
Справа № 234/9643/19
Провадження № 2/234/2653/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2019 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Сторчай А.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
03.06.2019 року Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів у сумі 30826,34 грн..
Позов обґрунтовано тим, що 24.03.2017 року ОСОБА_1 вперше звернулася до УПСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі державна соціальна допомога), а в подальшому, після шестимісячного періоду призначення, вона згідно чинного законодавства систематично зверталася за призначенням даної допомоги на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», яка призначалася їй своєчасно та виплачена в повному обсязі. До складу сім`ї відповідача ОСОБА_1 , яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно наданих декларацій, належить її чоловік ОСОБА_2 - особа з інвалідністю ІІ групи загального захворювання, який не працює та син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При поданні документів для призначення державної соціальної допомоги особи зобов`язані вказати достовірні данні про доходи сім`ї та майновий стан, а саме відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї, відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім`ї. Проведеною соціальним інспектором перевіркою достовірності та повноти інформації, наданої заявником ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги встановлено, що її сім`я станом на 08.01.2019 року володіє двома транспортними засобами: автомобілем ВАЗ 217130-138-21 ЗНГ, 2012 року випуску, зареєстрований в ТСЦ 1443 РСЦ МВС в Донецькій області 27.04.2013 року та причепом ПВА Y5, 2014 року випуску, зареєстрованого 14.04.2015 року. Таким чином, перевіркою було виявлено, що відповідач, як представник сім`ї, яка звернулася для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в Декларації про доходи та майновий стан не вказувала інформацію про належний їм причеп.
Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 (далі Порядок), допомога відповідно до абзацу 6 п.10 не призначається у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). А за наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли: у складі сім`ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Пунктом 28 Порядку визначено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов`язаний повернути суму надмірно виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету, а у разі неповернення питання про їх стягнення вирішується у судовому порядку.
Тобто, сім`я відповідача за період з 01.03.2017 року по 31.01.2019 року не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на загальних підставах, а із заявою до міської комісії з питань надання державної допомоги відповідач не зверталася.
Рішенням УПСЗН від 10.01.2019 року на підставі п.12 Порядку сім`я відповідача позбавлена права на призначення державної соціальної допомоги на період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року та розрахована згідно п.28 Порядку сума надміру виплачених коштів за період з 01.03.2017 року по 31.01.2019 року склала 32323,27 грн., про що відповідач була своєчасно повідомлена. У квітні 2019 року спеціалістом УПСЗН повернуто 1496,93 грн. нарахованої та не виплаченої державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за грудень 2018 року та січень 2019 року, у зв`язку з чим переплата на теперішній час становить 30826,34 грн., яка відповідачем добровільно не повернута, у зв`язку з чим УПСЗН звернулося до суду з позовом про стягнення переплати бюджетних коштів.
Представник позивача Філоник В.В. надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності та просила задовольнити позов УПСЗН у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності та відмовити у задоволенні позову УПСЗН. В наданому суду Відзиві на позовну заяву не заперечувала, що з 01.03.2017 року по 31.01.2019 року її сім`я отримувала соціальну допомогу як малозабезпечена. Виплату допомоги з січня 2019 року було припинено у зв`язку з тим, що в деклараціях про майновий стан вона не зазначала відомості про наявність у власності її чоловіка причепу. Однак, вона не знала, що причеп відноситься до транспортних засобів, тому не зазначення нею в деклараціях при зверненні із заявами про надання державної соціальної допомоги неможливо трактувати як навмисне подання недостовірних відомостей або приховання відомостей при призначенні допомоги та визначення її розміру. Згідно чинного законодавства, яке регулює данні правовідносини, сам факт того, що у власності членів сім`ї яким призначена соціальна допомога знаходиться більш ніж один транспортний засіб не є умовою для відмови у призначенні такої допомоги, якщо членом такої сім`ї є особа з інвалідністю, а її чоловік ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи, що позивачем не оспорюється. Тому наявність у членів її сім`ї двох транспортних засобів не є підставою для відмови у призначенні соціальної допомоги, а лише для зміни її розміру, оскільки розмір соціальної допомоги залежить від майнового стану. Тому, якщо позивач вважає, що наявність другого транспортного засобу потягло за собою надміру сплачених бюджетних коштів, то він на підставі п. 28 Порядку повинен визначити розмір такого надлишку, який підлягатиме стягненню, а не вся сплачена сума. Також, посилаючись на ст. 1215 ЦК України ОСОБА_1 заначила, що позивач є юридичною особою публічного права, який здійснив на користь її сім`ї соціальну виплату, яка в розумінні цієї статті є допомогою, а тому, навіть якщо ця допомога є безпідставно набутою, вона підлягає поверненню лише у разі наявності рахункової помилки і недобросовісності набувача, яка повинна бути встановлена судом.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог УПСЗН необхідно відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 24.03.2017 року, 04.09.2017 року, 07.03.2018 року та 17.09.2018 року зверталася до УПСЗН із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та в розділі ІV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо» зазначала, що у власності її сім`ї є автомобіль ВАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2012 року випуску.
Рішеннями УПСЗН про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 06.04.2017 року, 14.09.2017 року, 14.03.2018 року та 29.09.2018 року соціальну допомогу було призначено на періоди з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року, з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року, з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року та 01.09.2018 по 28.02.2019 року відповідно.
Відповідно інформації зазначеної ОСОБА_1 в Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу її сім`ї входять чоловік ОСОБА_2 , який отримує пенсію у зв`язку з інвалідністю ІІ групи, та неповнолітній син ОСОБА_3 .
Згідно ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно. Згідно з пунктом 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно з ч. 2 цієї норми Закону за наявності обставин, передбачених у ч. 1 цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у складі сім`ї є інвалід.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацом 4 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», можливе за наявності таких обов`язкових умов: у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму); відсутність обставин, передбачених ч. 2 ст. 7 цього Закону; необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону; наявність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.
З матеріалів справи вбачається, що в поданих відповідачкою заявах про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям зазначено, що у власності або володінні членів сім`ї є один автомобіль ВАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2012 року випуску.
Згідно повідомлення Територіального сервісного центру 1443 від 12.12.2018 №31/5-1443-4457 за ОСОБА_2 зареєстровані наступні транспортні засоби: ПВА Y5, реєстраційний номер НОМЕР_2 , 2014 року випуску, зареєстрований 14.04.2015 року та ВАЗ 217130-138-21 ЗНГ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2012 року випуску, зареєстрований 27.04.2013 року.
У відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 зазначила, що не вказувала інформацію про належний її чоловіку причеп, оскільки не знала, що він відноситься до транспортних засобів. До позовної заяви також долучено пояснення ОСОБА_2 начальнику УПСЗН від 17.12.2018 року про те, що при зверненні ОСОБА_1 в заяві не вказано причеп, оскільки вона не знала, що його треба зазначати як транспортний засіб.
Крім того, в бланку Заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям стовбці розділу ІV мають назву: прізвище, ініціали власника; автомобіль марки; державний номерний знак; рік випуску ; автомобілі, отримані через органи праці та соціального захисту населення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачкою ОСОБА_1 не приховувалися та не навмисно в заяві зазначалися відомості про реєстрацію за її сім`єю тільки одного транспортного засобу - автомобіля ВАЗ.
Докази того, що відповідачка при поданні заяви про призначення допомоги та інформації про майновий стан, діяла із умислом подання недостовірних відомостей, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги відсутні, а також не встановлено доказів, що сім`я відповідачки отримувала дохід від використання не заявленого причепу.
Отже, позивачем не наведено жодної обов`язкової умови припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», оскільки наявність додаткових джерел для існування суду не доведено; ознаки (обставини) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру - судом не встановлені.
Також, відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
За таких обставин, оцінюючи в сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02.09.2019 року.
Суддя В. О. Заборський