
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/706/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,
представника позивача Микитей І .В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби України у Чернівецькій області до ОСОБА_2 про стягнення суми податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
20.06.2019 року до Головного управління Державної податкової служби України у Чернівецькій області (позивач) до ОСОБА_2 (відповідач) з такими позовними вимогами:
стягнути з ОСОБА_2 податковий борг на загальну суму 27097,75 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що Кіцманським управлінням ГУ ДФС у Чернівецькій області надіслано ОСОБА_2 податкове повідомлення-рішення від 25.04.2018 року № 61019055-5102-2406 з вимогою сплатити земельний податок з фізичних осіб на суму податкового зобов`язання 29471,88 грн.
Згідно даних ГУ ДФС у Чернівецькій області станом на 13.05.2019 року за відповідачем рахується заборгованість на загальну суму 27097,75 грн, яка виникла з земельного податку нарахованого згідно податкового повідомлення-рішення №109560-5102-2406 від 30.06.2018 року. Дана сума заборгованості на день подання позовної заяви являється узгодженою.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Чернівецькій області є безпідставними оскільки вони ґрунтуються на договорі оренди земельної ділянки від 03.06.2014 року, який не був зареєстрований у встановленому порядку в Державному реєстрі і на протязі 2014-2018 року відповідачем вказана земельна ділянка не використовувалась для ведення садівництва.
Також відповідач зазначив, що починаючи з 17.04.2001 року діяв договір оренди земельної ділянки, який був розірваний між ним і Шипинецькою сільською радою 19.06.2018 року. При особистому зверненні в ДФС у Чернівецькій області в м. Кіцмань йому було роз`яснення, що сума податкового боргу з нього стягуватись не буде, оскільки договір оренди земельної ділянки від 03.06.2014 року не зареєстрований в Держаному реєстрі.
Ухвалою суду від 08.07.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
26.07.2019 року від відповідача на електронну адресу суду надійшов відзив проти позову, у зв`язку з чим суд перейшов до розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Розгляд справи призначено на 12.09.2019 року.
Усною ухвалою суду від 12.09.2019 року занесеною у протокол судового засідання, здійснено заміну первісного позивача - Головного управління ДФС у Чернівецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Чернівецькій області.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 22.01.2001 року взята на облік в Головному управлінні ДФС у Чернівецькій області, як платник податків за основним місцем обліку, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10-11).
Згідно інформації Управління ДМС у Чернівецькій області, що надана на запит суду, відповідач значиться за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 16).
17.04.2001 року між Шипинецькою сільською радою та відповідачем укладено Договір оренди земельної ділянки площею 20 га "для ведення садівництва", кадастровий номер 7322589000:01:003:0712, розташована в масиві "Сад " в с. Шипинці Кіцманського району Чернівецької області.
Вказаний договір також міститься у Переліку орендарів з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності станом на 01.02.2018 року (а.с. 31).
03.06.2014 року до Договору оренди землі від 17.04.2001 року були внесені зміни та доповнення, а саме було зменшено площу оренди земельної ділянки з 20 га до 10,8564 га.
19.06.2018 року між Шипинецькою сільською радою та ОСОБА_2 укладено Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки, яким сторони вирішили припинити дію Договору за взаємною згодою з 19.06.2018 року (а.с. 30).
Відповідно до листа Виконавчого комітету Кіцманської міської ради Кіцманського району Чернівецької області від 28.11.2018 року №2111, Договір оренди земельної ділянки від 03.06.2014 року, площею 10,8564 га, "для ведення садівництва", кадастровий номер 7322589000:01:003:0712, укладений між Шипинецькою сільською радою та відповідачем, розірваний за взаємною згодою сторін, згідно рішення ХХХІ сесії VII скликання Шипинецької сільської ради від 19.06.2018 року "Про розірвання договору оренди земельної ділянки". Вказаний договір оренди земельної ділянки знято з реєстрації 02.11.2018року (а.с.34).
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 7322589000:01:003:0712 складає 491198,00 грн (а.с. 32).
Відповідачу було надіслано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 25.04.2018 року №19055-5102-2406, яким нараховано податкове зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 29471,88 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 20.08.2018 року (а.с. 8).
Також у зв`язку з наявністю податкової заборгованості по земельному податку, відповідачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 22.10.2018 року №19311-52 на суму 29471,88 грн. Вказана вимога отримана відповідачем 01.11.2018 року (а.с. 9).
На підставі Службової записки відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб від 04.12.2018 року №132/2413-52-06, позивачем проведено скасування орендної плати за землю по фізичній особі ОСОБА_2 за період з 02.11.2018 року по 31.12.2018 року на суму 2374,13 грн (а.с. 33).
Крім того, заборгованість відповідача по земельному податку підтверджується: розрахунком заборгованості та інтегрованою карткою платника податку, відповідно до яких, станом на 13.05.2019 року, за відповідачем обліковується заборгованість по земельному податку на загальну суму 27097,75 грн (а.с. 6-7).
Оскільки відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, Головне управління ДФС у Чернівецькій області звернулось до суду з цим позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-17 (далі - ПК України).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14 ПК України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Відповідно до п. 269.1. ст. 269 ПК України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до п. 270.1. ст. 270 ПК України об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до п. 271.1. ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з п. 288.7. ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Судом встановлено, що нарахування податкового зобов`язання з орендної плати за землю проведено на підставі Договору оренди землі від 03.06.2014 року укладеного між позивачем та Шипинецькою сільською радою, кадастровий номер 7322589000:01:003:0712, площею 10,8564 га.
Відповідно до п.п. 285.1., 285.2 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 287.5. ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачу було надіслано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 25.04.2019 року №19055-5102-2406, яким нараховано податкове зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 27097,75 грн.
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, на адресу відповідача направлено податкову вимогу форми "Ф" від 22.10.2018 року №19311-52 на суму 29471,88 грн.
Відповідно до листа Виконавчого комітету Кіцманської міської ради Кіцманського району Чернівецької області від 28.11.2018 року №2111, Договір оренди земельної ділянки від 03.06.2014 року розірваний за взаємною згодою сторін - 02.11.2018 року, у зв`язку з чим, на підставі Службової записки відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб від 04.12.2018 року №132/2413-52-06, позивачем проведено скасування орендної плати за землю по фізичній особі ОСОБА_2 за період з 02.11.2018 року по 31.12.2018 року на суму 2374,13 грн.
Заборгованість по орендній платі за землю визначена позивачем відповідачу за користування земельною ділянкою площею 10,8564 га за кадастровим номером 7322589000:01:003:0712.
Таким чином, станом на 13.05.2019 року за відповідачем обліковується узгоджена податкова заборгованість по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 27097,754 грн, що підтверджується розрахунком заборгованості, інтегрованою карткою платника податку.
При цьому суд зазначає, що податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 25.04.2019 року №19055-5102-2406, яким визначено податкове зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб є чинним.
Відповідно до п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 87.11 ст. 87 ПК України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується узгоджена податкова заборгованість на загальну суму 27097,754 грн. Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, докази зворотного в матеріалах справи відсутні, а тому наявні підстави для її стягнення за рішенням суду.
Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, враховуючи ненадання відповідачем доказів відсутності або погашення ним заборгованості, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність витрат позивача - суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз, то суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби України у Чернівецькій області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 податкову заборгованість по орендній платі за землю на загальну суму 27097 (двадцять сім тисяч дев`яносто сім) 75 коп. до відповідного бюджету.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління Державної податкової служби України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013).
Відповідач - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ).
Повне судове рішення складено 13 вересня 2019 року.
Суддя Григораш В.О.