
Справа № 420/4306/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача - Кібалко А.О. (за довіреністю), представник третьої особи - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший штурман з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 17067,75 грн.;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший штурман з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 року на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 20207,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він, майор запасу, є військовим пенсіонером. Військову службу проходив з 1987 року по грудень 2015 року. Під час проходження служби, наказом Міністра оборони України від 27.04.2007 року №447 позивач був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства (ДП) обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі, де по 16.12.2015 року походив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №1053 від 16.12.2015 року позивач був звільнений у запас. Зазначеним наказом була визначена вислуга років у Збройних Силах України, яка складає в календарному обчисленні - 28 років 04 місяці, пільгова - 28 років 07 місяців. Наказом директора Одеського РСП №137/к від 25.12.2015 року позивач виключений зі списків особового складу Одеського РСП (регіонального структурного підрозділу) з посади старшого штурману з контролю за режимом польотів (диспетчера з руху літаків).
Позивач вказав, що після звільнення він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 70% від грошового забезпечення, яка у зв`язку з його підвищенням неодноразово перераховувалась у тому числі за рішеннями суду.
Позивач зазначив, що від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ним були отримані довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 та №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення.
На підставі цих довідок позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за період з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 року.
Листом від 09.07.2019 року №1459/3-11 відповідач повідомив позивачу про відмову у перерахуванні пенсії з підстав того, що повідомлення від Мінсоцполітики для проведення перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України не надходило, тому підстави для перерахунку пенсії за наданими позивачем довідками відсутні.
Позивач вважав, що з боку ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області мала місце протиправна бездіяльність по нездійсненню йому перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 та №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, які видані ДП обслуговування повітряного руху України відповідно до наказів цього підприємства від 13.07.2018 року №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям ЗС України, відряджених до Украероруху», від 11.01.19 року №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовців за прирівняними посадами» та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами».
Позивач зазначив, що будучи відрядженим до ДП обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов`язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною в зазначеному Державному підприємстві, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.
Позивач вказав, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 року №7408/0/14-10/039, керівник ДП Украерорух, згідно зі ст.ст. 14,15 Закону України «Про оплату праці» та Положення про Об`єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого постановою КМ України від 19.07.1999 року №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
26 лютого 2018 року набула чинності постанова КМ України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, га деяких іншим категоріям осіб», яка в свою чергу ввела в дію з 01.03.2018 року постанову КМ України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року. Пунктом 5 постанови КМ України №704 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
Позивач зазначив, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику ДП обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.
Позивач вказав, що беручи до уваги, що КМ України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику ДП обслуговування повітряного руху України «Украерорух» право визначати розміри посадових окладів, вищенаведені накази Державного підприємства про розмір грошового забезпечення є підставами для перерахунку його пенсії, відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки підвищує розмір грошового забезпечення відповідних категорій відряджених військовослужбовців, на умовах та порядку, передбачених КМ України.
Позивач вважав, що відповідач зобов`язаний був зробити перерахунок його пенсії відповідно до вимог діючого законодавства, а саме: ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 9.11 п.3 постанови КМ України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідок про розмір грошового забезпечення позивача, виданих ДП обслуговування повітряного руху України.
Ухвалою судді від 12 серпня 2018 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 11 вересня 2019 року на 10:00 год.
У судове засідання, призначене на 11 вересня 2019 року о 10:00 год., з`явилися позивач та представник відповідача.
Третя особа у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомила, пояснень щодо позову чи відзиву не надала.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав його необґрунтованим. 04.09.2019 року представник відповідача надав письмовий відзив, в якому зазначив, що Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. З метою виконання Постанови №704 та положень ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевказаного Порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 року № 6194/02-23 повідомив Головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови №103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. Листом Головного управління від 28.02.2018 року №3192/03 направлено до Одеського обласного військового комісаріату запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню передана довідка від 02.04.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018 року.
Па виконання вищезазначеної Постанови №103 Головним управлінням 26.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом.
Представник відповідача вважав, що перерахунок пенсії позивачу Головним управлінням здійснено згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату від 02.04.2018 року та відповідно до вимог законодавства.
Щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідок Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 та №1-24.2.2/2661/19, представник відповідача зазначив, що з метою врегулювання питання проведення перерахунку пенсій на підставі довідок Державного підприємства обслуговування повітряного руху України Головне управління листом від 02.10.2018 року за вих. №16150/03 звернулось до Пенсійного фонду України щодо надання роз`яснень з даного питання. Пенсійний фонд України листом від 28.11.2018 року за вих. № 39702/02-12 зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям, які були відряджені для проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України проводиться на підставі довідок, виданих уповноваженим органом Міністерства оборони України за посадами, які ці особи займали до відрядження.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважав, що для проведення перерахунку пенсії на підставі довідок Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 та №1-24.2.2/2661/19 підстави відсутні.
Щодо позовної вимоги про виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, представник відповідача зазначив, що згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 року №3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зазначений Закон є чинним та неконституційним не визнавався.
На думку представника відповідача, підстав для виплати пенсії позивачу в розмірах більших, ніж передбачено статтею 2 Закону України від 08.07.2011 року №3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", більшому ніж десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність - немає.
Заслухавши вступне слово позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 1987 року по грудень 2015 року.
Згідно витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №447 від 27 квітня 2007 року позивача відряджено, із залишенням на військовій службі, до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (а.с. 13).
Відповідно до витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №1053 від 16 грудня 2015 року, згідно ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу" ОСОБА_1 , старшого штурмана з контролю за режимом польотів (диспетчера з руху літаків) Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, звільнено з військової служби у запас за пунктом "б" (за станом здоров`я) (а.с. 14).
Наказом №1053 від 16 грудня 2015 року позивачу визначена вислуга років у Збройних Силах України: календарна - 28 років 04 місяці, пільгова - 28 років 07 місяців.
Згідно наказу Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №137/к від 25 грудня 2015 року майора ОСОБА_1 , старшого штурмана з контролю за режимом польотів (диспетчера з руху літаків) Одеського РСП, звільнено з займаної посади та виключено зі списків особового складу підприємства з 25 грудня 2015 року (а.с. 15).
16 травня 2019 року позивачу видана довідка Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, в якій зазначено, що відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними у період з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року за прирівняною посадою старшого штурмана з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, становить усього 24382,50 грн. (а.с. 17).
16 травня 2019 року позивачу видана довідка Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, в якій зазначено, що відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.01.2019 року за прирівняною посадою старшого штурмана з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, становить усього 28867,50 грн. (а.с. 18).
На підставі вищевказаних довідок, 25 червня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Листом від 09.07.2019 року за №1459/3-11 відповідачем повідомлено позивача, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. У листі зазначено, що оскільки згідно з цим Порядком повідомлення Мінсоцполітики про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 "Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху", від 26.04.2019 року №383 "Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами" та від 11.01.2019 року №19 "Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху" до Пенсійного фонду України не надходило, для проведення перерахунку пенсії на підставі наданих позивачем довідок Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 та №1-24.2.2/2661/19 підстави відсутні (а.с. 19).
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" №1281 від 19 липня 1999 року, передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" №104 від 7 лютого 2001 року.
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України №1053/2001 від 7 листопада 2001 року, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 7 листопада 2007 року, передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Відповідно до пункту 10 статті 6 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-XII від 25.03.1992 року, військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, затверджується Президентом України.
Перелік посад Державного підприємства обслуговування повітряного руху України встановлено Указом Президента України №126/2017 від 03.05.2017 року "Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами".
Крім того, перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено постановою Кабінету Міністрів України №105 від 07 лютого 2001 року "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами".
Отже, позивач, будучи відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов`язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, Закон передбачає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
26 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб", яка в свою чергу ввела в дію з 1 березня 2018 року, постанову Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року, визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
За таких обставин, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.
Оскільки відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 року збільшується розмір грошового забезпечення відряджених військовослужбовців та позивачу видано довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 та №1-24.2.2/2661/19 для перерахунку пенсії, суд погоджується з доводами позивача про те, що пенсія військовослужбовців, зокрема позивача, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі зазначених наказів державного органу (Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів, а тому суд вбачає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по нездійсненню перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10 травня 2016 року по справі №21-278а16, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 24 квітня 2018 року по справі №461/939/17, від 31 січня 2019 року по справі №638/6363/17 та від 15 квітня 2019 року по справі №522/16973/17, від 10 липня 2018 року по справі №461/647936-а, від 03 травня 2018 року по справі №638/13960/17, від 17 жовтня 2018 року по справі №461/1151/17.
Стосовно позовної вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмежень максимального розміру, суд назначає наступне.
Положення ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №848-VIII від 24 грудня 2015 року.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.
Згідно з п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, зокрема, ч.7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня ч.7 ст.43 в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 6 грудня 2016 року, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 6 грудня 2016 року, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що наразі, ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року №1774 до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року у справі №127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі №522/16882/17 та від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17.
Наведений позивачем розмір пенсії з 18.07.2018 року в сумі 17067,75 грн. відповідає 70% від розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці №1-24.2.2/2662/19, а розмір пенсії з 01.01.2019 року в сумі 20207,25 грн. відповідає 70% від розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці №1-24.2.2/2661/19.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший штурман з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 17067,75 грн.; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший штурман з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 року на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 20207,25 грн. - є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший штурман з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2662/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 17067,75 грн.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший штурман з контролю за режимом польотів (диспетчер з руху літаків) РСП, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 року на підставі довідки від 16.05.2019 року №1-24.2.2/2661/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 20207,25 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 3073,60 грн.(три тисячі сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385)
Третя особа: Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (адреса: вул. Канатна, буд.35, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 08402040).
Повний текст рішення складено 16 вересня 2019 року.
Суддя В.В. Андрухів
.