Ухвала суду № 84293757, 17.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2019
Номер справи
580/2848/19
Номер документу
84293757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 вересня 2019 року справа № 580/2848/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агофірма «Легедзине» про застосування заходів реагування,

УСТАНОВИЛА:

16.09.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18029, м.Черкаси, вул. Прикордонника Лазаренка, буд.1; код ЄДРПОУ 38646021) (далі – позивач) про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агофірма «Легедзине» (20435, Черкаська область, Тальнівський р-н, с.Легедзине, вул. Прикордонників, буд.5; код ЄДРПОУ 34446197) (далі – відповідач) заходів реагування шляхом знеструмлення електроживлення та припинення експлуатації об`єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки з покладенням обов`язку виконання рішення на позивача.

Ознайомившись із матеріалами позову виявлено недоліки, які перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Позивач не зазначив у позовній заяві посилання на закон, яким йому, як органу державної влади, надано право звертатись до суду з позовом до особи, яка не є суб`єктом владних повноважень, про застосування відповідних заходів реагування.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Ст.5 КАС України визначено право на звернення до суду та способи судового захисту.

При цьому, відповідно до ч.ч.3-4 ст.5 КАС України до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право. Суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст.46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання; про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.

З урахуванням викладених норм та специфіки адміністративного судочинства законодавець жорстко обмежив право суб`єктів владних повноважень звертатися до суду з адміністративним позовом, перерахувавши такі випадки, та зробив винятки про можливість звернення саме з адміністративним позовом у разі прямої вказівки на це у спеціальному законі.

Пунктом 4 ч.5 ст.160 КАС України визначений обов`язок позивача зазначити у позовній заяві зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

З аналізу вказаних вище норм вбачається, що зазначення норми саме закону, яка наділяє конкретного суб`єкта владних повноважень правом на звернення до суду з конкретним предметом позову, є обов`язковим. Тому посилання в позовній заяві на Положення, відповідно до якого діє позивач, як підзаконного нормативно-правового акту, не є достатнім для висновку про наявність відповідного права.

Отже, позивач має надати суду позовну заяву (з її копіями відповідно до кількості учасників) з викладенням правових підстав – норми спеціального закону, яким його, як суб`єкта владних повноважень, наділено правом звертатися до суду з такими позовними вимогами до юридичної особи, яка не є суб`єктом владних повноважень.

Згідно з частинами 1-2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Для забезпечення права на судовий захист прав та інтересів наявні підстави надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання ухвали для приведення позовної заяви у відповідність з вищевказаними вимогами Кодексу.

Керуючись ст. ст.2, 5, 46, 160, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИЛА:

1. Позовну заяву Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агофірма «Легедзине» про застосування заходів реагування – залишити без руху.

2. Позивачу надати строк 10 днів з моменту отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви, викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.

3. Роз`яснити, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

5. Копію ухвали направити позивачу.

Суддя А.М. Бабич