
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1206/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Філянович О.І.,
представника позивача не з`явився,
представника відповідача Богачука О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові, з урахування уточнених позовних вимог, позивач просить суд винести рішення, яким застосувати до Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, Сокирянського району Чернівецької області, до повного виконання протипожежних вимог, та усунення порушень, визначених актом Сокирянського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 26.10.2018 р. №141 на вищезазначеному об`єкті.
В обґрунтуванні позовних вимог, позивач зазначає, що Новодністровською міською радою Сокирянського району Чернівецької області порушено правила пожежної безпеки по експлуатації приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, Сокирянського району Чернівецької області, що було встановлено в акті Сокирянського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 26.10.2018 р. №141. З вказаних підстав, позивач просить суд застосувати до відповідача захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання відповідача зупинити експлуатацію приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, до повного виконання протипожежних вимог, та усунення порушень, визначених актом перевірки.
У відзиві на позов Новодністровська міська рада Сокирянського району Чернівецької області зазначає про часткове виконання вимог акту Сокирянського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 26.10.2018 р. №141, а тому вважає безпідставним вжиття заходів реагування вказаних позивачем у позові.
Ухвалою суду від 14.12.2018 р. відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
27.12.2018 р. від Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області надішли заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 27.12.2018 р. задоволено заяву представника відповідача щодо розгляду адміністративної справи за правилами загального позовного провадження. Вирішено розглянути справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 07.02.2019 року.
В підготовчому засіданні 07.02.2019 р. оголошено перерву до 11.03.2019 р., з метою надання часу представнику позивача для уточнення позовних вимог.
Судове засідання 11.03.2019 р. не відбулось через неявку учасників справи, які належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи. Водночас від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. У зв`язку із вказаним, розгляд справи призначено на 28.03.2019 року.
В підготовчому засіданні 28.03.2019 р. оголошено перерву до 18.04.2019 р., на підставі клопотання представника відповідача, де вказується про необхідність проведення позивачем позапланової перевірки Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області.
Судове засідання 18.04.2019 р. не відбулось через неявку учасників справи, які належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи. Водночас від представника позивача та представника відповідача надійшли клопотання про відкладення розгляду справи через хворобу представника Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області. У зв`язку із вказаним, розгляд справи призначено на 13.05.2019 року.
В підготовчому засіданні 13.05.2019 р. оголошено перерву до 24.05.2019 р., на підставі клопотання представника відповідача про подальше проведення позивачем позапланової перевірки Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області на підставі заяви відповідача.
В судове засідання, призначене на 24.05.2019 р., учасники справи не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи. Водночас, 23.05.2019 р. від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до 01.08.2019 р. для подальшого примирення сторін. Також, 24.05.2019 р. від представника позивача надійшла заява, в якій вказано, що Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області не заперечує проти задоволення клопотання представника відповідача від 23.05.2019 року. У зв`язку із вказаним, ухвалою суду від 24.05.2019 р. зупинено провадження у справі для примирення сторін до 01.08.2019 року.
Ухвалою суду від 01.08.2019 р. поновлено провадження у справі. Справу призначено до судового розгляду на 15.08.2019 року.
В підготовче засідання з`явився представник позивача. Від відповідача 13.08.2019 р. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку із щорічною відпусткою представника відповідача. В підготовчому засіданні 15.08.2019 р., на підставі усної зави представника позивача, закрито підготовче провадження по справі та вирішено перейти до розгляду справи по суті спору. Розгляд справи по суті призначено на 05.09.2019 року.
В судове засідання 05.09.2019 р. з`явився представник відповідача. Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак 15.08.2019 р. подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Оцінивши повідомлені учасниками справи обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до наступних висновків.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
На підставі наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 01.10.2018 р. №180, повідомлення на проведення перевірки №763 від 03.10.2018 р., посвідчення на проведення перевірки №149 від 15.10.2018 р., проведено перевірку адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, 25, Сокирянського району Чернівецької області. (а.с. 22-25).
За результатами планової перевірки складено акт №141 від 26.10.2018 р., в якому зафіксовано ряд порушень експлуатації адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, Сокирянського району Чернівецької області. (а.с. 26-36).
Крім того, на підставі проведеної перевірки та виявлених порушень до в.о. начальника відділу організаційної роботи та зв`язків з громадськістю Новодністровської міської ради Морозова Б.Л., застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 102 гривень. Вказане підтверджено матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка була подана до суду управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області. (а.с. 35-36, 48).
До матеріалів справи додано інвентарну справу адміністративних приміщень Новодністровської міської ради. (а.с. 37-46).
Також до матеріалів справи позивачем додано фототаблиці виявлених недоліків пожежної безпеки в Новодністровській міській раді. (а.с. 58-65).
15.04.2019 р. Сокирянським районним сектором Управління ДСНС України у Чернівецькій області складено акт №84 за результатами проведеної з 12.04.2019 р. по 15.04.2019 р. позапланової перевірки приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, Сокирянського району Чернівецької області. В акті зафіксовано не усунення відповідачем протипожежних заходів, а саме: приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація); не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних установок та електромереж від короткого замикання. (а.с. 135-142).
Представником відповідача до матеріалів справи додано опис вкладення в цінний лист від 21.05.2019 р. про направлення до позивача листа щодо проведення позапланової перевірки Новодністровської міської ради. (а.с. 165-166).
Представником відповідача надано докази та фототаблиці усунених порушень, які зафіксовані в акті №141 від 26.10.2018 року.
В судовому засіданні представником відповідача надано суду рішення від 05.08.2019 р. №196 Новодністровської міської ради про затвердження Програми забезпечення пожежної безпеки в будівлях та приміщеннях і на прилеглій території підприємств, установ, організацій і закладів комунальної власності Новодністровської ОТГ на 2019-2023 роки. (а.с. 83-95, 144-160, 188-201).
Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності застосування до Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області, заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, Сокирянського району Чернівецької області, до повного виконання протипожежних вимог, та усунення порушень, визначених актом Сокирянського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 26.10.2018 р. №141 на вищезазначеному об`єкті.
Спірні правовідносини врегульовані Кодексом цивільного захисту України, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року №877-V, Положенням про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 р. №661).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.
Згідно із пп. 27 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 р. №661), Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.
Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року №877-V (далі – Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях. Забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.
Судом встановлено, що відповідач, всупереч положень ч.1, ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України не забезпечив у повному обсязі техногенну та пожежну безпеку приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва” Сокирянського району Чернівецької області, що підтверджується актом планової перевірки №141 від 26.10.2018 р. та актом позапланової перевірки №84 від 15.04.2019 року. Так, наявними матеріалами справи встановлено, що відповідачем не усунено у повному обсязі порушень протипожежних заходів, а саме: приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація); не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних установок та електромереж від короткого замикання.
За таких обставин, суд вважає, що наявні на час вирішення справи порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які виявленні під час перевірки посадовими особами Управління у відповідача створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Представник відповідача у відзиві на позов та в усних поясненнях фактично визнав виявлені порушення, однак вказував, що наразі тривають заходи щодо їх усунення, а тому відсутні підстави для вжиття заходів реагування. Суд звертає увагу, що вжиття відповідачем заходів для усунення виявлених порушень, не може слугувати підставою для відмови у задоволені позову. Тривале порушення пожежних вимог та подальша експлуатація приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва” Сокирянського району Чернівецької області, з порушеннями пожежних правил створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, які перебувають в даних будівлях.
Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч.2 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальних органом на території Чернівецької області є позивач.
Згідно із п.п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до ч.1 ст.68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляду сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом, а згідно із ч.2 цієї ж статті КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.70 КЦЗ України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів зокрема є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати до Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію приміщення фойє першого поверху адміністративної будівлі Новодністровської міської ради, що розташована в м. Новодністровськ, мікрорайон “Діброва”, Сокирянського району Чернівецької області, до повного виконання протипожежних вимог, та усунення порушень, визначених актом Сокирянського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 26.10.2018 р. №141 на вищезазначеному об`єкті.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 вересня 2019 року.
Найменування сторін:
позивач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (вул.Комарова, 1-А, м.Чернівці,58018, код ЄДРПОУ - 38595868)
відповідач: Новодністровська міська рада Сокирянського району Чернівецької області (мікрорайон Діброва, м. Новодністровськ, Сокирянський район, Чернівецька область, 60236, код ЄДРПОУ 05398510).
Суддя Брезіна Т.М.