Рішення № 84260648, 16.09.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
300/1711/19
Номер документу
84260648
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2019 р. справа № 300/1711/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку заробітної плати відповідно до заяви від 26.06.2019 для обрахунку пенсії з моменту виникнення права на виплату пенсії за віком, та зобов`язання здійснити такий перерахунок з 02.01.2019 згідно довідки, виданої ОАО "Варьеганнефтегаз" №01-39-ВНГ-975 від 18.07.2014 за період з 2000 по 2004 роки і довідки №01-39-ВНГ-976 від 18.07.2014 за період з 2005 по 2009 роки, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 14.08.2019 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління ПФУ в області, орган пенсійного фонду) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку заробітної плати відповідно до заяви від 26.06.2019 для обрахунку пенсії з моменту виникнення права на виплату пенсії за віком, та зобов`язання здійснити такий перерахунок з 02.01.2019 згідно довідки, виданої ОАО "Варьеганнефтегаз" №01-39-ВНГ-975 від 18.07.2014 за період з 2000 по 2004 роки і довідки №01-39-ВНГ-976 від 18.07.2014 за період з 2005 по 2009 роки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення вимог частини 2 статті 19, частини 1 статті 46 Конституції України, частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відмовлено у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідок, виданих ОАО "Варьеганнефтегаз" від 18.07.2014 за №№01-39-ВНГ-975 і 01-39-ВНГ-976 про заробітну плату позивача за період з 2000 по 2004 роки і за період з 2005 по 2009 роки відповідно. На переконання позивача, вказані довідки відповідають усім вимогам та підтверджуються записами у трудовій книжці, а підстави щодо їх неврахування відсутні. За доводами позивача, Головне управління ПФУ в області в силу вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" наділене правом перевіряти обґрунтованість видачі поданих заявником (особою, яка звертається за призначенням пенсії) документів. Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у довідці та трудовій книжці у органу пенсійного фонду не має, відтак останні безпідставно не взяті для розрахунку розміру пенсії. Одночасно позивач стверджує, що саме на територіальні органи Пенсійного фонд України покладено обов`язок по здійсненню виплати пенсій з врахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість надання пенсійного забезпечення, виплата по яких не передбачена чинним законодавством, навіть за умови послідуючого відшкодування відповідних витрат Пенсійного фонду сторонніми особами чи самим пенсіонером як заявником. З наведених підстав вважає неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині відмови у проведенні перерахунку заробітної плати відповідно до заяви від 26.06.2019 для обрахунку пенсії, та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-3).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву із відповідними письмовими доказами, які надійшли на адресу суду 05.09.2019 (а.с.21-24, 25-56). В даному відзиві відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, та посилаючись на положення статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і пункт 2.1., 2.10. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, вказує на наступні обставини. Як відмітив відповідач, при обчисленні пенсії враховуються ті суми заробітної плати, які зазначені в довідках про заробітну плату, поданих пенсіонером для призначення пенсі. При цьому, довідка про заробітну плату (дохід) особи по 30.06.2016 видається виключно на підставі наявних первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату) підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. У зв`язку із тим, що відомості у довідках про заробітну, виданих 18.07.2014 ОАО "Варьеганнефтегаз" за №№01-39-ВНГ-975, 01-39-ВНГ-976, не підтверджено первинними документами Надвірнянським відділом обслуговування громадян направлено запит 02.08.2019 за №365 до Пенсійного фонду Російської Федерації про проведення перевірки заробітної плати, вказаних у спірних довідках. В свою чергу, листом від 07.08.2019 за №205/2П09 повідомлено позивача про направлення вищезгаданого запиту до Пенсійного фонду Російської Федерації для проведення перевірки, і після отримання відповіді буде проведено перерахунок пенсії із врахуванням спірних довідок про заробітну плату №№01-39-ВНГ-975, 01-39-ВНГ-976, виданих 18.07.2014 ОАО "Варьеганнефтегаз" на ім`я позивача. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши відзив на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

При розгляді справи встановлено, що з 02.01.2019 ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", підтвердженням чого є копія заяви призначення пенсії за віком від 29.03.2019 та рішення про призначення пенсії №092350001072 (а.с.25, 29).

Згідно розрахунку пенсії за віком, відповідачем при призначенні пенсії ОСОБА_1 враховано страховий стаж 34 роки 1 місяць 9 днів, в тому числі період трудової діяльності на території Російської Федерації ("Росія") з 08.02.1996 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 17.07.2008 (а.с.26).

Як свідчать записи у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 28.09.1976, копія якої міститься в матеріалах справи (а.с.41), ОСОБА_1 08.02.1996 прийнятий на роботу в ОАО "Варьеганнефтегаз" водієм автомобіля третього (з 01.03.2002 четвертого) класу (розряду) вахтово-експедиційним методом роботи.

У 17.07.2008 ОСОБА_1 звільнений з роботи в ОАО "Варьеганнефтегаз" за власним бажанням.

Позивач, 26.06.2019 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати, яку отримував позивач в період роботи з 2000 по 2004 роки і за період з 2005 по 2009 роки в ОАО "Варьеганнефтегаз", долучивши при цьому довідки ОАО "Варьеганнефтегаз" від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976 про заробітну плату, видані на ОСОБА_1 (а.с.50, 51, зворотній бік а.с.51).

Відповідач, листом від 07.08.2019 за №205/2П09 повідомив позивача про неможливість проведення перерахунку пенсії із урахуванням спірних довідок, оскільки такі не підтверджені первинними документами. Додатково вказав про направлення органом пенсійного фонду запиту до Пенсійного фонду Російської Федерації для проведення перевірки, і тільки після отримання відповіді буде проведено перерахунок пенсії із врахуванням довідок про заробітну плату, виданих 18.07.2014 ОАО "Варьеганнефтегаз" за №№01-39-ВНГ-975, 01-39-ВНГ-976 (а.с.15)

Не погоджуючись із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку пенсії за віком із врахуванням спірних довідок про заробітну плату від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і за №01-39-ВНГ -976 , позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Вказана норма Закону викладена в редакції Закону України "Про внесення зміни до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії" від 29.03.2016 за №1043-VIII, та являється чинною як на момент призначення позивачу пенсії так і на час звернення останнього із заявою про її перерахунок від 26.06.2019.

При цьому слід зауважити, що відповідно до пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону №1043-VIII, положення цього Закону поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим Законом.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування - тобто 15.04.2016 (пункт 1 розділу ІІ Прикінцевих положень вказаного Закону).

Враховуючи те, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 02.01.2019 і вищевказана норма не поширюється на позивача, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 за №3668-VI.

Так, згідно приписів частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (із змінами) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно абзацу 5 частини 1 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За змістом частини 1 статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (надалі по тексту також - Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку до заяви про призначення пенсії за віком надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Як встановлено судом та зазначалось вище, ОСОБА_1 26.06.2019 звернувся до Головного управління ПФУ в області із заявою, в якій просив врахувати при обчисленні пенсії довідки від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ -976 , видані ОАО "Варьеганнефтегаз" щодо заробітної плати позивача, яку отримував останній, працюючи на вказаному підприємстві в період з 2000 по 2004 роки та з 2005 по 2009 роки на території Російської Федерації (а.с.50, 51, зворотній бік а.с.51).

Досліджуючи вказані довідки судом з`ясовано, що позивач за час роботи у ОАО "Варьеганнефтегаз" отримав заробітну плату, обчислену у російських рублях: у 2000 році - 61 492,73; у 2001 році - 77 188,79; у 2002 році - 89 133,29; у 2003 році - 91 326,25; у 2004 році - 102 244,52 (згідно довідки від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975), а також у 2005 році - 107 771,53; у 2006 році - 112 957,62; у 2007 році - 127 322,38; у 2008 році - 135 788,25; у 2009 році - 84 365,69.

Водночас, зміст вказаних довідок свідчить про відрахування із сум заробітної плати за період з 2000 по 2003 роки і з 2005 по 2007 роки страхових внесків у Пенсійний фонд Російської Федерації, в той же час із заробітної плати, отриманої позивачем за період роботи у 2004 і 2008-2009 роки, відрахування страхових внесків не здійснювалось.

Спірні довідки видані ОАО "Варьеганнефтегаз" на підставі особових рахунків з а 2000-2004 роки (фонд №18 НГДУ "БН", фонд №28/2 УПНПиКРС) і 2005-2009 роки (фонд №19 НГДУ "БН", фонд №29/8 УПНПиКРС).

Разом з тим, дані довідки містять адресу місцезнаходження ОАО "Варьеганнефтегаз": Російська Федерація, Ханти-Мансійський округ - Югра, місто Радужний, буд 21; відповідний код юридичної особи - "ОГРН 1028601465067"; відомості номера платника податків і причин постановки на облік в податкових органах "ИНН/КПП 8609000160/99715001".

Отож, виходячи з аналізу відомостей зазначених у довідках від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976, та беручи до уваги положення підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1, якими встановлено вимоги до оформлення довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що такі довідки відповідають вимогам законодавства, так як видані на підставі особових рахунків, містять чітко визначені періоди роботи, за які здійснювалась виплата заробітної плати, суми заробітної плати, а також містять інформацію щодо місцезнаходження і адреси підприємства, яким видані такі довідки, Такі відомості в сукупності надають можливість органу пенсійного фонду провести звірку відповідності змісту довідок первинним документам.

Необхідно відмітити й те, що даний період роботи ОСОБА_1 підтверджується записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 28.09.1976.

Таким чином, судом не встановлено жодних підстав, які б викликали сумнів у достовірності даних, зазначених у довідка про заробітну плату від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976, виданих ОАО "Варьеганнефтегаз".

Як зазначено судом вище згідно розрахунку пенсії за віком, обчисленого ОСОБА_1 , відповідачем при призначенні пенсії враховано страховий стаж за весь період трудової діяльності в ОАО "Варьеганнефтегаз" на території Російської Федерації ("Росія"), зокрема, з 08.02.1996 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 17.07.2008 (а.с.26).

Втім, важливою являється та обставина, що із сум заробітної плати, яку отримував позивач у 2004 році та 2008-2009 роки в період роботи в ОАО "Варьеганнефтегаз", не здійснювалось відрахування страхових внесків у Пенсійний фонд Російської Федерації.

Суд зауважує, що приписами частини 1 статті 40 Закону №1058 передбачено одну із важливих умов для зарахування заробітної плати для обчислення пенсії - отримання такої заробітної плати в період роботи, який підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1 статті 24 Закону України №1058).

Тобто, законодавцем чітко передбачений обов`язок сплати за період трудової діяльності особи страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для набуття права на врахування такого періоду до страхового стажу та можливості зарахування заробітної плати для обчислення пенсії за весь період такого страхового стажу.

Враховуючи те, що із заробітної плати, отриманої позивачем у 2004 році та 2008-2009 роки в період роботи в ОАО "Варьеганнефтегаз", не здійснювалось відрахування страхових внесків, відповідно до довідок від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976, суд дійшов висновку про відсутність підстав для врахування заробітної плати за вказаний період для обчислення пенсії ОСОБА_1 за такий період страхового стажу.

В той же час суд вказує на наявні правові підставі для врахування для обчислення пенсії позивача, заробітної плати, отриманої останнім у 2000-2003 роках і 2005-2007 роках у період роботи в ОАО "Варьеганнефтегаз", та із сум якої здійснювалася сплата страхових внесків, відповідно до довідок від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ -976 , оскільки такі містять всі необхідні відомості, передбачені чинним законодавством.

Відповідач, обґрунтовуючи заперечення стосовно позовних вимог ОСОБА_1 , наводить аргументи щодо необхідності підтвердження спірних довідок про заробітну плату, первинними документами, у зв`язку з чим органом пенсійного фонду вчинено наступні дії.

Зокрема, Надвірнянським відділом обслуговування громадян 02.08.2019 направлено до Управління Пенсійного фонду Російської Федерації Ханти-Мансійського автономного округу запит за №365 про проведення перевірки заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 в період роботи з 2000 по 2009 роки в ОАО "Варьеганнефтегаз" (а.с.53).

Так, за змістом частини третьої статті 44 Закону № 1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пунктом 4.1, 4.2. розділу ІV Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

Отже, з наведеного слідує, що органи Пенсійного фонду мають право перевіряти обґрунтованість видачі, в даному випадку довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках.

Керуючись вищенаведеними положеннями законодавства, а також на підставі статті 10 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992, відповідач звернувся із відповідним запитом до Пенсійного фонду Російської Федерації з метою підтвердження даних, вказаних у довідках про заробітну плату позивача.

На переконання суду, спірні довідки, долучені позивачем 26.06.2019 до заяви для врахування у обчисленні розміру пенсії не викликають сумніву щодо обґрунтованості їх видачі ОАО "Варьеганнефтегаз" та достовірності відомостей, які містяться в таких довідках.

Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у довідках від 18.07.2014 та трудовій книжці, або які обґрунтовано ставили під сумнів окремі частини відомостей зазначених у таких документах, Головним управління Пенсійного фонду України в області суду при розгляді справи не надано.

Відповідач у даній справі не обґрунтував свої дії жодним нормативно-правовим актом, який би надавав органу пенсійного фонду право до перевірки обґрунтованості видачі поданих заявником (особою, яка звертається за призначенням пенсії) документів, оформлених на його ім`я підприємством, установами та організаціями, не вирішувати питання про призначення чи перерахунок пенсії, виходячи із змісту таких документів, які за формою і змістом відповідають встановленим вимогам.

Разом з тим, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у випадку отримання інформації/відповіді від Управління Пенсійного фонду Російської Федерації Ханти-Мансійського автономного округу за наслідками проведеної перевірки, яка суперечитиме відомостям, які містяться у довідках від 18.07.2014 за №№01-39-ВНГ-975, 01-39-ВНГ-976, не позбавлене можливості переглянути розмір пенсії ОСОБА_1 , шляхом проведення відповідного перерахунку на правових підставах у відповідності до вимог чинного законодавства.

Так, положення частини 1 статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і частини 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії; суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відтак, подаючи ОСОБА_1 в орган пенсійного фонду довідок для визначення належного розміру пенсії, а також подання їх в суд для вирішення публічно-правового спору, із відомостями, які в майбутньому не будуть підтверджені, буде мати правовим наслідком застосування коментованих вище положень Закону.

Крім того, довідками, виданими 18.07.2014 ОАО "Варьеганнефтегаз" за №01-39-ВНГ-975, 01-39-ВНГ-976, і дорученими ОСОБА_1 до адміністративного позову, позивач обґрунтовує власні доводи і обставини виплати відповідного розміру заробітної плати, які не взяті до уваги відповідачем. Копії таких документів оформлені ОСОБА_1 в порядку вимог статті 94 КАС України, на них виконаний особистий підпис позивача, вказано його прізвище і ініціали та дата засвідчення копії на відповідність оригіналам.

Отже, в розгляді даної справи таким довідкам про заробітну плату ОСОБА_1 , виданих 18.07.2014 ОАО "Варьеганнефтегаз" за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ -976 , судом надано статус письмового доказу у розгляді адміністративної справи №300/1711/19.

Варто відзначити, що за змістом частини 1 статті 384 Кримінального кодексу України подання суду завідомо недостовірних або підроблених доказів, караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Незважаючи на вказане вище, суд відзначає таке: Європейський суд з прав людини (надалі по тексту також - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі по тексту також - Конвенція) з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Водночас положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

З огляду на проаналізовані норми законодавства, оцінюючи в сукупності встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку заробітної плати відповідно до заяви від 26.06.2019 для обрахунку пенсії з моменту виникнення права на виплату пенсії за віком, та зобов`язання здійснити такий перерахунок з 02.01.2019 згідно довідки, виданої ОАО "Варьеганнефтегаз" від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ -975 за період з 2000 по 2004 роки і довідки від 18.07.2014 №01-39-ВНГ-976 за період з 2005 по 2009 роки, підлягають до часткового задоволення.

При цьому, слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з моменту виникнення права на виплату пенсії за віком, із врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії, за період з 2000 по 2003 і з 2005 по 2007, відповідно до довідок від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976, виданих ОАО "Варьеганнефтегаз", та зобов`язати здійснити такий перерахунок з 02.01.2019 відповідно до вказаних довідок. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що позивач за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 768,40 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься квитанція від 13.08.2019 за №0.0.1434321129.1 (а.с.4).

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 576,30 гривень, що пропорційно становить 75 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.

Сторонами не подано до суду будь яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з моменту виникнення права на виплату пенсії за віком, із врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період з 2000 по 2003 роки і з 2005 по 2007 роки, відповідно до довідок від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976, виданих ОАО "Варьеганнефтегаз".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.01.2019, із врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період з 2000 по 2003 роки і з 2005 по 2007 роки, відповідно до довідок від 18.07.2014 за №01-39-ВНГ-975 і №01-39-ВНГ-976, виданих ОАО "Варьеганнефтегаз".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) сплачений судовий збір в розмірі 576,30 гривень (п`ятсот сімдесят шість гривень тридцять копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ), АДРЕСА_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.