
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2327/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року
10 год. 56 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представниці позивача Шуневич Т.П., представника відповідача Дутканич Н.І., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 144, код ЄДРПОУ 01293961) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -
у с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» (далі – позивач, ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-45-17 від 03.05.2018.
Підставою позову зазначено те, що системний аналіз чинного законодавства свідчить про те, що фінансові санкції застосовуються до платника податків у разі несвоєчасної або в неповному обсязі сплати єдиного внеску, та з приводу цього приймається відповідне рішення. Однак контролюючим органом не приймалося та не надсилалось позивачу жодного рішення про нарахування пені та застосування штрафних санкцій. Контролюючим органом протиправно включено в суму боргу розмір пені та штрафу, а беручи до увагу те, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, така є протиправною та підлягає скасуванню, у зв`язку з чим позивач звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 11.06.2018 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків.
Ухвалою суду від 09.07.2018 провадження в адміністративній справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 23.10.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі № 813/1492/18 за позовом приватного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвалою суду від 24.06.2019 провадження у справі № 813/2327/18 поновлено.
Ухвалою суду від 09.07.2019 закрито підготовче провадження в адміністративній справі.
В підготовчому судовому засіданні 18.09.2018 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що рішення № 0239751302 від 06.11.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені скероване на адресу позивача 08.11.2017 та повернулося у зв`язку із закінченням строку зберігання, з відповідною відміткою поштової служби. Відповідно до вимог Інструкції № 449 таке рішення вважається врученим платнику єдиного внеску. Таким чином вважає твердження позивача, що податковим органом не приймалося та не надсилалося будь-якого рішення про нарахування пені та застосування штрафів є надуманим, необґрунтованим та таким, що спростовується доказами контролюючого органу. Просить в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представниця позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд розглянув матеріали позовної заяви, відзиву, заслухав пояснення представників сторін, дослідив подані сторонами письмові докази, встановив таке.
ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» перебуває на обліку в Залізничній ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Спеціалізоване управління № 14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» (далі- СУ №14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд») є структурним підрозділом ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд».
Відповідно до карток особових рахунків заборгованість СУ №14 ПАТ "Фірма «Нафтогазбуд» станом на 03.05.2018 становить 1141233,32 грн., у т.ч. недоїмка – 744043,54 грн., штраф – 132262,16 грн., пеня – 26427,62 грн.
Зокрема, заборгованість у сумі 744043,54 грн. виникла в результаті самостійно нарахованих платником сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового зобов`язання, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування)
Рішення №0239751302 від 06 листопада 2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке на час розгляду справи не оскаржувалося і не скасоване.
03 травня 2018 року Головне управління ДФС у Львівській області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-45-17, якою позивача зобов`язано сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 1141233,32 грн., у т.ч. недоїмка – 744043,54 грн., штраф – 132262,16 грн., пеня – 264927,62 грн.
Вважаючи, що відповідачем не приймалося та не надсилалося будь-яке рішення про нарахування пені та застосування штрафів, не проводилося жодної перевірки, та як наслідок, не складалося жодного акту перевірки, що є підставою для скасування оскаржуваної вимоги. Відтак, позивач звернувся із вказаною позовною вимогою до суду.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з пп.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Ч.3 ст.9 цього Закону передбачає, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, зазначені у п. 4, 5 та 5-1 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до пп.6 ч.1 ст.1 цього Закону недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
П.7 ч.1 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачає, що органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Відповідно до положень ч.1-4 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Форма вимоги про сплату боргу (недоїмки) для платника єдиного внеску - юридичної особи затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 20 квітня 2015 року № 449 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Безпосередньо порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску, формування, оформлення та надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску передбачений Розділом VI вказаної Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Зокрема, у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів із дня її винесення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера "У" (узгоджена вимога).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість СУ №14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» із сплати єдиного соціального внеску станом на 03.05.2018 становить 1141233,32 грн., у т.ч. недоїмка – 744043,54 грн., штраф – 132262,16 грн., пеня – 26427,62 грн.
Матеріалами справи стверджується, що вказана заборгованість виникла в результаті самостійно нарахованих платником сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового зобов`язання, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) та рішення №0239751302 від 06 листопада 2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Головне управління ДФС у Львівській області на підставі інтегрованих карток платника сформувало оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-45-17 від 03.05.2018.
Таким чином, оскільки факт наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску повністю підтверджується інтегрованими картками платника, долученими відповідачем до матеріалів справи, наявність заборгованості не спростована позивачем, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) сформована відповідачем правомірно.
При цьому суд відхиляє як безпідставні покликання позивача на те, що контролюючим органом не приймалось та не надсилалось рішення про нарахування пені та застосування штрафів, виходячи з такого.
06 листопада 2017 року ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення №0239752302, яким до СУ №14 ПАТ "Фірма "Нафтогазбуд" застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 184416,52 грн.; вказане рішення 08 листопада 20017 року надіслано на адресу СУ №14 ПАТ "Фірма "Нафтогазбуд", разом з тим, повернулось у зв`язку з закінченням встановленого строку зберігання із відбитком поштового штемпеля ДП «Укрпошта» від 15 грудня 2017 року.
Відповідно до п.4 Розділу VI Інструкції у разі, якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв`язку з поверненням поштового відправлення у зв`язку із закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Таким чином, рішення №0239751302 від 06 листопада 2017 року вважається врученим СУ №14 ПАТ "Фірма "Нафтогазбуд" 15 грудня 2017 року.
Крім того, суд не приймає до уваги позивача на те, що оскаржувана вимога сформована без достатніх на те правових підстав у зв`язку з тим, що відповідач не проводив документальної перевірки про донарахування сум єдиного внеску, оскільки підставою для формування спірної вимоги стали дані інформаційної системи органу доходів та зборів про те, що позивач має станом на кінець календарного місяця недоїмку, що відповідає вимогам п.3 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, доводи позовної заяви не знайшли свого підтвердження в ході повного, всебічного та об`єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Суд критично оцінює пояснення позивача про те, що оскаржувана податкова вимога є протиправною та підлягає скасуванню з тих підстав, що відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 № 449 в разі складання контролюючим органом нової податкової вимоги, попередня вважається відкликаною.
Відповідно до п. 4 вказаної Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Пунктом 6 цієї Інструкції передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо:
сума боргу (недоїмки), зазначена у вимозі, погашається платником, органами державної виконавчої служби або органами Казначейства - у день, протягом якого відбулося таке погашення суми боргу (недоїмки) в повному обсязі;
орган доходів і зборів скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження - з дня прийняття органом доходів і зборів рішення про скасування або зміну раніше зазначеної суми боргу (недоїмки);
вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили;
борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону, в порядку, визначеному пунктами 9-11 цього розділу,- у день прийняття органом доходів і зборів рішення про списання боргу (недоїмки) відповідно до частини сьомої статті 25 Закону;
є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимозі,- у день надходження виконавчих документів до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства.
Враховуючи те, що станом на 03.05.2018 року у позивача був наявний борг, що підтверджується матеріалами справи, контролюючим органом було винесено податкову вимогу на суму такого боргу. А зміна розміру заборгованості у наступному звітному періоді не робить її протиправною.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд згідно ч. 1 ст. 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевірив дії та рішення відповідача чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що відповідні положення відповідачем дотримані, відтак позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 144, код ЄДРПОУ 01293961) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу – відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлений 13.09.2019.
Суддя Качур Р.П.