
У Х В А Л А
12 вересня 2019 року м. Чернігів справа № 927/1124/16
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали клопотання ліквідатора Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» Карлової І.В. (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128) про зміну порядку виконання судового рішення по справі за заявою голови ліквідаційної комісії боржникаБОРЖНИК: Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128про порушення справи про банкрутство
Представники учасників провадження у справі про банкрутство:
від кредиторів: Мехед В.М. - предст. Головного управління ДФС у Чернігівській області, дов. від 03.07.2019р. № 9059/10/25-01-17-02-19
від Ніжинської міської ради: Рашко А.М. - гол. спец-т сектора з питань претензійно-позовної роботи та запобігання корупції відділу юридично-кадрового забезпечення аппарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради, дов. від 05.10.2018р. № 02.1-18/2303
від Виконавчого комітету Ніжинської міської ради: Рашко А.М. - гол. спец-т сектора з питань претензійно-позовної роботи та запобігання корупції відділу юридично-кадрового забезпечення аппарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради, дов. Від 05.10.2018р. № 02.1-18/2303
від боржника: Карлова І.В . - ліквідатор
В судовому засіданні 12.09.2019р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Головою ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (надалі - боржник) подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 11, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство), яка ухвалою господарського суду Чернігівської області від 02.12.2016р. була прийнята до розгляду.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 09.12.2016р. порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Чернігівської області від 20.12.2016р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, обов`язки ліквідатора покладено на голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» Карлову І.В.
Ухвалами Господарського суду Чернігівської області від 18.05.2018р. та 08.01.2019р. Ніжинську міську раду та Виконавчий комітет Ніжинської міської ради визнано учасниками у справі про банкрутство.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.03.2019р., залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.06.2019р., заяву ліквідатора Карлової І.В. про покладення субсидіарної відповідальності задоволено частково; постановлено стягнути з Ніжинської міської ради на користь Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 1 613 140 грн. 13 коп.
В подальшому строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута Карлової І.В. неодноразово продовжувався, востаннє - ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 01.08.2019р. на три місяці до 20.09.2019р.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 01.08.2019р. здійснено заміну Ніжинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області її правонаступником - Головним управлінням ДФС у Чернігівській області.
22 серпня 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 19.06.2019р. № 17/06-1 ліквідатора Карлової І.В. про зміну порядку стягнення (надалі - Клопотання), яким остання просить змінити визначений вказаною вище ухвалою суду від 27.03.2019р. порядок виконання судового рішення та стягнути відповідну грошову суму з Виконавчого комітету Ніжинської міської ради.
В обґрунтування Клопотання ліквідатор посилається на лист від 06.08.2019р. № 06-15/436 Ніжинського управління Державної казначейської служби України в Чернігівській області «Щодо повернення виконавчого документа», зі змісту якого вбачається, що Ніжинська міська рада Чернігівської області (боржник) в Ніжинському управлінні не зареєстрована як розпорядник та одержувач бюджетних коштів і не має відкритих рахунків; проте на обслуговуванні перебуває Виконавчий комітет Ніжинської міської ради.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.08.2019р.: Клопотання від 19.06.2019р. № 17/06-1 ліквідатора Карлової І.В. про зміну порядку стягнення залишено без руху; зобов`язано ліквідатора Карлову І.В. протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення клопотання без руху подати до господарського суду докази надсилання копії Клопотання та доданих до нього документів Ніжинській міській раді, Виконавчому комітету Ніжинської міської ради та голові комітету кредиторів - Головному управлінню ДФС у Чернігівській області.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 04.09.2019р.: Клопотання від 19.06.2019р. № 17/06-1 ліквідатора Карлової І.В. про зміну порядку стягнення прийнято та приєднано до матеріалів справи; призначено розгляд Клопотання в судовому засіданні на 12.09.2019р.; викликано для участі в судовому засіданні ліквідатора та повідомлено голову комітету кредиторів - Головне управління ДФС у Чернігівській області, Ніжинську міську раду та Виконавчий комітет Ніжинської міської ради про призначення судового засідання для розгляду клопотання ліквідатора Карлової І.В., а також про те, що участь їх повноважних представників в цьому судовому засіданні не є обов`язковою.
До початку судового засідання представником Ніжинської міської ради та Виконавчого комітету Ніжинської міської ради подано клопотання про відкладення розгляду Клопотання ліквідатора після розгляду Верховним Судом касаційної скарги Ніжинської міської ради на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 27.03.2019р. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.06.2019р. по даній справі.
В обґрунтування поданого клопотання представник міської ради посилається на ухвалу Верховного Суду від 30.08.2019р. по даній справі якою відкрито касаційне провадження з розгляду вищевказаної скарги.
Ліквідатор та представник голови комітету кредиторів заперечили проти задоволення даного клопотання.
Розглянувши клопотання представника Ніжинської міської ради та Виконавчого комітету Ніжинської міської ради, суд постановив протокольну ухвалу про відмову у його задоволенні, оскільки ст. 331 Господарського процесуального кодексу України встановлено скорочений десятиденний строк для розгляду заяви про зміну порядку виконання судового рішення.
В судовому засіданні ліквідатор підтримала подане Клопотання та просила його задовольнити. Головою комітету кредиторів заперечення проти Клопотання ліквідатора висловлено не було.
Представник Ніжинської міської ради та Виконавчого комітету Ніжинської міської ради в судовому засіданні заперечив проти Клопотання ліквідатора, вказуючи, що виконком є окремою юридичною особою і не може нести відповідальність за зобов`язаннями міської ради.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення представників учасників справи про банкрутство, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення Клопотання по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Як було вказано вище, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.03.2019р. по даній справі, яка набрала законної сили, на Ніжинську міську раду (засновника боржника) було покладено субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у зв`язку з доведенням його до банкрутства та присуджено до стягнення з Ніжинської міської ради на користь КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 1 613 140 грн. 13 коп.
Цією ж ухвалою було відмовлено у задоволенні заяви ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності на Виконавчий комітет Ніжинської міської ради.
Приписом ст. 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 5 ст. 232 Господарського процесуального кодексу України, у випадках, передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», судовий розгляд закінчується постановленням ухвали, прийняттям постанови чи видачею судового наказу.
Згідно ст. 327 Господарського процесуального кодексу України, у випадках, встановлених цим Кодексом, ухвала суду є виконавчим документом.
Оскільки судовий розгляд заяви ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями банкрута на його засновника, поданої в межах справи про банкрутство, закінчується постановленням ухвали, така ухвала суду у випадку задоволення заяви є виконавчим документом.
06 серпня 2019 року Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України в Чернігівській області було повернуто ліквідатору банкрута ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 27.03.2019р. про стягнення з Ніжинської міської ради на користь КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 1 613 140,13 грн. на підставі п.п. 3 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, оскільки боржник не зареєстрований у мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів і не має відкритих рахунків в органі Казначейства (лист від 06.08.2019р. № 06-15/436).
Одночасно орган державної казначейської служби повідомив стягувача, що у нього обслуговується Виконавчий комітет Ніжинської міської ради.
За змістом ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
При цьому, бюджетні установи це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету (п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України).
Пунктом 9 розділу VІ Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі - Порядок виконання рішень), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
У відповідності з п.п. 3 п. 9 Порядку виконання рішень, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Статтею 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлені особливості надання державою гарантій щодо виконання рішень суду. Згідно даної норми закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Оскільки боржником за судовим рішенням від 27.03.2019р. по даній справі є орган місцевого самоврядування, то гарантії держави щодо виконання судових рішень, встановлені цим Законом, не поширюються на Ніжинську міську раду.
Згідно п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.
Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Враховуючи вищевикладене, відсутність у Ніжинської міської ради відкритих рахунків в органі Казначейства та неможливість пред`явлення ліквідатором виконавчого документа для примусового виконання в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», являються обставинами, що роблять неможливим виконання рішення.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
За змістом ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін належать, зокрема, такі власні (самоврядні) повноваження: складання, схвалення та подання на розгляд відповідної ради прогнозу місцевого бюджету, складання проекту місцевого бюджету, подання його на затвердження відповідної ради, забезпечення виконання бюджету; щоквартальне подання раді письмових звітів про хід і результати виконання бюджету; підготовка і подання відповідно до районних, обласних рад необхідних фінансових показників і пропозицій щодо складання проектів районних і обласних бюджетів; здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету (ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
В судовому засіданні представник Ніжинської міської ради та Виконавчого комітету Ніжинської міської ради надав пояснення про те, що головним розпорядником бюджетних коштів з місцевого бюджету в частині здійснення видатків на утримання міської ради є її виконавчий комітет.
За таких обставин, суд вважає за можливе змінити порядок виконання судового рішення шляхом стягнення грошових сум з виконавчого органу Ніжинської міської ради - її виконавчого комітету.
Заперечення боржника не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки під час постановлення судом ухвали від 27.03.2019р. по даній справі, суд, відмовляючи у задоволенні заяви ліквідатора в частині стягнення з Виконавчого комітету Ніжинської міської ради на користь КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 1 613 140,13 грн., вирішував спір по суті і дійшов висновку, що вимоги Заяви про стягнення даної суми солідарно з Ніжинської міської ради та Виконавчого комітету Ніжинської міської ради не можуть бути задоволені, оскільки під час розгляду справи не було встановлено вчинення виконавчим комітетом дій спрямованих на доведення до банкрутства підприємства.
Однак, у зв`язку з неможливістю виконання судового рішення, суд змінює порядок його виконання. При цьому, така зміна, враховуючи положення бюджетного законодавства, не може вважатися покладенням відповідальністю на іншу юридичну особу, а є процесуальною дією спрямованою на забезпечення ефективного і своєчасного виконання рішення суду.
Керуючись ст. 233, 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Клопотання від 19.06.2019р. № 17/06-1 ліквідатора Карлової І.В. про зміну порядку виконання судового рішення задовольнити повністю.
Змінити порядок виконання ухвали Господарського суду Чернігівської області від 27.03.2019р. по справі № 927/1124/16.
Стягнути з Виконавчого комітету Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1, код 04061783) на користь Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128, код 30046479) 1 613 140 (один мільйон шістсот тринадцять тисяч сто сорок) грн. 13 коп.
Дана ухвала є виконавчим документом та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох років.
Копії цієї ухвали надіслати ліквідатору Карловій І.В. (16600, м. Ніжин Чернігівської області , вул. Чернігівська, 128), Ніжинській міській раді (16600, м. Ніжин Чернігівської області, площа І.Франка, 1), Виконавчому комітету Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, площа І.Франка, 1) та голові комітету кредиторів - Головному управлінню ДФС у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 11).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.09.2019р.
Суддя А.С.Сидоренко