
С У М С ЬК И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2019 р. Справа № 480/2470/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Сумській області (далі - ГУ ДФС у Сумській області) звернулось до суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якій просить суд стягнути з відповідача податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3175,57 грн та з орендної плати з фізичних осіб у сумі 6434,85 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов`язкових платежів) у встановлені законодавством терміни, однак, всупереч вимогам Податкового кодексу України, відповідач порушив строки та повноту сплати узгоджених грошових зобов`язань, у зв`язку з чим станом на момент звернення з позовом до суду за відповідачем утворилась заборгованість в загальному розмірі 9610,42 грн, яка залишається не сплаченою.
Ухвалою суду від 10.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Охтирському управлінні Головного управління ДФС у Сумській області.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України) кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
За приписами пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України до обов`язків платників податків входить сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала до Охтирської ОДПІ декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності):
- від 27.01.2017 № 9005666907 (а.с. 28-29), у якій визначила грошове зобов`язання в сумі 3380,33 грн, станом на день розгляду справи заборгованість залишається несплаченою в сумі 1126,81 грн;
- від 05.02.2018 № 9013056327 (а.с. 30-31), у якій визначила грошове зобов`язання в сумі 3060,16 грн, станом на день розгляду справи заборгованість залишається несплаченою;
- від 05.02.2019 № 9012277101 (а.с. 32-33), у якій визначила грошове зобов`язання в сумі 3060,16 грн, станом на день розгляду справи сума заборгованості становить 765,03 грн.
Також, відповідно до ст. 162 ПК України ФОП ОСОБА_1 є платником податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування.
За приписами пунктів 179.1, 179.7 ст. 179 ПК України платник податку зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу. Фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала до Охтирської ОДПІ декларації про майновий стан і доходи:
- від 27.01.2017 № 9268337276 (а.с. 26-27), у якій визначила грошове зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 1510,43 грн., станом на день розгляду справи заборгованість залишається несплаченою в сумі 1078,20 грн;
- від 05.02.2018 № 9298132978 (а.с. 24-25), у якій визначила грошове зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 612 грн;
- від 05.02.2019 № 9309680733 (а.с. 22-23), у якій визначила грошове зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 604,80 грн.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1, пп. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Враховуючи, що відповідач не сплатив у встановлені строки узгоджені грошові зобов`язання відповідачу була нарахована пеня з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 1482,85 грн та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 880,57 грн.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Отже, податкові зобов`язання, визначені у податкових деклараціях, та не сплачені відповідачем, вважається податковим боргом.
Крім того, відповідно до ст. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання ст. 59 ПК України на податкову адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлялася податкова вимога від 12.10.2017 № 4897-17 (а.с. ).
Однак, з моменту направлення податкової вимоги до дати подання позовної заяви податковий борг відповідача не переривався, а, отже, податкова вимога відкликана не була.
Відповідно до історії податкового боргу (а.с. 10-12) заборгованість відповідача залишається не сплаченою на загальну суму 9610,42 грн.
Податковий борг ФОП ОСОБА_1 підтверджується довідкою-розрахунком суми податкового боргу, податковими деклараціями, корінцем податкової вимоги, витягами з інтегрованої картки платника.
Враховуючи те, що узгоджена сума грошового зобов`язання не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи в загальному розмірі не погашена та складає 9610,42 грн, доказів сплати боргу не надано. Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг у загальному розмірі 9610,42 грн (дев`ять тисяч шістсот десять гривень сорок дві копійки), у тому числі:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3175,57 грн на користь місцевого бюджету на р/р 33115341018006, одержувач Охтирське УК/м. Охтирка/11010500, код одержувача 37981563, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з орендної плати з фізичних осіб у сумі 6434,85 грн на користь місцевого бюджету на р/р 33210815018006, одержувач Охтирське УК/м. Охтирка/18010900, код одержувача 37981563, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал