
Справа № 686/8660/19
Провадження № 1-кс/686/12297/19
У Х В А Л А
02 вересня 2019 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Марцинкевич С.А., з участю секретаря судового засідання Демянової О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора відділу прокуратури Хмельницької області Лунь Ю.А., про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 32019240000000011,
ВСТАНОВИВ:
02.09.2019 року прокурор відділу прокуратури Хмельницької області Лунь Ю.А. звернулася до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів які перебувають у володінні Хмельницької митниці ДФС за адресою: м. Хмельницький, вул. Пілотська, 2, та/або митного посту «Хмельницький-центральний» Хмельницької митниці ДФС за адресою: м. Хмельницький, вул. Північна, 95/1, з можливістю вилучення оригіналів документів.
В обґрунтування даного клопотання прокурором зазначено, що слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32019240000000011 від 26.02.2019 за фактом вчинення службовими особами ПП «Аслан-Текстиль» та іншими невстановленими особами кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, службові особи ПП «Аслан-Текстиль», за попередньою змовою із невстановленими особами, у період 2016-2019 років, шляхом відображення неправдивих даних в документах, що подавались до Хмельницької митниці ДФС для проведення митного оформлення імпортованих товарів, умисно ухились від сплати мита та податку на додану вартість у загальній сумі 4 797 671 грн., чим завдали державі збитки в особливо великих розмірах.
Досудовим слідством встановлено, що у період 2016-2019 років, ПП «Аслан-Текстиль» ввезено на митну територію України товар ««пряжа, обладнання для виробництва тканини (полотна)» на суму 248 млн. грн., яка в подальшому використовувалась, як сировина на власному виробництві по виготовленню тканин. Придбання пряжі проводилось від єдиного постачальника - нерезидента Туреччини «ASLAN GIYIM SANAYI VE TICARET LTD. STI», митне оформлення відбувалось на митному посту «Хмельницький-центральний» Хмельницької митниці ДФС. Послуги по декларуванню (послуги митного брокера) надавались ТОВ "Агрос КнК".
Так, у вказаний період часу від імені ПП «Аслан-Текстиль» до митного посту «Хмельницький-центральний» Хмельницької митниці ДФС подавались вантажно-митні декларації, які містили недостовірні відомості, в частині визначення неправильного коду УКТЗЕД, що дозволило підприємству неправомірно застосувати нульову ставку мита та призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану. Зокрема, в експортних деклараціях, інвойсах (рахунках-фактурах), СМR, сертифікатах походження, тощо продавцем товарів визначено код товару як 5205130090 (пряжа бавовняна з вмістом бавовни 85 мас.% або більше) та 5509530000 (пряжа із синтетичних штапельних волокон), по яких згідно митного законодавства України при імпорті застосовується ставка мита 4%, однак з метою ухилення від сплати мита та заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість декларантом у вантажно-митних деклараціях зазначено код товару 5206110000 (пряжа бавовняна, з вмістом бавовни менш ніж 85%), 5402470000 (нитки комплексні синтетичні) та 5205130010 (пряжа бавовняна (крім швейних ниток) з вмістом бавовни 85 мас.% або більше), по яких згідно митного законодавства України при імпорті застосовується 0% ставка мита.
Використання зазначеної схеми дозволило підприємству не сплатити державного мита у сумі 3 998 059,31 грн. та податку на додану вартість у сумі 799 612 грн., що в загальному складає 4 797 671 грн. податків та митних платежів, що підтверджується висновками аналітичного дослідження №12/7/22-01-16-09 від 25.02.2019 фінансово-господарської діяльності ПП «Аслан-Текстиль» з питань дотримання вимог податкового та митного законодавства України за період 2016-2019 років.
Крім того, відповідно до інформації Хмельницької митниці ДФС автоматизованою системою управління ризиками (АСУР) згенеровано проведення митних формальностей щодо наступних вантажно-митних деклараціях: UA400050000/2016/013853 від 05.10.2016; UA400030/2018/017621 від 19.09.2018; UA400030/2019/005270 від 01.02.2019; UA400030/2019/005174 від 01.02.2019; UA400030/2019/005170 від 01.02.2019; UA400030/2019/005272 від 01.02.2019; UA400030/2017/009886 від 23.06.2017; UA400030/2017/013441 від 22.08.2017; UA400030/2018/017968 від 25.09.2018; UA400030/2018/013209 від 17.07.2018; UA400030/2018/013327 від 18.07.2018; UA400030/2018/016329 від 31.08.2018;
На даний час, у кримінальному провадженні виникла необхідність в отриманні документів на підставі яких здійснювались митні формальності по вище вказаних митних деклараціях, які знаходяться на території Хмельницької митниці ДФС за адресою: м. Хмельницький, вул. Пілотська, 2, та/або митного посту «Хмельницький-центральний» Хмельницької митниці ДФС за адресою: м. Хмельницький, вул. Північна, 95/1.
В судове засідання прокурор не з'явився, подав заяву в якій просив розгляд клопотання проводити без його участі та задовільнити з викладених у ньому підстав.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню виходячи із наступного.
Прокурором наведено підстави, передбачені ч.ч. 2, 5, 6 ст. 163 КПК України, зокрема, що речі та документи, доступ до яких просить надати прокурор, в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як доказ в кримінальному провадженні, існує загроза їх знищення, тому слідчий суддя розглядає клопотання прокурора без виклику представників осіб, у володінні яких вони знаходяться.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, оскільки іншими способами встановити та довести обставини, які передбачається довести за їх допомогою, неможливо.
Разом з цим, вимога слідчого щодо вилучення оригіналів документів необґрунтована (п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України), а тому вилученню підлягають лише копії документів.
Керуючись ст. ст. 163, 164 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити частково.
Надати прокурору відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Хмельницької області раднику юстиції Лунь Юлії Анатоліївні, старшому слідчому з ОВС третього відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області старшому лейтенанту податкової міліції Родичу Ярославу Анатолійовичу, старшому слідчому з особливо важливих справ другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області підполковнику податкової міліції Столярчуку Вадиму Вікторовичу, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні Хмельницької митниці ДФС (м. Хмельницький, вул. Пілотська, 2), та митного посту «Хмельницький-центральний» Хмельницької митниці ДФС (м. Хмельницький, вул. Північна, 95/1), а саме до документів, на підставі яких здійснювались митні формальностіпо деклараціях UA400050000/2016/013853 від 05.10.2016; UA400030/2018/017621 від 19.09.2018; UA400030/2019/005270 від 01.02.2019; UA400030/2019/005174 від 01.02.2019; UA400030/2019/005170 від 01.02.2019; UA400030/2019/005272 від 01.02.2019; UA400030/2017/009886 від 23.06.2017; UA400030/2017/013441 від 22.08.2017; UA400030/2018/017968 від 25.09.2018; UA400030/2018/013209 від 17.07.2018; UA400030/2018/013327 від 18.07.2018; UA400030/2018/016329 від 31.08.2018, з можливістю вилучення копій таких документів.
В задоволенні решти вимог, - відмовити.
Уповноваженим особам Хмельницької митниці ДФС (м. Хмельницький, вул. Пілотська, 2), та митного посту «Хмельницький-центральний» Хмельницької митниці ДФС (м. Хмельницький, вул. Північна, 95/1) забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити копії зазначених документів.
Ухвала діє по 01 жовтня 2019 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, згідно з положеннями цього Кодексу, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: