Рішення № 84220566, 13.09.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2019
Номер справи
120/2428/19-а
Номер документу
84220566
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 вересня 2019 р. Справа № 120/2428/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса Михайла Богдановича, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гайсинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Гайсинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - Гайсинське ОУПФУ Вінницької області, відповідач) про визнання протиправним бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 04.01.2019 року. На переконання позивача, подані разом із заявою документи у повній мірі підтверджують право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою від 02.08.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

15.08.2019 року до суду надійшла заява позивача про усунення, вказаних в ухвалі від 02.08.2019 року недоліків.

Ухвалою від 16.08.2019 року відкрито провадження у адміністративний справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

04.09.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому висловлено прохання відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Свою позицію відповідач мотивує тим, що відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, мають право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років.

Згідно п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для призначення пенсії на підставі норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: довідка про підтвердження участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інших первинних документах, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Відповідач вважає, що позивачем не надано довідки або інших первинних документів, в яких було б зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де ним виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Щодо тих документів які подані позивачем, то на переконання Гайсинського ОУПФУ Вінницької області, картка обліку радіоактивного опромінення не є належним документом.

Оцінивши довідку № 52 від 14.01.1993 року, відповідач не взяв її до уваги, оскільки інформація зазначена в ній не відповідає інформації що зазначена в архівній довідці № 6/10359 від 04.06.2019 року управління внутрішніх справ Гомельського облвиконкому, а саме не зазначено населені пункти у яких ОСОБА_2 виконував роботи пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому відповідач вважає, що передбачені Законом підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку відсутні.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

11.09.2019 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у цій категорії справ, є позов та відзив.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 3 категорії, що встановлено на підставі посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.03.2018 року (а.с.31).

Карткою радіоактивного опромінення на курсанта ОСОБА_1 , яка підписана командиром зведеного загону № 2 підполковником міліції ОСОБА_3, зазначено дозу опромінення 980,2 мР/ч, яка отримана за період з 15.12.1987 по 15.01.1988 року в зоні Чорнобильської АЕС (а.с.31).

Згідно довідки Гайсинського ОУПФУ Вінницької області № 11 від 09.04.2019 року страховий стаж ОСОБА_1 становить 29 років (а.с.32).

У виданій позивачу довідці управління внутрішніх справ Гомельського облвиконкому № 52 від 14.01.1993 року зазначено, що ОСОБА_1 виконував службові обов`язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 15.12.1987 по 15.01.1988 року в населених пунктах Хойнікского та Брагінського районах Гомельської області (а.с.33). Зазначений документ видано на підставі довідки № 11295 від 15.01.1988 року.

Із змісту довідки № 11295 від 15.01.1988 року, виданій курсанту ОСОБА_1 встановлено, що позивач виконував службові обов`язки в 30-км. зоні Чорнобильської АЕС Хойкінського РВВС з 15.12.1987 по 15.01.1988 року (а.с.36).

У архівній довідці № 6/10359 від 04.06.2019 року управління внутрішніх справ Гомельського облвиконкому зазначено, що під командуванням начальника зведеного загону № 2 підполковника міліції ОСОБА_3 в період з 15.12.1987 по 15.01.1988 року ОСОБА_1 виконував службові обов`язки в населених пунктах Гомельської області (а.с.34-35).

04.01.2019 року позивач звернувся до Гайсинського ОУПФУ Вінницької області з проханням про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 8 років.

Листом відповідача № 878/09-31/02 від 07.05.2019 року позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії згідно рішення № 0250500001185 від 12.04.2019 року (а.с.29).

Рішенням Гайсинського ОУПФУ Вінницької області № 0250500001185 від 12.04.2019 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 8 років у зв`язку з відсутністю первинних документів про період перебування в зоні відчуження (а.с.30).

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача та мотивами його прийняття, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (Закон від 28.02.1991 № 796-XII).

Згідно із статтею 9 Закону від 28.02.1991 № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Статтею 10 Закону від 28.02.1991 № 796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до ст. 55 Закону від 28.02.1991 № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, призначається пенсія із зменшенням віку на 10 років, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів призначається пенсія із зменшенням віку на 8 років.

З контексту наведеної норм ст. 55 Закону від 28.02.1991 № 796-XII можна дійти висновку, що обов`язковою умовою для призначення пільгової пенсії є факт роботи в зоні відчуження протягом певного часу (аналогічний правовий висновок наведений в тексті постанови Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 280/1162/16-а).

Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону від 28.02.1991 № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

За змістом ст. 65 Закону від 28.02.1991 № 796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Судом встановлено, що статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.03.2018 року 3 категорії (а.с.31). Крім цього, у поданому відзиві на позовну заяву зазначено, що статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідачем визнається.

Згідно ч. 1 ст. 78 КАС України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відтак не підлягають доказуванню у справі як підстави видачі позивачу посвідчення серії НОМЕР_1 від 03.03.2018 року так і підстави набуття ним статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. Тому, позивач відноситься до числа осіб які мають право користуватися пільгами, встановленими Законом від 28.02.1991 № 796-XII у тому числі і правом на призначення пенсії із зменшенням віку на 8 років.

Однак для реалізації цього права необхідно дотриматися певних умов та порядку. Так, відповідно до розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відтак, положеннями чинного законодавства визначено перелік документів, що підтверджують період участі особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою встановленої форми, а навпаки, такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

З аналізу норм ч. 3 ст. 65 Закону від 28.02.1991 № 796-XII можна дійти висновку, що основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 27.02.2019 у справі № 362/6281/16-а, від 27.02.2019 у справі № 500/2778/17, від 13.02.2019 у справі № 530/491/17, від 13.02.2019 у справі № 565/1228/17.

Однак, підстави для набуття статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії та підстави набуття права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку різняться. Особа яка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (зокрема учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 3 категорії) набуває право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на визначену Законом кількість років в залежності від року та тривалості період участі у ліквідації наслідків аварії.

Як встановлено судом, факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджують такими документами:

карткою радіоактивного опромінення курсанта ОСОБА_1 , яка підписана командиром зведеного загону № 2 підполковником міліції ОСОБА_3, зазначено дозу опромінення 980,2 мР/ч, яка отримана за період з 15.12.1987 по 15.01.1988 року в зоні Чорнобильської АЕС (а.с.31);

довідкою управління внутрішніх справ Гомельського облвиконкому № 52 від 14.01.1993 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 виконував службові обов`язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 15.12.1987 по 15.01.1988 року про що свідчить довідка № 11295 від 15.01.1988 року в населених пунктах Хойнікского та Брагінського районах Гомельської області (а.с.33);

довідкою № 11295 від 15.01.1988 року якою підтверджується, що позивач виконував службові обов`язки в 30-км . зоні Чорнобильської АЕС Хойкінського РВВС з 15.12.1987 по 15.01.1988 року (а.с.36);

архівною довідкою № 6/10359 від 04.06.2019 року управління внутрішніх справ Гомельського облвиконкому в якій зазначено, що під командуванням начальника зведеного загону № 2 підполковником міліції ОСОБА_3 в період з 15.12.1987 по 15.01.1988 року ОСОБА_1 виконував службові обов`язки в населених пунктах Гомельської області (а.с.34-35).

На переконання суду, подані позивачем документи у своїй сукупності підтверджують існування фактів, що в силу ст. 55 Закону від 28.02.1991 № 796-XII є необхідними для призначення позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років. Зокрема перелічені довідки дають можливість встановити факт роботи позивача у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів (із 15.12.1987 року по 31.12.1987 року).

Аргументи відповідача про відсутність у довідці № 6/10359 від 04.06.2019 року вказівки на населені пункти де позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи є недостатніми для відмови у задоволенні його заяви, адже вказані обставини можуть бути встановлені на підставі довідки № 52 від 14.01.1993 року, а у довідці № 6/10359 від 04.06.2019 року зазначено об`єкт автопатролювання - 30 км Чорнобильської АЕС, що є зоною відчуження.

З огляду на встановлені обставини та надану їм правову кваліфікацію суд доходить висновку про протиправний характер оскаржуваного рішення відповідача, а тому таке підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на вісім років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із 04.01.2019 року, то її задоволення є наслідком задоволення першої із позовних вимог. Відносно дати із якої повинна бути призначена пенсія позивачу (04.01.2019 року), то така співпадає із датою звернення позивача до органу Пенсійного фонду України. Тому, із урахуванням норми ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається із дня звернення особи.

Вирішуючи процесуальне питання про розподіл судових витрат суд виходить із наступних мотивів.

Як встановлено із квитанції № 106 від 25.07.2019 року позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 768 грн. 40 коп.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, наявні підстави для стягнення в користь позивача сплаченого при зверненні до суду судового збору у сумі 768 грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

Щодо відшкодуванню витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.

З метою підтвердження понесення витрат на правничу допомогу позивачем надано договір про надання правової допомоги від 25.07.2019 року, додаткову угода № 1 до договору від 25.07.2019 року, акт приймання-передачі наданих послуг адвоката від 25.07.2019 року, квитанцію до прибуткового касового ордеру від 25.07.2019 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 59 КАС України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Однак, стороною позивача з метою підтвердження повноважень адвоката ані довіреності ані ордеру до суду не надано. За таких обставин відсутні правові підстави для відшкодування в користь позивача витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Гайсинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 0250500001185 від 12.04.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на вісім років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII.

Зобов`язати Гайсинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на вісім років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII із 04.01.2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Гайсинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області сплачений при звернені до суду судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 )

Відповідач: Гайсинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Волонтерів, 17, м. Гайсин, Вінницька область, 23700, код ЄДРПОУ 41247177)

Суддя Богоніс Михайло Богданович