
Справа № 420/3547/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради (68003, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33,код ЄДРПОУ04057043) про визнання протиправною відмови в реєстрації місця проживання та зобов`язання вчинити певні дії, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради, в якій позивач просить:
визнати неправомірною відмову Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради у реєстрації місця проживання;
зобов`язати Відділ реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради вчинити певні дії, а саме: зареєструвати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем постійного проживання, за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25.04.2019 року по справі №503/964/19, яке набрало законної сили 26.05.2019р., встановлено факт постійного проживання позивача з листопада 1985 року і до теперішнього часу у квартирі АДРЕСА_2 .
27.05.2019р. позивач звернулася з заявами до відповідача про зняття з реєстрації місця колишнього проживання (кв. АДРЕСА_3 , у зв`язку з вибуттям за адресою: кв. АДРЕСА_2 та про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
У задоволенні заяв було відмовлено з посиланням на п.п. 2. П. 11 та п.п. 1 п. 11, п.п. 4 п. 18 Правил реєстрації місця проживання.
Відмову у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 позивач вважає неправомірною, оскільки відповідно до рішення Іллічівського міського суду, яке набрало законної сили 26.05.2019р. встановлено факт її постійного проживання за адресою, за якою остання просила здійснити реєстрацію місця проживання.
Не погоджуючись з даним рішенням ОСОБА_1 звернулася до суду.
Ухвалою від 14.06.2019 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 11.07.2019р.
11.07.2019р. позивач та представник відповідача до судового засідання не зявилися. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином.
Ухвалою від 17.07.2019 р., враховуючи необхідність витребування письмових доказів по справі, з`ясування судом обставин по справі, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради про визнання протиправною відмови в реєстрації місця проживання та зобов`язання вчинити певні дії ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання; призначено підготовче засідання по справі на" 27" серпня 2019 року; зобов`язано Відділ реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради надати до суду копії заяв ОСОБА_1 від 27.05.2019р., з документами, які були додані до заяв.
12.08.2019р. на виконання ухвали суду від 17.07.2019р. відповідачем надано копії заяви про знаття з реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_1 від 27.05.2019р.; заяви про реєстрацію місця проживання гр. ОСОБА_1 від 27.05.2019р.; рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25.04.2019р. по справі №501/964/19.
Ухвалою суду від 27.08.2019р. підготовче провадження в адміністративній справі №420/3547/19 закрито. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10 вересня 2019 року
До судового засідання 10.09.2019р. всі учасники явку представників не забезпечили.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України,якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25.04.2019р. по справі №503/964/19, яке набрало законної сили 26.05.2019р., встановлено факт постійного проживання позивача з листопада 1985 року і до теперішнього часу у квартирі АДРЕСА_2 (а.с. 15-18).
Згідно довідки про внесення відомостей до єдиного державного демографічного реєстру №112281-2019, копія якої наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 . Дата внесення в реєстр: 08.02.2019р.
27 травня 2019р. позивачка звернулася до Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради з заявою про зняття з реєстрації місця проживання, у зв`язку з вибуттям за адресою : квартира АДРЕСА_2 (а.с. 9).
У задоволенні заяви позивачу відмовлено на підставі п.п. 2 п. 11 Правил реєстрації (у поданих документах містяться недостовірні відомості: за вказаною у заяві адресою особу вже знято з реєстрації місця проживання з 22.11.1985р.)
27 травня 2019р. ОСОБА_1 звернулася до Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради з заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: квартира АДРЕСА_2 , до якої, зокрема, додала Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25.04.2019р. по справі №503/964/19.
Відділом реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради позивачці у реєстрації місця проживання відмовлено на підставі пп.1 п.11 та пп.4 п.18 Правил реєстрації, у зв`язку з ненаданням необхідних документі, а саме -рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України (тут і далі по тексту всі нормативно-правові акти наведені в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В преамбулі Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV вказано, що цей Закон відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження (далі - Закон № 1382-IV).
Статтею 3 Закону № 1382-IV встановлено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Частиною 3 ст. 6 Закону № 1382-IV встановлено, що для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):
- письмову заяву;
- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Крім того, пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02.03.2016р. передбачено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Статтею 13 Закону № 1382-IV вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.
Згідно з ч.4 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Статтею 91 Закону № 1382-IV встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Відповідно до п. 11 Правил, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала необхідних документів або інформації;
-у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Рішення про відмову в реєстрації місця проживання з підстави неподання необхідних документів не може бути прийнято у разі проведення державної реєстрації місця проживання новонародженої дитини відповідно доПорядку надання комплексної послуги "е-малятко", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 691 "Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини".
Наведений перелік підстав, з яких орган реєстрації відмовляє в реєстрації місця проживання є вичерпним, та додаткових умов не передбачає.
Відмовляючи у реєстрації місця проживання, відповідачем зазначено про не подання необхідних документів (п.п. 1 п. 11 Правил), а саме - рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за собою права користування житлом, приміщенням, або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем разом з заявою про реєстрацію місця проживання було надано Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25.04.2019р. у справі №501/964/19 з відміткою про набрання законної сили 26.05.2019р. Даним рішенням встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 з листопада 1985 року і до теперішнього часу у кв. АДРЕСА_2 , а відповідно і є документом який підтверджує право на реєстрацію місця проживання. Відповідно до приписів ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідач отримав ухвалу суду від 16.06.2019р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, з відміткою про вручення 21.06.2019р.
Проте відзив на адміністративний позов відповідачем не надано.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що при прийнятті рішення суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, стягнути з Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради (68003, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33,код ЄДРПОУ04057043) про визнання протиправною відмови в реєстрації місця проживання та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради у реєстрації місця ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_5 .
Зобов`язати Відділ реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради (68003, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33,код ЄДРПОУ04057043)зареєструвати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем постійного проживання, за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з Виконавчого комітету Чорноморської міської ради (68003, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33, код ЄДРПОУ04057043) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.)
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення`КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Г.П. Самойлюк
.