Рішення № 84219267, 09.09.2019, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
234/6347/19
Номер документу
84219267
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/6347/19

Провадження № 2/234/2207/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2019 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

в складі головуючого судді Чернобай А.О.

секретар судового засідання Ястребов А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/6347/19 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

11.04.2019 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що до УПтСЗН із заявою від 28.12.2015 року про призначення житлової субсидії звернувся ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням від 11.03.2016 року позивачу було призначено субсидію на період з грудня 2016 по квітень 2017 року. Міністерством фінансів України була проведена перевірка достовірності повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги і ОСОБА_1 було призупинено виплату житлових субсидій до з`ясування обставин на підставі списків наданих в електронному вигляді про здійснення придбання нерухомості з 01.05.2017 року. Державним соціальним інспектором була здійснена перевірка факту придбання відповідачем ОСОБА_1 будинку 13.04.2016 року за адресою: АДРЕСА_2 . Але у позивача не має інформації про вартість вказаного майна не дивлячись на численні спроби дізнатися через надсилання запитів та листів до різних органів влади.

Згідно пп. 4 п. 6 Порядку № 848, субсидія не призначається, якщо : 3) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Таким чином, відповідач приховав відомості, що вплинули на визначення розміру субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. У зв`язку з цим управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради був зроблений розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на підставі недостовірних даних і було надмірно виплачено грошових коштів за період з грудня 2016 року по квітень 2017 року включно у сумі 694,45 грн. Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого надання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. Відповідно до спільного Наказу Міністерства праці та соціальної політики України Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 року № 39/283/90/5 «про затвердження порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відповідачу було направлено повідомлення. Відповідач до цього часу до Управління не з`явився.

Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 694,45 грн., а також судовий збір в сумі 1921 грн.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій просить справу слухати без її участі, позов підтримала та просила його задовольнити у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.

Приписами ч.1 ст.223 ЦПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Повідомлений належним чином про час та місце слухання справи відповідач не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подав, у зв`язку з чим зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Ухвалою суду від 13.05.2019 року спрощене позовне провадження по справі було відкрито та призначено до розгляду по суті.

Ухвалою суду від 03.07.2019 року витребувано з Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради інформацію про вартість нерухомого майна будинку АДРЕСА_2 , придбаного ОСОБА_1 у 2016 році.

09.09.2019 року до суду надійшла відповідь за даним запитом.

Суд, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, -

В С Т А Н О В И В:

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом.

Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до абз. 1 п. 13 Порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції, що діяла на момент звернення), для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає до органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

Згідно абз. 1 п. 12 порядку № 848, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб.

В судовому засіданні встановлено, що згідно заяви від 28.12.2015 року, відповідач ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення житлової субсидії (а.с. 16).

До заяви про призначення житлової субсидії, ОСОБА_1 надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 17).

11.03.2016 року рішенням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відповідачу було призначено житлову субсидію на опалювальний період з грудня 2016 по квітень 2017 року (а.с. 13-15).

Згідно акту №665-18 проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 16.10.2018 року, перевіркою було встановлено, що ОСОБА_1 має у власності будинок за адресою: АДРЕСА_2 , придбаного 13.04.2016 року (а.с. 5).

Згідно інформації реєстру прав власності на нерухоме майно, ОСОБА_1 , належить на праві приватної часткової власності будинок за адресою: АДРЕСА_2 , згідно договору купівлі-продажу від 13.04.2016 року (а.с. 9).

Згідно розпорядження №04-40/6424 від 22.11.2017 року, після здійснення верифікації достовірності інформації стосовно надання громадянам субсидії для відшкодування витрат на оплату ЖКП, твердого та рідкого пічного палива, скрапленого газу було призупинено виплату субсидій з 01.05.2017 року до з`ясування обставин (а.с. 12).

Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення від 29.01.2019 року, загальна сума переплати складає 694,45 грн (а.с. 4).

Відповідно до копії договору, наданої суду за його запитом приватним нотаріусом Задорожнім Д.В. вбачається, що 13.04.2016 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 придбали будинок АДРЕСА_2 та сплатили за нього 70 880 гривень 00 копійок. (а.с. 13)

Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 694,45 грн.

Відповідно до п. 10 Порядку Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Згідно п. 11 Порядку Уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Оскільки відповідачем вимога УПтСЗН про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.

Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 694,45 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відвовідача підлягають стягненню на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 1921 грн.

Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 256, 263 – 265, 280- ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/ 35217039022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів у розмірі 694 грн. 45 коп. (шістсот дев`яносто чотири гривні 45 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/ 35217039022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 1921 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.

Суддя:

Рішення ухвалене і надруковане в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя: