Рішення № 84287746, 18.06.2018, Турійський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
169/696/17
Номер документу
84287746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 169/696/17

Провадження № 2-а/169/5/18

Категорія: 3.1.3

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2018 року смт Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Хвіц Г.Й.

за участю: секретаря Ганюк З.Ю.

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, посилаючись на те, що 25 вересня 2017 року він звернувся до відповідача із заявами про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання. Проте, у задоволенні вказаних заяв йому було відмовлено з посиланням на розпорядження голови Турійської районної державної адміністрації від 06 січня 2017 року № 1 «Про заходи з покращення військового обліку на території району у 2017 році». Зокрема, у даному розпорядженні вказано сільським головам забезпечити у чіткій відповідності до вимог додатку 15 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921, (далі - Порядок), здійснення реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання чи перебування призовників і військовозобов`язаних, лише у разі наявності в їх військово-облікових документах позначок військових комісаріатів про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за місцем проживання. Крім того, вказано забезпечити своєчасність надання до військового комісаріату повідомлень про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов`язаних за формою, встановленою додатком 16 Порядку. Вважає такі дії відповідача протиправними, так як він додав до заяви усі необхідні документи, вказані у пункті 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207, та просив зобов`язати Боблівську сільську раду Турійського району Волинської області зняти його з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та зареєструвати його місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 .

До початку розгляду справи по суті позивач ОСОБА_2 подав суду заяву щодо зміни позовних вимог, а саме, просив суд визнати протиправними дії Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області щодо відмови йому у знятті з реєстрації місця проживання та зобов`язати Боблівську сільську раду Турійського району Волинської області зняти його з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 позовні вимоги позивача, зазначені у заяві про зміну позовних вимог, підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник відповідача Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області - Кисель С.Г. у судове засідання не з`явився, однак, подав адресовану суду заяву, в якій вказав, що позовні вимоги не визнає та заперечує проти їх задоволення і просив справу за даним позовом розглядати за його відсутності.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі - Закон), дія цього Закону поширюється на громадян України, а також на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, відповідно до їх прав та свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Як встановлено статтею 2 зазначеного вище Закону, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території. У відповідності до частини 1 статті 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Згідно абзацу 7 статті 3 вказаного Закону орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до статті 7 вищезазначеного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Згідно пункту 3 Правил реєстрації місця проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207, (далі - Правила) реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Пунктом 26 вказаних Правил визначено підстави для зняття з реєстрації місця проживання.

Статтею 9-1 Закону встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Відповідно до абзацу 1 пункту 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації.

Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Судом встановлено, що 25 вересня 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся із заявами до Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.7, 8).

Разом із заявою було подано квитанцію про сплату державного мита (адміністративного збору) та посвідчення про приписку до призовної дільниці з відміткою про взяття на військовий облік (а.с. 9, 10).

Згідно службової відмітки на заяві позивача 25 вересня 2017 року у реєстрації місця проживання останньому було відмовлено на підставі розпорядження голови Турійської районної державної адміністрації від 06 січня 2017 року № 1.

З огляду на вищезазначене, а також враховуючи, що заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови в день звернення особи та те, що положеннями статті 6 Закону встановлено заборону вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів, суд дійшов висновку, що відповідачем було відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання з порушенням вимог вказаного Закону.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Докази на підтвердження факту наявності обставин, які відповідно до положень статті 9 - 1 Закону та пункту 11 Правил є підставами для відмови в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, в матеріалах справи відсутні.

Пунктом 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» від 13 червня 2007 року № 8 зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих учасниками справи доказів, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Крім того, згідно зі статтею 139 КАС України, з відповідача слід стягнути на користь позивача судовий збір, сплачений ним при поданні позовної заяви.

Керуючись статтями 77, 139, 245, 246, 250 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_2 до Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Боблівську сільську раду Турійського району Волинської області зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640.00 грн (шістсот сорок гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного судучерез Турійський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ім`я позивача ОСОБА_2 , житель: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Турійським РВ УМВС України у Волинській області 10 лютого 2010 року.

Ім`я представника позивача ОСОБА_1 , житель: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Турійським РВ УМВС України у Волинській області 05 листопада 1999 року.

Найменування відповідача Боблівська сільська рада Турійського району Волинської області, місцезнаходження: вул. Центральна, 58, с. Бобли, Турійський район, Волинська область, код ЄДРПОУ: 04332911.

Ім`я представника відповідача Кисель Сергій Григорович, житель: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Турійським РВ УМВС України у Волинській області 22 жовтня 1996 року.

Головуючий:

Повне судове рішення складено 27 червня 2018 року.