
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
16 вересня 2019 р. Справа № 120/2546/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса Михайла Богдановича, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ
07.08.2019 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача, щодо відмови у задоволенні заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію по 2 групі інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, заподіяних здоров`ю під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 21.07.1987 по 20.08.1987 року згідно поданої заяви від 26.06.2019 року на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати відповідача призначити та виплачувати з 26.06.2019 року пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботою по ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої у розмірі відшкодування фактичних збитків, заподіяних здоров`ю під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 21.07.1987 по 20.08.1987 року відповідно до довідки Укртелекому від 08.02.2001 № 10/45, довідки вузлу зв`язку від січня 2001 № 13, довідки вузлу зв`язку Укрпошта від 21.07.1987 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 26 червня 2019 року позивач звернувся із заявою до Барського відділу обслуговування Головного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії із урахуванням заробітної плати, отриманої в період з 21.07.1987 по 20.08.1987 року, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Листом відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 04.07.2019 № 29/02-1-42 позивача повідомлено, що він отримує пенсію за віком. Також в листі зазначено, що провести перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності не має законних підстав, оскільки довідка видана Барським вузлом зв`язку на яку посилається позивач, не підтверджена первинними документами.
Не погоджуючись із вказаними діями, з метою зобов`язання відповідача призначити та виплачувати бажану для ОСОБА_1 пенсію, позивач звернулася з цим позовом до суду.
На думку позивача, протиправність відмови обґрунтовується тим, що відповідач безпідставно відмовився врахувати довідку про заробітну плату яка подана разом із заявою. Позивач зазначив, що належність поданої довідки як документу про заробітну плату підтверджується рішеннями судів у справі № 125/2393/13, зокрема постановою Барського районного суду Вінницької області від 08.11.2013, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.02.2014.
Ухвалою від 12.08.2019 року відкрито провадження у адміністративний справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено до судового розгляду на 12:00 год 12.09.2019 року. Також сторонам запропоновано у заявах по суті справи надати пояснення щодо процесуального питання пов`язаного із належністю (неналежністю) відповідача, оскільки позивач перебуває на обліку Барського відділу Пенсійного фонду але позов подано до ГУ ПФУ у Вінницькій області. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
29.08.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому висловлено прохання відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Обґрунтовуючи підстави для подання відзиву відповідач зазначив, що з 01.03.2013 року відповідно до постанови суду від 08.11.2013 року у справі № 125/2393/13 позивачу проведено перерахунок та виплату пенсії як інваліду 3 групи внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Оскільки з 01.10.2017 року розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» становив більший ніж по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до матеріалів пенсійної справи.
На думку відповідача, провести перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків, заподіяних здоров`ю під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по 2 групі інвалідності із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 21.07.1987 по 20.08.1987 року відповідно до довідки Барського вузлу зв`язку немає законних підстав, оскільки довідка не підтверджена первинними документами.
12.09.2019 року до суду надійшла заява від ОСОБА_1 про розгляд справи без участі. Також разом із заявою надані пояснення на виконання ухвали суду від 12.08.2019 року, щодо процесуального питання пов`язаного із належністю (неналежністю) відповідача.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, ухвалу від 12.08.2019 року отримав 14.08.2019 року, що підтверджується повідомленням про отримання.
Частиною 1 статті 205 КАС України визначено, що неявка в судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження.
Водночас, при ухваленні судового рішення в порядку письмового провадження слід враховувати особливості складення повного тексту судового рішення.
Так, при ухваленні судового рішення суд застосовує положення ч. 4 ст. 243 КАС України, якою передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Разом із тим, суд бере до уваги норму ч. 5 ст. 250 КАС України, згідно із якою датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, аналіз приписів статей 243 та 250 КАС України дає підстави для висновку, що у разі постановлення рішення у письмовому провадженні воно має бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення строку розгляду відповідної справи. При цьому, дата ухвалення рішення в порядку письмового провадження має співпадати із датою складення повного рішення. Тому рішення у цій справі прийнято у порядку письмового провадження в межах строків розгляду справи (не більше 60 днів із дня відкриття провадження у справі) 16.09.2019 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 06.02.2019 року Вінницькою обласною державною адміністрацією (а.с.3).
Постановою Барського районного суду Вінницької області від 08.11.2013 по справі № 125/2393/13 задоволено повністю позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним дії управління ПФУ щодо перерахунку та виплати пенсії як інваліду 3 групи та зобов`язано відповідача призначити та виплатити пенсію відповідно до ч. 4 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.18-19).
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.02.2014 по справі № 125/2393/13 постанову Барського районного суду Вінницької області від 08.11.2013 залишено без змін (а.с.21-22).
Зазначені судові рішення прийняті за позовом ОСОБА_1 в цей період коли позивач був особою із ІІІ групою інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із ступенем втрати працездатності 55 %. При цьому, встановлення факту отримання позивачем заробітної плати при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС суди враховували довідку Укртелекому від 08.02.2001 № 10/45, довідки вузлу зв`язку від січня 2001 № 13, довідки вузлу зв`язку Укрпошта від 21.07.1987 року (а.с. 19, 22).
Після цього, у відповідності до довідки МСЕК серії 12 ААБ № 081417 від 26.09.2018 року позивачу встановлено 2 групу інвалідності безстроково. Причина інвалідності: захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.10).
Довідкою МОЗ України про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА № 041793 від 26.09.2018 року позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності 80% безстроково (а.с.11)
Згідно експертного висновку Вінницької регіональної міжвідомчої експертної комісії від 19.05.2001 року № 256 встановлено, що захворювання позивача пов`язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.12).
На підставі довідки Укртелекому від 08.02.2001 № 10/45 виданої позивачу встановлено, що ОСОБА_1 з 21.07.1987 року був відряджений Барським районним вузлом зв`язку відповідно до наказу Управління зв`язку від 16.08.1987 № 7/12 в м. Прип`ять для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і за цей період виплачена заробітна плата в 4-х кратному розмірі (а.с.13).
Відповідно до довідки вузла зв`язку «Укрпошта» від січня 2001 № 13, ОСОБА_1 була виплачена заробітна плата в сумі 1235,31 крб. згідно книги обліку розрахунків заробітної плати за 1987 рік за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.14).
Довідкою вузла зв`язку «Укрпошти» встановлено, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Прип`ять з 21.07.1987 по 20.08.1987 року на посаді інженера зв`язку виплачена заробітна плата в сумі 1400,31 крб. з урахуванням коефіцієнта 4 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (а.с.17).
Актом зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату гр. ОСОБА_1 від 02.03.2012 року встановлено неможливість здійснити розподіл суми 1235,31 руб. Зазначеної в графі «чорнобильські», в зв`язку із відсутністю первинних документів по нарахуванню заробітної плати (а.с.15-16).
Щодо виду та розміру пенсії, що отримував позивач, то листом Пенсійного фонду України від 05.03.2019 № 2977/Г-109 позивача повідомлено, що оскільки розмір пенсії по 2 групі інвалідності менший за розмір пенсії визначений на виконання рішення суду від 08.11.2013 року, тому пенсія виплачується в попередньому розмірі.
Також повідомлено, що при проведенні перевірки пенсійної справи позивача, встановлено, що ОСОБА_1 доцільніше отримувати пенсію по інвалідності обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсійну справу приведено у відповідності до вимог чинного законодавства та виплачено доплату по перерахунку пенсії з 01.10.2017 року (а.с.23-24).
26 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Барського відділу обслуговування ГУ ПФУ у Вінницькій області, щодо перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати отриманої в період з 21.07.1987 по 20.08.1987 року, як ліквідатору наслідків ЧАЕС (а.с.25).
Листом відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 6 від 04.07.2019 № 29/02-1-42 позивачу відмовлено в переході з пенсії за віком на пенсію по інвалідності, у зв`язку з тим, що довідка видана Барським вузлом зв`язку не підтверджена первинними документами (а.с.26).
Незгода позивача із такою відмовою зумовила його звернення до суду із цим адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон від 09.07.2003 № 1058-IV) зазначено, що особа, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі Закон від 28.02.1991 № 796-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону від 28.02.1991 № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Пунктом 1 та пунктом 4 частини 3 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210), пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Крім того, відповідно до пункту 5 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, право на розрахунок пенсії по інвалідності за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Встановлено, що відповідач відмовив позивачу у переведені з пенсії за віком на пенсію по інвалідності, у зв`язку з тим, що довідки подані позивачем з метою підтвердження розмірі заробітної плати отримуваної під час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не підтверджені первинними документами.
Однак суд критично оцінює такі аргументи відповідача, оскільки факт отримання позивачем як учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 21.07.1987 року по 20.08.1987 року заробітної плати в 4-х кратному розмірі підтверджується довідкою Укртелекому від 08.02.2001 № 10/45 та довідкою вузла зв`язку Укрпошта від 21.07.1987 року.
Крім того, питання щодо належності, допустимості та достовірності зазначених довідок як доказів отримуваної позивачем заробітної плати з метою їх врахування при призначенні пенсії на підставі Закону від 28.02.1991 № 796-XII, вже був предметом оцінки судом при розгляді іншої справи.
Зокрема у справі № 125/2393/13 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України, постановою Барського районного суду Вінницької області від 08.11.2013 року зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Барському районі провести перерахунок та виплату позивачу пенсію, як інваліду 3 групи, внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.02.2014 по справі № 125/2393/13 постанову Барського районного суду Вінницької області залишено без змін.
Рішенням суду першої та апеляційної інстанцій у вказаній справі (№ 125/2393/13) встановлено, що прийняття позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 21.07.1987 року по 20.08.1987 року та отримання ним заробітної плати в 4-кратному розмірі, а саме 1235,31 підтверджується довідкою Укртелекому № 10/45 від 08.02.2001 року, довідкою вузла зв`язку «Укрпошта» № 13 від січня 2001 року, актом зустрічної перевірки від 02.03.2012 року, довідкою вузла зв`язку «Укрпошта» від 21.07.1987 року, в якій зазначено розмір виплаченої зарплати позивачу за період його перебування в зоні відчуження та підставу оплати - виходячи з 6-ти годинного робочого дня та 6-ти годинного робочого тижня. Крім цього, з метою перевірки достовірності вказаних довідок, судом першої інстанції у справі № 125/2393/13 допитано свідків.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на викладене, обставини щодо отримання позивачем заробітної плати під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 21.07.1987 року по 20.08.1987 року та її розміру додатково підтверджується рішеннями судів у іншій адміністративній справі, у якій їх встановлено щодо позивача. Відтак, суд критично оцінює посилання відповідача на неналежність поданих позивачем довідок як доказів отримання позивачем заробітної плати.
Враховуючи вище викладене та беручи до уваги те, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по 2 групі інвалідності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд не встановив факту їх понесення сторонами у справі, оскільки документального підтвердження таких витрат не надано.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШІВ
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по 2 групі інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, заподіяних здоров`ю під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 21.07.1987 по 20.08.1987 року, згідно поданої заяви від 26.06.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 26.06.2019 року пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, обчисленої у розмірі відшкодування фактичних збитків, заподіяних здоров`ю під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 21.07.1987 по 20.08.1987 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Богоніс Михайло Богданович