
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 вересня 2019 року № 810/1915/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Наталії Миколаївни
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
1) Національне агентство з питань запобігання корупції,
2) Державне підприємство "Українські спеціальні системи"
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов`язання Національне агентство з питань запобігання корупції прийняти його декларацію у встановленому чинним законодавством порядку, надавши можливість доступу до особистого електронного кабінету для її заповнення.
Мотивуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначає, що станом на момент подання позову він не може подати електронну декларацію через незалежні від нього причини. Попри численні намагання зв`язатися за телефонами, вказаними на офіційному веб-сайті та за допомогою електронного кабінету, намагання відновити електронний ключ через офіційний веб-сайт НАЗК позивач не зміг подати декларацію. Позивач вважає, що Головою НАЗК всупереч Закону України "Про запобігання корупції" не виконано належним чином свої обов`язки визначені цим Законом.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Закон України "Про запобігання корупції", Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджений рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3, Указ Президента України від 15 травня 2017 року № 133/2017 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" та зазначає, що згідно з пунктами 275, 276, 422, 423, 424, 425 додатка 2 до рішення Інтернет-провайдерам заборонено надавати користувачам мережі Інтернет послуги з доступу до ресурсів сервісів товариств з обмеженою відповідальністю: "Яндекс", "Яндекс.Україна", "Мейл.РУ ГРУП" та "Мейл.РУ Україна".
Національним агентством з питань запобігання корупції подані письмові пояснення, які за своїм змістом аналогічні відзиву.
Державним підприємством "Українські спеціальні системи" письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог не подано.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
На момент звернення до суду з позовом ОСОБА_1 не було подано декларацію за 2017 рік шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, ОСОБА_1 станом на 26.03.2018 не міг подати електронну декларацію через зазначення своєї адреси електронної пошти, яка не може бути використана на веб-сайті НАЗК та необхідність її зміни.
З наданих матеріалів вбачається, що позивач здійснював телефонні дзвінки на телефонні номери НАЗК 27.03.2018 та 29.03.2018 року, з 28-30.03.2018 року просив у електронному листуванні замінити його електронну адресу на нову. Відповідь НАЗК в електронному листуванні про заміну електронної адреси позивача датується 03.04.2018.
У відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт вказаного вище електронного листування та посилається на те, що в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування суб`єкт декларування повинен вказати адресу його електронної пошти, що буде використовуватися для направлення йому повідомлень.
Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначає Закон України від 14.10.2014 року №1700-VІI "Про запобігання корупції" (далі - Закон №1700-VІI).
Частиною 1 статті 2 вказаного Закону визначено, що відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 1 Закону №1700-VІI, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
В свою чергу, суб`єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови (п. "б" ч. 1 ст. 3 Закону №1700- VІI).
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції (ч. 1 ст. 45 Закону №1700-VІI).
В свою чергу, вказані особи подають декларації, які включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством з питань запобігання корупції.
Приписи частини 1 статті 4 Закону №1700-VІI передбачають, що Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
При цьому, правову основу діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції становлять Конституція України, міжнародні договори, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, цей та інші закони України, а також прийняті відповідно до них інші нормативно-правові акти (ч. 4 ст. 4 Закону №1700-VІI).
Відповідно до частини другої статті 6 Закону №1700-VІI Голова Національного агентства:
1) організовує роботу Національного агентства, скликає та проводить його засідання, підписує протоколи засідань та рішення Національного агентства, забезпечує їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Національного агентства, організовує підготовку проекту порядку денного засідань Національного агентства, який вносить на його розгляд;
2) координує роботу членів Національного агентства, контролює роботу працівників його апарату;
3) призначає на посади та звільняє з посад у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, службовців апарату Національного агентства, крім керівника апарату та його заступників;
4) приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату Національного агентства;
5) присвоює службовцям Національного агентства ранги державних службовців, вживає заходів заохочення, притягнення службовців апарату Національного агентства до дисциплінарної відповідальності;
6) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Національне агентство;
7) затверджує штатний розпис та кошторис Національного агентства;
8) представляє Національне агентство у відносинах з судами, іншими органами, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами, громадськістю;
9) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
10) у межах повноважень видає накази та доручення;
11) має право бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її комітетів, постійних, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій, а також брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях Кабінету Міністрів України, інших державних органів та органів місцевого самоврядування при розгляді питань, пов`язаних з формуванням та реалізацією антикорупційної політики;
12) здійснює передбачені цим Законом повноваження члена Національного агентства;
13) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів.
В розрізі приписів частини 1 статті 11 Закону №1700-VІI до повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції належать забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення.
Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції надається шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Разом з цим, процедура формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), визначена в Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженому рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №3 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 5 розділу 1 Порядку користувачами Реєстру є, в тому числі, суб`єкти декларування, які зареєструвалися в Реєстрі через мережу Інтернет відповідно до цього Порядку.
Пунктом 1 розділу II Порядку визначено, що до Реєстру включаються такі електронні документи, зокрема, декларації, що подаються відповідно до статті 45 Закону №1700-VІI.
Як встановлено судом, позивач з метою подання електронної декларації мав намір авторизуватися на сайті НАЗК, проте він не зміг авторизуватися з підстав зазначення своєї адреси електронної пошти (ІНФОРМАЦІЯ_1), яка не може бути використана на веб-сайті НАЗК з тих підстав, що відповідно до Указу Президента України від 15.05.2017 №133/2017 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" доступ до окремих поштових серверів у домені .ru обмежений.
З метою зміни електронної адреси на нову (ІНФОРМАЦІЯ_2) позивач 28.03.2018, 29.03.2018, 30.03.2018 надсилав відповідні звернення на поштову скриньку Національного агентства support@nazk.gov.ua або за телефоном +38 ( 044) 200-06-62.
03.04.2018 від НАЗК надійшло повідомлення про зміну поштової скриньки. Одночасно у листі роз`яснено про необхідність вчинення певних дій у разі отримання нового ЕЦП.
16.04.2018 позивачем зареєстровано електронну декларацію за 2017 рік.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до наданих у 2018 році покрокових інструкцій щодо зміни ЕЦП та e-mail, які були розміщені на сайті Національного агентства (https://www.yurfact.com.ua/fakty/nazk-naichastishe-deklaranty-zapytuiut-pro-zminu-etsp-ta-e-mail), у випадку, зміни електронної поштової скриньки слід здійснити такі дії:
авторизуватися в Реєстрі за адресою: //portal.nazk.gov.ua/ за допомогою власного електронного цифрового підпису;
перейти у вкладку "Мій профіль";
натиснути кнопку "Змінити контактні дані";
у полі "Новий E-mail" вказати нову поштову скриньку та натиснути кнопку "Змінити E-mail";
перейти за посиланням у листі, що надійде на нову поштову скриньку ("Зміна E-mail | Єдиний державний реєстр декларацій");
повторно здійснити вхід у Ваш персональний кабінет та перевірити вкладку «Мій профіль».
У полі "E-mail" повинна бути зазначена вже змінена електронна поштова скринька. При цьому, для зміни електронної поштової скриньки у персональному кабінеті Реєстру не потрібно отримувати новий ЕЦП.
Якщо, змінивши електронну поштову скриньку, користувач отримав новий ЕЦП, слід:
з нової електронної поштової скриньки написати лист на адресу електронної пошти support@nazk.gov.ua. У темі листа зазначити: змінено ЕЦП та e-mail. У тексті листа зазначити П .І. Б. користувача, ідентифікаційний номер облікової картки платника податків (ІПН) та правильну (нову) адресу персональної електронної поштової скриньки;
виконати дії, зазначені в інструкції, яку користувач отримує на вказаний е-mail.
Через деякий час необхідно здійснити спробу входу до Реєстру з новим ЕЦП (не очікуючи підтвердження змін на пошту).
Якщо користувач отримав новий ЕЦП, при цьому не змінюючи електронну поштову скриньку, слід здійснити такі дії:
натиснути кнопку "Я загубив/змінив свій приватний ключ" на сторінці входу до Реєстру;
ввести електронну поштову скриньку, вказану під час реєстрації;
перейти до поштової скриньки;
перейти за посиланням;
обрати АЦСК, в якому отримано новий електронний цифровий підпис;
обирати файл приватного ключа ЕЦП та вказати пароль приватного ключа;
натиснути кнопку "Змінити ЕЦП".
Через деякий час здійсніть вхід до Реєстру, не очікуючи підтвердження зміни ЄЦП на пошту.
У разі виникнення додаткових питань технічного характеру просимо звертатись листом на електронну поштову скриньку Національного агентства support@nazk.gov.ua або за телефоном +38(044)200-06-62 .
З урахуванням наведеного суд зазначає, що здійснення зміни поштової скриньки здійснюється самостійно декларантом.
При цьому, як встановлено судом, позивач в зв`язку з неможливістю здійснити зміну поштової скриньки з невідомих суду причин самостійно скористався своїм правом та звернувся за допомогою з питань технічного характеру до Національного агентства (листи від 28.03.2018, 29.03.2018, 30.03.2018), за результатами розгляду яких 03.04.2018 Національним агентством повідомлено позивача про зміну поштової скриньки.
Після зміни поштової скриньки позивачем подано електронну декларацію за 2017 рік.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи судом не встановлено вчинення Головою Національного агентства України з питань запобігання корупції дій, наслідком яких було б порушення права позивача на можливість доступу до особистого електронного кабінету для заповнення декларації.
При цьому, як встановлено судом, після звернення за технічною допомогою до Національного агентства та зміни поштової скриньки позивачем подано електронну декларацію за 2017 рік.
Таким чином, в межах даної справи судом не встановлено порушеного права позивача, яке б підлягало судовому захисту.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи позивача стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 73, 77, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Наталії Миколаївни (01103, м. Київ, бул. Дружби народів, 28, код ЄДРПОУ 40381452), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Національне агентство з питань запобігання корупції, Державне підприємство "Українські спеціальні системи" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя М.А. Бояринцева