Рішення № 84290218, 12.09.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
360/3123/19
Номер документу
84290218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

12 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3123/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - Ковальов М.І. (довіреність від 06.09.2019 б/н)

Пугаченко Н.М. (довіреність від 09.01.2019 б/н)

від відповідача - Стреляна Л.І. (довіреність від 02.11.2018 № 01/4-6-253)

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу

за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області

до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі

відокремленого підрозділу Шахта «Гірська»

про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Луганській області (далі - позивач) до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» (далі - відповідач), в якій позивач просить застосувати до відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» заходи реагування, а саме зобов`язати відповідача зупинити виконання таких робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяви державного підприємства «Первомайськвугілля» від 06 грудня 2018 року № 01/1-975 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області для проведення позапланових перевірок, згідно із статтями 4, 6 та 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Луганській області від 30 травня 2019 року № 534 та направлення на перевірку від 21 червня 2019 року № 01-17/746, 25 червня 2019 року посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку суб`єкта господарювання: відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля», ідентифікаційний код 26402894, розташованого за адресою: 93292, Луганська область, м. Гірське, вул. Куйбишева, буд. 21, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт від 25 червня 2019 року за № 12/04.1/160-25 та припис від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25, у яких зафіксовано 12 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62. Виявлені факти порушень створюють загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання.

З посиланням на положення статей 27, 43 Конституції України, статті 4, 39 Закону України «Про охорону праці», статей 4, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач просить позовні вимоги задовольнити та застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Державне підприємство «Первомайськвугілля» адміністративний позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 01 серпня 2019 року за № 01/1455, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 29-32).

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач вказав, що порушення, зазначені у пунктах 5-12 акта від 25 червня 2019 року за № 12/04.1/160-25, усунені, а на усунення порушень, вказаних у пунктах 1, 2, 3, 4 акта від 25 червня 2019 року за № 12/04.1/160-25, необхідні значні фінансові кошти та додатковий час. Щодо зупинення експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу відповідач зазначив, що її експлуатація зупинена відповідачем 25 червня 2019 року на підставі акта перевірки Головного управління Держпраці у Луганській області від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25. Для відновлення роботи підйомної машини 2ЦЗ,4х1,7 відповідачем укладені цивільно-правові договори зі спеціалістами філії публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки ім. М. М. Федорова» в м. Києві. Згідно з листом філії публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки ім. М. М. Федорова» в м. Києві від 29 червня 2019 року № 092/03 було проведено обстеження на підйомній установці 2Ц3,5х1,7 південного стволу. Результати обстежень позитивні. Остаточний висновок про можливу подальшу експлуатацію буде наданий відповідачу після оплати робіт.

Враховуючи, що відповідач самостійно призупинив роботу експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу, державне підприємство «Первомайськвуггіля» вважає, що відсутні підстави для застосування заходів реагування, заявлених у позові.

Ухвалою від 22 липня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд за клопотанням позивача вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження та призначив справу до розгляду в судове засідання на 28 серпня 2019 року о 13 год. 15 хв. (арк. спр. 1-2).

У судовому засіданні, яке відбулось 28 серпня 2019 року, за клопотанням представника відповідача оголошено перерву до 10 вересня 2019 року до 13 год. 15 хв., яку за клопотанням представника відповідача продовжено до 12 вересня 2019 року до 10 год. 30 хв. (арк. спр. 59-60, 65).

У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, просили задовольнити позовні вимоги повністю, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у відзив на позовну заяву від 01 серпня 2019 року за № 01/1455.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877), Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Шахта «Гірська» (ідентифікаційний код 26402894) є відокремленим підрозділом державного підприємства «Первомайськвугілля» та здійснює діяльність з добування кам`яного вугілля, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 28 серпня 2019 року за № 1005686951 (арк. спр. 55-56).

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (абзац перший пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96).

Головне управління Держпраці у Луганській області є органом державної влади та з 26 травня 2015 року зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 28 серпня 2019 року за № 1005686702 (арк. спр. 42-43).

Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (абзац перший пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року № 84) (арк. спр. 44-51).

Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року № 84, відповідно до покладених на неї завдань Управління Держпраці, зокрема:

1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 16 пункту 4);

2) здійснює державний гірничий нагляд з питань, зокрема, правильності та своєчасності проведення заходів, що гарантують безпеку людей, майна і навколишнього природного середовища, гірничих виробок і свердловин від шкідливого впливу робіт, пов`язаних із користуванням надрами (підпункт 17 пункту 4);

3) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).

Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

На підставі заяви державного підприємства «Первомайськвугілля» від 06 грудня 2018 року № 01/1-975 про проведення у 2019 році позапланових перевірок стану охорони праці і промислової безпеки на об`єктах державного підприємства «Первомайськвугілля» (арк. спр. 15) Головним управлінням Держпраці у Луганській області видано наказ від 30 травня 2019 року № 534 «Про проведення позапланових перевірок об`єктів шахт ДП «Первомайськвугілля» (арк. спр. 16), на підставі якого оформлено направлення від 21 червня 2019 року № 01-17/746 на проведення перевірки з 25 червня 2019 року по 25 червня 2019 року додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці у відокремленому підрозділі Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» щодо стану безпечної експлуатації підйому південного стволу (арк. спр. 17).

Відповідно до наказу від 30 травня 2019 року № 534 «Про проведення позапланових перевірок об`єктів шахт ДП «Первомайськвугілля», на підставі направлення від 21 червня 2019 року № 01-17/746 на проведення перевірки, Головним управлінням Держпраці у Луганській області 25 червня 2019 року проведено перевірку відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля», за результатами якої складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 (арк. спр. 18-21).

У зв`язку з виявленням порушень, зазначених у рядках № 1-4 таблиці, попереджено про необхідність негайного зупинення експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 (арк. спр. 20 зв.).

Акт перевірки від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 підписано уповноваженою особою суб`єкта господарювання, яка брала участь у перевірці, - старшим механіком з підіймальних установок ОСОБА_1 без зауважень та заперечень щодо виявлених порушень, один примірник акта 25 червня 2019 року вручений в.о. директора відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» ОСОБА_2 (арк. спр. 20 зв. - 21).

Також 25 червня 2019 року відповідачу вручено припис від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 про усунення виявлених порушень (арк. спр. 39-40).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694, викладених у пунктах 1-4 таблиці розділу V акта перевірки від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25, які становлять загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Обов`язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов`язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:

безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;

видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки;

забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;

притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;

надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Під загрозою життю та здоров`ю працівників слід вважати виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Судом установлено, що відповідно до пункту 1 таблиці розділу V акта від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 перевіркою встановлено - за результатами інструментального контролю головний канат правої кліті не придатний до подальшої експлуатації через граничну втрату перерізу сталі дротів, яка становить 19 %, що є порушенням пункту 2 глави 13 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 2 глави 13 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що канати мають бути замінені новими, якщо втрати перерізу сталі дротів становлять: а) 10 % - для підйомних канатів у вертикальних стволах з довжиною виска понад 900 м, що навішуються відповідно до пункту 3 глави 12 цього розділу цих Правил, за відношенням сумарного розривного зусилля всіх дротів до кінцевого вантажу; для підйомних канатів людських і вантажно-людських двоканатних і триканатних підйомних установок, не обладнаних парашутами; помостових канатів, що навішуються із запасом міцності менше шестикратного при поліспастовій схемі підвішування помостів, а також гальмівних канатів парашутів; б) 15 % - для підйомних канатів з металевим осердям, триграно-сталкових, з круглими пластично обтисненими сталками, що навішуються із запасом міцності відповідно до пункту 2 глави 12 цього розділу цих Правил, а також для канатів всіх конструкцій у вертикальних стволах з довжиною виска до 900 м, що навішуються відповідно до пункту 3 глави 12 цього розділу цих Правил, і канатів для підвішування стволопрохідницьких комбайнів, що навішуються із запасом міцності менше шестикратного; в) 18 % - для круглосталкових канатів з органічним осердям на вертикальних і похилих людських і вантажно-людських підйомах, а також діаметром 45 мм і менше на вантажних підйомах, що навішуються із запасом міцності відповідно до пункту 2 глави 12 цього розділу цих Правил, для провідникових канатів при будівництві і експлуатації шахт і канатів для підвішування прохідницького обладнання; г) 20 % - для круглосталкових канатів діаметром понад 45 мм з органічним осердям на вертикальних вантажних підйомах, що навішуються із запасом міцності не менше за 6,5-кратний, для відбійних канатів і канатів для підвішування помостів; ґ) 24 % - для врівноважувальних канатів.

Відповідно до пункту 2 таблиці розділу V акта від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 перевіркою встановлено - термін експлуатації причіпних пристроїв УП 12,5 правої та лівої кліті становить понад 20 років, через що неможлива подальша їх експлуатація, що є порушенням пункту 3 глави 2 розділу IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 3 глави 2 розділу IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що експлуатація та обслуговування машин і гірничошахтного обладнання, приладів і апаратури, а також їх монтаж, демонтаж і збереження здійснюються відповідно до вимог цих Правил та інструкцій (керівництв) з їх експлуатації та відповідно до вимог чинного законодавства. Зміна конструкції машин, обладнання, схем управління та захисту дозволяється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з пунктом 1 глави 14 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» кліті людських і вантажно-людських підйомів повинні мати подвійну незалежну підвіску - робочу і запобіжну. Допускається відсутність запобіжної підвіски на багатоканатних підйомах за умови кріплення посудин і противаг до канатів не менше ніж у двох точках. Противаги одноканатних підйомів запобіжною підвіскою не обладнуются. Круглі врівноважувальні канати мають прикріплятися до посудини за допомогою вертлюжних пристроїв.

Абзацами першим-другим пункту 3 глави 14 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» регламентовано, що кожен тип причіпного пристрою має забезпечувати міцність закріпленого в ньому каната не меншу ніж 85% міцності нового каната на розрив у цілому. На експлуатаційних підйомно-транспортних установках термін експлуатації підвісних і причіпних пристроїв має бути не більше ніж 5 років (на аварійно-ремонтних, а також на підйомних установках флангових і вентиляційних стволів, що служать для перевезення працівників в аварійних випадках, - не більше 7 років), а причіпних пристроїв бадді та дужок бадді - не більше ніж два роки. Рішенням спеціальної комісії під керівництвом головного механіка шахти за наслідками інструментальної перевірки із застосуванням методів неруйнівного контролю, виконаного суб`єктом господарювання, що має дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 № 687, термін експлуатації підвісних і причіпних пристроїв може бути продовжений для експлуатаційних установок на 2 роки, а для причіпних пристроїв та дужок прохідницьких бадей - на 1 рік.

Цією самою комісією дозволяється продовження терміну експлуатації підвісних і причіпних пристроїв максимально до 3 років (понад 7 років загального терміну експлуатації) на підставі позитивного висновку експертизи. Дозволяється продовження терміну експлуатації підвісних та причіпних пристроїв понад 10 років за умови щорічного проведення їх експертного обстеження та наявності позитивного висновку експертизи. При цьому загальний термін експлуатації підвісних та причіпних пристроїв не повинен перевищувати 20 років (абзац третій пункту 3 глави 14 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).

Відповідно до пункту 3 таблиці розділу V акта від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 перевіркою встановлено - не продовжено термін експлуатації правої та лівої клітей 1 УКН-3,6, що є порушенням пункту 30 глави 1 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Абзацом першим пункту 30 глави 1 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» встановлено, що кліті для спускання та підіймання працівників і противаги людських і вантажно-людських підйомних установок повинні бути обладнані приладами (парашутами), призначеними для плавного гальмування і зупинки їх у разі обриву підйомних канатів. Приводна пружина парашута кліті повинна захищатися запобіжним кожухом.

Парашутні пристрої мають замінюватися новими разом із заміною кліті, за винятком парашутів із захватом за гальмові канати, що мають замінюватися не рідше ніж через 5 років з дня навішування. Рішенням спеціальної комісії під керівництвом головного механіка шахти за наслідками інструментальної перевірки із застосуванням методів неруйнівного контролю, виконаного суб`єктом господарювання, що має дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.05.2004 № 687, термін експлуатації парашутних пристроїв може бути продовжений на 2 роки та приводних пружин до 1 року на підставі позитивного експертного висновку. Дозволяється продовження терміну експлуатації парашутних пристроїв понад 10 років за умови щорічного проведення їх експертного обстеження експертною організацією. При цьому загальний термін експлуатації парашутних пристроїв не повинен перевищувати 20 років (абзац десятий пункту 30 глави 1 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).

Згідно з абзацом одинадцятим пункту 30 глави 1 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» дозволяється продовження експлуатації підіймальних посудин (клітей, скіпів, рятувальних сходів, бадей) і противаг шахтного підйому понад нормативний термін, визначений заводом-виробником, на підставі позитивного висновку експертної організації, що має дозвіл Держгірпромнагляду України відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» на проведення цих робіт, у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.05.2004 № 687. Термін, на який продовжується після кожного обстеження експлуатація підіймальних посудин (клітей, скіпів, рятувальних сходів, бадей) і противаг шахтного підйому, не може перевищувати 3-х років. При цьому кількість обстежень не обмежується, якщо технічний стан підіймальних посудин та противаг дозволяє їх подальшу експлуатацію.

Відповідно до пункту 4 таблиці розділу V акта від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25 перевіркою встановлено - не продовжено термін експлуатації гальмівної системи підйомної машини 2Ц3,5х1,7, що є порушенням пункту 3 глави 2 розділу IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 3 глави 2 розділу IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що експлуатація та обслуговування машин і гірничошахтного обладнання, приладів і апаратури, а також їх монтаж, демонтаж і збереження здійснюються відповідно до вимог цих Правил та інструкцій (керівництв) з їх експлуатації та відповідно до вимог чинного законодавства. Зміна конструкції машин, обладнання, схем управління та захисту дозволяється у порядку, визначеному чинним законодавством.

З огляду на наведене, в ході судового розгляду справи установлено, що порушення, наведені в пунктах 1-4 таблиці розділу V акта від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25, створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий частини п`ятої статті 4 Закону № 877).

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та застосування до відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, зазначених в акті перевірки від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25.

Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для застосування заходів реагування, заявлених у позові, внаслідок того, що відповідач самостійно призупинив роботу експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу, суд зазначає таке.

По-перше, на підтвердження обставин зупинення експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу відповідачем не надано жодного організаційно-розпорядчого документу (наказу, розпорядження тощо).

По-друге, наявність організаційно-розпорядчого документу (наказу, розпорядження тощо), яким зупинено експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу, не нівелює підстави для застосування заходів реагування, оскільки видача організаційно-розпорядчого документу відповідачем не усуває виявлених порушень та не звільняє відповідача від обов`язку усунути порушення, які несуть загрозу життю та здоров`ю людей, в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління Держпраці у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпраці у Луганській області (ідентифікаційний код 39801404, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1 А) до державного підприємства «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний код 32320594, місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Куйбишева, буд. 21) в особі відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 26402894, місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Куйбишева, буд. 21) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 26402894, місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Куйбишева, буд. 21) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації підйомної машини 2Ц3,5х1,7 південного стволу до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, зазначених в акті перевірки від 25 червня 2019 року № 12/04.1/160-25.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 17 вересня 2019 року.

Суддя Т.І. Чернявська