Постанова № 84249541, 12.09.2019, Устинівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
403/421/19
Номер документу
84249541
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 403/421/19

Провадження № 3/403/116/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2019 р. Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі :

головуючого судді: Годованець І. А.

при секретарі: Дорошенко В.В.

з участю:

прокурора: Павлюченко Л. В.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка матеріали об`єднаної справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від сектору протидії корупції Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , народилася: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Сонцеве Устинівського району Кіровоградської області, українка, громадянка України, освіта вища, одруженої, не судимої, землевпорядник Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровограсдької області, зареєстрованої жителем за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , протокол про адміністративне правопорушення: за №260/19 від 05 серпня 2019 р.; протокол про адміністративне правопорушення: за №261/19 від 05 серпня 2019 р.

за корупційне діяння, передбачене ч.1 ст.172-6 КпАП України,-

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до розпорядження Степанівського сільського голови за №44 від 13 червня 2016 року, ОСОБА_1 призначено з 14 червня 2016 року на посаду спеціаліста ІІ категорії (землевпорядник) Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області та присвоєно п`ятнадцятий ранг в межах сьомої категорії.

Частиною 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Згідно примітки до ст.172-6 КпАП України, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Таким чином, ОСОБА_1 , спеціаліст ІІ категорії (землевпорядник) Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області є суб`єктом декларування та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, в тому числі передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України. З 01 січня 2018 року у ОСОБА_1 виникло зобов`язання подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, так як станом на 00 год. 00 хв. 01 січня 2018 року є суб`єктом декларування відповідно до п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", на яку поширюється дія цього Закону про обов`язок подати декларацію за 2017 рік у період з 00 год. 00 хв. 01 січня 2018 року включно до 00 год. 00 хв. 01 квітня 2018 року. Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларацій за 2017 рік ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, декларація опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі Національного агентства 23 липня 2019 року об 22 год. 42 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації. Таким чином, ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, несвоєчасно без поважних причин подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим ОСОБА_1 вчинила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172 - 6 КпАП України.

З 01 січня 2019 року у ОСОБА_1 виникло зобов`язання подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, так як станом на 00 год. 00 хв. 01 січня 2019 року є суб`єктом декларування відповідно до п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", на яку поширюється дія цього Закону про обов`язок подати декларацію за 2018 рік у період з 00 год. 00 хв. 01 січня 2019 року включно до 00 год. 00 хв. 01 квітня 2019 року. Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларацій за 2018 рік ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, декларація опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі Національного агентства 09 квітня 2019 року об 11 год. 07 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації. Таким чином, ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, несвоєчасно без поважних причин подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим ОСОБА_1 вчинила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172 - 6 КпАП України.

У судовому засіданні прокурор Павлюченко Леся Валеріївна вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні корупційного діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України встановлена дослідженими під час судового розгляду справи доказами та матеріалами справи. Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларацій за 2018 рік та за 2019 рік ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, декларація опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі Національного агенства після кінцевої дати подачі такої декларації. ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, несвоєчасно без поважних причин подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим ОСОБА_1 вчинила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172 - 6 КпАП України адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні корупційного діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України не визнала в повному обсязі і пояснила, що відповідно до попередження їй було відомо про обов`язок опубліковати (подати) декларацію шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі Національного агенства до кінцевої дати подачі такої декларації. 21 березня 2018 року при поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік через технічні складнощі з ЕПЦ її письмово було повідомлено про необхідність заміни на новий ЕПЦ. З 21 березня по 01 квітня 2018 року новий ЕПЦ не виготовила, причини пояснити не може. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік була подана на веб-ресурсі Національного агенства 23 липня 2019 року. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік працівником сільської ради була помилково подана на веб-ресурс Державної фіскальної Служби України. Повторно декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік була подана на веб-ресурсі Національного агенства 09 квітня 2019 року.

Статтею 36 КпАП України передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень. Матеріалами справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за корупційне діяння, передбачене ч.1 ст.172-6 КпАП України, протокол про адміністративне правопорушення: за №260/19 від 05 серпня 2019 р.; протокол про адміністративне правопорушення: за №261/19 від 05 серпня 2019 р., відповідно до ст.36 цього Кодексу, підлягають одночасному судовому розгляду в одному провадженні.

У письмовому поясненні ОСОБА_1 уповноважену особу правоохоронного органу повідомлено про обставини несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та зазначену причину не подання декларації.

Частиною 1 ст. 172-6 КпАП України передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

По справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 характеризується посередньо.

Обставинами, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 вважається: щире каяття, до кримінальної та адміністративної відповідальності не притягувалася. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 - не встановлено. Вина ОСОБА_1 у вчиненні корупційного діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 підтверджується: електронною декларацією за 2017 рік та за 2018 рік поданою до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» поданої після кінцевої дати подачі такої декларації та письмовим поясненням ОСОБА_1 .

Матеріалами справи про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до попередження було достовірно відомо про обов`язок опубліковати (подати) декларацію шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі Національного агенства до кінцевої дати подачі такої декларації. 21 березня 2018 року при поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік через технічні складнощі з ЕПЦ ОСОБА_1 письмово було повідомлено про необхідність заміни на новий ЕПЦ. З 21 березня по 01 квітня 2018 року ОСОБА_1 маючи можливість та достатнній для цього час новий ЕПЦ не виготовила, причини пояснити не може. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік була нею подана на веб-ресурсі Національного агенства 23 липня 2019 року. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік працівником сільської ради була помилково подана на веб-ресурс Державної фіскальної Служби України. Повторно декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік була подана на веб-ресурсі Національного агенства 09 квітня 2019 року. Заслухавши прокурора Павлюченко Лесю Валеріївну, правопорушника ОСОБА_1 , ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що під час судового розгляду справи встановлено вчинення ОСОБА_1 несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України. Враховуючи характер та обставини вчиненого адміністративного правопорушення щодо зобов`язання подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, особу ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В статті 247 КпАП України зазначено обставини, що виключають провадження в справі про адміністративні правопорушення, зокрема: відсутність події і складу адміністративного правопорушення; недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку; неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу; наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або не скасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі. Відповідно до ч.3 ст.38 КпАП України, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Таким чином, положеннями ст.247 КпАП України передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу. Зі змісту наведених правових норм вбачається, що закриття провадження на підставі п.7 ст. 247 КпАП України можливе за одночасної наявності певних умов, а саме вчинення адміністративного правопорушення та сплив строку, встановленого статтею 38 цього Кодексу, перебіг якого розпочинається з дня вчинення адміністративного правопорушення (при триваючому правопорушенні - з дня його виявлення). У резолютивній частині листа голови комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності А. Кожем`якіна за №04-18/10-1584 від 11 вересня 2018 року (Голові Національної поліції України Князєву С.М.) зазначено: Одночасно повідомляємо, що відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», комітет з питань, віднесених до предметів їх відання, мають право надавати розяснення щодо застосування положень Законів України, однак такі розяснення не мають статусу офіційного тлумачення.

Таким чином, лист комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності за №04-18/10-1584 від 11 вересня 2018 року не є джерелом права.

Уповноваженою особою органу внутрішніх справ протокол про адміністративне правопорушення щодо зобов`язання подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік у відношенні ОСОБА_1 за корупційне діяння, передбачене ч.1 ст.172-6 КпАП України складено 05 серпня 2019 року. Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 у вчиненні корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України подано до Устинівського районного суду Кіровоградської області 09 серпня 2019 року. Рішенням ЄСПЛ від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» визначено концепцію якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності порушує вимогу «якості закону». Якщо національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків осіб, національні органи зобов`язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Таким чином, вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи. У справі про адміністративне правопорушення перебіг строку можливого притягнення до адміністративної відповідальності правопорушника ОСОБА_1 за корупційне діяння, передбачене ч.1 ст.172-6 КпАП України, наступає з 09 квітня 2019 року, тобто з дати подання електронної декларації за 2018 рік до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Пунктом 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення пов`язані з корупцією» за №13 від 25 травня 1998 року передбачено, що відповідно до ст.38 КпАП адміністративне стягнення може бути накладено на винну особу не пізніш як через два місяці з дня вчинення корупційного правопорушення, при триваючому правопорушенні - через два місяці з дня його виявлення, а також не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи чи про її закриття за наявності в діях особи ознак корупційного правопорушення. Будь-яке поновлення, продовження чи зупинення перебігу таких строків КпАП не передбачено. Тому в разі закінчення строків накладення адміністративного стягнення провадження у справі має бути закрито. ОСОБА_1 визнано винною у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, тобто, корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України. Закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення на підставі п.7 ст. 247 КпАП України, можливе лише за умови встановлення судом вчинення особою винної протиправної дії чи допущення винної протиправної бездіяльності, що підпадає під ознаки адміністративного правопорушення. Відповідно до положень ч.3 ст.38 КпАП України, строки накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення закінчилися 09 липня 2019 року. А отже, після 09 липня 2019 року, в розумінні п.7 ч.1 ст.247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні правопорушника ОСОБА_1 не могло бути розпочато, а розпочате підлягало закриттю. Cтаттею 40-1 КпАП України встановлено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Керуючись ст.ст.172-6, 221, 276, 38, 247, 284 КпАП України, суд,-

П О С Т А Н О В И В : ОСОБА_1 визнати винною та призначити адміністративне стягнення за корупційне діяння, передбачене ч.1 ст.172-6 КпАП України у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить в сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп. (отримувач коштів: УК в Устин.р-ні/Устинів.р-н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 36735129, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО): 899998; рахунок: 31114106011423 (Адміністративні штрафи та інші санкції); код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 у вчиненні корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України провадженням закрити щодо зобов`язання подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, так як адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО):899998; рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена або на неї може бути внесено подання прокурора до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Устинівського районного суду

Кіровоградської області І. А. Годованець