
Справа № 560/1906/19
РІШЕННЯ
іменем України
17 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Керівник Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернувся в суд з позовом до Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області щодо незабезпечення пожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі "Горішок" Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області відповідно до вимог частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України;
- зобов`язати Нетечинецьку сільську раду вжити заходи, направлені на забезпечення пожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі "Горішок" Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, в тому числі шляхом вирішення в межах компетенції питання щодо виділення коштів, необхідних для усунення порушень протипожежної безпеки.
В обґрунтування підстав звернення з позовом прокурор зазначив те, що бездіяльність Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області є такою, що створює потенційну шкоду або загрозу життю та здоров`ю дітей. При цьому порушуються вимоги Конституції України, Кодексу цивільного захисту України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про охорону дитинства". Тому, керівник Городоцької місцевої прокуратури, виконуючи надані законом функції, звернувся в суд з цим позовом та для запобігання вищевикладених порушень просив його задовольнити.
Відповідач правом подати відзив не скористався.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.07.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 27.08.2019
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.08.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 17.09.2019.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.09.2019 вирішено розгляд справи №560/1906/19 провести в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
У період з 11.06.2018 по 15.06.2018 Віньковецьким районним сектором Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку Нетечинецького дошкільного навчального закладу "Горішок" за адресою: Віньковецький район, с. Нові Нетечинці, вул. Подільська 35 з питань дотримання у закладі законодавства у сфері протипожежної безпеки.
Перевірку проведено із залученням завідуючої дошкільного навчального закладу "Горішок" Галкіної Тетяни Василівни.
В ході перевірки були встановленні численні порушення вимог законодавства пожежної безпеки в діяльності закладу.
З метою усунення виявлених під час перевірки порушень, винесено припис №45 від 15.06.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому зазначено вимогу вжити таких заходів:
1) дерев`яні конструкції горищного приміщення піддати вигнезахисному оброблянню (розділ ІІІ пункт 2.5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
2) з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконати за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ IV пункт 1.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
3) забезпечити територію підприємства, споруди, приміщення, технологічні установки в повній мірі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (розділ V пункт 3.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
4) перед початком опалювального сезону теплові мережі, які розташовані у приміщеннях, котельні, печі та інші опалювальні прилади перевірити й відремонтувати. Несправні опалювальні пристрої не повинні допускатися до експлуатації. Результати перевірок фіксувати у спеціальному журналі із зазначенням дати, особи, яка здійснювала перевірку, та її підпису (розділ IV пункт 2.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
5) печі та інші опалювальні прилади забезпечити протипожежними розділками (відступками) від горючих конструкцій, що відповідають вимогам ДБН В.2.567:2013 "Опалення, вентиляція та кондиціонування" (розділ IV пункт 2.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
6) на горищах усі димові труби і стіни, в яких проходять димові канали, відштукатурити та побілити (розділ IV пункт 2.8 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
7) приміщення ДНЗ обладнати системою пожежної сигналізації та забезпечити технічне обслуговування у відповідності до додатків В та Л ДБН В.2.5.-56-2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (розділ V пункти 1.2, 1.4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, дод. В ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту");
8) встановити покажчик місця розташування пожежного водоймища із застосуванням світловідбивних покриттів з нанесеними на них: літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (розділ V пункт 2.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
9) провести вимір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV пункт 1.20 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
10) провести технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 №152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги" (розділ V пункт 3,17 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
11) територію об`єкта забезпечити освітленням зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (розділ IІІ пункт 1.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
12) експлуатацію електроустановок проводити у відповідності вимогам ПУЕ, Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 25.07.2006 №258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1143/13017 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 №91), Правилам безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 №4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.1998 за №93/2533 (розділ IV пункт 1,6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
13) створити на об`єкті локальну (об`єктову) систему оповіщення (пункт 22 постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.1999 №192, пункт 4.4.1 наказу МНС України від 15.08.2007 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 за №1006/14273);
14) відповідальною особою за протипожежний стан на об`єкті проводити періодичний огляд вогнегасників із зазначенням перевірки в журналі обліку вогнегасників (розділ V пункт 3.22 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
15) заборонити улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж (розділ IV пункт 1.8 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
16) евакуаційні шляхи і виходи утримувати відповідно до протипожежних вимог норм, нічим не захаращувати і у разі виникнення пожежі забезпечити безпеку під час евакуації всіх людей, які перебувають у приміщеннях будівель та споруд (розділ IІІ пункт 2.26-2.33, 2.37 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
17) для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння встановити вказівні знаки згідно з ДСТУ ISО 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Знаки повинні бути розміщенні на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби) (розділ V пункт 3.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
18) доукомплектувати пожежний щит немеханізованим пожежним інструментом: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (розділ V пункт 3.11 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
19) закрити лампочки розжарювання захисними плафонами із захисного суцільного скла (розділ IV пункт 1.18 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417);
20) забезпечити працівників закладу засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, ст. 2 постанови Кабінету Міністрів України №1200);
21) розробити та затвердити наказом керівника підприємства план усунення порушень, виявлених під час перевірки. Копію плану та наказу про призначення відповідальних за усунення порушень надати до Віньковецького РС ГУ ДСНС України у Хмельницькій області (п. 4.9.3 наказу МНС України від 15.08.2007 №557, ст. 20 Кодексу цивільного захисту України).
Також в акті зазначено, що вимоги 1, 2, 3, 11, 12 та 13 ігноруються з 30.10.2015.
Припис вручено голові Нетечинецької сільської рада Коваль Людмилі Дмитрівні , про що свідчить підпис в приписі.
Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного акту перевірки з боку відповідача не надходили.
За допущені порушення пожежної безпеки завідуючу Нетечинецького дошкільного навчального закладу "Горішок" Галкіну Тетяну Василівну притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 51,00 грн (протокол ХМ №008344 від 12.06.2018 та постанова від 12.06.2018).
Згідно з листом Нетечинецької сільської рада Віньковецького району Хмельницької області від 01.04.2019 №112, адресованого Віньковецькому відділу Городоцької місцевої прокуратури, припис №45 від 15.06.2018 виконано частково, а саме:
- ДНЗ "Горішок" забезпечено первинними засобами пожежогасіння;
- перед початком опалювального сезону опалювальні грубки перевірені та відремонтовані;
- печі та інші опалювальні прилади забезпечені протипожежними розділками;
- на горищах усі димові труби відштукатурені та побілені;
- підлога під топковими дверцятами захищена металевим листом;
- проведено вимір опору ізоляції (грудень 2018 року).
У вказаному листі також зазначено, що на 2018-2019 рік погоджено акти готовності Нетечинецького ДНЗ "Горішок" до навчального року. Також сільська рада виділила на проведення технічного обслуговування вогнегасників та на вимір опору ізоляції кошти в сумі 897,12 грн.
Наведені обставини зумовили звернення керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області в суд з цим позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 131-1 Конституції України в редакції Закону України від 02.06.2016 №1401-VIII, в Україні діє прокуратура, яка здійснює: 1) підтримання публічного обвинувачення в суді; 2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; 3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Таким чином Конституцією України передбачено дві обов`язкові вимоги для виникнення у прокурора права на представництво інтересів держави: 1) доведення, що обставини звернення є виключним випадком; 2) представництво здійснюється в порядку, визначеному законом.
Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
З викладеного слідує, що представництво інтересів держави прокурором в суді не повинно мати на меті підміну суб`єкта виконання владних управлінських функцій, а навпаки - мету щодо спонукання до виконання, у разі неналежного виконання, таких функцій суб`єктом владних повноважень, якого представлятиме прокурор в суді.
Тобто, для визначення судом права прокурора на звернення до суду для захисту інтересів держави імперативними є 2 умови: 1) доведення порушення чи загрози порушення саме інтересів держави; 2) доведення належними і допустимими доказами, що захист цих інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
За змістом позовної заяви, обставини, з якими прокурор обґрунтовує своє звернення до суду в інтересах держави, полягають відсутності в Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області повноважень щодо звернення до адміністративного суду щодо вжиття заходів, спрямованих на усунення порушень протипожежної безпеки.
Суд зазначає, що за результатами аналізу повноважень органів Державної служби з надзвичайних ситуацій встановлено, що на підставі статей 67 та 68 Кодексу цивільного захисту України, зазначені органи уповноважені звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств.
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 29.08.2019 у справі №320/893/19 (адміністративне провадження №К/9901/19277/19).
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На думку суду, реалізуючи свої представницькі повноваження, керівник Городоцької місцевої прокуратури належним чином обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту та передбачені законом підстави для звернення до суду з цією позовною заявою.
Статтею 7 Кодексу цивільного захисту визначено основні принципи здійснення цивільного захисту, зокрема, гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про охорону дитинства" система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає, зокрема, забезпечення належних умов для гарантування безпеки, охорони здоров`я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей.
Згідно з частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Положеннями статті 1 Закону України "Про дошкільну освіту" визначено, що законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пунктів 4, 5 Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти та науки України №974 від 15.08.2016, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.09.2016 за №1229/29359, пожежна безпека в закладах та установах забезпечується шляхом проведення організаційних і практичних заходів та використання технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки учасників навчально-виховного процесу, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж. Забезпечення пожежної безпеки в закладах та установах покладається на їх власників або уповноважені ними органи, керівників (ректори, директори, начальники, завідувачі) (далі - керівники навчальних закладів та установ), керівників структурних підрозділів (факультети, кафедри, лабораторії, навчальні кабінети, цехи, склади, бібліотеки, архіви, майстерні тощо) відповідно до законодавства.
У зв`язку з наведеним, держава, через наділені повноваженнями органи, вживає заходи для забезпечення безпеки людей. До таких заходів відноситься, в тому числі, і встановлення на законодавчому рівні вимог до будівель та споруд у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. Такі вимоги є обов`язковими для встановленого законодавством кола суб`єктів, зокрема, підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, котрі є власниками будівель та споруд, де постійно перебуває велика кількість людей. Не дотримання цих вимог робить неможливим експлуатацію будівель та споруд як таких, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Крім того, згідно з пунктами 1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
За змістом з пунктів 1.1, 1.3 Статуту Новонетечинецького дитячого садка "Горішок", затвердженим Нетечинецькою сільською радою, погодженим Відділом освіти Віньковецької РДА (далі - Статут), засновником дошкільного навчального закладу "Горішо" є Нетечинецька сільська рада, яка здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України "Про дошкільну освіту" заклад дошкільної освіти, зокрема, створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров`я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.
Згідно з пунктами 1, 3, 8, 13, 19, 21, 22, 23 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання; розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.
Приписами статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
За змістом статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією сільської ради є розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 53 Конституції України держава забезпечує розвиток дошкільної освіти.
Держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття (стаття 3 Закону України "Про дошкільну освіту").
При цьому, згідно з пунктом 8.1 Статуту управління дошкільним закладом здійснюється його засновником (власником) через Нетечинецьку сільську раду.
Приписами пункту 10.1 Статуту визначено, що джерелами фінансування закладу є кошти: засновника (власника), відповідних бюджетів (для державних і комунальних закладів) у розмірі, передбаченому нормативами фінансування; батьків, або осіб, які їх замінюють; добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб.
Положення частини 2 статті 37 Закону України "Про дошкільну освіту" встановлено, що утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.
Таким чином, безпосередньо Нетечинецька сільська рада має вжити в межах своєї компетенції заходи спрямовані на усунення порушень протипожежної безпеки в діяльності ДНЗ "Горішок", виявлених Віньковецьким районним сектором Головного управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, в тому числі, розглянути питання про виділення коштів, необхідних на усунення виявлених порушень у дошкільному навчальному закладі.
Відповідно до пунктів 24, 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Тобто, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров`ю людей виникає не лише при наявності порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, а й при наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
Системний аналіз вказаних норм свідчить, що виявлені порушення вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров`ю дітей, які перебувають у закладах освіти.
Усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки попередить виникнення надзвичайної ситуації, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум`я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі та безпеку для життя і здоров`я людей від її небезпечних чинників.
Усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки можливе шляхом фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету заходів, зазначених у актах та приписах уповноважених органів ДСНС.
Не зважаючи на прямий обов`язок посадових осіб Нетечинецької сільської ради здійснювати контроль за дотриманням протипожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі, порушення вимог протипожежної безпеки, що неодноразово виявлялись, залишились без будь-якої уваги та реагування.
Суд зазначає, що порушення, зазначені в приписі №45 від 15.06.2018 за результатами позапланової перевірки ДНЗ "Горішок" усунуті частково, та, як наслідок не усунуті, зокрема: приміщення не обладнано системами протипожежного захисту; дерев`яні конструкції горищного приміщення не оброблені вогнезахисним розчином, окінцювання та інші.
Таким чином, керівництво Нетечинецької сільської ради фактично самоусунулось від вирішення питань забезпечення протипожежної безпеки у закладі освіти.
Тривалий характер порушень протипожежної безпеки свідчить про протиправну бездіяльність Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області щодо незабезпечення пожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі "Горішок" Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області відповідно до вимог частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України.
Водночас, суд враховує, що діти, знаходячись у закладі, постійно перебуватимуть в умовах реальної загрози життю та отримання травм чи шкоди своєму здоров`ю через невиконання та ігнорування посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Враховуючи те, що відповідачем не усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, суд вважає, що наявні правові підстави для зобов`язання Нетечинецьку сільську раду Віньковецького району Хмельницької області вжити заходи, спрямовані на забезпечення пожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі "Горішок" шляхом вирішення в межах компетенції питання щодо виділення коштів, необхідних для усунення порушень протипожежної безпеки.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не належать.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області щодо незабезпечення пожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі "Горішок" відповідно до вимог частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України.
Зобов`язати Нетечинецьку сільську раду Віньковецького району Хмельницької області вжити заходи, спрямовані на забезпечення пожежної безпеки у дошкільному навчальному закладі "Горішок" шляхом вирішення в межах компетенції питання щодо виділення коштів, необхідних для усунення порушень протипожежної безпеки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 17 вересня 2019 року
Позивач:Керівник Городоцької місцевої прокуратури (вул. Грушевського 80, м. Городок, Городоцький район, Хмельницька обл., 32000, код ЄДРПОУ - 02911102) Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29000 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Нетечинецька сільська рада Віньковецького району Хмельницької області (вул. Подільська 33, с. Нетечинці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32526 , код ЄДРПОУ - 04403380)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап