Рішення № 84290477, 16.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
440/1453/19
Номер документу
84290477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 440/1453/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), представника Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області - Зорі Л.М. (згідно наказу, в режимі відеоконференції), представник Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області, Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області, Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому просить:

- зобов`язати Шевченківський районний відділ у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області внести додаткову інформацію до безконтактного електронного носія, що міститься в паспорті громадянина України № НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , дані про національність в наступній редакції: "Національність - німець" і надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, завірений підписом повноважної особи і відповідною печаткою;

- визнати протиправною та скасувати відмову Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про внесення доповнень до актового запису №1609 від 21.09.2017 року, яка викладена у висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 10.04.2019 року №19/74-80;

- зобов`язати Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни (доповнення) до актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 року, складеного Приморським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого - ОСОБА_1 - "німець".

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його батько, ОСОБА_3 , уроджений німець (свідоцтво про народження НОМЕР_2 ), з народження і до теперішнього часу дотримується традицій своєї національності, які передали йому його батьки - ОСОБА_4 , за національністю німець та ОСОБА_5 , за національністю німкеня. Позивач вказав, що його дідусь, ОСОБА_4 , під час Великої Вітчизняної війни піддавався репресіям як особа німецької національності та був мобілізований до трудармії.

Позивач зазначив, що національність особи визначається відповідно до національності одного з батьків, а так як його батько, ОСОБА_3 , є німцем, то і позивач, як його син, за національною приналежністю також є німцем по батьківській лінії.

Позивач зазначив, що його родина ніколи не приховувала свого німецького походження, завжди дотримувалася традицій цієї національності. Позивач за своїм внутрішнім переконанням та світосприйняттям з дитинства ідентифікував себе німцем. Позивача виховували відповідно до німецьких традицій, він підтримує стосунки зі своїми родичами з Німеччини, практикує постійно з ними знання німецької мови, святкує німецькі свята. Позивач є членом Полтавського товариства німців « Відергебурт ».

Позивач вказав, що в жодному документі, в тому числі в паспорті громадянина України та свідоцтві про шлюб, не вказано його національності. Єдиний запис, де він декларує себе німцем - це обліково-послужна картка ф.№6 до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , яка згідно чинного законодавства України, не є офіційним документом.

Позивач зазначив, що відсутність зазначення в його документах дійсної німецької національності порушує його права, а також створює для нього великі незручності в житті.

Позивач вказав, що бажаючи реалізувати своє право на індивідуальність, яке полягає у збереженні його національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, етнічного походження свого роду, з метою впорядкування документів, які є необхідними для вирішення різних життєвих ситуацій, в тому числі для визнання його Німеччиною пізнім німецьким переселенцем, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, аби захистити своє особисте право на відновлення національності шляхом внесення додаткової інформації в наступній редакції «національність німець» до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України № НОМЕР_1 , вид. органом 5142, від 09.10.2017 р., який належить йому та шляхом доповнення актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 р. інформацією про національність нареченого, ОСОБА_1 - «німець», позивач звернувся 12.02.2019 року до Шевченківського районного відділу у м. Полтаві управління Державної міграційної служби України в Полтавській області з письмовою заявою, в якій просив внести додаткову інформацію до безконтактного електронного носія у паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , що належить йому, дані про його національність в наступній редакції: «Національність німець» і надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, завірений підписом повноважної особи і відповідною печаткою.

На свою заяву, листом №49 від 28.02.2019 р., з посиланням на ст.ст. 15 та 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та на постанову КМУ від 25.03.2015 р. №302, позивачу було повідомлено, що згідно вищевказаних законодавчих актів внесення до паспорта громадянина України відомостей щодо національності особи не передбачено.

05.03.2019 року позивач звернувся до Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області з заявою про внесення до актового запису про шлюб №1609 від 21 вересня 2017 року, складеного Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, шляхом доповнення графи «Для відміток» актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - «німець».

На звернення позивача листом від 10.04.2019 року за № 19/74-80, з посиланням на ст.24 Конституції України, на ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», на ст.11 Закону України «Про національні меншини в Україні», на Постанову КМУ від 10.11.2010 року №1025, на Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, позивачу відмовлено.

Позивач зазначив, що відмовляючи у задоволенні його вимоги, віповідачами було порушено його право на самоідентичність. Відповідачі не забезпечили належного захисту його прав, а, навпаки, втрутилися в його право на індивідуальність і визначення власної національної приналежності.

Позивач вважав, що вказане втручання не є виправданим в демократичному суспільстві і суперечить ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а відмови відповідачів є необгрунтованими та такими, що не відповідають вимогам законодавства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року, з посиланням на ст.29 КАС України, справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2019 року на суддю Андрухіва В.В. розподілено справу №440/1453/19.

Після усунення позивачем недоліків позову шляхом сплати судового збору, ухвалою від 10.06.2019 року у вказаній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 25 липня 2019 року о 14:00 год.

У зв`язку з технічною неможливістю провести підготовче засідання, призначене на 25.07.2019 року на 14:00 год., в режимі відеоконференції, суд відклав підготовче засідання на 01.08.2019 року на 15:30 год.

Ухвалою від 01.08.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 05 вересня 2019 року на 10:00 год.

У судове засідання 05 вересня 2019 року з`явилися позивач (в режимі відеоконференції) та представник відповідача - Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області (в режимі відеоконференції). Представник відповідача - Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області у судове засідання не з`явився, просив розглядати справу без участі представника.

Під час судового розгляду справи позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позові.

Представник відповідача - Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим. 17.07.2019 року представник відповідача надав відзив на позов (а.с. 108-111), відповідно до якого зазначив, що до Шевченківського РВ УДМС 12.02.2019 року надійшло звернення (заява) ОСОБА_1 щодо внесення інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданого на його ім`я, а саме: дані про національність в наступній редакції «Національність - Німець» та надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, завірений підписом повноважної посадової особи і відповідною печаткою. Заявнику 28.02.2019 року була надана відповідь на звернення за № 5312-8863/5312-19 та роз`яснено відповідно до Закону України «Про звернення громадян» про відсутність законодавчих підстав для внесення до паспорта громадянина України відомостей про національність.

Ураховуючи вимоги законодавства, відповідачем розглянуто заяву-звернення, листом від 28.02.2019 року за № 5312-8863/5312-19 про результати розгляду проінформовано заявника у визначені законодавством порядку та строки, надавши відповідне роз`яснення.

Також представник відповідача зазначив, що існуюча на сьогоднішній день практика невнесення відомостей про національність до паспорту громадянина України як документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України на території України, аналогічна практиці європейських та інших зарубіжних країн, законодавство яких не передбачає занесення відомостей про національність у відповідні документи, які посвідчують особу та підтверджують громадянство.

Представник відповідача вважав, що надання відповіді відповідачем про роз`яснення неможливості внесення до паспорта громадянина України відомостей про національність не є обмеженням свободи позивача на вираження своїх поглядів та переконань, не є втручанням в його право на індивідуальність і визначення власної національної приналежності.

11.07.2019 року відповідач - Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області надав відзив на позов (а.с. 95-98), відповідно до якого проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим. У відзиві відповідач зазначив, що 05.03.2019 року до Відділу звернувся гр. ОСОБА_1 із завою про внесення змін до актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 року, складеного Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області шляхом доповнення графи «Для відміток» актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - «німець». Розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 та додані документи, Відділом складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану на підставі статті 24 Конституції України, статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні", Постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 року №1025, та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, та надіслано заявнику.

Відповідач вказав, що відмова від фіксації національності в офіційних документах, що посвідчують особу, та актових записах цивільного стану і відповідних свідоцтвах про ДРАЦС повністю відповідає статті 24 Конституції України, яка гарантує рівність громадян, зокрема, незалежно від етнічного походження, а також статті 11 Закону "Про національні меншини в Україні". Національна належність особи, таким чином, є актом її особистого самовизначення і жодним чином не впливає на публічно-правові відносини такої особи з державою. Фіксація факту національності особи в документі, що її посвідчує, чи в актових записах громадянського стану створила б перешкоду вільному обранню чи відновленню національності, оскільки поставила б таке обрання чи відновлення у залежність від рішення державного органу.

Заслухавши вступне слово позивача, представника відповідача - Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Рені Одеської обл., про що було складено актовий запис №65 від 23 лютого 1984 р., і видане свідоцтво про народження НОМЕР_4 (а.с. 29).

21 вересня 2019 року позивач уклав шлюб з громадянкою України ОСОБА_8 , про що було складено актовий запис №1609, та 21.03.2019 року повторно видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_5 (а.с. 32).

09.10.2017 року позивачу видано паспорт громадянина України (ID картка) № НОМЕР_1 (а.с. 122).

12.02.2019 року позивач звернувся до Шевченківського районного відділу у м. Полтаві управління Державної міграційної служби України в Полтавській області з письмовою заявою, в якій просив внести до безконтактного електронного носія у паспорт громадянина України дані про його національність в наступній редакції: «Національність - німець» і надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, із зазначенням його національності "німець", завірений підписом повноважної посадової особи і відповідною печаткою (а.с. 16-18).

Листом від 28.02.2019 року за №5312-8863/5312-19 Шевченківський районний відділ у м. Полтаві управління Державної міграційної служби України в Полтавській області надав позивачу відповідь на його заяву, в якому з посиланням на нормативно-правові акти, зазначив, що згідно зазначених у листі законодавчих актів, внесення до паспорта громадянина України відомостей щодо національності особи не передбачена (а.с. 20-21).

05.03.2019 року позивач звернувся до Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області з заявою, в якій просив внести до актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 року, складеного Приморським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, шляхом доповнення графи "Для відміток" актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - "німець" (а.с. 22-23).

10.04.2019 року Ренійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області складено Висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, в якому зазначено, що неможливо внести зміни до актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 року, складеного Приморським районним у м. Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області шляхом доповнення графи "Для відміток" актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - "німець", на підставі ст.24 Конституції України, статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні", Постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 року №1025, та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, які не передбачають внесення до актового запису про шлюб відомостей про національність (а.с. 25-28).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи визначені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Згідно частиною 1 статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі за текстом - Закон), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 7 статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", до паспорта громадянина України вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім`я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб`єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".

Згідно ч.9 ст.21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, який досяг вісімнадцятирічного віку, вносяться засоби електронного цифрового підпису в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.

Перелік додаткової змінної інформації, що вноситься до Єдиного державного демографічного реєстру та до безконтактного електронного носія наведена уп.14 ч.1 ст.7 Закону. Цей перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Крім того, частиною 6 ст.7 Закону встановлено заборону вимагати від осіб та вносити до Реєстру інформацію, не передбачену Законом.

Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302 затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, а також Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

Згідно Технічного опису бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм бланк паспорта громадянина України (далі - паспорт) виготовляється у формі пластикової картки типу Ю-1, що містить безконтактний електронний носій. У паспорт імплантовано безконтактний електронний носій, який відповідає вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації.

Безконтактний електронний носій відповідає вимогам стандарту І80/1ЕС 14443 щодо запису і зчитування даних. До безконтактного електронного носія вноситься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту інформації, що внесена на безконтактний електронний носій, відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". До безконтактного електронного носія вноситься також додаткова змінна інформація, передбачена Законом.

Як встановлено пунктами 35, 46, 69 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт пред`являються (за наявності) наступні документи: про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені - свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

Отже, згідно вищевказаних нормативно-правових актів внесення до паспорта громадина України та до Єдиного державного демографічного реєстру відомостей щодо національності особи не передбачено.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області внести додаткову інформацію до безконтактного електронного носія, що міститься в паспорті громадянина України № НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , дані про національність в наступній редакції: "Національність - німець" і надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, завірений підписом повноважної особи і відповідною печаткою - є безпідставними, не грунтуються на Законі та не підлягають задоволенню.

Також суд зазначає, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 49 Цивільного кодексу України; далі - ЦК України).

Актом цивільного стану є, зокрема, народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо (частина друга статті 49 ЦК України).

Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року №2398-VI встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Зразки актових записів цивільного стану та свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 р. № 1025, які не передбачають зазначення національності.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом ДРАЦС за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина перша статті 22 Закону N 2398-П).

Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила), за змістом пунктів 1.1, 1.5 яких внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами ДРАЦС України, проводиться за заявами громадян відділами ДРАЦС у випадках, передбачених чинним законодавством.

Підставами для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану та рішення, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду (підпункти 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 Правил).

Питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України від 31 грудня 1991 року N 24 "Про порядок зміни громадянами України національності", відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року N 70/99.

Чинним законодавством України не передбачено зазначення в актових записах цивільного стану та свідоцтвах про ДРАЦС національності батьків дитини чи осіб, які вступають у шлюб. Тим самим забезпечується рівність усіх незалежно від національності чи етнічного походження, а також право особи вільно обирати та відновлювати національність, як це передбачено статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні". Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Національна належність особи є актом особистого самовизначення особи і жодним чином не впливає на її публічно-правові відносини з державою.

Згідно зі статтею 300 ЦК України, особа має право на індивідуальність, на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.

Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин (ратифікована Законом України від 9 грудня 1997 року N 703/97-ВР) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв`язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Відмова від фіксації національності в офіційних документах, що посвідчують особу, та актових записах цивільного стану і відповідних свідоцтвах про ДРАЦС повністю відповідає статті 24 Конституції України, яка гарантує рівність громадян, зокрема, незалежно від етнічного походження, а також статті 11 Закону "Про національні меншини в Україні". Національна належність особи, таким чином, є актом її особистого самовизначення і жодним чином не впливає на публічно-правові відносини такої особи з державою. Фіксація факту національності особи в документі, що її посвідчує, чи в актових записах громадянського стану створила б перешкоду вільному обранню чи відновленню національності, оскільки поставила б таке обрання чи відновлення у залежність від рішення державного органу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палата Верховного суду від 29.05.2019року у справі №398/4017/18.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування відмови Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про внесення доповнень до актового запису №1609 від 21.09.2017 року, яка викладена у висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 10.04.2019 року №19/74-80; зобов`язання Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни (доповнення) до актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 року, складеного Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого - ОСОБА_1 - "німець" - є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки відповідач, відмовляючи позивачу у внесенні змін до актового запису про шлюб, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені наведеним вище законодавством, що регулює спірні відносини.

Таким чином, відповідачі не порушували прав, свобод та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_6 ) до Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області (адреса місцезнаходження: вул. Героїв Сталінграда, 30, м. Полтава, 36040), Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (адреса місцезнаходження: вул. 28 Червня, 125, м. Рені, Одеська область, 68800, код ЄДРПОУ 23212207) про: зобов`язання Шевченківського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області внести додаткову інформацію до безконтактного електронного носія, що міститься в паспорті громадянина України № НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , дані про національність в наступній редакції: "Національність - німець" і надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, завірений підписом повноважної особи і відповідною печаткою; визнання протиправною та скасування відмови Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про внесення доповнень до актового запису №1609 від 21.09.2017 року, яка викладена у висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 10.04.2019 року №19/74-80; зобов`язання Ренійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни (доповнення) до актового запису про шлюб №1609 від 21.09.2017 року, складеного Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого - ОСОБА_1 - "німець" - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16 вересня 2019 року.

Суддя В.В. Андрухів

.