
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
16 вересня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3979/19 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою адвоката Волкова Миколи Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Рубіжанської міської ради Луганської області (місцезнаходження: 92913, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Володимирська, буд. 2) про визнання протиправним та скасування рішення від 07 серпня 2019 року № 83/4, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
09 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Волкова Миколи Миколайовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі – відповідач), в якій представник позивача просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання»;
- поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області з 07 серпня 2019 року;
- стягнути з Рубіжанської міської ради Луганської області середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 17 грудня 2015 року № 2/6 позивач станом на 07 серпня 2019 року обіймав посаду секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання. Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання» достроково припинені повноваження секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_1 , звільнено останнього від займаної посади та виведено його із персонального складу виконавчого комітету Рубіжанської міської ради, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17 грудня 2018 року № 2/13.
Позивач вказує, що рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання» прийнято з грубим порушенням вимог законодавства, порядку скликання сесії міської ради та процедури підготовки питань до розгляду сесії, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.
Так, представник позивача зазначив, що 07 серпня 2019 року о 15 год. 00 хв. Рубіжанським міським головою ОСОБА_2 було скликано засідання чергової 83-ої сесії Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання, на якому зареєструвались присутні 30 депутатів із загальної кількості 35 депутатів, тобто сесія була повноважною. За початок засідання сесії проголосували «30» депутатів, проти - «0», утримались - «0». Далі на розгляд депутатів міським головою було винесено порядок денний засідання чергової 83-ої сесії та запропоновано наданий порядок денний прийняти за основу. Від депутата Гнилицької Т.К. надійшла пропозиція поставити на голосування питання про створення секретаріату сесії для ведення протоколу та інших питань організації роботи засідання сесії. Міським головою було повідомлено, що в Рубіжанській міській раді використовується програмно-технічний комплекс електронної системи голосування «ВІЧЕ», який автоматично веде протокол засідання та виконує інші організаційні питання роботи сесії. Міським головою двічі ставилось на голосування питання про прийняття за основу наданого депутатам проекту порядку денного засідання чергової 83-ої сесії, однак за вказане рішення в перший раз о 15 год. 26 хв. проголосували «за» лише «13» депутатів, «проти» - «0», «утримались» - «0», «17» - «не голосувало». Вдруге, о 15 год. 30 хв. проголосували «за» - «15», «проти» - «0», «утримались» - «0», «не голосувало» - «15». У зв`язку з тим, що депутати не затвердили порядок денний, міський голова проінформував присутніх про те, що засідання чергової 83-ої сесії закрито.
Частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Факт відкриття міським головою Хортівом С.І. засідання 83-ої сесії міської ради 07 серпня 2019 року о 15 год. 00 хв. беззаперечно свідчить про можливість реалізовувати свої права та виконувати обов`язки депутатами, які були присутні на засіданні (зареєструвались) і мали можливість у передбачений законом спосіб вирішити невідкладні питання на пленарному засіданні, однак не зробили цього.
Після закриття міським головою засідання чергової 83-ої сесії в цей же день депутатами Рубіжанської міської ради в кількості 24 особи було відкрито та проведено засідання сесії міської ради, на якому обрано головуючим депутата ОСОБА_3 , внесені зміни до порядку денного засідання та прийняті протиправні рішення, зокрема, про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області Соловйова В.І.
Вказане засідання чергової 83-ої сесії було розпочато депутатами за відсутності міського голови та секретаря міської ради. При цьому, жодного повідомлення/рішення про скликання сесії ради депутатами у складі не менш як однієї третини не приймалося. Відповідно до частини сьомої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» сесія міської ради повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету.
Згідно з частиною дев`ятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті (міський голова або секретар міської ради), у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті (не менш як однієї третини депутатів від загального складу міської ради), або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Відповідно до пункту 8 Розділу VIII Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17 грудня 2015 року № 2/1, у разі скликання пленарного засідання ради в порядку, передбаченому п. 2 цього розділу Регламенту, група депутатів у кількості не менш як одна третина від загального складу ради письмово оформляє своє рішення, яке підписує кожен з цього числа депутатів. Рішення про скликання пленарного засідання позачергової сесії доводиться до депутатів в порядку і строки, передбачені в цьому Регламенті (пункт 9 Розділу VIII Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17 грудня 2015 року № 2/1).
Отже, нормами Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17 грудня 2015 року № 2/1, передбачена можливість скликання та проведення сесії ради депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, у разі якщо міський голова або секретар ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними. Доказів звернення депутатів Рубіжанської міської ради Луганської області з вимогою про скликання сесії до міського голови або секретаря міської ради, які повноважні приймати рішення про скликання сесії, не існує. Оскільки депутати не звертались до міського голови або секретаря міської ради з вимогою про скликання сесії у двотижневий строк, тому правові підстави, передбачені частиною дев`ятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», для скликання та проведення депутатами сесії міської ради були відсутні. З огляду на викладене, сесія Рубіжанської міської ради Луганської області скликана, відкрита та проведена депутатами міської ради 07 серпня 2019 року за відсутності передбачених законом підстав, тобто незаконно, засідання проведено неповноважною особою та прийняті на засіданні рішення підписані неповноважною особою, внаслідок чого рішення Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання» є протиправним та підлягає скасуванню.
Також представник позивача зазначив, що повноваження позивача були достроково припинені лише на підставі інформації, викладеної у депутатських запитах, на підставі рекомендацій комісії мандатної, з питань депутатської діяльності і етики, гласності та законності від 07 серпня 2019 року без конкретизації порушень, допущених позивачем, та за відсутності посилань на наявність будь-яких доказів про притягнення позивача до відповідальності (кримінальної, адміністративної, дисциплінарної). Крім того, в оскаржуваному рішенні взагалі відсутнє нормативно-правове обґрунтування підстав для звільнення позивача з посиланням на конкретну норму закону, що суперечить статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
В порушення вимог частини одинадцятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» та статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проект рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання» не оприлюднено за 20 робочих днів до 07 серпня 2019 року, що також свідчить про порушення з боку відповідача процедури підготовки питань до розгляду на сесію.
Вищевказані порушення чинного законодавства України, допущені відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, є беззаперечними підставами для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та відновлення порушених прав позивача шляхом скасування рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання» та поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області з 07 серпня 2019 року.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з пунктом 4 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи положення частин першої, другої, третьої статті 12, частини третьої статті 257 КАС України, значення справи для сторін, обсяг та характер доказів у справі та значний суспільний інтерес до розгляду справи, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою адвоката Волкова Миколи Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Рубіжанської міської ради Луганської області (місцезнаходження: 92913, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Володимирська, буд. 2) про визнання протиправним та скасування рішення від 07 серпня 2019 року № 83/4, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 10 жовтня 2019 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 3.
Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов`язати Рубіжанську міську раду Луганської області у строк до 04 жовтня 2019 року надати для приєднання до матеріалів справи:
рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 20 листопада 2015 року № 1/1 «Інформування голови Рубіжанської міської виборчої комісії Єрьоміна М.М. про підсумки виборів депутатів Рубіжанської міської ради, та офіційне оголошення підсумків виборів депутатів Рубіжанської міської ради»;
рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 20 листопада 2015 року № 1/2 «Інформування голови Рубіжанської міської виборчої комісії Єрьоміна ОСОБА_4 про підсумки виборів міського голови м. Рубіжне, та офіційне оголошення підсумків виборів міського голови м. Рубіжне»;
Регламент Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання;
документи, що підтверджують скликання, проведення та закриття вісімдесят третьої чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання та її пленарних засідань (розпорядження міського голови м. Рубіжне або іншої уповноваженої законом особи про скликання та проведення вісімдесят третьої чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання та її пленарних засідань);
докази попереднього оприлюднення на сайті Рубіжанської міської ради Луганської області розпорядження про скликання вісімдесят третьої чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання або інших документів, на підставі яких скликана вісімдесят третьої чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання;
повідомлення (оголошення) про скликання та проведення вісімдесят третьої чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання та її пленарних засідань;
докази попереднього оприлюднення на сайті Рубіжанської міської ради Луганської області проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання»;
протокол засідання постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності про розгляд депутатських запитів депутатів Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_5 та Харчука В.Ю. про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області Соловйова В.І.;
протокол підрахунку голосів лічильної комісії про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_1 ;
рішення Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання від 07 серпня 2019 року № 83/1 «Про обрання головуючого депутата»;
рішення Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання від 07 серпня 2019 року № № 83/2 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування»;
рішення Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання від 07 серпня 2019 року № 83/3 «Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання Соловйова Віктора Ігоровича»;
рішення Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання від 07 серпня 2019 року № 83/4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання»;
протокол вісімдесят третьої чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області VII скликання;
довідку про заробітну плату ОСОБА_1 за червень-липень 2019 року, із зазначенням у довідці всіх складових заробітної плати та фактично відпрацьованих днів у кожному місяці за вказаний період.
У разі відсутності витребуваних документів – письмові пояснення з наведенням підстав відсутності документів.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяТ.І. Чернявська