Ухвала суду № 84262187, 12.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
580/2063/19
Номер документу
84262187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про призначення експертизи та зупинення провадження у справі

м. Черкаси

12 вересня 2019 року Справа № 580/2063/19

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю: секретаря Трегулова Б.Л.,

представників позивача - Білоглазенко Г.П., Кирмана О.Д (за ордером),

представника відповідача – Савенко Ю.Н.(за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової економічної експертизи в адміністративній справі за позовом приватного підприємства “Схід-Інвестбуд-Сервіс” до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство “Схід-Інвестбуд-Сервіс” з позовною заявою до Головного управління ДФС у Черкаській області, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0014791401 про донарахування штрафу у сумі 5085грн. 70коп., №0014801401 про донарахування податку на прибуток у сумі 19151226 та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3816680грн., № 0014811401 про донарахування податку на додану вартість у сумі 9262895грн. та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2315724 грн.

05.09.2019 представник позивача надав суду клопотання про призначення судово- економічної експертизи, в якому, з урахуванням уточнень 12.09.2019, просив поставити на вирішення експерту питання:

1. Чи підтверджується документально зазначене в акті ГУ ДФС у Черкаській області від 12.12.2018 року № 458/23-00-14-0107/34924125 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ПП «Схід-Інвестбуд-Сервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2018» заниження об`єкта оподаткування ПП «Схід-Інвестбуд-Сервіс» за період 01.01.2015 по 30.06.2018 і донарахування до сплати податків та обов`язкових платежів до бюджету з податку на прибуток та з податку на додану вартість?

2. Чи підтверджуються визначені та задекларовані в податковій звітності з податку на прибуток ПП «Схід-Інвестбуд-Сервіс» доходи та витрати за період з 01.01.2015 по 30.06.2018 наданими первинними документами та вимогам Податкового кодексу України?

3. Чи підтверджуються визначені та задекларовані в податковій звітності з податку на додану вартість ПП «Схід-Інвестбуд-Сервіс» податкові зобов`язання та податковий кредит за період з 01.01.2015 по 30.06.2018 наданими первинними документами та вимогам Податкового кодексу України?

4. Чи підтверджується своєчасність реєстрації в ЄРПН податкових накладних, зазначених в п.п 3.1.2.4 акту ГУ ДФС у Черкаській області від 12.12.2018 року № 458/23-00-14-0107/3492412?

Клопотання мотивоване тим, що предметом доказування зі сторони позивача є належне ведення бухгалтерського та податкового обліку і правильність відображення такого обліку в податковій звітності з податку на прибуток та з податку на додану вартість за перевірений період та незаконність донарахувань згідно акту. Для надання аналізу та оцінки представленим позивачем для суду (та відповідача) документів потрібні спеціальні знання в сфері ведення бухгалтерського та податкового обліку. У зв`язку з цим, виникла необхідність проведення економічної експертизи.

Представники позивача у судовому засіданні клопотання про призначення судово-економічної експертизи підтримали та просили його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення клопотання позивача про призначення експертизи заперечила.

Розглянувши подане клопотання, заслухавши пояснення учасників справи, суд зазначає таке.

Питання проведення та призначення судових експертиз врегульовано приписами ст.ст. 102-104 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України “Про судову експертизу” та Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 “Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень”.

Положеннями статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

На підставі ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу.

Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).

Тобто, суд призначає судову експертизу для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Суд врахував, що підставою для донарахування податкових зобов`язань та прийняття спірних податкових повідомлень-рішень став акт ГУ ДФС у Черкаській області від 12.12.2018 року № 458/23-00-14-0107/34924125 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ПП«Схід-Інвестбуд-Сервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2018».

Згідно акту від 12.12.2018 року № 458/23-00-14-0107/34924125 не відповідає фактичним обставинам здійснення ПП «Схід-Інвестбуд-Сервіс» господарської діяльності у зв`язку з ненадання первинних документів до перевірки.

Виходячи з визначення ст.1 Закону України “Про судову експертизу” судова експертиза в адміністративному процесі – це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.

Згідно пп. 1.2.3 п. 1.2 розділу 1 Інструкції «Про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 N 53/5, основними видами (підвидами) експертизи є економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.

Згідно з положеннями п. 1 розділу 3 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (далі – Рекомендації №53/5) основними завданнями експертизи документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є визначення: документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення; документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг; документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів; документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат; відповідності нормативно-правовим актам відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток; відповідності нормативно-правовим актам відображення в податковому обліку податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість. Проведення ревізійних дій (визначення експертами-економістами будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності суб`єктом контролю) не належить до завдань економічної експертизи.

При цьому, підтвердження своєчасність реєстрації в ЄРПН податкових накладних, зазначених в п.п 3.1.2.4 акту ГУ ДФС у Черкаській області від 12.12.2018 року № 458/23-00-14-0107/3492412, згідно п.1 розділу 3 Рекомендації №53/5 не передбачена переліком вирішуваних питань економічної експертизи.

Суд зауважує, що дане питання відноситься до повноважень суду, оскільки надається правова оцінка, щодо відповідності встановленому Законом терміну, а тому суд відмовляє у винесенні даного питання на вирішення експертизи.

Відповідно до ч.1 ст.105 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи.

Згідно п.4 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи – до одержання її результатів.

Тому, суд дійшов висновку зупинити провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 2, 72-76, 101, 102, 103, 105, 106,111, 181, 205, 236, 243, 248, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання приватного підприємства “Схід-Інвестбуд-Сервіс” про призначення судової економічної експертизи у справі № 580/2063/19 — задовольнити частково.

Призначити у справі № 580/2063/19 судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити питання:

Чи підтверджуються документально зазначене в акті Головного управління ДФС у Черкаській області від 12.12.2018 № 458/23-00-14-0107/34924125 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ПП “Схід-Інвестбуд-Сервіс” з питань додержання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2018» заниження об`єкта оподаткування ПП “Схід-Інвестбуд-Сервіс” за період 01.01.2015 по 30.06.2018 і донарахування до сплати податків та обов`язкових платежів до бюджету з податку на прибуток та податку на додану вартість?

Чи підтверджуються визначені та задекларловані у податковій звітності з податку на прибуток ПП “Схід-Інвестбуд-Сервіс” доходи та витрати за період 01.01.2015 по 30.06.2018 наданими первинними документами та вимогам Податкового кодексу України?

Чи підтверджуються визначені та задекларловані у податковій звітності з податку на додану вартість ПП “Схід-Інвестбуд-Сервіс” податкові зобов`язання та податковий кредит за період 01.01.2015 по 30.06.2018 наданими первинними документами та вимогам Податкового кодексу України?

Проведення експертизи доручити судовим експертам Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1).

У іншій частині заявленого клопотання відмовити.

Оплату за проведення судової економічної експертизи покласти на ПП “Схід-Інвестбуд-Сервіс” (18028, м. Черкаси, вул. Громова, 34/1 кв.34, код ЄДРПОУ 34924125).

Матеріали адміністративної справи № 580/2063/19 направити до Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1) для проведення експертизи.

Попередити експерта, що за завідомо неправдивий висновок, відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків у суді експерт несе кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.

Зобов`язати сторони надати на вимогу експерта матеріали, які є об`єктами експертизи та інші документи, необхідні для проведення експертизи.

У разі ненадання сторонами матеріалів, які є об`єктами експертизи та документів, які необхідні для проведення експертизи, судовому експерту повідомити про це суд.

Зобов`язати експертів після проведення судової економічної експертизи невідкладно надіслати на адресу Черкаського окружного адміністративного суду (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 117) висновок експерта та матеріали справи № 580/2063/19.

Зупинити провадження у справі №580/2063/19 до одержання результатів призначеної експертизи.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі та Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1)

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 КАС України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст ухвали виготовлено 16.09.2019