Рішення № 84262262, 10.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
826/9229/18
Номер документу
84262262
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2019 року № 826/9229/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «AGRI HUB EUROPE» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа Служба безпеки України, про визнання протиправним та скасування наказу,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Закрите акціонерне товариство «AGRI HUB EUROPE» (далі - позивач, ЗАТ «AGRI HUB EUROPE») з позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - відповідач, Мінекономрозвитку) про визнання протиправним та скасування наказу Мінекономрозвитку від 17.05.2018 №678 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Мінекономрозвитку не перевіривши обставин щодо доцільності застосування спеціальних санкцій відносно нього неправомірно виніс оскаржуваний наказ. На підставі подання Служби безпеки України відповідач мав провести власну перевірку викладених фактів і встановити наявність чи відсутність у діях позивача складу правопорушення. Також, позивач вказує, що зупинення зовнішньоекономічної діяльності, є адміністративно-господарською санкцією, яка може бути застосована виключно за наявності вини, посилаючись на приписи ст. 238 Господарського кодексу України.

Відповідач в ході судового розгляду справи позов не визнав, надав суду письмовий відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що з підстав, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», в порядку, визначеному Положенням про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», з урахуванням вимог Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Служби безпеки України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки, Служби безпеки України від 08.11.2006 №339/712, ним правомірно було винесено оскаржуваний наказ. Крім того, відповідач вказує, що не має повноважень перевіряти зазначені у поданні порушення.

На стадії відкриття провадження у справі судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням положень ст.262 КАС України.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України (далі - ГПУ) звернувся до Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України (далі - СБУ) з листом від 22.03.2018 №07/2-19424-17 щодо ініціювання питання про вжиття заходів в порядку ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

З вказаного звернення вбачається, що ГПУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017000000002424 від 27.07.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.219, частиною п`ятою ст.191 Кримінального кодексу України. Зокрема, під час проведення слідчих дій встановлено, що службові особи суб`єкта господарювання використовували печатки та реєстраційні документи в тому числі компанії-нерезидента ЗАТ «AGRI HUB EUROPE», що вказує на фіктивність здійснення ними діяльності на території країн реєстрації та повну підконтрольність реальним власникам оборудки. Дані обставини створюють умови щодо неконтрольованого використання виведених грошових коштів та фінансування за їх рахунок організацій, груп та окремих осіб, що діють на шкоду національній безпеці України.

У зв`язку із наявністю і діях службових осіб групи компаній, в тому числі ЗАТ «AGRI HUB EUROPE», окремих ознак деструктивної діяльності на шкоду України в економічній сфері, «тінізації» економіки та можливого фінансування груп та осіб, що посягають на державний суверенітет, територіальну цілісність і економічний потенціал України, що відповідно до ст.7 Закону України «Про основи національної безпеки України» відноситься до загроз національній безпеці України, ГПУ просило порушити перед Мінекономрозвитку питання про застосування до суб`єктів господарювання спеціальних санкцій у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, передбачених ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за вчинення дій, які загрожують національній безпеці.

У зв`язку з проведенням дій позивача, які можуть шкодити інтересам національної економічної безпеки України, СБУ звернулося до Мінекономрозвитку з відповідним поданням від 11.05.2018 № 8/1/2-5980 ДСК щодо застосування санкції до ЗАТ «AGRI HUB EUROPE».

З урахуванням викладених вище обставин, Мінекономрозвитку наказом від 17.05.2018 №678 «Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України» застосував до ЗАТ «AGRI HUB EUROPE» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи Державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані Діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами п. 1 Положення про Міністерство економічного Розвитку і торгівлі України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №459, закріплено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі - Закон), за порушення цього або пов`язаного з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону, санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням, зокрема, правоохоронних органів.

Законом України «Про Службу безпеки України» визначено, що Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.

Пунктом 2.1 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Служби безпеки України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та СБУ від 08.11.2006 №339/712 (далі - Порядок взаємодії) визначено процедуру підготовки підрозділами Центрального управління та регіональними органами СБУ подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій до Міністерства економіки України розгляду цих подань Мінекономіки та передачі ним наказів про застосування (скасування, зміну виду, тимчасове зупинення дії) спеціальних санкцій до СБУ.

Порядок застосування спеціальних санкцій регулюється Положенням про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 №52 (далі - Положення №52).

Згідно з ч. 3 ст. 37 Закону, подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані:

найменування та реквізити суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності; (для іноземних суб`єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження) відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України; вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати; вид порушення, за яке застосовано санкцію.

Наведені норми законодавства вказують, що Мінекономрозвитку України має право застосовувати до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України спеціальні санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення такими суб`єктами цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, на підставі відповідного подання уповноважених органів, яке містить визначені законом реквізити.

При цьому Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» надає право правоохоронним органам вносити подання про застосування спеціальної санкції у разі виявлення порушень законодавства з боку суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності та не передбачає долучення до такого подання будь-яких підтверджуючих документів.

Таким чином, виявивши порушення вимог законодавства суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, правоохоронні органи мають право звертатись із поданням про застосування спеціальних санкцій; у свою чергу Мінекономрозвитку України, отримавши відповідне подання, яке відповідає вимогам Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», не має підстав для не розгляду чи відхилення такого подання.

Дослідивши матеріали справи суд встановив, що подання СБУ від 11.05.2018 № 8/1/2-5980 ДСК щодо застосування санкції до ЗАТ «AGRI HUB EUROPE» відповідає вимогам Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність та містить наступні дані: найменування та реквізити суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб`єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, іншу доцільну інформацію.

Щодо посилань позивача про недоведення вини ЗАТ «AGRI HUB EUROPE» в контексті ст.238 Господарського кодексу України, суд зазначає наступне.

Згідно ст.238 Господарського кодексу України (далі - ГК України), за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 239 ГК України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб`єктів господарювання адміністративно-господарські.

Зі змісту вказаних вище норм вбачається, що порядок застосування адміністративно-господарських санкцій встановлюється спеціальним законом. У даному випадку, Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність», відповідно до якого, підставою для застосування спеціальних санкцій до суб`єкта ЗЕЛ є внесення уповноваженим органом до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики обґрунтованого подання, є спеціальним законом, положення якого відповідач правомірно застосував у спірних правовідносинах.

У відповідності до ч.2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідач як суб`єкт владних повноважень у повному обсязі довів правомірність вчинення ним дій, при винесені спірних наказів.

В той же час, позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов та не доведено факт порушення відповідачем його прав та інтересів.

За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства «AGRI HUB EUROPE» відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.А. Качур