
Справа № 766/15723/17
н/п 2-а/766/245/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
за участю секретаря Красновського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим від імені та в інтересах ОСОБА_2 , до в.о.заступника начальника Херсонської митниці ДФС начальника УПМП Козюберда Володимира Віталійовича, третя особа без самостійних вимог - Митниця ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання дій протиправними та скасування постанови у справі про порушення мирних правил,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що 12.04.2017 року державним інспектором відділу митного оформлення №4 митного поста «Херсон-центральний» Херсонської митниці ДФС було складено протокол про порушення митних правил №0074/50800/17 відносно позивача. За результатами розгляду даного протоколу 31.08.2017 року відповідачем винесено постанову №0074/50800/17 в справі про порушення митних правил, якою позивача визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст.477 МК України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 гривень. Позивач вважає, що вказана постанова є незаконною, оскільки винесена без повного та належного дослідження всіх обставин справи, без дотримання принципу рівності перед законом. ОСОБА_2 зазначає, що відповідач при винесенні постанови користувався лише припущеннями та здогадками, не маючи жодного доказу, який би вказував на порушення позивачем чинного митного законодавства України. Позивач не вчиняв жодних протиправних дій, та не мав на меті порушувати вимоги митного законодавства України. У зв`язку з викладеним, просить визнати дії виконуючого обов`язки заступника начальника Херсонської митниці ДФС начальника Управління протидії митних правопорушенням Козюберди Володимира Віталійовича щодо притягнення позивача до відповідальності у справі про порушення митних правил №0074/50800/17 за ст.477 МК України протиправними та скасувати вказану постанову.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 18.09.2017 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.06.2018 року вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 04.09.2018 року здійснено перехід зі спрощеного позовного провадження без виклику сторін у спрощене позовне провадження з викликом сторін.
Відповідачем подано 20.07.2018 року відзив на адміністративний позов, який не визнає в повному обсязі. Згідно відзиву, 12.04.2017 близько 18:15 год. у зону митного контролю КПВВ «Чаплинка» митного поста «Херсон-центральний» Херсонської митниці ДФС заїхав транспортний засіб марки «VAZ - 2103», р.н. НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу - Україна, VIN код № НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , який слідував з вільної економічної зони «Крим» на материкову частину України разом із громадянкою України ОСОБА_4 . Під час здійснення прикордонно-митного контролю встановлено факт незаконного переміщення транспортного засобу марки «VAZ-2103», р.н. НОМЕР_1 , під керуванням громадянина ОСОБА_2 з території вільної економічної зони «Крим» до Російської Федерації та у зворотному напрямку, що підтверджується квитками на паром № 705526 від 28.03.2017, №854970 від 12.04.2017. Під час опитування громадянин ОСОБА_2 зазначив, що 28.03.2017 на транспортному засобі через КПВВ «Чаплинка» виїхав до вільної економічної зони «Крим», потім на територію РФ через паромну переправу сполученням порт «Керч» - порт «Кавказ» та 12.04.2017 вказаним маршрутом повернувся на територію півострова Крим, при цьому надав квитки на паром. Факт переміщення вищевказаного автомобіля на територію РФ та у зворотному напрямку через закриту Україною паромну переправу у порту Керч також підтверджується показами свідка ОСОБА_4 . Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 вчинив порушеним митних правил, передбаченого ст.477 Митного Кодексу України, а саме: порушення встановленого законодавством порядку ввезення товарів на територію вільної митної зони, вивезення товарів за межі цієї території, а саме - транспортного засобу марки «VAZ - 2103», р.н. НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу - Україна, VIN код № НОМЕР_2 . За даним фактом 12.04.2017 посадовою особою Херсонської митниці ДФС стосовно ОСОБА_2 був складений протокол про порушення митних правил №0074/50800/17 за ознаками ст.477 МК України, копію протоколу надано правопорушнику та повідомлено дату розгляду справи. 31.08.2017 виконуючим обов`язки заступника начальника Херсонської митийці ДФС - начальника Управління протидії митним правопорушенням Козюбердою Володимиром Віталійовичем , у присутності адвоката Діяментовича Д.Г., за результатами розгляду справи про ПМП №0074/50800/17 винесено постанову, якою визнано винним громадянина України ОСОБА_2 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України, та накладено адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., примірник постанови надано представнику правопорушника.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, на задоволенні позовних вимог наполягали.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся у встановлений законом порядку.
Представник третьої особи в судовому засіданні вважав позов таким, що не підлягає задоволенню.
Заслухавши осіб, що приймали участь у справі, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, власником транспортного засобу марки «VAZ - 2103», р.н. НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу - Україна, VIN код № НОМЕР_2 , є ОСОБА_2 .
Як вбачається із матеріалів справи, 12.04.2017 близько 18:15 год. у зону митного контролю КПВВ «Чаплинка» митного поста «Херсон-центральний» Херсонської митниці ДФС заїхав транспортний засіб марки «VAZ - 2103», р.н. НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу - Україна, VIN код № НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , який слідував з вільної економічної зони «Крим» на материкову частину України разом із громадянкою України ОСОБА_4 .
Під час опитування громадянин ОСОБА_2 зазначив, що 28.03.2017 на транспортному засобі через КПВВ «Чаплинка» виїхав до вільної економічної зони «Крим», потім на територію РФ через паромну переправу сполученням порт «Керч» - порт «Кавказ» та 12.04.2017 вказаним маршрутом повернувся на територію півострова Крим, при цьому надав квитки на паром. Факт переміщення вищевказаного автомобіля на територію РФ та у зворотному напрямку через закриту Україною паромну переправу у порту Керч також підтверджується показами свідка ОСОБА_4 .
Відповідно до постанови Херсонської митниці ДФС в справі про порушення митних правил №0074/50800/17 від 31.08.2017 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого статтею 477 Митного кодексу України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.
У постанові вказано, що ОСОБА_2 вчинив порушення встановленого законодавством порядку вивезення товарів на територію вільної митної зони, зокрема товару - транспортного засобу марки «VAZ - 2103», р.н. НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу - Україна, VIN код № НОМЕР_2 .
Згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VІІ територія Кримського півострова внаслідок російської окупації вважається тимчасово окупованою територією. Початком тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, згідно з українським законодавством, вважається дата набрання чинності Резолюції №68/262 Сесії Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 27.03.2014 року про підтримку територіальної цілісності України.
Розпорядженням КМ України №424-р «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» від 30.04.2014 року, у зв`язку із загостренням ситуації в Автономній Республіці Крим і вторгненням на територію України озброєних формувань, екстремістські налаштованих осіб та військовою агресією з боку Російської Федерації, блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю, які розташовані в Автономній Республіці Крим, що призводить до неможливості провадження подальшої діяльності в них та перешкоджає здійсненню передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, та відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вирішено тимчасово закрити пункти пропуску та пункти контролю за переліком згідно з додатком до цього розпорядження.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Відповідно до даного Закону тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Статтею 10 даного закону встановлено, що громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в`їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї через контрольні пункти в`їзду - виїзду за умови пред`явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. На тимчасово окупованій території право власності охороняється згідно із законодавством України.
Законом України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 року №1636-VII (надалі - Закон №1636-VII) встановлено, що митні формальності, пов`язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», здійснюються у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених у статті 329 Митного кодексу України, як при переміщенні через митну територію України (п.6.3). Громадяни України під час перетину адміністративного кордону ВЕЗ «Крим», керуючись нормами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», мають право перетнути адміністративний кордон між ВЕЗ «Крим» та іншою територією України за умови пред`явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України «Про громадянство України» або статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду і в`їзду в Україну громадян України»; перетнути адміністративний кордон ВЕЗ «Крим» із-за меж (за межі) державного кордону України за умови пред`явлення будь-якого документа, визначеного статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» (п.7.3).
Пунктом 7.1 ст.7 Закону №1636 встановлено, що на фізичних осіб, які перетинають адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», поширюється дія розділу ХІІ Митного кодексу. Цим розділом визначено порядок і умови переміщення громадянами товарів, а також транспортних засобів особистого користування.
Наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року №1118 затверджені «Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України».
Обмеження щодо тимчасового ввезення транспортних засобів введене Законом України №1636-VII тільки для зареєстрованих на території ВЕЗ «Крим» автотранспортних засобів, що використовуються у перевезеннях через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим» для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів.
Відповідно до ст.477 МК України порушення встановленого законодавством порядку ввезення товарів на територію вільної митної зони, вивезення товарів з цієї території, проведення операцій з товарами, поміщеними в режим вільної митної зони, а так само порушення встановленого частиною другою статті 436 цього Кодексу строку розпорядження товарами, розміщеними у вільній митній зоні, у разі анулювання дозволу на відкриття та експлуатацію цієї зони - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.57 ст.4 МК України термін «товар», яким в розумінні Митного кодексу вважається будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі, цим же кодексом у наступних пунктах ст.4 окремо наведені роз`яснення термінів «транспортні засобі» які застосовуються у цьому кодексі.
Так, згідно п.58 ст.4 МК України транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі.
Транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (моторні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приладдям та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках упродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення (п.59 ст.4 МК) .
Транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно (п.60 ст.4 МК).
З матеріалів справи вбачається і сторонами не заперечується, що автомобіль «VAZ - 2103» під час виїзду з території України та під час повернення до України був використаний позивачем виключно для особистих потреб.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що оскільки автомобіль «VAZ - 2103» під час виїзду з території України та під час повернення до України був використаний для особистих потреб, такий автомобіль не є товаром в розумінні ст.477 МК України, а тому дії позивача не можуть бути кваліфіковані як порушення цієї статті.
Отже, посилання відповідача на те, що належний позивачу автомобіль «VAZ - 2103» в силу положень п.57 ст.4 МК України є товаром, суд вважає помилковими, оскільки у спірних правовідносинах вищевказаний автомобіль слід кваліфікувати за п.60 ст.4 МК, як транспортний засіб особистого користування.
З огляду на викладене, суд вважає, що в діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.477 МК України.
Враховуючи викладене, суд вважає такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про порушення митних правил.
Керуючись ст.ст.19, 20, 72, 77, 242, 243, 244, 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , поданий від імені та в інтересах ОСОБА_2 , до в.о.заступника начальника Херсонської митниці ДФС начальника УПМП Козюберда Володимира Віталійовича, третя особа без самостійних вимог - Митниця ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання дій протиправними та скасування постанови у справі про порушення мирних правил задовольнити.
Визнати протиправними дії виконуючого обов`язки заступника начальника Херсонської митниці ДФС начальника Управління протидії митним правопорушенням Козюберди Володимира Віталійовича щодо притягнення ОСОБА_2 до відповідальності у справі про порушення митних правил за ст.477 МК України.
Визнати незаконною та скасувати постанову в справі про порушення митних правил №0074/50800/17 від 31 серпня 2017 року про притягнення громадянина України ОСОБА_2 до відповідальності за ст.477 МК України з накладенням штрафу у розмірі 17000,00 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду. Відповідно до п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С.І.Майдан
Повний текст рішення суду виготовлений 12.09.2019 року.
Суддя: С.І.Майдан