
Справа № 420/2855/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стефанова С.О.,
секретаря судового засідання - Мельника Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_3 (за ордером),
представника відповідача - Кучеренко Г.А. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач або ОСОБА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (надалі по тексту - відповідач 1), Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі по тексту - відповідач 2), в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ФОП ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, під час перевезення сільськогосподарської продукції, вантажний автомобіль DAF XF 95.430, державний номер - НОМЕР_1 пройшов габаритно-ваговий контроль, за результатами якого посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Довідку у якій зазначено про перевищення нормативно-вагових параметрів, саме - перевищення повної маси - 45150 кг. при нормативно допустимій - 44000 кг. Зокрема, в Акті перевірки про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №042171 від 20.10.2018 року зазначено про порушення позивачем ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» в частині неотримання відповідного дозволу на перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів та порушення режиму праці і відпочинку водіїв. Позивач зазначає, що за результатами виявлених порушень, відповідачем 1 складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту №042171 від 20.10.2018 року, яким позивачу визначено суму плати за проїзд у розмірі 46,40 євро, а також винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №091629, відповідно до якої позивача притягнуто до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт за ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладено на нього штраф у розмірі 1700 грн. Позивач вважає, що Управління Укртрансбезпеки в Одеській області притягнуло його до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт неправомірно та без достатніх правових підстав, з порушенням його права на мирне володіння майном і вказує, що ним не порушувалися вимоги ч.1 абз.3 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
Ухвалою судді від 13 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою судді від 10 червня 2019 року справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 27 червня 2019 року. Залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті.
В судовому засіданні 27 червня 2019 року ухвалою суду на місці, яка занесена до протоколу судового засідання приєднано до матеріалів справи відзив на адміністративний позов (вхід. №20712/19 від 10.06.2019 року).
Ухвалою суду від 05 липня 2019 року, у зв`язку з повторною неявкою позивача в судові засідання 27.06.2019 року та 04.07.2019 року, адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу - залишено без розгляду.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2019 року, апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року по справі №420/2855/19 - скасовано, а справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
22 серпня 2019 року матеріали адміністративної справи №420/2855/19 надійшли до Одеського окружного адміністративного суду (вхід. №30157/19).
Ухвалою судді від 27 серпня 2019 року зазначену адміністративну справу прийнято до розгляду. Судове засідання по справі призначено на 03 вересня 2019 року.
У відзиві відповідач 2 загалом зазначає, що за результатами рейдової перевірки посадовими особами Управління Укртансбезпеки в Одеській області було складено Акт щодо додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксовано порушення позивачем вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній дозвіл, що дає право на рух автомобільними дорогами загального користування з перевищенням вагових обмежень. Відстань перевезення відповідачем перевірена за допомогою інтернет-ресурсу http://della.ua/distance/, застосування якого визнано правомірним Ухвалою ВАС України по справі №813/214/16. Відповідач також зазначає, що одним із основних завдань Укртрансбезпеки є забезпечення безпеки на автомобільних дорогах загального користування та зведення до мінімуму порушень автоперевізниками законодавства України, оскільки 60% доріг в країні, знаходиться а незадовільному стані, а 30% - у повністю зруйнованому. Таким чином, представник зазначає, що відповідачем було виконано всі вимоги передбачені діючим законодавством, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив на позовну заяву, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.12, 13-14).
20.08.2018 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «САТЕЛЛІТ АГРО НЬЮ» укладено договір на перевезення вантажів автомобільним транспортом №2008 (а.с.17-18).
27.08.2018 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «ГРУПІНВЕСТСЕРВІС» укладено договір на перевезення вантажів автомобільним транспортом №2708 (а.с.15-16).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , вантажний фургон DAF, модель XF 95.430, реєстраційний номер НОМЕР_4 , а також свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_5 , причіп, марки LANGFELD, модель 6430, реєстраційний номер НОМЕР_6 належать ОСОБА_1 (а.с.19).
20.10.2018 року водій ОСОБА_2 на вантажному автомобілі DAF XF 95.430, державний номер - НОМЕР_4 , з причепом LANGFELD , державний номер - НОМЕР_6 , відповідно до товарно-транспортної накладної №286251 від 20.10.2018 року, виконував транспортування сільськогосподарської культури (пшениці), насипом, загальною масою брутто 43880 кг., нетто - 27420 кг., тара - 16460 кг., (а.с.21).
Під час виконання зазначеного транспортування, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області здійснено габаритно-ваговий контроль вищевказаного транспортного засобу на автодорозі - а/д м-14, Одеса - Мелітополь (21 км. + 700 м.)
20.10.2018 року за результатами контрольного зважування транспортного засобу, відповідачем 1 складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначено про перевищення в транспортному засобі марки DAF FX 95.430, державний номер - НОМЕР_4 , нормативно вагових параметрів, а саме - перевищення повної маси - 45150 кг. при нормативно допустимій - 44000 кг. (а.с.24).
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №084750 від 20.10.2018 року (а.с.23).
В Акті №084750 від 20.10.2018 року зафіксовано порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у частині не отримання відповідного дозволу на перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів та порушення режиму праці і відпочинку водіїв.
Водій з Актом №084750 від 20.10.2018 року ознайомився, та зазначив, що не згодний з виявленими в ході перевірки порушеннями та зазначив, що вони не відповідають фактичним документам.
Судом також встановлено, що відповідачем 1 складено Акт №042171 від 20.10.2019 року про перевищення транспортним засобом позивача нормативних вагових параметрів, а саме: повна маса, тонн: нормативно допустима - 44, фактична 45,150 (а.с.25).
На підставі Акту №084750 від 20.10.2018 року відповідачем 1 складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №б/н від 20.10.2018 року, відповідно до якого позивачу належить сплатити 46,40 євро. (а.с.26).
В подальшому Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на адресу ФОП ОСОБА_1 направило повідомлення-запрошення на розгляд про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення від 03.12.2018 року (а.с.58), яке отримано власноручно позивачем 03.12.2018 року.
Не погоджуючись з порушеннями, викладеними в Акті №084750 від 20.10.2018 року та Розрахунком плати за проїзд, позивач 10.12.2018 року звернувся до начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Талале С.М. з запереченнями (а.с.27).
Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ФОП ОСОБА_1 , 10 грудня 2018 року Управлінням Укртранбезпеки в Одеській області складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №091628, якою вирішено стягнути з ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн. (а.с.62), яка разом із супровідним листом №13434/1-32-18 від 10.12.2018 року отримана позивачем власноручно 12.12.2018 року (а.с.62-63).
Позивач, не погоджуючись з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №091628 від 10.12.2018 року, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 року (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що реалізацію державної політики, у тому числі, з питань безпеки на наземному транспорті покладено на Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до п.п.2, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 року №1094.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.1.10 ПДР габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Згідно з п.3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року №1007/1207 (далі - Порядок №1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Відповідно до п.п.3, 15 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок №879) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.п.16, 18, 19 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.
За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно п.20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до п.5 Порядку №1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до пп.пп.4-8 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Згідно п.2.4-2 ПДР у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.
Згідно з пп.5-1 п.2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Відповідно до п.6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Як було встановлено судом, при здійсненні габаритно-вагового контролю, перевіркою було встановлено перевищення вагових обмежень автомобіля DAF XF 95.430, державний номер - НОМЕР_4 , з причепом LANGFELD , державний номер – НОМЕР_6 , які належать позивачу відповідно до свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів (а.с.57).
Перевищення вагових обмежень було відображено посадовими особами Укртрансбезпеки в Акті №042171 від 20.10.2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, згідно якого повна маса, тонн: нормативно допустима 44, фактична 45,150 (а.с.25). Факт перевищення вагових обмежень також відображено відповідачем в Довідці №б/н від 20.10.2018 року, в якій зазначено, що повна маса транспортного засобу 45,150 тонн (а.с.24).
При цьому, суд зазначає, що ані в Акті про проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №084750 від 20.10.2018 року, ані в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.10.2018 року, ані в Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №042171 від 20.10.2018 року немає жодного посилання на зважувальне обладнання, яке було використане посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області при проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля DAF XF 95.430, державний номер - НОМЕР_4 , з причепом LANGFELD , державний номер - НОМЕР_6 , які належать позивачу.
Водночас, представником відповідача надано до суду копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №275/1, ваги електронні для поостного зважування автомобілів 020Т-АR зав. №7351 (а.с.64), а також лист Державного підприємства «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» №2556-27/28-01 від 01.10.2018 року, в якому зазначено, що вказані ваги занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущених до застосування на території України і повинні проходити періодичну повірку у відповідності з встановленим для даного типу ваг міжповірочним інтервалом.
Проте, представником відповідача не надано жодного доказу на підтвердження того факту, що саме ваги 020Т-АR зав. №7351 використовувались при габаритно-ваговому зважуванні вантажного автомобіля DAF XF 95.430 за місцем проведення вагового контролю - а/д м-14, Одеса - Мелітополь (21 км. + 700 м.).
Суд також погоджується з твердженням позивача, що у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю відсутня інформація про час проведення контролю, найменування пункту габаритно-вагового контролю та його тип - стаціонарний чи пересувний.
Окрім вказаного, суд також зазначає, що чек зважування від 20.10.18 року не може, за відсутності відомостей про справність вагів та їх повірку, вказувати на факт перевищення вагових параметрів, оскільки пунктом 12 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27 червня 2007 року №879, передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводитися повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Таким чином, суд зазначає, що відповідачем не доведено за допомогою якого зважувального обладнання здійснювалось зважування при проведенні габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля DAF XF 95.430, державний номер - НОМЕР_4 , з причепом LANGFELD , державний номер - НОМЕР_6 .
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Як було встановлено судом, в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.10.2018 року, відповідачем у п.6 зазначено навантаження на осі, тонн: 1) 8,15; 2) 9,25; 3) 6,0; 4) 7,6, повна маса транспортного засобу - 45,150 тонн.
Однак, за перерахунком маси вантажного автомобіля на кожну ось, здійсненої судом відповідно до даних зазначених відповідачем у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.10.2018 року, повна маса транспортного засобу складає - 31 тонна.
При цьому, в судовому засіданні представник відповідача погодився з помилкою посадових осіб Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо визначення повної маси транспортного засобу за результатами навантаження транспортного засобу на осі, однак, у встановленому законом порядку зазначену помилку виправлено не було.
Окрім вказаного, судом також було встановлено, що місцем проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля DAF XF 95.430, державний номер НОМЕР_4 , з причепом LANGFELD, державний номер - НОМЕР_6 - а/д м-14, Одеса - Мелітополь (21 км. + 700 м.), що зазначено в Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №042171 від 20.10.2018 року (а.с.25), довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.10.2018 року (а.с.24), Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №084750 від 20.10.2018 року (а.с.23) та постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №091628 ввід 10.12.2018 року (а.с.22).
Водночас, відповідно до направлення на рейдову перевірку №026289 від 12.10.2018 року (а.с.59) та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області у період з 15.10.2018 року по 21.10.2018 рік (а.с.60-61), перевірка виконання приписів, місця розташування майданчиків для здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема - а/д М-14 «Одеса-Мелітополь» (21 км. + 800 м. ліворуч).
Таким чином, судом встановлена розбіжність місця проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля DAF XF 95.430, державний номер НОМЕР_4 , з причепом LANGFELD, державний номер - НОМЕР_6 та місця розташування майданчику для здійснення габаритно-вагового контролю.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку що постанова Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091628 від 10.12.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу підлягає скасуванню, оскільки належним чином не підтверджено порушення норм Закону України «Про автомобільний транспорт» ФОП ОСОБА_1 при здійснення вантажних перевезень.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Принцип рівності сторін у процесі є лише одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (див. Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63). Більш того, принцип рівності сторін у процесі - у розумінні "справедливого балансу" між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (див. Dombo Beheer B. V. v. the Netherlands, рішення від 27 жовтня 1993 р., серія A, N 274, с. 19, § 33 та Ankerl v. Switzerland, рішення від 23 жовтня 1996 р., Reports 1996-V, стор. 1567-68, § 38). Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (див. рішення у справі Ruiz-Mateos, наведене вище, с. 25, § 63).
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі встановлених судом фактів, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ФОП ОСОБА_1 у загальній сумі 768,40 грн., сплачені згідно квитанції №3138 від 04.02.2019 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091628 від 10.12.2018 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_9 ) суму сплаченого судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п.п.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 16 вересня 2019 року.
Суддя С.О. Cтефанов
.