Ухвала суду № 84223420, 13.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2019
Номер справи
560/2746/19
Номер документу
84223420
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2746/19

УХВАЛА

13 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши заяву про забезпечення позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

09.09.2019 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у надані дозволу на імміграцію в Україну та зобов`язання надати дозвіл на міграцію в Україну.

12 вересня 2019 року представником позивача подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області від 14 серпня 2019 року за №415860000 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну та зобов`язання продовжити строк перебування на території України.

В обґрунтування заяви зазначив, що є небезпека заподіяння істотної шкоди його законним правам та інтересам, у той час як їх відновлення без вжиття таких заходів забезпечення може стати неможливим або ускладненим.

Зазначає, що подальші дії відповідачів, з урахуванням закінчення граничного строку для виконання рішення про примусове повернення, можуть призвести до порушення прав та інтересів позивача внаслідок передчасної реалізації спірного рішення.

Дослідивши заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Частина 1 ст. 154 КАС України передбачає, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до частини 2 статті 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути пропорційними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересів), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття забезпечення позову для заінтересованих осіб. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання (частина 6 статті 154 КАС України).

При розгляді заяви про забезпечення позову суд повинен пересвідчитись, що між сторонами дійсно виник спір та відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам. Заходи забезпечення мають бути вжиті в межах позовних вимог та бути пропорційними з позовними вимогами.

Пропорційність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Вказаний інститут є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права. Водночас, будь-яке забезпечення позову в адміністративній справі є наданням тимчасового захисту до вирішення справи по суті, який застосовується якщо невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.

Судом встановлено, що у разі визнання в подальшому судом незаконним рішення відповідача, невжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії цього рішення (про відмову у надані дозволу на імміграцію в Україну), може істотно ускладнити поновлення порушених прав та інтересів позивача в майбутньому.

Отже заходи забезпечення позову в частині зупинення дії оскарженого рішення є пропорційними, в межах цієї справи не порушують права третіх осіб і є лише тимчасовими заходами, вжитими до вирішення справи. У той же час, невжиття таких заходів може призвести до того, що захист прав, свобод та інтересів позивача, на захист яких подано адміністративний позов, стане значно ускладненим.

Що стосується зобов`язання Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій продовжити позивачу строк перебування на території України, суд виходить з того, що приймаючи рішення про зобов`язання продовжити строк перебування позивача на території України, суд фактично повинен підтвердити наявність у позивача інших законних підстав для перебування на території України, таким чином вирішивши питання, що належить до компетенції відповідача.

Зважаючи на те, що суд не може втручатись у реалізацію суб`єктом владних повноважень дискреційним повноважень, заява позивача підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 156 КАС України ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також, залежно від виду вжитих заходів, направляється судом для негайного виконання державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів.

Керуючись статтями 154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - задовольнити частково.

Зупинити дію рішення управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області від 14 серпня 2019 року за №415860000 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну до набрання рішенням у справі законної сили.

В іншій частині заяви про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову -відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Позивач:ОСОБА_2 (с. Редвинці,Хмельницька обл. Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. М. Мазура, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29007 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя І.С. Козачок