, що TOB «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» є власником автомобіля БМВ-520 н.з. НОМЕР_1, TOB «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» не укладало договорів страхування автомобіля БМВ-520 н.з. НОМЕР_1., за якими підлягають відшкодуванню збитки, завдані автомобілю БМВ-520 н.з. НОМЕР_1 на території держави України. Відповідно до договору про передачу права вимоги (цесії) TOB «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» передало TOB «M.A.K. Group Sp. z o.o.» право вимоги до Служби автомобільних доріг в Дніпропетровській області щодо відшкодування збитків, завданих автомобілю БМВ-520 н.з. НОМЕР_1 дорожньо-транспортною пригодою, яка сталася 25.03.2018 р. по вул. Центральній в с. Китайгород Царичанського району Дніпропетровської області. TOB «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» не зверталося до будь-яких осіб з вимогою щодо відшкодування шкоди, завданої автомобілю БМВ-520 н.з. НОМЕР_1 дорожньо-транспортною пригодою, яка сталася 25.03.2018 р. по вул. Центральній в с. Китайгород Царичанського району Дніпропетровської області.

TOB «BMW FINANCIAL SERVICES POLSKA» не отримувало відшкодування шкоди, завданої автомобілю БМВ-520 н.з. НОМЕР_1 дорожньо-транспортною пригодою, яка сталася 25.03.2018 р. по вул. Центральній в с. Китайгород Царичанського району Дніпропетровської області.

Згідно висновку експертизи складеного Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз 02.08.19р. По питанню № 1 зазначено: В даній дорожньо-транспортній ситуації водій автомобіля «БМВ - 520», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1, здійснюючи руху в умовах обмеженої видимості повинен був формувати швидкісний режим з урахуванням видимості дороги, а з моменту, коли він мав об'єктивну можливість виявити перешкоду на смузі свого руху негайно вжити заходів для зменшення швидкості руху або об'їзду перешкоди, що передбачено вимогами п.п.12.2 та 12.3 Правил дорожнього руху України

По питанню № 2 Варіант (за даними М.А.К. Gruop Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia), зазначено, що умовах даного варіанту у водія автомобіля «БМВ - 520», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1. була відсутня технічна можливість уникнути наїзду на перешкоду (вибоїну) шляхом виконання вимог п.12.3 Правил дорожнього руху України. Варіаит (за даними «Служби автомобільних доріг») - Через причини, наведені в дослідній частині висновку питання по визначенню технічної можливості у водія ОСОБА_1. уникнути настання даної дорожньо-транспортної пригоди не вирішувалось. По питанням № 3 зазначено: Варіант (за даними М.А.К. Gruop Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia) - в умовах даного варіанту у водія автомобіля «БМВ - 520», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1. невідповідностей вимогам Правил дорожнього руху, які перебували би у причинному зв'язку з настанням даної дорожньо-транспортної пригоди не вбачається. Варіаит (за даними «Служби автомобільних доріг») -через причини, наведені в дослідній частині висновку питання, щодо оцінки дій водія автомобіля «БМВ - 520», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1. вимогам Правил дорожнього руху України і наявності (відсутності) причинного зв'язку між його діями і настанням даної дорожньо-транспортної пригоди не вирішувалось. По питанню № 5 зазначено: Через причини, наведені в дослідній частині висновку не надалось можливим визначити швидкість руху автомобіля «БМВ - 520», реєстраційний номер НОМЕР_1 з урахуванням пошкоджень, які він отримав при наїзді на вибоїну. По питанню № 6 зазначено: з технічної точки зору, утворення пошкоджень на автомобілі «БМВ - 520», реєстраційний номер НОМЕР_1, які описані у висновку автотоварознавчої експертизи «№06/18 по определению материального ущерба владельцу КТС» від 04 квітня 2018 року, могло відбутись в різних діапазонах швидкості руху автомобіля від 50 до 100 км/год.

Наявні у справі докази є підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, 24, ідентифікаційний код 25843931) на користь M.A.K. Gruop Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia (35026, Польща, воєводство Підкарпатське, повіт Жешув, гміна Жешув, населений пункт Жешув, вул. Реформацка, б. 6, NIP:8133719065) в рахунок відшкодування матеріальної шкоди 195 383 грн. 97 коп., вартості висновку експерта в сумі 5 000 грн., послуги евакуатора 2 200 грн., судовий збір в сумі 3 038 грн.76 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .

Повне рішення складено 18.09.2019

Суддя Г.В.Манько