
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/4880/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Шийович Р.Я..
представник позивача Вінак Н.В.,
представник відповідача Островський О.М.,
представник відповідача Мартиневич О.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівриба».
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Львівриба», в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №2, за липень-серпень 2015 року на суму 2081,47 грн.
Ухвалою суду від 03.09.2015 відкрито скорочене провадження у справі.
16.09.2015 за вх. №30501 від Приватного акціонерного товариства «Львівриба» надійшло заперечення проти адміністративного позову /а.с.20-22/. Зазначено, що частка відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_1 становить лише 3%. Позивач відмовив відповідачу у здійсненні перерахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Відповідач зазначив, що відповідна відмова є предметом розгляду у судах. Просив у задоволенні позову відмовити як безпідставному.
Ухвалою суду від 17.09.2015 справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 06.10.2015 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №813/3050/15.
Ухвалою суду від 21.09.2016 поновлено провадження у справі.
11.10.2016 за вих. №11/10/16 відповідачем подано заперечення проти адміністративного позову /а.с.69-70/, відповідно до якого вказав, що наданий позивачем в обґрунтування позову розрахунок не може бути взятий до уваги, оскільки позивача постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2019 у справі №813/3050/15 зобов`язано здійснити перерахунок, що позивачем не вчинено.
Ухвалою суду від 26.10.2016 зупинено провадження у справі до 30.11.2016.
Ухвалою суду від 30.11.2016 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 14.12.2016 зупинено провадження у справі до прийняття Вищим адміністративним судом України рішення у касаційному провадженні №К/800/17667/16 (справа №813/3050/16).
Ухвалою суду від 04.07.2019 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 23.07.2019 в порядку, передбаченому ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позивача у справі - Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова замінено на його процесуального правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
01.08.2019 за вх. №27582 від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач вказав, що на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 у справі №876/8745/17 позивачем проведено перерахунок частки витрат на виплату та доставку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , а тому сума заборгованості позивача у цій справі зменшилась і становить 1772,26 грн. /а.с.139-140/
06.08.2019 за вх. №28250 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву /а.с.146/, у якому зазначено, що оскільки відповідачем перерахунку не виконано, підстав для задоволення позову немає.
Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 06.08.2019 в порядку, передбаченому ст. 52 КАС України відповідача у справі - Приватне акціонерне товариство «Львівриба» замінено на його процесуального правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівриба».
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав викладених у запереченнях та відзиві. Просив у задоволенні позову відмовити повністю. Додатково зауважив, що позивачем розрахунок представлений у судовому засіданні скеровано не було, а тому такий не може вважатись підставою для стягнення за цим позовом.
Суд заслухав пояснення представників сторін, з`ясував фактичні обставини справи, повно та всебічно дослідив письмові докази, та -
в с т а н о в и в :
Приватне акціонерне товариство «Львівриба» зареєстроване як юридична особа 17.08.1994, ЄДРПОУ: 04689079, правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівриба» згідно з записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.12.2018.
Позивач звернувся до суду із цим позовом про стягнення заборгованості з відповідача за період липень-серпень 2015, яка виникла через невідшкодування відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_1
Про суму, яку відповідачу слід було відшкодувати, підприємству відповідача скеровано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з липня 2015 /а.с.7/, який скеровано відповідачу.
Наявність трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, а також факт понесених витрат позивачем у липні та серпні 2015 року орган Пенсійного фонду підтвердив відповідними довідками /а.с.9, 10/.
Оскільки відповідачем вказані витрати, понесені органом Пенсійного фонду не відшкодовано добровільно, позивач звернувся до суду із позовом про їх стягнення.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 (далі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в тому числі є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Згідно з абзацом 4 п. 1 ст. 2 Закон № 400/97-ВР у редакції від 03.10.2017 за № 2148-VIII, для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Для платників збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР).
Відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (далі список №2).
Відповідно до п. 2 розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Закон № 1058-IV набрав чинності з 01.01.2004. Відтак, обов`язок покривати підприємствами та організаціями витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій діє починаючи з 2004 року.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 (далі Інструкція).
Пунктом 6.2 Інструкції визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (п. 6.4 Інструкції).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п. 6.5 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. 6.7 Інструкції).
Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд) та діють на підставі постанови Пенсійного фонду від 22.12.2014 № 28-2 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі».
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу управлінь Фонду щодо:
- забезпечення надходжень від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства;
- стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Сторонами не оспорюється той факт, що ОСОБА_1 працював у тому числі на ПрАТ «Львівриба», а відтак, за правилами ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а тому не підлягають доказуванню, при цьому, суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Однак, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 , здобував стаж за Списком № 2, окрім як на підприємстві відповідача ще й на інших підприємствах, з позиції відповідача така обставина є підставою для перерахунку витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у зв`язку з чим у тому числі звернувся до суду з позовом.
Так, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2016 року у справі №813/3050/15 за позовом Приватного акціонерного товариства «Львівриба» до управління Пенсійного фонду України в Кам`янка - Бузькому районі Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти», Приватного підприємства «Гал-Ексім», Публічного акціонерного товариства «Галичфарм», Відділ державної експертизи умов праці, оплати праці та соціально-трудових відносин Управління праці та зайнятості населення Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити дії у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Львівриба» задоволено частково; постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25.01.2016 скасовано та прийнято нову; адміністративний позов за період з 18.02.2013 по 15.12.2014 включно залишено без розгляду; визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Кам`янка-Бузькому районі Львівської області у проведенні перерахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , яку зобов`язане відшкодовувати Приватне акціонерне товариство «Львівриба»; зобов`язано Кам`янка-Буське об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести з 16.12.2014 перерахунок частки витрат на виплату та доставку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , яку зобов`язане відшкодувати ПрАТ «Львівриба», з урахуванням наявного у ОСОБА_1 трудового стажу за професіями згідно з списком №2 виробництв, робіт, професій, посаді показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у ПрАТ «Львівриба» та ТзОВ «Морепродукти» з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.
Вказаним судом рішенням зокрема зазначено, що зважаючи на те, що витрати ПФ України на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, підлягають стовідсотковому відшкодуванню підприємствами, на яких пенсіонер набув стаж, що дає право на призначення йому пільгової пенсії, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідач неправильно розподілив витрати на виплату і доставку пенсії ОСОБА_1 між ПрАТ і ТОВ та протиправно, беручи до уваги встановлені під час даного апеляційного розгляду цієї справи, вище обставини, відмовив позивачу у перерахунку сум таких витрат.
При цьому визначено, що ТОВ відшкодовуватиме 42,40% витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а ПрАТ - 57,60%.
Таким чином, розрахунок фактичних витрат, виставлений позивачу з липня 2015 року не може бути підставою для задоволення позовних вимог, оскільки вчинений без врахування вказаної вище позиції суду та у 100% розмірі, а не 57,60%
Суд також критично оцінює покликання позивача на зменшення позовних вимог та прохання стягнути з відповідача 1772,26 грн. на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_1 з липня 2015 №19286/05-84 від 25.07.2019 та з серпня 2015 за №19287/05-84, оскільки як, справедливо зауважив представник відповідача, позивачем не дотримано порядку щодо надсилання таких розрахунків відповідачу, він був позбавлений можливості з такими ознайомитися та можливо або оскаржити такий, або добровільно сплатити суму боргу.
Доказів зворотного до матеріалів справи станом на момент прийняття рішення у цій справі не надано.
При цьому також зауважено, що розрахунки від липня 2019 року виставлено ПАТ «Львівриба», хоча підприємство ніколи не мало такої організаційно-правової форми: раніше - приватне акціонерне товариство, станом на момент розгляду справи - вже товариство з обмеженою відповідальністю.
Оскільки позивачем станом на момент прийняття цього рішення не підтверджено факту належного виконання вимог Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» стосовно поданих розрахунків фактичних витрат від 25.07.2019, суд позбавлений можливості стверджувати про наявність підстав для стягнення відповідної суми у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За правилами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідачем наявності правових підстав для стягнення з відповідача 1772,26 грн. не підтверджено, у задоволенні позову слід відмовити.
Станом на момент звернення до суду із цим позовом позивач від сплати судового збору був звільненим, а відповідно до ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу якому у задоволенні позову відмовлено - не передбачено, відтак, судові втрати зі сторін стягувати не слід.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 13.09.2019.
Суддя Кравців О.Р.