
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 461/4179/19
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
11 вересня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
з участю представника відповідача Райхеля Р.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівської дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта», в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, що виявилися у відмові надати відповідь на письмовий запит про надання публічної інформації від 24.12.2018 у відповідності до вимог Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
- зобов`язати Львівську дирекцію Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» надати ОСОБА_1 повну, достовірну та об`єктивну відповідь на письмовий запит про надання публічної інформації від 24.12.2018 протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду.
Позивач вказує, що підставою для звернення до суду стало порушення його прав внаслідок ненадання відповіді на запит про отримання публічної інформації, носієм якої є відповідач.
Представником відповідача 27.08.2019 (вх.№30589) подано та підтримано в судовому засіданні клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. З посиланням на норми Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач обґрунтовує клопотання тим, що Львівська дирекція Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» не є суб`єктом владних повноважень, а запитувана ОСОБА_1 інформація не публічною інформацією, розпорядником якої є підприємство в розумінні вказаного Закону. Окрім того, Львівська дирекція Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» не є юридичною особою, а функціонує на правах філії акціонерного товариства, тому не може самостійно виступати в суді в якості відповідача.
При вирішенні клопотання суд керувався наступним
Підстави закриття провадження встановлені статтею 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України).
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно пункту 1 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до пункту 3 частини 1 вказаної статті публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів визначені статтею 19 КАС України, відповідно до пункту 7 частини 1 якої юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Таким чином, судовому захисту підлягають права, свободи та інтереси фізичних чи юридичних осіб, порушені суб`єктом владних повноважень або розпорядником публічної інформації. При цьому важливо, щоб порушення прав, свобод та інтересів відбулося саме у сфері публічно-правових відносин та виходило від вказаних суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій відносно цих осіб або щодо доступу до публічної інформації.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2939-VІ публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Отже, ключовими ознаками публічної інформації є те, що розпорядники інформації отримали або створили її під час виконання своїх обов`язків, зокрема, як суб`єкти владних повноважень, або просто володіють нею; також вона повинна бути відображена та задокументована.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону № 2939-VІ розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Частиною 3 статті 23 Закону №2939-VI встановлено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Тобто юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі спори щодо правовідносин, пов`язаних з доступом до публічної інформації, в яких оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність розпорядників публічної інформації, в тому числі й у разі, якщо такими розпорядниками є не суб`єкти владних повноважень. Визначальним в даному випадку є те, що запитувана інформація є публічною.
Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» (ПАТ «Укрпошта») входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, є правонаступником УДППЗ «Укрпошта» та є національним оператором поштового зв`язку України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року №10-р.
Діяльність Укрпошти регламентується Законом України «Про поштовий зв`язок» від 4 жовтня 2001 року, іншими Законами України, а також нормативними актами Всесвітнього поштового союзу, членом якого Україна стала у 1947 році.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 14.12.2018 № 611 Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» перетворене в Акціонерне товариство «Укрпошта».
Ведення господарської діяльності Укрпошти передбачає обробку персональних даних користувачів послуг поштового зв`язку, її контрагентів та працівників на підставах та у порядку, визначених законодавством України.
Наказом АТ Укрпошта від 14.05.2018 № 584 затверджено політику конфіденційності в АТ Укрпошта, з якою можна ознайомитися на офіційному веб-сайті підприємства за посиланням: https://ukrposhta.ua/pro-pidpriyemstvo/politika-zagalnix-zasad-obrobki-personalnix-danix/.
Політика конфіденційності є обов`язковою до застосування в Укрпошті в рамках процесу обробки персональних даних та поширюється на всі структурні підрозділи Укрпошти.
Запитувана позивачем у запиті про надання публічної інформації від 24.12.2018 інформація стосується надсилання Восьмим апеляційним адміністративним судом поштової кореспонденції на адресу позивача, тобто належить до конфіденційної інформації, зумовленої обробкою персональних даних і не є публічною інформацією в розумінні Закону №2939-VI.
АТ «Укрпошта» є розпорядником інформації щодо універсальних послуг поштового зв`язку, а саме: умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідач не є суб`єктом владних повноважень та не здійснює по відношенню до позивача владні управлінські функції.
Оскільки відповідач не є суб`єктом владних повноважень та не є розпорядниками інформації у розумінні Закону №2939-VI, то норми статті 23 даного Закону та КАС України на дані правовідносини не поширюються.
Тому даний спір не належить до публічно-правового і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.
Доводи відповідача про те, що Львівська дирекція АТ «Укрпошта» є відокремленим підрозділом товариства без статусу юридичної особи, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не впливають на висновок суду про те, що відносини, які виникли між сторонами, не є публічно-правовими.
Згідно з частиною 1 статті 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Заявлений позивачем позов не підлягає розгляду як в порядку адміністративного, так і будь-якого іншого виду судочинства.
Водночас, суд вважає за необхідне роз`яснити, що відповідно до статті 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
За правилами частини 2статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо повернення судового збору.
Керуючись ст. ст. 238, 239, 241, 248, 262, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Заяву відповідача про закриття провадження у справі, - задовольнити повністю.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повний текст ухвали складено 13 вересня 2019 року.
Суддя О.П. Хома