
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
з питання забезпечення адміністративного позову
"13" вересня 2019 р. справа №520/9333/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Старосєльцева О.В., розглянувши заяву про забезпечення позову по справі
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (далі за текстом - заявники) до Чистоводівської сільської ради Ізюмського району Харківської області про визнання протиправними та скасування рішення №269 від 18.07.2019р., -
встановив:
Підставами позову є доводи про те, що 1) протокол громадського обговорення містить неправдиву інформацію стосовно волевиявлення членів територіальної громади, 2) звіт за підсумками громадського обговорення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад не складався; 3) аналогічне питання вже вирішено сільською радою у рішенні №204 від 06.09.2019р.
Разом із позовом одним із заявником була подана оформлена окремим документом заява про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення XXXIII сесії VII скликання Чистоводівської сільської ради Ізюмського району Харківської області №269 від 18.07.2019р.
Вимоги поданої заяви мотивовані тими ж самими аргументами, що і вимога позову.
Окрім того, додатково зазначено, що предметом спору у справі є протиправність та скасування рішення суб`єкта владних повноважень, яке є очевидно протиправним внаслідок недотримання принципів законності, прозорості і відкритості, а також чіткої послідовності дій при прийняття спірного рішення. У разі не зупинення дії оскаржуваного рішення сільської ради, буде створено Бугаївську сільську об`єднану територіальну громаду у складі с.Бугаївка, с.Розсохувате, с.Попасне, с.Сухий яр, с.Чорнобаївка (Бугаївської сільської ради); с.Бригадирівка, с.Бабенкове, с.Липчанівка, с.Федорівка (Бригадирівської сільської ради), с.Чистоводівка (Чистоводівської сільської ради) з адміністративним центром у с.Бугаївка Ізюмського району Харківської області. Таким чином, на думку одного із заявників, вбачається, існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересів позивача, необхідності докладання значених зусиль та витрат для відновлення таких прав та інтересів та очевидність ознак протиправності спірного рішення, а тому необхідно застосувати такий захід забезпечення позову як зупинення дії оскаржуваного рішення.
Розглянувши доводи заяви, перевіривши обґрунтованість таких доводів долученими до матеріалів позову документами, суддя виходить з наступних підстав та мотивів.
Правовідносини з приводу забезпечення адміністративного позову унормовані Главою 10 розділу І КАС України.
Так, згідно з ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Частиною 2 вказаної статті визначено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З положень наведеної норми кодексу в кореспонденції з положеннями ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України слідує, що розглядаючи питання про забезпечення позову, необхідно, з урахуванням доказів, наданих особою на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову.
При цьому, розв`язуючи заяву (клопотання) про забезпечення позову, суд не має права вирішувати наперед ті питання, котрі стосуються суті заявлених вимог, тобто входити до оцінки обставин, котрі є предметом доказування по справі.
Між тим, суддя зазначає, що позов та клопотання про забезпечення позову вмотивовані однаковими доводами.
Тобто підстави позову та підстави заяви про забезпечення позову є ідентичними, за своєю суттю та змістом стосуються виключно кваліфікації оскарженого рішення владного суб"єкта як незаконного, а відтак, мають бути оцінені судом саме під час вирішення спору по суті.
Додатково суддя зважає на правовий висновок постанови Верховного Суду від 08.08.2019р. по справі №826/12319/18 (касаційне провадження №К/9901/67074/18) з приводу застосування ст.ст.150 і 151 КАС України, де указано, що "Забезпечення позову - це надання позивачеві тимчасової правової охорони його прав та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду, до вирішення спору судом та набрання рішенням суду законної сили. Заходи забезпечення позову є втручанням суду у спірні правовідносини до їх вирішення, тому вони повинні застосовуватися судом з підстав та в порядку, прямо передбаченому законом.
Підстави забезпечення позову, передбачені ч.2 ст.150 КАС України, є оціночними, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
За умовами ст.151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Не допускається забезпечення позову, зокрема, шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення (п5. ч.3 ст.151 КАС України).
При розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.
Згідно Рекомендації № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13 вересня 1989 року, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акта.
Тобто, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
При цьому заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування: або обставин, що свідчать про істотне ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю до ухвалення рішення у справі. А також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов`язані з відновленням прав, будуть значними".
Суддя зазначає, що зміст заявленого клопотання не дозволяє судді дійти до переконливого висновку про існування у даному конкретному випадку передбачених ст. 150 КАС України підстав для забезпечення позову, оскільки подана заява не містить жодних доводів на підтвердження існування у спірних правовідносинах таких обставин.
Питання ж відповідності закону оскарженого рішення владного суб`єкта підлягає з`ясуванню виключно під час розв`язання спору по суті.
При цьому, суд зауважує, що рішення суду про скасування рішення владного суб`єкта не потребує вжиття будь-яких додаткових організаційно-правових заходів з його виконання, адже оскаржений правовий акт індивідуальної дії припиняє існування як явище матеріального світу одночасно із настанням події набрання рішенням суду законної сили.
Крім того, суддя зазначає, що відповідно до вимог ст. 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України (п.3). Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації (п.4). У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об`єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об`єднання територіальних громад (п.5). У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом (п.6).
З аналізу вищенаведених норм права вбачається, що добровільно об`єднану територіальну громаду може бути створено лише після прийняття відповідною радою рішення саме про добровільне об`єднання територіальних громад, а настанню події прийняття згаданого рішення передують певні процедурні етапи, відносно закінчення яких доказів до матеріалів справи не подано.
Отже, довід позивача, що незупинення дії оскарженого рішення сільської ради призведе до створення Бугаївської сільської об`єднаної територіальної громади є не обґрунтованим.
Відтак, у задоволенні заяви про забезпечення позову належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, 150, 154, 241-243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ухвалив:
1. Заяву про забезпечення адміністративного позову - залишити без задоволення.
2. Копії даної ухвали направити учасникам справ.
3. Копії даної ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
4. Роз`яснити, що ухвала підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання.
Роз`яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України.
Суддя О.В. Старосєльцева