
Справа № 420/4364/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.
за участі представника відповідача Садардінової І.В. (згідно довіреності),
розглянув в відкритому судовому засіданні в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 16 березня 2019 року
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області про вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2019 року № Ф-4342-50 по ОСОБА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму 9406,07 грн.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що відповідно до листа відділу погашення боргу Південного управління у м. Одесі ГУ ДФС в Одеській області, на підставі інтегрованих карток ІС «Податковий блок» по ОСОБА_1 обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 9406,01 грн.
22.04.2019 року позивач отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2019 року. ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи з дитинства, що підтверджується пенсійним посвідченням № 3356911659 виданим 11.07.2012 року з безстроковим терміном дії, тобто є звільненим від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Враховуючи викладене, позивач вважає, що йому помилково нарахована заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску.
Ухвалою суду від 25.07.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 15.08.2019 року.
12.08.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який згідно даних інформаційної системи органу доходів і зборів, станом на 28.02.2019 року, загальна сума заборгованості становила 9406,07 грн., яка виникла згідно зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначеного скаржником у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2018 рік. На підставі цих даних ГУ ДФС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2019 року № Ф-4342-50, відповідно до вимог чинного законодавства.
13.08.2019 року від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.
Представник відповідача під час судового розгляду справи заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
ОСОБА_1 , згідно з пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 11.07.2012 року, є особою з інвалідністю 2 групи з дитинства та отримує пенсію по інвалідності.
16.03.2019 року ГУ ДФС в Одеській області виставлено ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4342-50, згідно з якою відповідно до ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів», ГУ ДФС в Одеській області вимагає сплати суму недоїмки у розмірі 9406,07 грн.
26.04.2019 року ОСОБА_1 подав скаргу до ДФС України про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2019 року № Ф-4342-50.
30.05.2019 року за результатом розгляду скарги ОСОБА_1 , ДФС України прийнято рішення № 24925/6/99-99-11-05-02-25, адресоване ФОП ОСОБА_1 , про залишення скарги без задоволення, а вимоги про сплату боргу – без змін.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом;
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є: 4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Статтею 10 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначається порядок добровільної сплата єдиного внеску.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 10 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є: члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню; особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).
Особи, зазначені в частині першій цієї статті, подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Орган доходів і зборів, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Тобто, з огляду на наведені приписи ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю 2 групи з дитинства та отримує пенсію по інвалідності, може бути платником єдиного внеску, як фізична особа-підприємець, лише у тому випадку, якщо бере добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, укладеного з органом доходів і зборів на підставі особисто поданої заяви.
Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження укладення відповідного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування з ОСОБА_1 .
Щодо посилання відповідача на положення Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511) зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905 (далі – Порядок № 435), суд зазначає наступне.
Згідно з п. 2 розділу І Порядку № 435, страхувальники - платники єдиного внеску, зазначені в пункті 1 частини першої статті 4 Закону, на яких покладено обов`язки нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, а також платники єдиного внеску, зазначені в пунктах 4, 5, 5-1 частини першої статті 4 Закону.
Згідно з п. 16 розділу ІІ Порядку № 435, відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник.
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку № 435, ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Звіт зазначеними особами не подається.
У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, члени фермерських господарств, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе відповідно до пунктів 10, 11 розділу IV цього Порядку один раз на рік у терміни, визначені пунктами 2, 5 цього розділу.
Звітним періодом є календарний рік.
Суд зазначає, що дійсно приписами Порядку № 435 передбачено, що відповідальність за правильність та достовірність Звіту є страхувальник. Проте, на думку суду, в розумінні ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Порядку № 435, ОСОБА_1 не є страхувальником, оскільки він є особою, яка звільнена від обов`язку сплачувати єдиний внесок та не виявив бажання щодо добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування шляхом подання відповідної заяви та укладання з органом доходів і зборів відповідного договору.
Таким чином, суд робить висновок, що вимога відповідача про сплату позивачем недоїмки за платежем єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 9406,07 грн. є протиправною та такою, що належить до скасування.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 16 березня 2019 року.
Визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДФС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 16 березня 2019 року № Ф – 4342-50 зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове держане соціальне страхування на суму 9 406 (дев`ять тисяч чотириста шість) грн. 07 копійок прийнята щодо ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області (, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ: 39398646).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 13.09.2019 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.