
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року справа № 580/2190/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Білоноженко М.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
08.07.2019р. до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 (далі-позивач)) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000 (далі - відповідач)), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо розрахунку пенсії без урахування сум заробітної плати за сумісництвом отриманих в МП "Югремстройсервис" за період з 01.01.1982р. по 31.12.1986р.;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 29.12.2017р. з урахуванням сум заробітної плати, отриманої позивачем у МП "Югремстройсервис" в період з 01.01.1982р. по 31.12.1986 р., та сплатити недоплату пенсії в сумі 10706,67 з дня першого звернення до адмінсуду і продовжити виплату пенсії згідно зробленого перерахунку та коефіціенту заробітної плати 1,61.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 29.07.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обгрунтування позовних вимог, зазначених у позовній заяві вказано, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.02.2018р. у справі №823/2360/17, яке набрало законної сили, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до трудового стажу позивача період роботи з 06.01.1981р. по 25.08.1990р. на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис") та провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням цього стажу. Однак, в зв`язку з невиконанням відповідачем судового рішення в частині перерахунку пенсії з урахуванням зазначеного періоду роботи, позивач звернулась до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії та отримала відмову, яку вважає протиправною а позовні вимоги обгрунтованими та такими що підлягають до задоволення.
16.08.2019р. до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому представник позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. В обгрунтування позиції зазначено, що 30.05.2018р., на підставі рішення суду, позивачу, перераховано пенсію, а саме: зараховано в стаж період роботи з 06.01.1981р. по 25.08.1990р. на підприємстві П/Я №54, яке з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис" а загальний страховий стаж після проведеного перерахунку склав 32 роки 9 місяців 1 день (коефіціент стажу 0,32750) Крім того, зазначено, що заробітну плату для обчислення пенсії визначено відповідно до довідки Одеського державного медичного університету від 25.12.2003р. У зв`язку із виконанням судового рішення, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 призначено пенсію з інвалідності з 01.07.2000р., що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 26.06.2000р.
06.11.2017р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум заробітної плати, отриманої позивачем у МП "Югремстройсервис" за період з 01.01.1982р. по 31.12.1986р.
23.11.2017р. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відмовило у такому перерахунку у зв`язку із невідповідністю оформлення довідки №03-03 від 04.01.2004р. вимогам законодавства.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася до суду із адміністративним позовом.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.02.2018р. у справі №823/2360/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Черкасах Черкаської області задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 06.01.1981р. по 25.08.1990р. на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис") та провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням цього стажу.
10.09.2019р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до рішення суду.
26.02.2019р. позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до рішення суду.
Листами від 04.10.2018р. та 12.03.2019р. за №282/Г-10 та №93/Г-10 відповідно, відповідач повідомив позивача, що судове рішення виконано 30.05.2018р., стаж зараховано, однак судове рішення не містить зобов`язань щодо врахування заробітної плати за сумісництвом.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася до суду із даним адміністративним позовом.
Суд, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності статті 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-ХІІ (далі-Закон №1788-ХІІ), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 64 Закону №1788-ХІІ, пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону №1788-ХІІ визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 81 Закону №1788-ХІІ визначено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі-Закон №1058-IV), право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закон №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
На підставі частини 1 статті 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно із частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
На підставі частини 1 статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На підставі п. п. 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із пунктом 2.10 вказаного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Судом вбачається, що факт роботи позивача у період з 06.01.1981р. до 25.08.1990р. на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис") підтверджується відповідно до витягу з трудової книжки позивача та встановлено рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.02.2018р. у справі №823/2360/17.
Крім того, суд вказує, що подана ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області архівна довідка №86/14 (а.с.41) про заробіток для обчислення пенсії за період роботи з 01 січня 1982р. по 31 грудня 1986р. видана малим підприємством "Югремстройсервис", засвідчена печаткою підприємства та підписами посадових осіб, містить обов`язкові відомості про розмір заробітної плати та видана на підставі особових рахунків за 1982 -1986 рр. Крім того, суд звертає увагу, що у листі відповідача від 23.11.2017р. №19427/02 зазначено, що довідка №03-03 від 04.01.2004р. не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, однак не вказано, які саме недоліки в оформленні вона має.
Так, суд вказує, що з аналізу обставин та матеріалів справи, вбачається, що позивач у відповідності до вимог частини 1 статті 44 Закону №1058-IV, звернулась до територіального органу Пенсійного фонду із відповідною заявою про перерахунок пенсії та у відповідності до вимог ст. 40 вказаного закону, виявила бажання для здійснення такого перерахунку з урахуванням виплат заробітної плати здійснених підприємством П/Я №54 (реорганізованим у мале підприємство "Югремстройсервис").
З урахуванням зазначеного, оскільки позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для перерахунку пенсії із урахуванням сум заробітної плати, отриманих позивачем за роботу у малому підприємстві "Югремстройсервис" у період з 01.01.1982р. по 31.12.1986р., суд доходить висновку про відсутність підстав для відмови відповідача у такому перерахунку.
Способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень згідно з п.4 ч.1 ст.5 КАС України є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 29.12.2017р. з урахуванням сум заробітної плати, отриманої позивачем у МП "Югремстройсервис" в період з 01.01.1982р. по 31.12.1986 р., та сплатити недоплату пенсії в сумі 10706,67 з дня першого звернення до адмінсуду і продовжити виплату пенсії згідно зробленого перерахунку та коефіціенту заробітної плати 1,61, суд зазначає наступне.
Суд звертає увагу, що 06.11.2017р. позивачем подано до відповідача відповідну заяву про перерахунок пенсії з урахуванням сум заробітної плати, отриманої позивачем у МП "Югремстройсервис" в період з 01.01.1982р. по 31.12.1986 р. Довідка про розмір сум доходів позивача в даному підприємстві за вказаний період містилася в пенсійній справі позивача. Однак, суд зауважує, що станом на дату звернення період роботи позивача у МП "Югремстройсервис" не був зарахований до трудового стажу позивача та був предметом судового розгляду у справі №823/2360/17. Рішення у вказаній адміністративній справі, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 06.01.1981р. по 25.08.1990р. на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис" набрало законної сили та у відповідності до вимог КАС України стало обов`язковим до виконання з 27.04.2018р. Тобто право на такий перерахунок позивач набула з 27.04.2018р.
На підставі ч.4 ст.45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З аналізу вказаної статті, вбачається, що підставою для прийняття рішення та здійснення відповідачем дій з перерахунку пенсії позивача є його заява.
Оскільки заява позивача про перерахунок пенсії датована 04.10.2018р., суд звертає увагу, що вказаний перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений відповідачем з 01.10.2018р., відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону №1058-IV.
Крім того, щодо вимоги провести виплати пенсії в сумі 10706,67 і продовжити виплату пенсії згідно зробленого перерахунку та коефіціенту заробітної плати 1,61, суд звертає увагу на наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо перерахунку пенсійних виплат із чітким зазначенням сум, що підлягають виплаті та встановлення коефіціенту заробітної плати є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Також Постановою ВАСУ від 21 жовтня 2010 року № П-278/10 встановлено, що з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Крім того, відповідно до приписів КАС України у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи, суд не може приймати рішення на майбутнє.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, зазначена позовна вимога в даному формулюванні, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, є такою, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому суд вважає за необхідне, для повного захисту прав позивача, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, за наслідками проведеного перерахунку, встановити коефіціент заробітної плати з урахуванням сум заробітку позивача у малому підприємстві "Югремстройсервис" за період з 01.01.1982р. по 31.12.1986р. та провести виплати пенсії з урахуванням встановленого коефіціенту заробітної плати та раніше виплачених сум коштів пенсії з 01.10.2018р.
За таких обставин, адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування сум заробітної плати за сумісництвом отриманих в МП "Югремстройсервис" за період з 01.01.1982р. по 31.12.1986р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 23; код ЄДРПОУ 21366538) в порядку, межах, спосіб та строки, визначені законодавством встановити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) коефіціент заробітної плати з урахуванням сум заробітної плати отриманої нею у МП "Югремстройсервис" за період з 01.01.1982р. по 31.12.1986р. та провести перерахунок і виплату пенсії з урахуванням встановленого коефіціенту заробітної плати та раніше виплачених сум коштів пенсії з 01.10.2018р.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя М.А. Білоноженко