
Справа № 314/3137/19
Провадження № 3/314/815/2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.09.2019 року м. Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Кіяшко В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління Служби безпеки України в Запорізькій області стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Вільнянським РВ УМВС України в Запорізькій області 06.03.2002 року, працює провідним фахівцем з режиму секретності групи режимного-секретної роботи ДУ «Вільнянська УВП (№ 11)», РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,
встановив:
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 59/17/16 НТ, складений 03.07.2019 року, Наказом Державної установи «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)» від 27.06.2017 № 73о/с на посаду провідного фахівця з режиму секретності групи режимно-секретної роботи Державної установи «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)» призначено громадянку ОСОБА_1 , якій розпорядженням органу СБ України від 07.12.2018 № 189Д надано допуск до державної таємниці за формою 2. Відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» та п. 65 Порядку-939 ОСОБА_1 наказом Державної установи «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)» від 29.12.2018 № 177/ос надано доступ до відомостей, що становлять державну таємницю, а саме до інформації з найвищим грифом секретності «Цілком таємно». Поряд з цим, ОСОБА_1 05.11.2018 взяла на себе письмове зобов`язання громадянина України у зв`язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю. Згідно своєї посадової інструкції, ОСОБА_1 як провідний фахівець з режиму секретності Державної установи «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)», безпосередньо підпорядковується начальнику установи та зобов`язана організовувати, координувати та контролювати діяльність, пов`язану з забезпеченням режиму секретності в установі, здійснювати контроль за станом режиму секретності в установі та виконанням порядку поводження з матеріальними носіями секретної інформації (далі - МНСІ). Проте, в порушення своєї посадової інструкції та взятого на себе письмового зобов`язання ОСОБА_1 не вживала заходів, спрямованих на організацію та забезпечення в Державній установі «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)» режиму секретності, та не здійснювала контроль за виконанням заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим порушила вимоги ст.ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 3, 5, 41, 42, 43, 109, 116, 117, 208, 211, 212, 217, 219, 232-235, 239, 240, 252, 255, 298, 299, 300, 302, 303, 346, 434, 724, 737 Порядку-939, внаслідок чогостворено 2 загрози до витоку секретної інформації:
В сейфі № 5 Державної установи «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)», відповідальної за який є ОСОБА_1 , під час перевірки виявлено 15 необлікованих (незареєстрованих) МНСІ (накази, методичні рекомендації, видання) з грифами «Цілком таємно» та «Таємно», які жодним чином не враховувались під час проведення перевірок наявності МНСІ, що створювало загрозу їх втрати, передачі стороннім особам.
Крім цього, перевіркою виявлено інші порушення вимог Закону України «Про державну таємницю» та Порядку-939:
Порушення п. 5 Порядку-939 - в Планах роботи режимно-секретного органу (далі - РСО) за 2018 та 2019 роки відсутні відмітки про виконання запланованих заходів, що свідчіть про відсутність контролю за виконанням планових заходів.
Порушення п. 42 Порядку-939 - в установі не впроваджено ведення обліку та аналіз фактів витоку секретної інформації та інших порушень вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці.
Порушення п.п. 42,117 Порядку-939 - в установі не впроваджено проведення навчання працівників з питань ОДТ. При цьому доступ до державної таємниці надається без проведення перевірки знання вимог Закону України «Про державну таємницю», Порядку-939 та інших нормативно-правових актів з питань охорони державної таємниці у частині, що стосується. Наприклад: ОСОБА_2 (допуск за Ф-2 надано розпорядженням СБУ № 61Д від 24.04.2018) доступ надано 10.05.2018 наказом 61ос, а довідка про прийняття заліку б/н від 06.08.2018; ОСОБА_3 (допуск за Ф-2 надано розпорядженням СБУ № 174Д від 16.11.2018) доступ надано 29.11.2018 наказом 158ос, а довідка про прийняття заліку б/н від 06.12.2018.
Порушення п. 211 Порядку-939 - Наявні акти придатності приміщень для проведення секретних робіт за змістом не відповідають вимогам п. 211 Порядку-939, при цьому не вказано наявне в них обладнання, конструктивні властивості приміщень, наявність сховищ МНСІ та інше.
Порушення п. 211 Порядку-939 - Перелік режимних приміщень № 3/25-72ДСК, затверджений керівником 10.02.2017, за змістом не відповідає Формі-30 Порядку-939, при цьому у Переліку відсутні дані про тривалість та періодичність проведення секретних робіт (цілодобово чи лише у робочий час), також відсутнє посилання на акт придатності приміщення котельної. При цьому до Переліку включено також приміщення, які не є режимними та в яких не здійснюються роботи з МНСІ.
Порушення п. 212 Порядку-939 - в приміщенні РСО знаходяться сховища МНСІ, відповідальними особами за які значаться співробітники установи, що не є співробітниками РСО та не мають безпосереднього стосунку до проведення у приміщенні РСО секретних робіт, отже безпідставно знаходяться в приміщенні РСО та мають безперешкодний доступ до усіх сховищ МНСІ в РСО.
Порушення п. 217 Порядку-939 - комплект ключів від сейфа РСО, де зберігаються запасні ключі від усіх сховищ матеріальних носіїв секретної інформації і вхідних дверей режимних приміщень, та вхідних дверей приміщення РСО, не передано в опечатаному пеналі (пакеті) на зберігання керівникові установи за його підписом в журналі за формою згідно з додатком 31.
Порушення п. 219 Порядку-939 - ключі від режимного приміщення РСО у пеналі (пакеті), опечатаному особистою номерною металевою печаткою відповідальної особи, не здаються черговому установи, за підписом у журналі за формою згідно з додатком 33
Порушення п. 232-235, 724 Порядку-939 - Правила пропускного режиму № 3/11-20ДСК від 04.02.2019 не відповідають вимогам Порядку-939, не визначають порядок доступу працівників та відвідувачів на територію установи, не визначають відповідальні підрозділи та осіб за дотримання пропускного режиму, перелік заборонених предметів, особу, яка надає дозвіл на видачу перепустки, також не визначено зразки перепусток, у тому числі для матеріальних цінностей та окремо форму перепустки для іноземців. При цьому з правилами не ознайомлено нікого з працівників установи, крім співробітника РСО, яка їх розробила, та начальника установи, що їх затвердив.
Порушення п. 239, 240 Порядку-939 - Правила внутрішньооб`єктового режиму № 3/11-65ДСК від 02.05.2019 не містять будь-яких конкретних вимог, які необхідно дотримуватись особам при проведенні секретних робіт та обігу МНСІ.
Порушення п. 737 Порядку-939 - в Плані заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану на СРСД № 3/11-217ДСК від 14.12.2018, затверджено 14.12.2018 відсутні переліки МНСІ, які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця; список посадових осіб (склади команд), відповідальних за організацію та виконання заходів.
Порушення п. 109 Порядку-939 - в установі не виконуються вимоги при реєстрації приписів на виконання завдання та довідок про наявність допуску до державної таємниці. Так у журналі інв. № 1152, розпочатому 04.03.2015, замість номеру довідки Ф НОМЕР_3 вказується номер та дата розпорядження органу СБУ, яким надавався допуск, крім цього, у записах починаючи з 19.11.2018 у відряджених осіб не вказувались форма допуску, а у 2019 році при реєстрації 2 осіб не зазначено дату вибуття
Порушення п. 300 Порядку-939- ОСОБА_1 не дотримується порядок розкриття пакетів з позначкою “Особисто”, про що свідчіть факт відсутності в журналі інв. № 45 ДСК при реєстрації пактів з позначкою «Особисто», необхідних записів, тобто розкриття пакетів співробітником РСО, а не особою, якій вони адресовані, наприклад вх. № 23цт від 17.04.2019.
Порушення п. 346 Порядку-939 - відповідно до вимог Порядку-939 ознайомлення із секретними розпорядчими документами, одержаними від інших підприємств, установ, організацій, здійснюється лише за письмовим розпорядженням (резолюцією) керівника підприємства, між тим відповідно наявні накази Міністерства юстиції України № 2т від 14.11.2017 та № 3т від 28.03.2018 (надійшли без супровідного листа) не мають листа резолюції або спеціального аркушу ознайомлення за підписом керівника
Тим самим, своїми діями громадянка України ОСОБА_1 вчинила порушення вказаних норм Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 та вимог статей 21 та 28 Закону України «Про державну таємницю» в частині невиконання основних завдань РСО та дотримання вимог режиму секретності.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 порушила законодавство про державну таємницю, а саме, не вжила заходів щодо забезпечення режиму секретності та не забезпечила контроль за охороною державної таємниці в Державній установі «Вільнянська установа виконання покарань (№ 11)», чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнала в повному обсязі, в подальшому зобов`язалася не допускати порушення законодавства.
Крім визнання вини ОСОБА_1 , факт вчинення правопорушення, передбаченогоп. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП підтверджується матеріалами справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 59/17/16 НТ від 03.07.2019 (а.с. 1-8);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 9);
- копією наказу про призначення на посаду № 73ос від 27.06.2017 року (а.с. 10-11);
- копією наказу про надання доступу до додержавної таємниці № 177ос від 29.12.2018 року (а. с. 16-);
- копією зобов`язання від 05.11.2018 року (а.с. 18);
- копією посадової інструкції (а.с. 12-15);
- витягом з акту перевірки № 59/17/975 від 20.08.2019 року, який міститься в матеріалах справи.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, які долучені до протоколу, встановив, що діями ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
З урахуванням досліджених доказів, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 винна у скоєному правопорушенні.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
З урахуванням обставин вчиненого правопорушення, враховуючи те, що ОСОБА_1 вину визнала у повному обсязі, вперше притягається до адміністративної відповідальності, тому суд вважає необхідним призначити адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу, передбаченого санкцією статті КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає доцільним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 Закону України «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 гривні 20 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, п. 6 ч. 1 ст. 212-2, 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 40-1 Закону України «Про судовий збір», суд, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 510 (п`ятсот десять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Суддя В.О. Кіяшко
Для сплати штрафу кошти перераховувати на розрахунковий рахунок:
№ 31117106008079, одержувач державний бюджет Вільнянський район, код ЄРДПОУ 37997149, банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 899998, код бюджетної класифікації 21081100, призначення платежу: штраф за адміністративне правопорушення.
Для сплати судового збору кошти перерахувати на розрахунковий рахунок:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, код отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: № 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
10.09.2019