
1/534
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
16 вересня 2019 року м. Київ № 640/14781/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви та додані до неї документи
Департаменту з питань архітектурно-будівельного контролю міста Києва
виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної
адміністрації)
до гаражно-будівельного кооперативу «Позняки-3» Дарницького району міста
Києва
третя особа ОСОБА_1
про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ :
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Департаменту з питань архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - позивач), адреса: 01001, місто Київ, вулиця Трьохсвятительська, будинок 4в, адреса для листування: 01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 32а до гаражно-будівельного кооперативу «Позняки-3» Дарницького району міста Києва (надалі - відповідач), адреса: 02081, місто Київ, вулиця Канальна, будинок 3, третя особа - ОСОБА_1 (надалі - третя особа), адреса: АДРЕСА_1 , в якій позивач просить суд зобов`язати гаражно-будівельний кооператив «Позняки-3» Дарницького району міста Києва знести самочинно збудовані шість гаражних боксів між гаражними боксами № НОМЕР_1 та НОМЕР_2 по вулиці Канальній, 3 у Дарницькому районі міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2019 року позовна заява Департаменту з питань архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишена без руху та позивачу наданий строк для усунення виявлених судом недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строків звернення до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
На виконання вимог ухвали суду від 13 серпня 2019 року на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява позивача, в якій позивач просив поновити та продовжити йому процесуальний строк для звернення до суду вказаною позовною заявою.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає, що позивач фактично послався на аналогічні обставини, які були вказані й у первинній заяві про поновлення строку, доданої до позовної заяви та яким судом вже була надана правова оцінка, а тому суд вважає недоцільним повторно надавати правову оцінку цим самим обставинам.
При цьому, в позивача наявний період після набрання законної сили судовим рішенням щодо підсудності і зверненням до суду, пропуск якого позивач не обґрунтував, як і період після 27.06.2019, коли ухвала про повернення позовної заяви позивача у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, набрала законної сили.
В той же час, суд вважає за необхідне також зазначити, що строки звернення до адміністративного суду є аналогом інституту позовної давності, який належить до галузей матеріального приватного права. Під строком звернення до адміністративного суду з позовною заявою слід розуміти проміжок часу після виникнення спору у публічно - правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою про захист своїх прав, свобод чи інтересів, а дотримання такого строку звернення є однією з умов для реалізації права на звернення до суду. Після закінчення цього строку особа не втрачає права звернутися з адміністративним позовом, при цьому, законодавцем врегульовано питання щодо необхідності зазначення поважних підстав для поновлення такого строку.
При визначенні наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою застосовуються правила статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України та не можуть застосовуватись правила статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, якими врегульовано питання поновлення, продовження або відмови в такому поновленні чи продовженні процесуального строку саме щодо вчинення окремої процесуальної дії.
Також, суд зазначає, що перебіг позовної давності шляхом пред`явлення позову може перериватися в разі звернення позивача до суду. Проте, якщо суд у прийнятті позовної заяви відмовив або її повернув, то перебіг строку звернення до суду не переривається.
Аналогічна правова позиція щодо переривання строків звернення до суду викладена у постанові Верховного Суду України від 24 травня 2017 року №6-1763цс16 та у постанові Верховного Суду України від 02 грудня 2015 року № 6-895цс15.
Тобто, повернення позивачеві позовної заяви, у зв`язку з пропуском строку звернення, не може бути розцінено, як переривання перебігу встановлених строків для звернення до суду або поважністю причини пропуску такого строку.
Частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною 2 статті 123 цього Кодексу.
Аналізуючи викладені вище обставини та надані докази у їх сукупності, враховуючи те, що підстави, з яких пропущено строк звернення до суду визнані судом неповажними, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повернення позовної заяви Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
На підставі вищевикладеного, керуючись пунктом 9 частини 4 статті 169, статтями 122, 123, 241-243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Визнати неповажними підстави пропуску Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою.
2. Позовну заяву Департамента з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повернути.
3. Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
4. Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Клочкова