
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 вересня 2019 р. № 520/6202/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 43143704) про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення N0000684001, N0000664001, N 0000674001 від 06.03.2019 р., накладені Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області, а також стягнути з відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1921,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06.03.2019 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області на неї, як фізичну особу-підприємця, було накладено штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 40800,00 грн. рішеннями: N 0000684001 про сплату штрафних (фінансових) санкцій 6800 грн. 00 коп., застосованих за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років; N 0000664001 про сплату штрафних (фінансових) санкцій 17000 грн. 00 коп., застосованих за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії; N 00006/4001 про сплату штрафних (фінансових) санкцій 17000 грн. 00 коп., застосованих за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру. Позивач зазначає, що працівниками відповідача окрім протоколу про адміністративне правопорушення від 10.01.2019 ГР №147121 та пояснень неповнолітнього свідка, не надано доказів - чека, а також того, що працівники відповідача були присутні в момент продажу в приміщенні магазину. У зв`язку з чим вважає винесені податкові повідомлення-рішення протиправними та просить суд їх скасувати.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що 10.01.2019 працівниками ювенальної превенції ГУ НП в Харківській області було виявлено та задокументовано факт порушення правил торгівлі в частині продажу особі, яка не досягла 18 років алкогольного напою продавцем магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_2. Відносно гр. ОСОБА_2 , яка працює продавцем у ФОП ОСОБА_1 складено протокол ГР 147121 від 10.01.2019 року за ч.2 ст.156 КУпАП. Встановлено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами ФОП ОСОБА_1 за вказаною адресою не видавалося. 18.02.2019 року до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області надійшли зазначені матеріали для розгляду та застосування санкцій. Відповідно до вимог законодавства, яке регулює виробництво і обіг спирту етилового, алкогольних напоїв до позивача були застосовані фінансові санкції.
Ухвалою суду від 06.09.2019 року розпочато розгляд справи по суті та здійснено заміну відповідача - Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Харківській області.
У судове засідання, призначене на 06.09.2019 року, позивач не прибув. Засобами поштового зв`язку надіслала 05.09.2019 року заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представником відповідача також було надано до суду заяву, в якій він не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження.
Беручи до уваги заяви сторін по справі, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами на підставі ст. 205 КАС України в порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач - ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець 18.05.2018 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов`язкових платежів - НОМЕР_1 .
10.01.2019 працівниками ювенальної превенції ГУНП в Харківській області було встановлено факт реалізації продавцем ОСОБА_2 особі, яка не досягла 18 років, алкогольного напою в магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_2. Також було встановлено, що господарську діяльність в магазині здійснює ФОП ОСОБА_1 Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснювалась без наявності відповідної ліцензії.
Відносно гр. ОСОБА_2 , яка працює продавцем у ФОП ОСОБА_1 , складено протокол ГР 147121 від 10.01.2019 року за ч.2 ст.156 КУпАП.
Згідно зазначеному протоколу про адміністративне правопорушення 10.01.2019 року о 15:40 год. в магазині за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_2 здійснила продаж алкогольного пива «Garage» (вміст спирту 7,6%) неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим порушила ст.15-3 Закону України статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР.
Особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення підписано без заперечень, другий примірник протоколу отриманий.
Також, працівниками ювенальної превенції ГУНП в Харківській області 10.01.2019 року було відібрано пояснення від ОСОБА_2 , в яких вона вину в скоєному правопорушенні визнала, пояснив, що вона працює у ФОП ОСОБА_1 та при реалізації 1 пляшки алкогольного пива документів у покупця не вимагала.
Встановлені факти підтверджуються також поясненнями неповнолітнього покупця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідка ОСОБА_4 .
Судом встановлено, що згідно Трудового договору, укладеному між працівником і фізичною особою-підприємцем від 07.06.2018, ОСОБА_2 працює у ФОП ОСОБА_1
Управлінням превентивної діяльності ГУНП в Харківській області 14.01.2019 року матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст.156 КУпАП було направлено для розгляду Голові Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області.
Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті від 29.01.2019 року №2 Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області гр. ОСОБА_2 була притягнута до адміністративної відповідальності, передбаченою ч.2 ст.156 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. Даних про оскарження вказаної постанови у суду немає. Суму штрафу сплачено ОСОБА_2 у повному обсязі 02.02.2019 року.
Листом від 08.02.2019 року №839/119-20/06-2018 Управлінням превентивної діяльності ГУНП в Харківській області матеріали про виявлені порушення правил торгівлі були направлені начальнику Головного управління ДФС у Харківській області для застосування фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Головним управлінням ДФС у Харківській області за результатами розгляду вищевказаних матеріалів перевірки було прийнято наступні рішення стосовно ФОП ОСОБА_1 :
- № 0000684001 від 06.03.2019 року про застосування фінансових санкцій за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн.;
- № 0000664001 від 06.03.2019 року про застосування фінансових санкцій за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії, у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.;
- № 0000674001 від 06.03.2019 року про застосування фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.
Не погодившись із вказаними рішеннями про застосування фінансових санкцій, позивач оскаржила їх в адміністративному порядку.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 17.05.2019 року про результати розгляду скарги скаргу ФОП ОСОБА_1 залишено без задоволення, а винесені рішення про застосування фінансових санкцій - без змін.
Дослідивши матеріали справи, докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Правовідносини з приводу обігу та реалізації алкогольних напоїв унормовані, зокрема, приписами Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон № 481).
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону № 481 забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Згідно з ч. 4 ст. 15-3 Закону № 481 продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Таким чином, законодавцем запроваджено безальтернативне застереження у вигляді заборони продажу пива та алкогольних напоїв особі, котра не досягла 18-річного віку.
Суд зазначає, що в цілях виконання вимог вказаного Закону продавцеві надано право витребовувати у фізичної особи-громадянина документи про вік і у разі відсутності таких документів, або у разі виявлення факту недосягнення вікового цензу - відмовляти у вчинені правочину купівлі-продажу товару.
Частиною 1 ст. 17 Закону № 481 визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 17 Закону № 481 за порушення вимог ст. 15-3 цього Закону до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6 800 гривень.
Таким чином, заборона продажу слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18-ти років та наділення продавця правом отримувати у покупця документи, які підтверджують його вік, спонукає суб`єкта господарювання дотримуватися відповідного рівня обачності, який би унеможливлював порушення чітко визначеної заборони продавати неповнолітній особі зазначену продукцію, а відсутність у продавця сумніву щодо віку покупця та продаж, у зв`язку з цим, забороненого товару неповнолітній особі не може бути підставою звільнення суб`єкта господарювання від відповідальності.
При цьому, суд зазначає, що Закон № 481 не пов`язує відповідальність суб`єкта господарювання з тим, хто саме здійснив продаж алкогольного напою неповнолітній особі (офіціант, бармен, реалізатор чи інший працівник господарської одиниці), а достатнім є встановлення факту продажу забороненого товару неповнолітньому.
Також відповідачем було встановлено, що в магазині, в якому провадить свою підприємницьку діяльність позивач, здійснювалась реалізація алкогольного напою без наявності відповідної ліцензії та зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, чим порушено ч.14, ч. 37 Закону №481.
Відповідно до ч.14 ст.15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідальність за вказане порушення передбачена абз.5 ч.2 ст.17 Закону № 481, розмір фінансової санкції у разі здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за відсутності ліцензії - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000,00 грн.
Згідно ч.37 ст.15 Закону №481 зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
За вказане порушення встановлена відповідальність абзацом 12 ч.2 ст.17 Закону №481 у вигляді застосування фінансової санкції у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000,00 грн.
Відповідно до статті 1 Закону №481 місцем зберігання алкогольних напоїв визначено місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта господарювання з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Суб`єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Оскільки у позивача була відсутня ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а отже магазин, у якому позивачем здійснювалася діяльність не міг вважатися місцем здійснення торгівлі у відповідності до положень ст.15 Закону № 481-95-ВР, внаслідок чого в обов`язковому порядку вказане місце повинно бути внесено до Єдиного реєстру місць зберігання шляхом зазначення приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Механізм застосування фінансових санкцій визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (затверджений постановою КМУ від 02.06.2003 року №790 (далі - Порядок №790).
Пунктом 5 Порядку №790 передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Доводи відповідача про існування факту вчинення позивачем податкових правопорушень ґрунтуються на письмових поясненнях продавця, яку було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.156 КУпАП, та яка свою вину у скоєнні даного правопорушення визнала та сплатила штраф у повному обсязі, письмових поясненнях неповнолітнього покупця, поясненнях свідка, копії паспорту покупця, якими підтверджується факт реалізації алкогольного напою, особі, яка не досягла 18 років.
Оскільки факт зберігання та реалізації працівником позивача алкогольного напою в магазині, в якому здійснює свою діяльність ФОП ОСОБА_1 , неповнолітній особі повністю підтверджується матеріалами справи, а доказів наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями позивачем суду не надано, суд приходить до висновку про правомірність застосування фінансових санкцій відповідачем.
Суд зазначає, що оскаржувані рішення винесені контролюючим органом на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені законом, а тому є правомірними. Доказів, що свідчать про протилежне, до суду позивачем не надано.
Таким чином, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 13 вересня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.