
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2347/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить зобов`язати Прилуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок призначеної пенсії по втраті годувальника з 01.12.2018 згідно ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" на підставі додатково поданих документів, наданих прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої прокуратури за грудень 2017 року з класним чином "радник юстиції", яка складає 38 953,80 грн, у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обмеження виплати її максимального розміру та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.
Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії, оскільки станом на момент призначення пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Позивач також вказує, що не визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій, не може бути підставою для відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії, що підтверджується рішенням Верховного Суду від15.02.2018 в зразковій справі №820/6514/17, а також правовими позиціями ВСУ, висловлених у постановах від 10.12.2013 у справі №21-348а13 та від 17.12.2013 у справі №21-445а13. Відповідач, на думку ОСОБА_1 , безпідставно відмовив у перерахунку пенсії, не зважаючи на те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено ст.50-1 Закону №1789-ХІІ.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.
В межах встановленого судом строку відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури не визначено, а тому, за умови відсутності нормативно-правового акту, що регулював бі спірні відносини, у відповідача немає законних підстав та правового механізму для її перерахунку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
З 2007 року, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" позивач перебуває на обліку у відповідача у зв`язку з призначенням пенсії по втраті годувальника в розмірі 60% від середнього заробітку.
Оскільки законодавством підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам, позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії на підставі Закону №1789-ХІІ, долучивши довідку, яка видана прокуратурою Чернігівської області за №19-377 вих.19 від 23.05.2019, та обґрунтована прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, із застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури, у розрізі складових, на які нараховані страхові внески, а саме:
посадовий оклад - 8000 грн;
класний чин "радник юстиції" - 2200 грн;
вислуга років 40% - 3200 грн;
надбавка за виконання особливо важливої роботи 70% - 9380 грн;
щомісячна премія у грудні 2017 року становила 171%;
Всього - 38 953,80 грн.
Проте, відповідач листом від 25.07.2019 за №2775/02/М-12 відмовив в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що ч.18 ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", яка регулювала питання проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури втратила чинність.
Позивач вважає, що таке рішення відповідача є незаконним та суперечить чинному законодавству, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.
В силу прямої дії ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22 Конституції України).
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (ст.46 Конституції України).
Так, умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789-XII).
За приписами ст.50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Зазначеною ст.50-1 Закону №1789-XII встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
В подальшому, до ст.50-1 Закону України №1789-XII "Про прокуратуру" вносились зміни, проте такі стосувались порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Суд звертає увагу на те, що норми ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII (набрав чинності 01.01.2015).
Пунктом 16 розділу III "Прикінцеві положення" цього Закону зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
Згідно ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" (в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 28.12.2014 №76-VIII), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Проте, згідно вищевказаної статті в редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час спірних правовідносин умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено.
Разом з тим, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у такому перерахунку, враховуючи, що станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Слід зазначити, що постановою Верховного Суду від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) було залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 у справі №826/8546/18 щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.20 ст.86 Закону №1697 VII та зобов`язання Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Верховним Судом у вищевказані постанові констатовано, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VII покладено саме на останнього, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
З наведеного слідує, що оскільки бездіяльність Кабінету Міністрів України визнана судом протиправною, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначені, а відтак можна констатувати не врегулювання законодавством України окремих відносин пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури в частині забезпечення їх права на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько - слідчим працівникам.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч.1 ст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, та ст.22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вказує, що позивач має право на перерахунок пенсії, з огляду на дію постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", оскільки, у такому разі мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу. А враховуючи відсутність нормативного акту, який би регулював умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вказаними порядками врегульовано подібні правовідносини, що виникають у зв`язку з виникненням у особи права на перерахунок пенсії.
Так, згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 №1566/11846, встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.
За приписами п-п.2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Враховуючи подання позивачем заяви про перерахунок пенсії з довідкою прокуратурою Чернігівської області за №19-377 вих.19 від 23.05.2019, відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно з ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії), що викладена в листі №2775/02/М-12 від 25.07.2019, є протиправною.
Згідно викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Так, Конституційний Суд України сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що їх служба пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Згідно п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Позивачу пенсія в розмірі 60% від суми заробітної плати була призначена в 2007 році, тобто до набрання чинності вказаним Законом. З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, посилання відповідача, викладені в рішенні про відмову в перерахунку пенсії позивача та у відзиві на позов, відносно відсутності механізму регулювання умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики ЄСПЛ", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно висновків Європейського суду з прав людини перша та найважливіша вимога ст.1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення п. 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та проти Греції" та "Малама проти Греції". "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права ( п.83 рішення від 12.07.2001 у справі "Ганс-Адам 11 проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словачини").
У даних правовідносинах легітимні сподівання позивача на перерахунок пенсії передбачені законодавством, тобто, є конкретними, отже, на них поширюється режим "існуючого майна".
Також, Європейський суд з прав людини у рішенні від 24.04.2015 за заявою №38667/06 у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за ст.1 Першого протоколу до Конвенції.
Отже, відсутність нормативного документу, і регулювання умов і порядку перерахунку пенсій не може позбавити позивача, гарантованого Конституцією і Законом України "Про прокуратуру" права, оскільки встановлене та наявне право на перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій не може бути нівельоване у зв`язку з тим, що органи влади України не встановили порядку, за яким зазначена гарантія повинна бути дотримана та реалізована.
Щодо строку звернення позивача до суду в контексті того, що позивач, звернувшись до суду у 2019 році, просить здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2018, суд зазначає, оскільки строк звернення до суду в даних правовідносинах, враховуючи незгоду позивача з рішенням про відмову в перерахунку пенсії, йде у прямій залежності саме з тією обставиною, коли позивач дізнався про його існування, а не періоду, за який було відмовлено у вчиненні таких дій, між датою, коли позивач отримав спірне рішення та датою звернення до суду з позовом не минуло 6 місяців.
Так, у відповідності до вимог ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії належить задовольнити. А оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду" Прилуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України припинило свою діяльність шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області, яке є його правонаступником, слід зобов`язати саме Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії по втраті годувальника з 01.12.2018 згідно ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІ1 "Про прокуратуру" на підставі додатково поданих позивачем документів, наданих прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої прокуратури за грудень 2017 року з класним чином "радник юстиції", яка складає 38 953,80 грн, у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обмеження виплати її максимального розміру та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.
Згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з 01.12.2018 згідно ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІ1 "Про прокуратуру" на підставі додатково поданих ОСОБА_1 документів, наданих прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої прокуратури за грудень 2017 року з класним чином "радник юстиції", яка складає 38 953,80 грн, у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обмеження виплати її максимального розміру та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 16.09.2019.
Суддя Л.О. Житняк