Ухвала суду № 84201170, 11.09.2019, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.09.2019
Номер справи
320/4552/19
Номер документу
84201170
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 11.09.2019

Справа № 320/4552/19

(1-кс/937/5111/19)

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2019 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

слідчого судді - Міщенко Т.М.,

секретаря - Панченко Н.М.,

розглянувши клопотання заступника начальника Третього слідчого відділу (Відділу з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі Потикевича Д.С. в кримінальному провадженні № 62019080000000212 від 17.05.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про доручення проведення судової економічної експертизи,

встановив:

До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання заступника начальника Третього слідчого відділу (Відділу з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі Потикевича Д.С. в кримінальному провадженні № 62019080000000212 від 17.05.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про доручення проведення судової економічної експертизи, проведення якої доручити експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул.Аваліані, 19А, на розгляд якому поставити наступні питання:чи підтверджуються документально перерахування грошових коштів ГУ ДСНС у Херсонській області із казначейського рахунку № НОМЕР_1 на адресу ТОВ «Блек сі Петрол» (ЄДРПОУ 37929278) у якості оплати за поставлений товар за договором №ХБТ-47/11/16 у сумі 2 629 000 грн.;на скільки у процентному виразі змінилась вартість 1 літру дизельного пального станом на 25.11.2016 у порівнянні із 22.11.2016 за умови що його вартість за 1 літр станом на 22.11.2016 становила 20,47 грн., а станом на 25.11.2016 - 20,54 грн.;яка вартість одного літру дизельного пального за договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 буде становити за умови її зміни на відсоток визначений у попередньому питанні;яка різниця між вартістю фактично поставленого дизельного пального ТОВ «Блек сі Петрол» (37929278) в адресу ГУ ДСНС у Херсонській області, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 за договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 та вартістю цієї кількості дизельного пального за умовами, що вартість 1 літру визначено у попередньому питанні;яка різниця між вартістю фактично поставленого бензину марки А-92 ТОВ «Блек сі Петрол» (37929278) в адресу ГУ ДСНС у Херсонській області, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 та вартістю цієї кількості бензину марки А-92 за умовами, що вартість 1 літру бензину марки А-92 складає 18,25 грн. з ПДВ відповідно до договору №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 без урахування додаткової угоди.

Клопотання заявника Потикевича Д.С. обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Мелітополі проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019080000000212 від 17.05.2019 за фактом зловживання під час виконання договорів про закупівлю товарів за бюджетні кошти посадовими правоохоронних органів за попередньою змовою із суб`єктами господарювання, з метою отримання останніми неправомірної вигоди шляхом укладення додаткових угод до вказаних договорів внаслідок чого збільшено ціну за одиницю товару, що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Встановлено, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області за результатами процедури відкритих торгів із ТОВ «Блек Сі Петрол» укладено договір №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 на закупівлю 83720 літрів бензину марки А92 по ціні 18,25 грн. за літр палива з ПДВ та 61500 літрів дизельного палива по ціні 17,90 грн за літр палива з ПДВ, на загальну суму 2 629 000 грн. із ПДВ.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України зокрема ґрунтується на принципі ефективності та результативності тобто при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами, добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій запобігання корупційним діям і зловживання.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону ну (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Крім того, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у листі № 3302-06/34307-06 від 27.10.2016 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» зазначено, що внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Разом з тим, після підписання договору сторонами 25.11.2019 у зв`язку із коливанням ціни на ринку укладено додаткову угоду відповідно до якої вартість 1 літру бензину марки А92 збільшено до 20,07 грн з ПДВ та вартість 1 літру дизельного палива збільшено до 19,69 грн за 1 літр з ПДВ.

Однак, відповідно до висновку судової товарознавчої експертизи №10/577 від 16.08.2019 станом на момент укладення договору, а саме 22.11.2016 вартість 1 літру бензину марки А92 становила 22,45 грн, а станом на укладення додаткової угоди, а саме 25.11.2016 вартість 1 літру бензину марки А92 становила 22,44 грн., тобто зростання ціни на бензин марки А92 не відбувалось.

Крім того, відповідно до висновку судової товарознавчої експертизи №10/577 від 16.08.2019 станом на момент укладення договору, а саме 22.11.2016 вартість 1 літру дизельного палива становила 20,47 грн, а станом на укладення додаткової угоди, а саме 25.11.2016 вартість 1 літру дизельного палива становила 20,54 грн., тобто зростання ціни на дизельне паливо відбулося на 7 копійок.

Таким чином, у ході досудового розслідування встановлено факт неправомірного збільшення ціни на паливо шляхом укладання додаткової угоди за договором №ХБТ-47/11/16 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області з ТОВ «Блек Сі Петрол», наслідком чого є оплата товару за завищеними цінами.

Викладене вказує на те, що посадові особи Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області зловживаючи своїм службовим становищем за попередньою змовою із посадовими особами ТОВ «Блек Сі Петрол», з метою отримання останніми неправомірної вигоди без наявності підстав вносили зміни до договорів про закупівлю пального в частині збільшення ціни за 1 літр пального, що спричинило тяжкі наслідки.

На теперішній час виникла необхідність у проведенні економічної експертизи з метою з`ясування розміру різниці між вартістю поставленого ТОВ «Блек Сі Петрол» на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області бензину марки А-92 та дизельного пального, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 та вартістю цієї кількості бензину марки А-92 та дизельного пального за цінами зазначеними в договорі.

Оскільки вирішення питання про з`ясування розміру різниці між вартістю поставленого ТОВ «Блек Сі Петрол» на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області бензину марки А-92 та дизельного пального, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 та вартістю цієї кількості бензину марки А-92 та дизельного пального за цінами зазначеними в договорі має істотне значення для доказування вчинення кримінального правопорушення, та для вирішення цього питання необхідні спеціальні знання, станом на теперішній час виникла необхідність у призначенні та проведенні судової економічної експертизи.

У судове засідання заступник начальника Третього слідчого відділу (Відділу з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі Потикевич Д.С. не з`явився, надавши суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує.

Неприбуття учасників судового провадження не перешкоджає розгляду клопотання.

На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється з підстав неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.

Дослідивши клопотання про доручення проведення судово-медичної експертизи, додатки до цього клопотання, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити це клопотання виходячи із наступного.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.

Слідчий або прокурор зобов`язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи.

Згідно ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.

Беручи до уваги вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що заступником начальника Третього слідчого відділу (Відділу з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі Потикевичем Д.С. доведено необхідність проведення судової економічної експертизи, з метою з`ясування розміру різниці між вартістю поставленого ТОВ «Блек Сі Петрол» на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області бензину марки А-92 та дизельного пального, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 та вартістю цієї кількості бензину марки А-92 та дизельного пального за цінами зазначеними в договорі, тому вважаю за необхідне задовольнити це клопотання, доручивши проведення судової економічної експертизи експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул.Аваліані, 19А.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.107, 108, 242-244, 309, 369, 370, 371, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя

ухвалив:

Клопотання заступника начальника Третього слідчого відділу (Відділу з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі Потикевича Д.С. в кримінальному провадженні № 62019080000000212 від 17.05.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про доручення проведення судової економічної експертизи - задовольнити.

Доручити експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул.Аваліані, 19А, проведення судової економічної експертизи.

На вирішення експерта поставити наступні питання:

-чи підтверджуються документально перерахування грошових коштів ГУ ДСНС у Херсонській області із казначейського рахунку № НОМЕР_1 на адресу ТОВ «Блек сі Петрол» (ЄДРПОУ 37929278) у якості оплати за поставлений товар за договором №ХБТ-47/11/16 у сумі 2 629 000 грн.;

-на скільки у процентному виразі змінилась вартість 1 літру дизельного пального станом на 25.11.2016 у порівнянні із 22.11.2016 за умови що його вартість за 1 літр станом на 22.11.2016 становила 20,47 грн., а станом на 25.11.2016 - 20,54 грн.;

-яка вартість одного літру дизельного пального за договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 буде становити за умови її зміни на відсоток визначений у попередньому питанні;

-яка різниця між вартістю фактично поставленого дизельного пального ТОВ «Блек сі Петрол» (37929278) в адресу ГУ ДСНС у Херсонській області, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 за договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 та вартістю цієї кількості дизельного пального за умовами, що вартість 1 літру визначено у попередньому питанні;

-яка різниця між вартістю фактично поставленого бензину марки А-92 ТОВ «Блек сі Петрол» (37929278) в адресу ГУ ДСНС у Херсонській області, згідно видаткової накладної №9668 від 25.11.2016 та вартістю цієї кількості бензину марки А-92 за умовами, що вартість 1 літру бензину марки А-92 складає 18,25 грн. з ПДВ відповідно до договору №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 без урахування додаткової угоди.

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок експерта та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків у суді чи під час провадження досудового слідства.

Висновок експерта оформити на українській мові та надати до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі.

Копію ухвали в частині доручення проведення судової економічної експертизи направити до Запорізького НДЕКЦ МВС України, для виконання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: