Рішення № 84260688, 16.09.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
320/2685/19
Номер документу
84260688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2019 року №320/2685/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДФС у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № Ф-446250-54 від 12.11.2018 року, на суму 7664,96 грн.

Позов обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення прийнято протиправним чином, враховуючи, що сума заборгованості виникла за період, коли він знаходився на обліку в органі доходів і зборів, розташованому тимчасово окупованій території (АРК), а тому вважає обов`язок сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за такий період незаконним та абсурдним.

Ухвалою суду від 01.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Представник відповідача в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що податковий орган правомірно вимагає від позивача сплати заборгованості за єдиним внеском, оскільки на позивача положення законодавства щодо звільнення від сплати єдиного внеску не поширюються.

Протокольною ухвалою суду від 31.07.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як слідує з обставин справи, ОСОБА_1 з 10.04.2007 зареєстрований як ФОП у ГУ ДФС У Херсонській області, АРК та м. Севастополі, Генічизька ДПІ (ВЕЗ Крим, Сімферопольський р-н). 26.03.2009 - дата видачі свідоцтва на право заняття адвокатської діяльності

З 20.09.2018 року перебуває на обліку у Києво-Святошинській ОДПІ, як фізична особа-підприємець, яка займається незалежною професійною діяльністю. Види діяльності: 69.10 - Діяльність у сфері права.

13.03.2019 внесено запис державним реєстратором про припинення ФОП ОСОБА_1 №23390060005025616.

Станом на 31.10.2018 за позивачем обліковувалась заборгованість по єдиному внеску у розмірі 7664,96 грн.

Вказаний борг виник в результаті несплати нарахованого єдиного внеску в тому числі:

- ЄСВ ФОП за І кв. 2018 (г.т.с. 19.04.2018) - 1931,54 грн.

- ЄСВ ФОП за II кв. 2018 (г.т.с. 19.07.2018) - 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.;

- ЄСВ ФОП за III кв. 2018 (г.т.с. 19.10.2018) - 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.;

- ЄСВ за незалежною професійною діяльністю за III кв. 2018 (г.т.с. 19.10.2018) - 819,06 грн.

Таким чином, у зв`язку з наявністю боргу у позивача з єдиного внеску, ГУ ДФС у Київській області на підставі ст. 25 Закону виставлено на направлено вимогу від 31.10.2018 №Ф-446250-54.

На переконання позивача, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а також перелік платників єдиного внеску визначається виключно Законом України від 08.07.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі - Закон №2464).

Відповідно до ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є:

п.4 ст. 4 - фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

п.5. ст.5 - особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до зазначених норм, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону №2464).

Законом України від 06.12.2016 №1774-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №1774) внесено низку змін до Закону №2464, які набули чинності з 01.01.2017 року, зокрема щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які проводять незалежну професійну діяльність.

Базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (стаття 7 Закону №2464).

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята статті 9 Закону №2464).

Платники єдиного внеску зазначені у пунктах 4 та 5 частини 1 статті 4 Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом за який сплачується єдиний внесок. Дані зміни набули чинності з 01 січня 2018 року, згідно яких, в інтегрованих картках платників єдиного внеску поквартально автоматично відображаються суми нарахованого єдиного внеску фізичним особам - підприємцям на загальній системі оподаткування та особам, які проводять незалежну професійну діяльність.

Відповідно до ст. 8 Закону України від 08.07.2010 №2464 - VI (зі змінами та доповненнями) «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для осіб, що провадять незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську та отримують дохід від цієї діяльності встановлено в розмірі 22% до бази нарахування єдиного внеску (з 01.01.2017 року у місяці звітного року у разі якщо платником не отримано дохід (прибуток у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов`язані визначити базу нарахування не менше за розмір мінімального страхового внеску.

Законом від 03.10.2017 р. №2148-VIII внесені відповідні зміни до абз. З ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

З 01.01.2018 адвокати, що мають статус осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, так і фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (у т.ч. першої групи), мають сплачувати кожного кварталу не менш ніж 2 457,18 грн. до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (19 квітня, 19 липня, 19 жовтня, 19 січня).

Якщо адвокати мають статус осіб, які здійснюють підприємницькою діяльністю, та фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (у т.ч. першої групи), не отримують дохід або отримують його у розмірі нижчому ніж мінімальний страховий внесок, то вони зобов`язані сплачувати ЄВ з 01.01.2018 у розмірі 819,06 грн. на місяць та 2457,18 грн. відповідно на квартал (819,06 х 3 місяці).

Станом на 31.10.2018 за Позивачем обліковувалась заборгованість по єдиному внеску у розмірі 7664,96 грн.

Вказаний борг виник в результаті несплати нарахованого єдиного внеску в тому числі:

- ЄСВ ФОП за І кв. 2018 (г.т.с. 19.04.2018) - 1931,54 грн.

- ЄСВ ФОП за II кв. 2018 (г.т.с. 19.07.2018) - 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.;

- ЄСВ ФОП за III кв. 2018 (г.т.с. 19.10.2018) - 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.;

- ЄСВ за незалежною професійною діяльністю за III кв. 2018 (г.т.с. 19.10.2018) - 819,06 грн.

Таким чином, у зв`язку з наявністю боргу у позивача з єдиного внеску, ГУ ДФС у Київській області на підставі ст. 25 Закону правомірно виставлено на направлено вимогу від 31.10.2018 №Ф-446250-54.

Відтак, твердження позивача (як окремо, так і у їх сукупності) щодо відсутності недоїмки, щодо порушення процедури винесення вимоги і т.д. - є необгрунтованими, бездоказовими в розумінні КАС України та не може розглядатись судом як підстава для скасування спірної вимоги.

Підсумовуючи викладене, ГУ ДФС у Київській області мала всі передбачені законодавством підстави для винесення спірної вимоги та направлення її на адресу позивача. Оскаржуване рішення відповідає всім вимогам, визначеним Законом №2464 та Інструкцією № 449, як по формі, так і по змісту, а тому підстави для її скасування відсутні.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач як суб`єкт владних повноважень надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірності свого рішення.

За таких обставин, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача, а відтак позовні вимоги вважає такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.