
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.09.2019 Справа № 905/1315/18
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
секретар судового засідання Доннік Н.В.,
розглянувши матеріали справи за позовом: Керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Євгенівське”
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Євгенівської сільської ради та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Кронос-Дон”
про стягнення заборгованості з орендної плати 144594 грн. 84 коп., розірвання договору оренди та зобов`язання повернути майно
за участю представників сторін:
прокурор: Алекаєв Ю.В. службове посвідчення №042342,
від позивача-1: не з`явився,
від позивача-2: не з`явився,
від відповідача: Радигін Є.С. – адвокат, за довіреністю,
від третьої особи на стороні позивача: не з`явився,
від третьої особи на стороні відповідача: не з`явився,-
Керівник Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Євгенівське" про: 1) стягнення 144594,84 грн. заборгованості з орендної плати; 2) розірвання договору оренди земельних ділянок №04-10-149-00003 від 27.09.2010, укладеного між Великоновосілківською РДА та СТОВ "Євгенівське", 3) зобов`язання Товариства повернути ГУ Держгеокадастру у Донецькій області земельні ділянки загальною площею 203,3517га, з посиланням на статті 526, 629, 651, 692, 693, 712 Цивільного кодексу України, статті 14, 286-288 Податкового кодексу України, статті 93, 96, 122, 141 Земельного кодексу України, статті 1, 4, 8, 13, 21, 32, 34 Закону України "Про оренду землі", статтю 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та статтю 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань щодо сплати орендної плати за договором оренди від 27.09.2010 у періоди з 01.08.2014 по 14.10.2014 та з 08.06.2016 по 30.04.2018, що є підставою для дострокового розірвання цього договору.
Рішенням господарського суду Донецької області від 01.11.2018 позовні вимоги задоволені у повному обсязі.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 10.01.2019 рішення господарського суду Донецької області скасовано частково. Позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з СТОВ "Євгенівське" на користь Великоновосілківської РДА 3659,45 грн. заборгованості з орендної плати за оренду земельних ділянок загальною площею 203,3517га шляхом її перерахування на розрахунковий рахунок №33211812700165, УДКСУ у Великоновосілківському районі, отримувач Євгенівська сільська рада, код ЄДРПОУ 043422393. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Верховного суду №905/1315/18 від 16.04.2019р. рішення господарського суду Донецької області від 01.11.2018 та постанова Східного апеляційного господарського суду від 29.01.2019 у справі №905/1315/18 скасовані.
Справу №905/1315/18 передано на новий розгляд до господарського суду Донецької області.
У постанові Верховного суду №905/1315/18 від 16.04.2019р. зазначено, що суди попередніх інстанцій, дослідивши обставини справи, не надали належну правову оцінку умовам договору оренди від 27.09.2010 та зібраним у справі доказам в їх сукупності, як наслідок, дійшли передчасних взаємовиключних висновків за результатами розгляду позовних вимог.
Ухвалою господарського суду Донецької області №905/1315/18 від 20.05.2019р. справу №905/1315/18 було прийнято до розгляду, а сторін зобов`язано надати письмові пояснення з урахуванням постанови Верховного суду №905/1315/18 від 16.04.2019р.
02.07.2019р. на адресу суду від прокурора надійшли письмові пояснення №(01-36-2)-735 вих-19 від 01.07.2019р., в яких зазначено, що станом на січень 2014 року відповідач сплачував, без заперечень, орендну плату за землю, виходячи з більш ніж 1,5% від її нормативної грошової оцінки.
За даними ГУ ДФС у Донецькій області відповідач за 2015-2018 роки взагалі не подавав податкових декларацій з плати за землю, у зв`язку з чим відповідні нарахування орендної плати фіскальною службою не проводились. Неподання декларацій не може свідчити про відсутність заборгованості.
Щодо внесення змін до договору оренди земельних ділянок, позивачем-2 на адресу відповідача направлялись повідомлення про необхідність укладання додаткової угоди щодо мінімального розміру орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки. Однак, дана угода укладена не була.
Систематичність несплати орендної плати, наявність заборгованості є істотною, значною для бюджету сільської ради та порушує економічні інтереси держави.
04.07.2019р. на адресу від відповідача надійшли пояснення б/н б/д, в яких зазначено, що відповідачем були сплачені кошти в сумі 435 171,20 грн., які не тільки покривають можливу суму боргу на момент звернення, а вказують на значну переплату за орендними платежами на цей час.
Тому, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог та припинити провадження у справі в частині стягнення орендної плати.
17.07.2019р. на адресу суду від відповідача надійшли доповнення до пояснень б/н б/д, в яких останній заперечує щодо доводів прокурора, викладених у письмових поясненнях №(01-36-2)-735 вих-19 від 01.07.2019р.
Вказує, що відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пунктом 32 договору оренди сторони погодили, що внесення відповідних змін та доповнень до цього договору у письмовій формі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується в судовому порядку.
В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про зміни щодо розміру орендної плати до договору.
На момент укладання договору оренди, Податкового кодексу України, як нормативно-правового акту, який регулює спірні відносини не існувало.
У поясненнях наведена таблиця, в якій вказано помісячне нарахування орендної плати та її погашення з боку відповідача.
Просить суд закрити провадження у справі в частині стягнення суми орендної плати у розмірі 18 089,05 грн., а у іншій частині орендної плати, що була заявлена у позові до стягнення – відмовити; відмовити у задоволенні позовних вимог щодо розірвання договору оренди земельних ділянок та зобов`язання повернення земельних ділянок.
08.08.2019 на адресу суду від відповідача супровідним листом б/н б/д надійшли: лист Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області №2647/01-41 від 23.07.2019р., в якому зазначено, що станом на 01.07.2019р. заборгованість з орендної плати відсутня; довідка Євгенівської сільської ради №255 від 08.07.2019р., в якій зазначено, що станом на 01.03.2019 заборгованість з орендної плати за спірні земельні ділянки за період з липня 2014 року по грудень 2018 року, відповідачем сплачена в повному обсязі, кошти надійшли 28.01.2019 в сумі 435 151,20 грн.; довідка ДФС у Донецькій області №53725/10/05-99=49-20-17 від 08.07.2019, відповідно до якої станом на 08.07.2019 у відповідача відсутній податковий борг.
13.08.2019 на адресу суду від відповідача надійшов розрахунок орендної плати за період з січня 2014 по травень 2019 із зазначенням нарахованих сум орендної плати з урахуванням індексів інфляції та сум, які були сплачені відповідачем за договором від оренди від 27.09.2010.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами документи, суд зазначає наступне.
Позовна заява обґрунтовується неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо сплати орендної плати за договором оренди від 27.09.2010 у періоди з 01.08.2014 по 14.10.2014 та з 08.06.2016 по 30.04.2018 (далі – спірний період), що є підставою для дострокового розірвання цього договору та повернення земельних ділянок.
29.04.2005 між Великоновосілківською РДА та СТОВ “Євгенівське” укладено договір оренди землі, за умовами пунктів 1, 2, 7 якого Райдержадміністрація надає, а СТОВ "Євгенівське" приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу та резервного фонду Євгенівської сільської ради. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 203,3517га, у тому числі 165,3302га ріллі, 28,0184га пасовищ та 10,0031га сіножатей. Договір укладено на 5 років. Вказаний договір зареєстровано у Великоновосілківському районному відділі Донецької регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” за №04-05-149-00002 від 29.04.2005.
У пунктах 8, 9 договору оренди від 27.09.2010 визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді у розмірі 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки, що складає 35409,19 грн. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексації.
Згідно з пунктами 10, 11, 32, 34 договору оренди від 27.09.2010 орендна плата вноситься орендарем рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.
25.06.2010 Головою Великоновосілківської РДА винесено розпорядження №225 “Про поновлення договору оренди земельних ділянок”, яким строк дії договору оренди земельних ділянок з СТОВ “Євгенівське” поновлено на 5 років.
27.09.2010 у Державному реєстрі земель під №04-10-149-00003 зареєстровано поновлений договір оренди земельних ділянок загальною площею 203,3517га між Великоновосілківською РДА та СТОВ “Євгенівське” строком на 5 років. В оренду надано земельні ділянки з кадастровими номерами: 1421281200:01:001:0441, 1421281200:01:001:0442, 1421281200:01:001:0443, 1421281200:01:001:0444, 1421281200:01:001:0445, 1421281200:01:001:0446, 1421281200:01:001:0447, 1421281200:01:001:0448, 1421281200:01:001:0449.
У 2012 році між Великоновосілківською РДА та СТОВ “Євгенівське” укладено додаткову угоду, якою пункт 7 договору оренди від 27.09.2010 викладено у новій редакції: "Договір укладено на 49 років". Ця додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему у Великоновосілківському районі, про що у книзі записів державної реєстрації договорів 08.05.2012 вчинено запис № НОМЕР_1 .
18.05.2012 розпорядженням Великоновосілківської РДА №217 надано згоду СТОВ “Євгенівське” на передачу земельних ділянок загальною площею 203,3517га в суборенду Товариству з обмеженою відповідальністю “Кронос-Дон” (далі – ТОВ “Кронос-Дон”). Відповідний договір суборенди зареєстровано у відділі Держкомзему у Великоновосілківському районі, про що у книзі записів державної реєстрації договорів 14.06.2012 вчинено запис №142128124002340.
З інформації Міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м. Донецьку ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 11.04.2018 за №710/112-18 вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок з кадастровими номерами 1421281200:01:001:0441, 1421281200:01:001:0442, 1421281200:01:001:0443, 1421281200:01:001:0444, 1421281200:01:001:0445, 1421281200:01:001:0446, 1421281200:01:001:0447, 1421281200:01:001:0448, 1421281200:01:001:0449 не проводилася, однак станом на 01.01.2018 нормативна грошова оцінка 1га ріллі по Донецькій області становить 31167,66 грн., 1га пасовища – 5698,55 грн., сіножатей – 5762,35 грн.
Згідно зі статтею 206 Земельного України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно з частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями статей 24, 25 Закону України "Про оренду землі" визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати. Орендар, у свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час укладення договору оренди від 27.09.2010) істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з частинами 1-3 статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час укладення договору оренди від 27.09.2010) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Враховуючи положення чинного законодавства в сфері оренди землі, наявні правові підстави для обчислення розміру орендної плати з урахуванням її індексації, оскільки це передбачено умовами пункту 9 договору оренди від 27.09.2010, а сплата відповідачем на користь Райдержадміністрації орендної плати за користування земельною діяльною державної власності без урахування індексів інфляції протягом тривалого спірного періоду істотно порушує права орендодавця на отримання орендної плати, розрахованої з урахуванням вимог статей 15, 21 Закону України "Про оренду землі".
Пункт 9 договору оренди від 27.09.2010 не містить застережень щодо можливості внесення орендної плати без урахування індексу інфляції, тоді як пункт 7 цього договору прямо зазначає про щорічний перегляд її розміру в разі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Податковий кодекс України, на який посилається прокурор, набрав чинності тільки з 01.01.2011, тобто, вже після укладення договору оренди від 27.09.2010.
Гранично нижню межу річної суми платежу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності було запроваджено Законом України №1166-VІІ від 27.03.2014, який набрав чинності з 01.04.2014, тому в силу положень частини 2 статті 5 ЦК України цей закон не має зворотної дії до спірних правовідносин, пов`язаних з укладенням договору оренди від 27.09.2010, яким було визначено інший розмір орендної плати.
Викладеним спростовується правильність зробленого Євгенівською сільською радою розрахунку заборгованості з орендної плати, оскільки, в основу такого розрахунку передчасно покладено визначення підлягаючої до внесення щомісячної орендної плати саме у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі замість встановленого пунктом 8 договору оренди від 27.09.2010 вдвічі меншого розміру орендної плати - 1,5% від нормативної грошової оцінки землі, тоді як до цього пункту відповідні зміни з метою приведення у відповідність з податковим законодавством сторонами не вносилися та недійсним договір оренди в цій частині не визнавався, в зв`язку з чим в силу вимог статті 204 Цивільного кодексу України презюмується правомірність договору оренди від 27.09.2010 в частині розміру орендної плати.
У розумінні пункту 11 договору оренди від 27.09.2010 зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, є підставою для щорічного перегляду розміру орендної плати.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати
Пункт 9 підрозділу 6 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, набрав чинності з 01.01.2018, відтак, в силу положень частини 2 статті 5 Цивільного кодексу України не має зворотної дії до спірних правовідносин, пов`язаних з укладенням договору оренди від 27.09.2010.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення – не рідше ніж один раз на 5– 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 5– 7 років, а несільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 7– 10 років.
При здійсненні перерахунку розміру заборгованості з орендної плати за спірний період (з 01.08.2014 по 14.10.2014 та з 08.06.2016 по 30.04.2018) необхідно застосовувати індексацію розміру орендної плати, як того вимагає пункт 9 договору оренди від 27.09.2010.
Розрахунок Євгенівської сільської ради зроблено з порушенням статей 5, 204 ЦК України, що обумовлено необґрунтованим застосуванням ставки орендної плати у 3% від нормативної грошової оцінки землі, яка не відповідає встановленому пунктом 8 договору оренди від 27.09.2010 розміру орендної плати - 1,5% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з листом Міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м. Донецьку ГУ Держгеокадастру у Донецькій області №710/112-18 від 11.04.2018 нормативна грошова оцінка орендованих Товариством земельних ділянок не проводилася.
За період з січня 2014 по квітень 2018 із застосуванням 1,5% від нормативної грошової оцінки землі та з урахуванням Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розмір нарахованої орендної плати становить – 88 029,88 грн.
Відповідачем за даний період було сплачено 91 310,71 грн., тобто, станом на квітень 2018р. у відповідача не тільки не було заборгованості, а була наявна переплата в сумі 3 280,83 грн.
Тому. позовна вимога про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 144594 грн. не підлягає задоволенню.
Суд зауважує, що дійсно за березень 2017 сума недоплаченої орендної плати становила 775,38 грн., а також, прострочення оплати існувало два наступних місяця: квітень – 3320,14 грн., травень – 3 363,30 гр.
Проте, погашення боргу за вказаний період відбулось вже в червні 2017 з переплатою у розмірі 39 124,06 грн.
Сукупність наведених обставин щодо прострочення платежу за неповних три місяця та фактичної переплати орендної плати під час дії договору у спірному періоді, не доводить наявність істотних порушень договору з боку відповідача, та як слід, вимоги про розірвання договору оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Євгенівське” за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Євгенівської сільської ради та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Кронос-Дон” про стягнення заборгованості з орендної плати 144594 грн. 84 коп., розірвання договору оренди та зобов`язання повернути майно – відмовити у повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини рішення складено та підписано 09.09.2019р.
Повний текст рішення складено та підписано 17.09.2019р.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області.
Відповідач: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Євгенівське”.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Євгенівської сільської ради.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Кронос-Дон”.
Суддя О.М. Сковородіна